Jump to content
Sign in to follow this  
Ryco

Matizul Si Drumurile Forestiere

Recommended Posts

Nu a mai fost nimeni cu MATIZUL la munte? :tongue:

Share this post


Link to post

Drumul de la barajul Vidraru spre stanga pe sub tunel spre cabana CUMPANA super prost l-am parcurs fara probleme.Cateva Solenze erau suspendate. :P

Share this post


Link to post

Dragul meu ...

post-689-1214842265_thumb.jpg

post-689-1214842271_thumb.jpg

post-689-1214842276_thumb.jpg

post-689-1214842285_thumb.jpg

post-689-1214842292_thumb.jpg

post-689-1214842299_thumb.jpg

post-689-1214842304_thumb.jpg

post-689-1214842310_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dupa plimbarile alea a mai fost verde ca la inceput? :P Tot respectul ca ai avut curaj si indemanarea sa te avanti pe drumurile alea. Cu gagauzu si eu m-am avantat prin locuri de genul numai ca nu era chiar asa noroi... si s-a descurcat... dar cu alta masina nu cred ca as avea la fel curaj :) . Numai bine

Share this post


Link to post

Viteza mica si atentie. Matizul merge pe drumuri foarte rele dar orice depasire a vitezei de 10 km/h devine critica.

 

Prin stanga barajului Vidraru prin tunel nu cred ca am ridicat ambreiajul vreodata de tot.

 

In alta ordine de idei in aceasta vara vreau sa scot bancheta spate sa o incalt cu gumele de iarna iau un cort lanturi niste traverse de lemn si voi pleca cu tata pe Transalpina.

 

Topic Softpedia despre cea mai misterioasa sosea din tara 81 km.

 

Atasez cateva poze de pe topicul respectiv. O sa recunoasteti si un coleg de forum ;)

 

Edit: fac

 

post-689-1214845270_thumb.jpg

post-689-1214845277_thumb.jpg

post-689-1214845281_thumb.jpg

post-689-1214845284_thumb.jpg

post-689-1214845289_thumb.jpg

post-689-1214845321_thumb.jpg

post-689-1214845332_thumb.jpg

post-689-1214845341_thumb.jpg

post-689-1214845350_thumb.jpg

post-689-1214845354_thumb.jpg

post-689-1214845358_thumb.jpg

post-689-1214845378_thumb.jpg

post-689-1214845383_thumb.jpg

Edited by steph

Share this post


Link to post

Mama ce ma mananca si pe mine talpa de un Transalpina. Eu am bagat matizul pe drumuri foarte rele. S-a descurcat onorabil doar ca la mine s-a lasat si cu urmari. Ultima oara am mers pe un drum pe un drum forestier rupt prin zona Rucar si caum am iesit pe asfalt simteam ca trage rau masina intr-o parte iar pana in Bucuresti deja un cauciuc de pe fata stanga era razuit rau pe interior.

Share this post


Link to post

Bravo STEPH esti tare.Este nevoie de ceva curaj pentru a lua in piept asemenea drumuri mai ales cu Matizul. =D> =D> =D>

Share this post


Link to post

Dar de asta ce ziceti?

post-5484-1214932593_thumb.jpgpost-5484-1214932615_thumb.jpg

post-5484-1214932637_thumb.jpgpost-5484-1214932661_thumb.jpg

post-5484-1214932681_thumb.jpgpost-5484-1214932697_thumb.jpg

post-5484-1214932716_thumb.jpg

 

Pozele au fost facute cu 20 de minute inainte sa ma urc in masina, am plecat de unul singur sa vad starea drumului. In masina am fost 4 persoane plus bagaj, in total vreo 330kg.

Drumul a fost aproximativ asa vreo 2-3km si apoi s-a facut mai bun un pic in sensul ca era mai uscat. In total am mers cam 15km pe drum de tara rau, numai cu treapta 1. Imi pare rau ca nu am pozat si urcarile de cate 600-700 m, foarte abrupte, cand ajungeam la baza lor aveam impresia ca nu o sa urc in veci.

In afara de niste noroi(de fapt plesteve de noroi), masina nu a protestat absolut deloc.

Share this post


Link to post

Incredibil ce pot face aceste masinute. :o

Share this post


Link to post
Viteza mica si atentie. Matizul merge pe drumuri foarte rele dar orice depasire a vitezei de 10 km/h devine critica.

 

Prin stanga barajului Vidraru prin tunel nu cred ca am ridicat ambreiajul vreodata de tot.

 

In alta ordine de idei in aceasta vara vreau sa scot bancheta spate sa o incalt cu gumele de iarna iau un cort lanturi niste traverse de lemn si voi pleca cu tata pe Transalpina.

 

Topic Softpedia despre cea mai misterioasa sosea din tara 81 km.

 

Atasez cateva poze de pe topicul respectiv. O sa recunoasteti si un coleg de forum ;)

 

Edit: fac

 

 

 

 

Salut!

 

Si eu vreau sa fac transalpina anul asta...acum e o problema, oare prin august se topeste zapada acolo sus? oricum ma duc cu lanturi dupa mine si lopata...tu cand intentionezi sa-l ataci?

Share this post


Link to post

Se pare ca e practicabil de la jumatatea lui iunie. Eu vreau sa ma duc peste vreo 3 saptamani.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Am mers cu Matiz-ul, anul trecut, intre Predeal-Cioplea-Susai, vara, pe drum uscat. In masina eram doi adulti si doi copii, bagaj minim.

