Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

post-1549-1169916980_thumb.jpg

 

Credeti-ma ca stiu ce vorbesc. In cazul primei poze e foate posibil sai a 9 Mb in reteaua lor ( pe serverele lor )

Ultima poza insa ( cea atasata aici ) este imposibila dpdv al enduserului. Ca sa ai mai mult de 100 Mb in orice directie trebuie sa dispui de un port Gbit. Iar aici vorbim de alte sume... ce sar cu mult de 300 euro / luna chiar si pentru Gbit in metro, sa nu mai vb de extern unde mai apar ceva zerouri.

 

Si asta nu pentru ca ar vrea cienva sa te pacaleasca cu testul sau ceva, pur si simplu 99 % din testele de viteza de pe net sunt irelevante. La un mom dat de exemplu era un test pe as.ro care imi arata ( in conditiile unui cablu coaxial ) ca as fi avut 200 Mb viteza in extern.. evident aberant.

 

Testele mai depind si foarte foarte mult de unde le faci, prin cate noduri treci sa ajungi acolo, cate echipamente sunt intermediare, daca prividerul tau are sau nu peering cu cel la care este hostat serverul pe care faci test, cat de aglomerata este banca la nivel de iesire din tara samd

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Iar ne laudam cu ''a cui e mai tare?''

testnet2.JPG

Retea de cartier cu 45 ron pe luna, recent cumparata de mediasat, care in plus a marit viteza si ne-a acordat si telefonie.

Share this post


Link to post
Credeti-ma ca stiu ce vorbesc. In cazul primei poze e foate posibil sai a 9 Mb in reteaua lor ( pe serverele lor )

Ultima poza insa ( cea atasata aici ) este imposibila dpdv al enduserului.

Asa e, ultima poza e manjeala. Prima e de la furnizor. De asta a iesit asa mare :) )

Share this post


Link to post

Big surprise, astazi mi s-a triplat viteza (FX-NET, abonament de 60 RON).

NET.jpg

Share this post


Link to post

5mbps internationali la 60ron? Sigur e undeva o greseala :)

Share this post


Link to post

Asa am crezut si eu, am dat vreo 5 teste care eu avut +- 20 Kbps fata de screenshot.

Share this post


Link to post

Ar fi posibil, eu pentru 48.9 ron pot obtine 3mbps. Deci 2 mbps in plus pentru inca 10 ron nu sunt o utopie.

A, si mi-am amintit ca ar fi o extraoptiune "night" care mi-ar oferi asa ceva, dar nu ma tenteaza.

Share this post


Link to post

Minunea n-a tinut prea mult, acum am iarasi 1500 kbps...

Share this post


Link to post

Am trecut de pe modem pe "fibra" la rds. Se misca binisor. Nu sunt un impatimit al downloadului.

Atasez si un test...tocmai reinstalasem XP si isi mai facea si niste updateuri.

99917988.png

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

De vreo cateva saptamani am schimbat si eu provider-ul. Am trecut pe ADSL de la Romtelecom. Se misca bine (1500 kbps), am si 400 de minute nationale gratuite incluse plus ca am primit si router-ul gratuit (am facut contract pe 2 ani). Nu am dat nici un ban pe kit-ul de instalare dar am mai platit 35 ron pe doua microfiltre dsl pentru ca am mai multe telefoane in casa si asezarea lor nu mi-a permis sa ma folosesc doar de un singur filtru (cel inclus in pachet).

Share this post


Link to post

Si cat coasta abonamentul pe luna?

Share this post


Link to post

Si eu am Click net, de la Romtelecom, am trecut dupa un an de astral (mersese f prost in ultima perioada si nu stiau ce sa-i faca) si platesc 120 ron pentru 2.5 Mbps(+500 de min in romtelecom), nu stiu daca a fost cea mai buna investitie, avand in vedere ca in blocul meu s-au facut multe abonamente de la rds si care merg f bine.

 

Ce nu-mi place.. seara cade pentru cateva secunde, cat sa te deconecteze de la ymess, dece si sa devina enervant.

 

Si, bineinteles, dupa ce am iesit de la astral au marit banda de la 1,5 la 6 mbps, dar m-am obisnuit sa patesc asa :)

Share this post


Link to post

clicknet 1,5Mbity,foarte multumit ,nu pica deloc, :P merge bine,un film intr-o ora :)

Share this post


Link to post

Da, insa astept si eu un pret pt astia 1,5 mbiti. Ca pe site spun balarii.

