Jump to content
Sign in to follow this  
mx81

Serbia - Croatia - Slovenia - Italia

Recommended Posts

Am fost in Italia pe traseul amintit . Pentru cei care ii intereseaza citeva detalii :

Serbia : Drumul bunicel . Autostrada OK ! Se intra pe autostrada la Pozavregrad si se tine pina la iesire . Autostrada este intrerupta in Belgrad . Doua sectiuni , se ia ticket la intrare si se plateste la iesire . (6 euro cu tot) . Plata in euro (se afiseaza in euro si in dinari la punctul de plata) , restul in euro la centisima si bon . Benzina 1.5 euro / litru . Vama fara probleme . Politia rutiera slab reprezentata .

Croatia : Am mers doar pe autostrada care este OK si slab circulata . Se ia ticket la intrare se plateste la iesire . O bucata 15 euro . O bucata 1 euro . Plata in euro , restul in kuna . (aprox 7 kuna= 1 euro ) . Benzina 1.5 euro . Calitatea buna , dar tepari la pompa si cursul de schimb in stati (6 kuna = 1 euro) . WC doar ecologice si murdare . Benzinariile sunt inchise noaptea . Dormit la motel (rare pe autostrada ) 46euro /3 paturi B&B cat** si 66 euro/3 paturi B&B cat ***. Vama fara probleme . Fara politie rutiera .

Slovenia : Autostrada mai buna ca in Italia . De la 01.07.2008 s-a trecut la sistem cu vignieta 35 euro/ jumatate de an . Benzina 1.2 euro / litru . Vama atenta la intrare . Fara politie rutiera . Radare doar fixe presemnalizate . Moneda este euro . Benzinarii diferite dar toate ultra .

Italia : Benzina 1.47-1.57 euro/litru . Taxare pe autostrada ~2/3 din costul benzinei . Multe radare fixe dar presemnalizate (detectorul nu este util pentru ca sunt reglate mult prea scurt (Cobra)). Radare fixe cuplate cu culoare rosie la semafor . Multe telecamere . Un singur radar mobil . Politia prezenta dar daca esti cu femei si copii nu te streseaza . Nu au nimic cu romanii dar nu recomand sa mergeti cu RO pe geam la masina . Atentie in centrul oraselor este trafic limitat doar pentru riverani .

GPS da rateuri pentru ca se construieste si modernizeaza masiv ( ex. : pe autostrada semnaliza limitare la 110 ca are pe harta drum national ) . Recomand o harta .

Share this post


Link to post

Traseul asta ma batea si e mine gandul sa-l fac, dar cred ca, cel putin anul asta, o sa-mi planific alta ruta. Am auzit numai vesti proaste de la cei care s-au dus sau locuiesc in Italia.

In Italia ai fost intr-un singur loc...sau "la plimbare"?

Share this post


Link to post
...Am auzit numai vesti proaste de la cei care s-au dus sau locuiesc in Italia...

 

Ca de exemplu?

Share this post


Link to post
Ca de exemplu?

 

Aglomeratie, benzina scumpa, taxe autostrada mari, etc.

Share this post


Link to post

Rasism dus la extrem...in linii mari.

Trebuie sa te uiti tot timpul peste umar. Sa eviti sa vb. in romana sau sa arati in vre-un fel ca esti roman.

Totul datorat in primul rand presei care a dus totul la extrem si a oamenilor care asociaza o persoana/grup de persoane cu o tara intreaga.

Edited by VFX

Share this post


Link to post

Poate prin Roma ca eu in Milano sau Torino (in general partea de Nord) nu am avut probleme niciodata. Fac afaceri cu ei, stiu faptul ca sunt roman si nu au nici o problema. In rest, aglomeratie, taxe de autostrada mari, benzina scumpa, asta este. Si in Bucuresti sau Cluj e aglomeratie, autostrazi nu avem (in Franta e mai scump), benzina e scumpa acum peste tot. Prietenilor mei italieni eu le spun "Tigane" si nu-am vazut sa se supere niciunul. Asa ca nu se prea poate critica Italia, cel putin din pct. meu de vedere. Daca ar fi sa reprosez ceva, ar fi faptul ca prea multi "romani" se afla acum in Italia, cu treaba sau fara.

