Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

D-lor,de ce nu aveti foaia de parcurs daca legea prevede clar lucrul acesta?De ce nu aveti viza de flotant?

 

1. Pentru ca nu am timp sa stau sa completez 1/2 ora o foaie idioata ca sa merg 100km!

2. Pentru ca nu am disponibilitatea de a sta 10 ore la coada la politie la evidenta populatiei cum se statea pe vremea raposatului la lapte

 

Cu foaia de parcurs: ai idee la ce foloseste foaia aia de parcurs? Iti spun eu: pentru a verifica daca autovehiculul este folosit pe traseul stabilit, la transport marfa, persoane, etc.

In 1.5 ani de cand am masina pe firma plus inca 2 cat am avut masina data in comodat pe firma nu am completat nici macar o singura foaie de parcurs. De ce?...Foarte simplu, pentru ca este o gaselnita birocratica inutila pentru o firma de mici dimensiuni. Am si acum un set de foi de parcurs dar cand vad ca trebuie sa completez o suta de rubrici cu consumul de combustibil, de ulei, facturile, unitatile cu care am avut contact, kilometraj, sofer etc ma las pagubas. Pentru un drum de 1/2 ora stau si mai completez 1/2 ora foaia de parcurs ceea ce este absolut stupid.

Share this post


Link to post

Foaia de parcurs e de pe vremea comunista .. si probabil cu scopul de a nu folosi masinile statului in alt scop decat pentru servici..

Share this post


Link to post

D-nule Laurentiu,eu am generalizat, nu m-am referit anume la o persoana.Asteptam la altii sa-mi raspunda ,nu neaparat d-voasra.Dar,totusi am sa va raspund d-voasta care ati intervenit.Nici eu nu sunt de acord cu multe,dar,pur si simplu nu am ce face.De multe ori stau si ma intreb:de ce trebuie facut asa,de ce trebuie sa platesc atat,de ce trebuie sa ascult de ala,de ce trebuie sa intarzie copilul seara,oare ce face cu cine umbla,este in siguranta,de ce platesc atat de mult rata la banca pentru a-mi achita datoria (imprumut pentru cumpararea unui Matiz second).La toate aceste intrebari tot eu imi raspund:pentru ca asa trebuie,aceasta este viata,trebuie sa ne conformam,sa fim SOCIALIZATI.Acest lucru il solicit si de la cei cativa colegi de forum(cei care se lauda cu performantele lor in privinta vitezei cu care circula,cei care scuipa in ochi organele de mentinere a ordinii si linistii publice,cei care scot piciorul pe geam pentru a zbura cascheta organului):lasati domnilor viata sa mearga inainte,mai devreme sau mai tarziu se vor rezolva toate,toate neajunsurile se vor indrepta(observati va rog optimismul meu),fiti d-lor mai respectuosi,nu va ghidati dupa principiul:legea ii facuta pentru a fi incalcata,mai bine v-ati calauzii pasii dupa lozinca ,,capul plecat sabia nu taie''sau,,respecta-ma sa te respect''sau,, greseala recunoscuta e pe jumatate iertata''.Numai in acest fel putem sa ne rezolvam multitudinea problemelor care ne framanta.

Share this post


Link to post

Da, dar multe dintre chestiile astea sunt inutile, sau fac mai mult rau decat bine.

Ce vina am eu ca nimeni nu modifica legislatia? Pana cand sa mai suport? Trebuie sa ma gandesc daca intr-adevar merita.

Am umblat o o luna cu carnetul de foi de parcurs la mine la matiz (eram incepator pe atunci), completam o foaie frumos, chiar nu stiam ce naiba sa completez pe acolo, ca doar ma caram pe mine si bagajele, eventual cativa prieteni. Pana m-am scarbit si am zis ca, in loc de foaia de parcurs, mai bine sta in acelasi loc o bancnota de 100 de mii. De care n-am mai avut niciodata nevoie in scopul asta. As fi facut bine, as fi facut rau?

Ati sari pe mine ca as incuraja spaga. Era mai bine ca, pentru fiecare deplasare cu matizul (si am facut destule, aproape 50 de mii de kilometri), sa stau cate 5 minute sa completez foaia aia de parcus ca sa fiu un contribuabil corect si supus? ce as fi primit in schimb: drumuri mai bune, politisti mai de treaba?

Share this post


Link to post
nu va ghidati dupa principiul:legea ii facuta pentru a fi incalcata,mai bine v-ati calauzii pasii dupa lozinca ,,capul plecat sabia nu taie''sau,,respecta-ma sa te respect''sau,, greseala recunoscuta e pe jumatate iertata''.Numai in acest fel putem sa ne rezolvam multitudinea problemelor care ne framanta.

Nimeni nu cred ca se ghideaza dupa astfel de principii. Am luat patru amenzi in viata mea... Am respectat autoritatea, nu m-am milogit si nu m-am contrazis cu politistul (decat cand au dat amenzi la 50 masini pentru parcare in loc nepermis, ar fi putut da un avertisment pentru ca acolo se parcau masini de ani de zile si nu s-a impus niciodata, dar ei au considerat mai eficient sa dea cota maxima de amenda->150ron). Dar daca m,-ar opri un politist doar ca sa ma intrebe de foaie de parcurs fii sigur ca m-as pune in gura cu el, nu e normal sa ma opreasca si apoi sa caute motive (apropos, nimeni nu mai scrie foi de parcurs in ziua de azi, nici cei de la garda financiara nu mai verifica asa ceva!/exceptie fac cei ce transporta marfuri->camioane etc). Asta cu foaia de parcurs e ca si auto-delegarea...o prostie birocratica atata timp cat e firma mea, masina mea pot scrie foaia de parcurs in fata lui, cu stampila si semnatura :-W .

