Jump to content
Sign in to follow this  
cstefan

AC pe Cielo Std.

Recommended Posts

pana la urma.. e cineva aici care poate sa spuna cat costa montarea unei instalatii de A/C pe un Cielo (standard, GL sau GLE (non A/C) ??? Asta e intrebarea...

Share this post


Link to post

apropo de aer ..sunt si io interesat de asa ceva ..problema e ca suma e cam mare pentru ce stie ele sa fac :D

deci...am auzit un tip saptamana trecuta in targ , ca ar avea el pe nustiu cine si ca monteaza aer la cielo cu 150 euro...oare?? :-?

Share this post


Link to post

150 EURO ??? Mi se pare suspect de putin, poti sa dai detalii, un numar de telefon al persoanei...

Share this post


Link to post

Merita sa ai aer conditionat daca il ai, altfel cred ca pretul pieselor este foarte mare iata si niste exemple:

condensor (radiator a/c) intre 3.500.000 si 7.000.000

compresor 11.000.000

ventilator condensor 2.000.000

conducte aprox 5.000.000

acumulator freon 2.500.000

vaporizator NU stiu pretul (radiator care vine montat in interior)

suport compresor 1.200.000

curea 150.000

si lista nu cred ca este complecta la care trebuie sa adaugi manopera de montaj + incarcare cu freon

incarcarea este aprox 1.500.000

mai exista varianta SH care poate este mai subtire ca bani

aici gasesti componentele care formeaza instalatia de A/C Cielo

catalog

aici gasesti piese noi si SH piese cielo

(am platit 2.500.000 diagnostic, schimbare condensor, umplere)

Edited by boty

Share this post


Link to post

Salutare,

 

 

Mi-am bagat A/C pe cielo GL din '96.

Super multumit dar cu aventuri.

Daca aveti intrebari va astept.

Share this post


Link to post

Pai avem: povesteste detaliat.

Share this post


Link to post

..si nu uita de intrebarea principala: cat a costat?

Share this post


Link to post

si unde...

Share this post


Link to post

Salutare,

 

1. Mecanicul meu(care lucreaza la Daewoo) mi-a montat toata instalatia A/C

2. Am gasit un electrician foarte priceput care mi-a adaptat instalatia mea electrica pentru A/C

3. Instalatia am cumparat-o cu 8 mil de la un prieten de-al lui Six.

4. De incarcat am incarcat pe Brancoveanu cu 1 mil. vis-a-vis de Oraselul copiilor la 200 metri.

5. Exista instalatie completa la centre SH din bucuresti la preturi cuprinse intre 10-15 milioane.

6. La gura de aerisire dupa 10 minute de functionare termometrul imi arata in jur de 5 grade.

7. Merita fiecare leut aceasta operatie.

 

 

Daca sunteti interesati dati-mi PM si vorbim.

Share this post


Link to post

eu mi-am pus.

se merita

 

 

trebuie sa-ti schimbi in primul rand instalatia electrica. 450 ron pt euro 3

daca e cineva interesat pot da relatii.

scuze, e prima data cand scriu pe forum.

Share this post


Link to post

In ce consta schimbarea instalatiei electrice ?

Share this post


Link to post

instalatia electrica de std nu are toate iesirile pentru cuplarea alimentarilor diverse: A/C, proiectoare ceata, etc.

de aceea trebuie inlocuita cu una de exe completa

 

 

instalatia electrica de std nu are toate iesirile pentru cuplarea alimentarilor diverse: A/C, proiectoare ceata, etc.

de aceea trebuie inlocuita cu una de exe completa

concret consta in demufarea celei vechi si mufarea celei noi . daca vrei relatii si scheme contacteaza-ma

Share this post


Link to post

-aceasi problema o am si eu la cielo nu are aer conditionat,am avut drum in Branesti si la intoarcere am oprit la dezmenbrari DAEWOO pe partea stanga pana in selgros si am intrebat de instalatie aer conditionat de cielo si mia cerut 1250 ron pe tot kitu-nu stiu daca merita cred ca instalarea ma duce la 2000 ron cu montaj instalatie electrica incarcare freon,cred ca mai bine se preteaza direct din fabrica cu AC.

