Jump to content
Sign in to follow this  
cstefan

AC pe Cielo Std.

Recommended Posts

Ce ziceti merita montat AC pe Cielo Std ? Eu am Cielo Std. 2002, fara AC. Acum m-am interesat pe la service-urile autorizate, daca monteaza AC si la ce pret - si m-am ales cu o paleta foarte larga (parca anormal de larga - parca fiecare si-a pus adaos "din burta") de oferte - intre 850 si 1500 de euroi cu manopera inclusa. Merita oare investitia?

Share this post


Link to post

Eu unul nu as face-o !..Nu sti cat de bine iese e destul de scump si peste toate astea mai ai o grija in plus sa dai drumu'la AC si iarna !....

Share this post


Link to post

De ex la Matiz diferenta de pret intre model cu a/c si fara este de 500 euro,asa ca pt Cielo un pret de 700-800 nu cred ca ar fi prea mare.Problema e ca nu ai siguranta ca iese ca montat din fabrica.Eu unul nu cred ca m-as risca mai ales ca si suma nu e de neglijat.

Share this post


Link to post

Io nu prea inteleg de ce n-ar iesi bine, in fond e un montaj standard, cu piese standard ... la 850E e un pret bun, zic eu ...

Share this post


Link to post

Si eu imi puneam problema daca dupa montaj nu ma voi alege si cu alte batai de cap suplimentare - cum ar fi diverse zdranganituri in bord (la cum lucreaza service-urile..)... sau daca instalatia va functiona ca montata de fabrica.

Share this post


Link to post

Felix e ca si cu proiectoarele si stergatorul deluneta !..1 manetele sunt altele mai skimbi cate ceva nu e chiar ca la Lego!!!

Share this post


Link to post

Toeretic, intr-un service Daewoo stiu tot ce trebuie sa faca ... cum iese, depinde de priceperea si stilul de lucru al meseriashului ...

Share this post


Link to post
Toeretic, intr-un service Daewoo stiu tot ce trebuie sa faca ... cum iese, depinde de priceperea si stilul de lucru al meseriashului ...

 

Teoretic - asa e! Tu ai risca la banii astia ?

Share this post


Link to post

Stiu si eu ... in primul rind, o lucrare de genul asta beneficiaza de garantie, minim 6 luni pentru piese si minim 3 luni pentru manopera; daca e sa faca pe nebuna, face in timpul asta, la o utilizare intensiva. In al doilea rind, e vorba de o palarie de bani, ~12-15% din valoarea de noua a masinii, eu personal as baga (si bag) banii astia in altceva, mai orientat pe performantele masinii, nu pe confort; totusi am Matiz E, care in configuratie standard e slabutz din multe puncte de vedere, la Cielo cred ca se pune altfel problema. In al treilea rind, sint foarte sensibil la curenti reci, mai ales artificiali, asa ca eu personal n-as investi in A/C pentru cel mult 20 de zile de folosinta pe an (cind temperatura exterioara bate peste 40gC), eu doar in situatii extreme as utiliza A/C.

 

E alegerea ta ... oricum, banii astia ii cam scoti la o eventuala revinzare, romanul se da in vint dupa A/C.

Share this post


Link to post

merita aeru...

cind mi-am luat tico(fara aer) ala cu aer era mai scump cu 1000.

era mult.

acu la matiz e doar 500...cred ca meritaaaaaaa

Share this post


Link to post

..adevarat grait-a Zarathrustra...Asa e Felix ai dreptate !...Eu am AC si pe bune uite iarna asta era asa a pain in the ass trebuiea tot timpul sa ma gandesc dk i=am mai dat drumu !.....Ce sa mai un kin !...Cred ca pana la urma o sa se duca draq da'nici ca-l mai repar !....desi e bun si iarna ...ca frana de motor!

Share this post


Link to post

da vara chiar nu va trebiue conditionatu?

Share this post


Link to post

Eu rareori ii simt nevoia ... nu fac drumuri in timpul zilei, ca sint la birou; vara trecuta de vreo 2 ori am fost prins in ambuteiaje in centru, pe o caldura inumana si atunci mi-ar fi prins bine ... si inca o data, cind veneam cu nepoata de la Brasov si nu puteam deschide geamul ... cam atit ... din punctul meu de vedere, e o dotare de care ma pot lipsi linistit.

Share this post


Link to post

Aer conditionat in masina cred ca nu vrea decat cine nu stie ce placere inseamna vara. De un climatronic nu mai vorbesc 8) . Daca ai banii, eu zic ca merita: masina a fost proiectata pentru AC, deci exista spatiul necesar in compartiment motor si nu trebuie facute adaptari - doar adaugate niste piese. Sistemul e destul de complicat, si va presupune ceva operatii la masina: trebuie instalat un compresor de freon, un radiator suplimentar si un condensator (nu din ala electric, ci tot un fel de radiator) prin bord.

 

Avantajele AC: conduci de n-ai treaba vara (si cum temperaturile sunt tot in crestere de cativa ani incoace, iar vara asta 40 grade Celsius cred ca vor fi ceva obisnuit), usuca aerul (extreeem de util cand ploua si se aburesc geamurile).

 

Dezavantaje: consum putin mai crescut, intretinere (freonul ala se mai schimba si el la 1-2 ani).