Drumul forestier incepe dupa Cioplea. Spre deosebire de alte drumuri forestiere unde drumul este format din pamant, aici solul era format din pietris si "bolovanis". Foarte aproape de cabana Susai, am facut stanga, pe un alt drum forestier, unde am mers pret de vreo 15 minute pana am gasit un luminis potrivit pentru a parca. Drumul nu este dificil, accesibil probabil oricarui tip de masina - cel putin cand este uscat - insa are unele portiuni cu denivelari mai accentuate. Singura sperietura a fost din pricina unei pietre aruncate cu putere prin fereastra laterala (geamul era partial lasat) de sub rotile unui ATV care a accelerat puternic in dreptul meu. Din fericire, piatra nu ne-a lovit, dar a lasat o urma pe bord.

Dupa acest incident, am ridicat geamurile si mai sus, lasand doar o fanta mica pentru aerisire (AC-ul a fost oprit tot timpul urcusului).

Altfel, masina s-a comportat foarte bine, am mers incet, numai treptele 1 si 2, si nu am constatat "urmari neplacute" (la masina) dupa acest drum.

Share this post


Link to post
Incredibil ce pot face aceste masinute. :o

 

Si a mea arata tot ca in ultima poza din postul #28 dupa ce-am gasit o zona noroioasa (undeva in apropierea Dunarii), cam de dimensiunile unui teren de fotbal, aproximativ plata. M-am jucat cateva minute cu masina pe acolo, incat sarisera bucati de noroi si pe plafon =)) Ce mi-or fi urat baietii de la spalatorie apoi...

Oricum drumul pana la spalatorie a fost super, in sensul ca am facut ceva offroad pana sa ies de acolo (la fel si pana sa ajung acolo :D ), iar cand am ajuns in Craiova (si a trebuit s-o traversez) la stopuri toata lumea avea o reactie gen: " @-) :o " vazand un Matiz plin de noroi (alb, atunci cand e curat).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Baietii de la spalatoria unde ma duc eu s-au obisnuit... :P

Dupa ce spala Matizul spala si spalatoria.

 

Am urcat 40 km pe drum forestier in jud. Suceava, m-tii Stanisoarei(unde a fost omorat Nechifor Lipan) , dupa care evident i-am si coborat fara nici o problema

Si ai aflat cine e autorul crimei?... > :)

 

Singura sperietura a fost din pricina unei pietre aruncate cu putere prin fereastra laterala (geamul era partial lasat) de sub rotile unui ATV care a accelerat puternic in dreptul meu. Din fericire, piatra nu ne-a lovit, dar a lasat o urma pe bord.

Dupa acest incident, am ridicat geamurile si mai sus, lasand doar o fanta mica pentru aerisire (AC-ul a fost oprit tot timpul urcusului).

Daca aveai geamul mai ridicat te saturai de AC, ca se sparge relativ usor geamul lateral.

Era mai bine fara ATV...

Share this post


Link to post
Si ai aflat cine e autorul crimei?... > :)

Se cu ris tii :D

 

Zau voua nu va e mila de masinuta de faceti minuni de astea cu ele :)

Eu numai cand ma gandesc la jantele alea, la planetarale subtirele si toata suspensia in general.. mi se face parul maciuca :D =))

Share this post


Link to post

Ce au jantele si planetarele? :P Daca se merge incet, nu patesc nici pe naiba. Jantele mele, intr-un an si 7 luni nu au nici cea mai mica problema, nici indoite nici macar zgariate nu sunt.

Share this post


Link to post

Uite cum arata Una din jantele de la Matizul meu cand l-am luat (14k km), nici restul erau excelente, dar oricum, mult mai putin indoite.

Copy_of_DSC01760.JPG

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Dar cum ajuns in halul ala? Sa fie oare reala "legenda" cu "jantele negre sunt mai bune ca alea argintii"?

Share this post


Link to post

I don't know, probabil mers "cu grija", exclusiv in B. Chestia funny e ca, am observat tarziu dupa ce am luat-o, cand am dat rotile jos sa schimb placutele etc (la "revizie"), dupa ce facusem multi km pe afara, la viteze destul de mari... n-a dat nici un semn ca ar fi "accidentata", nu tragea dreapta, nu facea zgomot.

Momentan e indreptata, si sta frumos in portbagaj, locul ei fiind luat de rezerva :)

Referitor la legenda cu jantele, e posibila :)

Share this post


Link to post

Astept cu interes opinii despre gipanul Matiz pe forestiere :lavolan:

Share this post


Link to post

Ieri mers pe cheile valsanului si trecut prin albia raului apoi mers cam 2km de veritabil off road.Buburuza a fost la inaltime.Am vrut sa scap de aglomeratie si acolo nu era decat cateva masini de teren,in rest nici o masina nu s-a incumetat acolo. :lavolan:

Share this post


Link to post
Baietii de la spalatoria unde ma duc eu s-au obisnuit... :P

Dupa ce spala Matizul spala si spalatoria.

 

 

Si ai aflat cine e autorul crimei?... > :)

Sadoveanu stie mai bine, daca vrei iti dau id-ul lui si il intrebi direct :thumbl:

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
Ieri mers pe cheile valsanului ...

Hopa. Cu ce ocazie prin zona? Eu mi-am petrecut 3/4 din vacante pe acolo cat am fost kinder. Cunosc zona precum buzunarul meu. Am batut la pas toate padurile alea si cu masina toate forestierele (dar cu Oltcitul, nu cu Matizul). Ma consider localnic. :)

E super zona si apa minerala aia puturoasa. Ai mei au o casuta la Bradet.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Mai exact pe unde sunt cheile acestea?

Share this post


Link to post

Este o zona preferata de mine si bunicii mei sunt din judetul Arges.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...