Share this post


Link to post
Daca ar fi sa reprosez ceva, ar fi faptul ca prea multi "romani" se afla acum in Italia, cu treaba sau fara.

 

Eu chiar sunt bucuros...de ce?

Pai...la mine in oras au plecat marea majoritate a tiganilor si golanilor din cauza carora iti era frica sa iei pe strada noaptea

 

Din partea mea...sa-ti ia cetatenie si sa ramana acolo :)

Share this post


Link to post

Am fost cu familia , adica nevasta si un copil . Vizitat Verona , Milano , Pisa , Florenta , Bolognia , Reggio nell Emilia , o zi la munte si o zi la plaja la Adriatica . Nu stiu in sud dar unde am fost nu am simtit diferenta . Chiar mai mult : in Florenta la un muzeu am cerut doua bilete si jumatate (20euro pretul de lista afisat ) si pentru ca engleza mea nu e suficient de clara m-a intrebat de tara de provenienta si am raspuns ROMANIA si am primit trei bilete in valoare totala de 14 euro . Am vazut o societate multiculturala : negrii , asiatici , est europeni . Nu am vazut cersetori . Si in citeva locuri am gasit romani , care vorbeau romaneste in gura mare . Nu merita sa va faceti griji .

Nu am avut probleme nicaieri . Nici pe traseul dus intors . La vama : sirbi nici nu s-au obosit sa se uite la mine , au intrebat o data la intrarea din Croatia daca am cartea verde si daca e valabila si s-a multumit cu raspunsul ; la croati nimic ; la sloveni la intarea din Croatia a cerut sa vada portbagajul , a tras un singur fermoar si valea .

In Croatia la motel am fost tratat corect . Intelegeau engleza dar mai greu cu vorbitul , in schimb amabili . Cit au cert pe camera atit am avut la plecare pe factura .

Share this post


Link to post

Am sa te completez putin: In linii mari traseul prin Serbia se face pe o autostrada nord sud, este principalul drum Turcia - Italia.

Pe aceasta autostrada se poate ajunge prin Drobeta Tr Severin sau prin Timisoara. Mai scurt este prin Drobeta dar se merge prin Serbia aproximativ 200 de km pe drum national, destul de aiurea dar destul de liber. De evitat noaptea sau pe conditii grele - ninsoare/ploaie (eu le-am nimerit pe amandoua).

 

Mie unul Italia (traversam in drum spre Elvetia) adica Milano nu mi-a spus multe. Am vazut Domul. Frumos. Dar nu merita 2500 de km cu masina... Parerea mea e ca Italia e mult prea scumpa, ca exemplu Elvetia e mai ieftina si mult mai frumoasa/civilizata. E adevarat ca nu-s atatea landmarkuri ca in Italia...

Share this post


Link to post
Rasism dus la extrem...in linii mari.

Trebuie sa te uiti tot timpul peste umar. Sa eviti sa vb. in romana sau sa arati in vre-un fel ca esti roman.

 

Eu am colindat Italia de la Roma in sus. Am fost prin foarte multe orase. Nu am avut nicio problema cu nimeni. Nu m-am ascuns niciodata ca sunt roman. Am vorbit numai in romana. Am trecut noaptea prin 2 filtre de carabinieri care opreau toate masinile dar la mine cand au vazut numarul de romania la masina mi-au facut semn sa trec mai departe.

Share this post


Link to post

Nu stiu exact ce criterii au carabinierii insa pot sa confirm faptul ca romanii sint tratati cu destul de mare "atentie'. In urma cu 1 luna si jumatate o cunostinta s-a intors dintr-o excursie. Intre Villach si Roma au fost opriti de 5 ori. O data s-a lasat cu amenda grasa, de 4 ori a fost doar control "de rutina". In Roma au stat ceva mai mult de 5 minute cu masina in fata hotelului, a nu se intelege ca au stat o jumatate de ora ! In al 6lea minut a aparut din pamint o patrula care le-a mai facut cadou inca o amenda. Una peste alta, nu au avut de comentat in legatura cu motivele amenzilor insa clar oamenii s-au simtit sub lupa !