Deci, cat e halatu'?

Share this post


Link to post

dau 70 ron factura separat de cea de la telefon

Share this post


Link to post

My best UPC (ex Astral):

 

92199280.png

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Pai eu platesc 21.5+2 eur pe luna pentru abonament. In banii astia sunt incluse si 400 de minute nationale gratuite. Acum vad ca la oferta au minute nelimitate dupa 6 seara, dar eh... asta-i viata. Cei 2 eur in plus ii platesc pentru ip static. La instalare nu am platit nimic. Am platit dupa vreo 35 ron pentru 2 microfiltre DSL ca sa pot folosi toate telefoanele din casa. Instalarea e gratuita. Suni la 930, ceri sa ti se activeze serviciul si dupa vreo 2-3 zile te suna sa-ti spuna ca e activat si sa te duci la un oficiu Romnamtelecom sa semnezi contractul si sa iti iei modemul. Contractul e musai sa fie set de titularul postului telefonic. Daca nu se poate duce titularul atunci exista pe site o imputernicire pe care trebuie sa o completeze titularul si cu buletinul lui si cu imputernicirea completata te duci la oficiul telefonic, semnezi contractul si iei pachetul. In acest pachet gasesti asa: modemul (usb, rj-45 si/sau wireless, depinde de ce modem ai vrut) un splitter adsl, un microfiltru dsl, cabluri rj-11 si rj-45, un CD si un manual. Instalarea e extrem de simpla, in 5 minute nu ai ce face.

 

Eu ti-as recomanda sa nu iei modemul usb ci mai degraba pe cel cu rj-45 (sunt 2, unul cu 1 port si unul cu 4, diferenta dintre ele fiind exclusiv numarul de porturi pentru functiile si dotarile sunt cvasi-identice). Daca faci abonament pe 2 ani il primesti gratuit. Poti sa nu iei modem, dar e pacat sa dai un ban in plus pe altceva pentru ca modem-rile sunt destul de capabile. Stiu de toate, de la port fwd pana la reservari in dhcp, firewall cu o gramada de reguli customizabile, poti sa configrezi mai multi utilizatori fiecare cu alte drepturi (prin comparatie, eu mai am un linksys destul de potent, dar asta habar nu are de conturi de utilizatori), etc.

Share this post


Link to post

103712561.png pentru bucuresti

 

103713169.png pentru Karachi, Pakistan

 

103713544.png pentru Paris

 

Ma conextez la Czone, Rahova, merge destul de bine pentru cei 45 lei pe luna, trafic nelimitat + telefonie de la RDS moka cu minute incluse in RDS, Romtelecom si retele mobile.

 

eu zic ca este destul de bine

In hub Czone sunt viteze de down pana la 8 MB/S

Edited by danny27

Share this post


Link to post

Media Sat 45 ron lunar, trafic nelimitat.

speed_paris.JPG

roma.JPG

taskent.JPG

londra.JPG

speed_bucuresti.JPG

Share this post


Link to post

Mai simplu sa dai COPY la link :P Adica mai simplu decat captura... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cam asta poate GTSNET in Titan..

 

Abonament 40 Ron.

 

104116601.png

 

104116881.png

 

104117079.png

 

104117335.png

 

104117568.png

Share this post


Link to post

La aceleasi teste RDS-ul meu de 15$ scoate 50.000kbps bucuresti upload/download 3-4000 in europa si ~2500 in state.

 

M-a pus naiba si am pus clicknetul de 1mbps la parintii mei. De mers merge bine dar ceea ce nu spun nicaieri, decat pe o pagina finala a contractului e ca e limitat la 1Gb pe saptamana dupa care 128/64. 1Gb il faci in maxim 2 ore daca vrei sa tragi ceva. Cat de aiurea.

Share this post


Link to post

Abonament C-Zone, 33.5 RON pentru ca am doua abonamente, unul e al fratelui meu.Un singur abonament ar fi fost 45 RON.

Pana sa apelez la ei ma conectam prin Zapp.

Edited by CristiP

Share this post


Link to post

La cat sunt de ofticat pe RDS pentru serviciile fenomenale oferite in Brasov, atasez test de internet wireless (moca) in Muenchen:

 

105251620.png

 

In alta oridine de idei, la pachetul Vodafone Broadband 3G, nu scot peste 250 k (pret 39$ 500Mega plus 30 eurocenti/m ce e peste).

Share this post


Link to post

UPC (6Mbps cica, dar merge doar cu 2-3)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...