Share this post


Link to post

Din cate am inteles nu se mai fabrica cielo cu ac iar ceea ce se vinde se vinde de pe stoc. Gurile rele spun ca linia de montaj pt cielo ar fi fost vanduta unei firme din rusia si a plecat sau urmeaza sa plece acolo si sa fie pusa in functiune.Iar singurele masini ce se mai fac la craiova inca sunt Matiz`urile cu motoare euro 4

Share this post


Link to post
eu mi-am pus.

se merita

trebuie sa-ti schimbi in primul rand instalatia electrica. 450 ron pt euro 3

daca e cineva interesat pot da relatii.

scuze, e prima data cand scriu pe forum.

 

Scuze pentru intarziere dar e prima oara cand scriu pe forum ...

Da-mi si mie un numar de telefon sau adresa unde pot sa iau legatura pentru o instalare de AC.

E usor sa zici sa cumperi o alta masina. Dar daca totusi nu ai ... bani? Cum n-am avut de altfel nici la inceput.

Asta e... multumesc anticipat.

Sunt dispus sa fac si un drum in Bucuresti, sunt din Brasov daca merita.

Multumesc din nou...

Share this post


Link to post

Va salut pe toti ( si toate )

Daca tot e calda si la moda inca problema aerului , va rog spuneti-mi si mie concret se monteaza sau nu aer pe Cielo std. si cam la ce pret ca eu am intrebat la CT si parca eram la o licitatie am ajuns de la 1500 E ( suma care mi s-a parut enorma tinanad cont de faptul ca din fabrica m-ar fi costat doar 400 E ) la cca. 3000 E . Si asta la reprezentante . Sexy , nu ? Va multumesc anticipat

:osanale:

Share this post


Link to post

Decit sa te apuci sa montezi A/C pe o masina , mai bine o vinzi si cumperi alta cu asa ceva .

Ca piese de schimb sint mai scumpe decit echipate pe masina nouA , calitatea montajului nu mai este aceeasi si mai ramii si cu piese de la masina ta cu care nu ai ce face .

Daca folosesti piese sh si nu functioneaza , e greu defectul de depistat si banii sint dati .

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Din ce se compune o instalatie de AC de Executive? Intentionez sa cumpar una completa de pe un Cielo care se dezmembreaza si trebuie sa fiu bine informat referitor la ce trebuie sa iau de pe ea. Eventual pt. cine e mai in tema, eventuale "smecherii" de care trebuie tinut seama. Stiu, de exemplu, ca nu ai cum sa verifici compresorul cand e frig.

Multumesc pentru informatii!

Share this post


Link to post

Puteti recomanda vreun service unde sa ma interesez de conditiile de montare A/C la un Cielo Std?

Va multumesc.

Share this post


Link to post

da

suna-ma si-ti explic , inclusiv date de contact de la service care poate face acest lucru + te poate ajuta cu componentele aferente

Serban 0724186590 / 0766900342

Share this post


Link to post

imi puteti spune va rog trebuie schimbat si ecm in afara de instalatia electrica ?

Share this post


Link to post

Nu, nu trebuie.

Share this post


Link to post

Stiti cumva daca pe cielo poate fi montata instalatie de A.C de pe o alta marca de masina?

Share this post


Link to post

La cata gramada de Cielo sunt aduse de afara pentru dezmebrat nu ti se pare inutil sa cauti alt model ? Si ca sa fiu ontopic, nu merge sa iei de la alt model, poate doar de la Kadet, daca-l poti considera alt model.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Cel mai bine e sa vinzi masina si sa iei una cu AC si ce mai vrei :)

Cel putin asa mi-au spus mecanicii care aveau interes sa le dau bani :)

Ai prea multe de facut. Acelasi lucru ca si ABS sau airbaguri de pe Cielo-urile aduse din afara.

Daca totusi vrei sa o faci eventual tu gasesti hatch-uri aduse la dezmembrat si multe au AC.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...