 

Din motivul asta eu am decis sa evit Italia pentru anul asta. Chiar daca nu as pati nimic, eu unul nu as fi relaxat si s-ar duce naibii toata vacanta

Share this post


Link to post

Treaba cu Politia prompta in a da amenzi nu e doar in Italia ci si in restul Europei de Vest. Practic nu sesizezi politia dar cum o comiti ti-o iei. Un amic a parcat la Viena in fata hotelului, a intrat la receptie sa intrebe unde poate lasa masina si cand a iesit nu ca luase amenda dar ii ridicasera masina (tacam complet=amenda+timp pierdut pt recuperare masina). Treaba s-a repetat anul asta cu alt amic (avertizat), alt hotel dar tot Viena. De data asta omul (stia povestea) a lasat nevasta in masina in fata hotelului. Cand s-a intors 5-10 min maxim masina de ridicat era langa a lui parlamentand cu nevasta plus un cetatean indignat care protesta pe trotuar aratand semnul de parcare interzisa.

Cu Italia - am fost Milano - in afara de dom nu am avut ce vedea, mizerie multa si trafic ingrozitor. Am fost si la Venetia - mi-a placut pentru ca era ceva diferit dar altfel de asemenea mizerie multa - sugerez vizita noaptea...e mai de efect. As mai merge totusi la Roma si Florenta - din cate mi-au povestit prietenii e altceva - ramane de vazut.

Share this post


Link to post

Politia nu o vezi , dar au telecamere peste tot . O comiti , te si vede si trimite masina . In Italia am fost la neamuri (fatele de 8 ani e acolo) . Singurul sfat cu politia , daca ai in masina femie si copii te lasa in pace . Dca esti singur sau doar barbati fi sigur ca te cauta .

Share this post


Link to post

Zi si tu, te rog, niste repere despre traseul prin "Iugoslavia". Am vreut si eu sa-mi inchid un circuit pe acolo, dar nici Google Maps, nici iGO nu m-au lasat.

Share this post


Link to post
Serbia : Drumul bunicel . Autostrada OK ! Se intra pe autostrada la Pozavregrad si se tine pina la iesire . Autostrada este intrerupta in Belgrad . Doua sectiuni , se ia ticket la intrare si se plateste la iesire . (6 euro cu tot) . Plata in euro (se afiseaza in euro si in dinari la punctul de plata) , restul in euro la centisima si bon . Benzina 1.5 euro / litru . Vama fara probleme . Politia rutiera slab reprezentata .

Se iese pe la Drobeta Turnu Severin, peste barajul de la Portile de Fier. Pe malul sirbesc se tine drumul spre Beograd. Nu prea sunt indicatoare, dar mergeti pe drumul cel mai lat. E cam pustiu. Intr-adevar, e de evitat nopatea. Se intra pe autostrada la Pozarevac (a se citi Pojarevaţ), nu cum a zis colegul mai sus :)

 

Din cite stiu eu autostrada nu e intrerupta la Belgrad, ci traverseaza orasul! Daca n-ai treaba in Belgrad, nu trebuie sa iesi de pe autostrada!

Share this post


Link to post

1. Portile de fier - Kladovo (este punctul de frontiera de la ei) - Brza Palanka (drumul E771) - Negotin - Pozarevac - Belgrad - Zagreb - Ljubliana - Trieste.

 

sau o iei pe malul Dunarii pana aproape de Pozarevac:

 

2. Portile de fier - Kladovo (este punctul de frontiera de la ei) - Tekija - Veliko Gradiste - Pozarevac - Belgrad - Zagreb - Ljubliana - Trieste. Pe traseul asta am venit de curand, iar drumul de la vama pana in Belgrad are ~200 de Km. ;)

Share this post


Link to post

Corecta remarca cu "intreruperea " autostrazii . Soseaua este aceiasi , sunt doar doua zone distincte de plata : una Pozarevac -intrarea in Beograd , soseaua continua la liber prin Belgrad apoi incepe a doua zona cu plata pina la vama .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...