Share this post


Link to post

Vaxxi, ma crezi cind iti spun ca am racit bocna dupa un drum de 45 de minute intr-o masina cu A/C? pur si simplu nu-i de mine ... sau mai exact spus, nu sint dispus sa dau bani pe un accesoriu scump pe care l-as folosi maxim de 20 de ori/an ...

Share this post


Link to post

...am facut un drum Buc.-Eforie cu un Cielo cu AC... In primul rand m-a deranjat ca exista un miros specific... de ud, mi s-a parut... L-am mai intalnit si la un Matiz E/AC (singurele 2 masini cu aer in care m-am "dat"); am observat ca proprietarii nu simteau acest miros...

Dupa drumul la mare, am avut ochii umflati 3 zile... si am si racit... Probabil si eu, ca si Flex, sunt sensibil la aer conditionat...

Pe langa asta, ce faci cu fumatul la volan?

 

...pe scurt, nu-mi place.

...sper ca nu ma catalogati ca si carcotas! :lol:

Share this post


Link to post

Si eu am racit de la AC, pana am aflat cum se foloseste la drum lung: nu se lasa sa-ti bata in freza/piept, pentru ca asa racesti sigur. In schimb, se da comutatoru' de ventilatie pe pozitia "dezaburire geamuri", asa incat sa nu bata direct spre oamenii din masina. Asa se face o atmosfera foarte placuta, si nu raceste nimeni.

 

Cat despre fumat, care-i problema ? aerul conditionat, ca si in cazul climatizarii obisnuite, nu face recirculare decat daca apesi pe butonu' de recirculare.

 

Cat despre mirosul de umed, e o problema destul de intalnita la sistemele de AC auto, si provine din formarea unor "culturi" de bacterii (nu radeti SVP :P ), care salasluiesc in gurile de ventilatie si iau nastere datorita umezelii din sistem. Mai exact, ramane umezeala din cauza uscarii incomplete, si apar bazdaganiile astea. Remediul este fie folosirea unui spray (special pentru asta, nu orice spray), fie oprirea AC cu cateva minute inainte de ajungerea la destinatie si folosirea exclusiva a ventilatorului pentru uscarea zonelor de care vorbesc.

Share this post


Link to post

cand am luat masina am vrut sa fie musai cu AC (am "refuzat" un Ford Mondeo SH beton din motivul asta - n-avea AC); daca deja ti-ai pus problema daca sa-ti montezi sau nu AC, inseamna ca simti nevoia de incurajari; oricum, indiferent de hotararea pe care o vei lua, o sa-ti para rau dupa aceea, dar daca tot e sa-ti para rau, macar sa-ti para rau ca l-ai montat

Share this post


Link to post

eu am dat 1000 si ceva in plus cand mi-am luat tico gandindu-ma strict numai la a/c. asta in 98.

in 2002 mi-am luat o dsn europa (fara a/c) cu care nu circul vara. chiar si la drum lung mi se pare imposibil sa mergi fara a/c. in oras ce sa mai vorbesc.

ideea se pune in felul urmator: se poate si fara dar e MUUUUULT mai bine cu. Dar cu o conditie: sa stii sa-l folosesti.

Instructiunile mele sunt simple: dai drumul pe prima treapta a ventilatorului, il dai pe la parbriz (dezaburire), si il tii continuu, nu alternezi (pe mine ma iau dureri de cap daca alternez).

Este adevarat ca daca faci distributie de marfa in buc toata ziua s-ar putea sa racesti dar decat sa o iei razna si sa faci accidente din lipsa de concentrare si sa-ti consumi neuronii in aglomeratiile din iulie august din buc... Chiar deunazi vorbeam cu sefu' meu care e din Munchen si spunea ca el nu are nevoie de a/c. L-am intrebat care e cea mai mare temp la ei vara: 30 de grade. So, daca locuiesti in BV s-ar putea sa nu-i duci lipsa dar in bucuresti este OBLIGATORIU!

 

parerea mea...

 

care este... :eyespin: :beerchug:

Share this post


Link to post

aici sunt de acord cu tine..

eram in unele zile vara trecuta de dup'amiaza la scarbici..

plecam la 12juma de acasa shi intram la 1.. fratzilor, ajungeam extenuat la servici, cu camasa lipita de mine shi mai slab cu 2 kile (evaporare, deh..)

e nashpa fara aer, chiar daca il folosim cam 2-3luni/an max...

Share this post


Link to post

Aferim! ... sper ca v-ati impacat ... :roll:

Share this post


Link to post

gata, am ingropat securea razboiului.. :beerchug:

Share this post


Link to post

Stimabililor,

 

Parerea mea strict personala este ca nu merita.In primul rand montajul sigur nu va iesi ca din fabrica iar in al doilea rand este exagerat si pretul.

In opinia mea 250-300 Euro sunt suficienti pentru o treaba facuta in "parcare".

Pentru cei care considera indispensabil AC ii sfatuiesc sa-si cumpere masina din fabrica cu aceasta optiune.

De ce?De aceea.

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi bag aer conditionat pe cielo GL. Stie cineva ce necesita treaba asta si cati bani poate costa?

Share this post


Link to post

Daca nu mergi niciodata cu o masina cu AC nu-i simti lipsa dar transpiri ca porcu vara, mirosi urat ...

De prima oara cum dai de AC nu o sa mai vrei sa mergi fara.

In plus daca il utilizezi corespuzator nu ai de ce sa racesti, sa te doara capul, sau alte chestii de genul asta.

In concluzie merita !!! luati-va masini cu aer din prima pt. ca de pus este un pic mai scump.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...