Share this post


Link to post

1.Sa stit domnilor contribuabili(observati va rog modul de exprimare) ca la toate masinile de politie se completeaza foi de parcurs, asta nu insemana ca sunt de acord ca orice masina luata in leasing sa aiba asa ceva.E o mare aberatie sau gaselnita.

2.@URX :thumbl:

3.@Laurentziu :cu politistii braileni ar trebui deschis topic separat.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
cu politistii braileni ar trebui deschis topic separat.

Doua sunt prea mult deja, nu-i nevoie de un al treilea.

Share this post


Link to post
Sa stit domnilor contribuabili(observati va rog modul de exprimare) ca la toate masinile de politie se completeaza foi de parcurs

E si normal sa se completeze foile de parcurs ale unei masini apartinand unei institutii publice. Banii alocati ptr cumpararea autoturismului, sau ptr carburanti, revizii, consumabile, reparatii, sunt de fapt bani publici, de la contribuabili, nu din buzunarul patronului, pentru care nu trebuie sa dea explicatii cum ii cheltuie.

Share this post


Link to post

Era o discutie intre mine si Laurentziu.Intradevar doua sunt destule..

 

Deocamdata toate Loganurile apartin de AGER Leasing.

Share this post


Link to post

Nu mai functioneaza mesageria privata ?

Share this post


Link to post
Deocamdata toate Loganurile apartin de AGER Leasing.

 

... care totusi nu plateste si intretinerea lor.

Share this post


Link to post

 

Deocamdata toate Loganurile apartin de AGER Leasing.

 

 

Or apartine de AGER LEASING dar nu cred ca tot ei dau si benzina . Care trebuie justificata, nu? La fel ca si deplasarile, in spiritul celor scrise de Ileana.

Share this post


Link to post

Asa e aveti dreptate.Fiind luate in leasing toate au casco spre deosebire de cele cu MAI... si in caz de avarii se fac pe asigurare.

Share this post


Link to post

Nu, firma de leasing nu plateste benzina. Statul o plateste, adica noi.

Share this post


Link to post

Fiecare inspectorat judetean aloca fonduri ptr. benzina.Cea mai multa benzina o au cei de la BCCOA( combaterea crimei organizate) Fara numar

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Laurentiu:"Realitatea e ca trebuie sa te duci la politia din centru, sa stai la coada de la tspe dimineata, sa lasi buletinul vreo saptamana si sa vii sa-l iei. Pe mine m-a luat durerea de cap cand am auzit si nu m-au mai interesat detaliile suplimentare".

AndreiB:"2. Pentru ca nu am disponibilitatea de a sta 10 ore la coada la politie la evidenta populatiei cum se statea pe vremea raposatului la lapte"

 

Aici gresiti. Birourile de evidenta populatiei sunt de mult timp in subordinea primariilor, consiliilor locale, etc. La fel pasapoartele, permisele de conducere. Sediile de politie sunt doar un fel de gazde pentru acestia. Asa ca pentru cozi injurati pe altcineva. Unde a vrut primarul s-au gasit alte sedii, s-au marit nr. de ghisee si de lucratori si acolo nu prea mai sunt cozi. Unde primaria si-a bagat picioarele a ramas bataia de joc mentionata de voi. Si eu injur politistul care traieste din spaga dar, din fericire, nu sunt toti asa. Legea, buna sau mai putin buna, trebuie totusi respectata. Altfel unde am ajunge? Nu pot sa zic "Bai, mie nu-mi place legea cutare deci nu o aplic!". Si nu sunt de acord nici cu exprimari de genul "Am trecut pe rosu si Garcea ala, fu*** mama lui, n-a vrut sa buna botu si m-a amendat" sau "Al dracu' militian, l-am tarat pe capota 100 de metri si tot mai respira scarba".

Deci, dati-i in gat pe aia care merita dar respectati-i pe aia corecti care aplica legea si atat.

Parerea mea.

 

PS. Si eu am injurat cand am primit amenda pentru fabuloasa viteza de 61 kmh, pe Barbu Vacarescu, dar nu pot sa zic ca n-a fost vina mea. Asa ca am platit, si am mai injurat o data. L-am injurat din inertie pe agentul care m-a amendat dar , repet, vina a fost a mea.

Share this post


Link to post

legea nu o schimba politistul, cu atat mai putin ala pe care il vedem pe strada. ala e pus in strada si are trasata sarcina de a da amenzi, iar cel de la birou se gandeste unde sa-l mai trimita maine, de obicei in locuri unde se produc accidente.

 

hai sa ne asumam si noi ca cetateni responsabilitati, nu numai sa cerem tot felul de lucruri

Share this post


Link to post

"ala e pus in strada si are trasata sarcina de a da amenzi"

 

sarcina care o traseaza un superior de al "celui din strada" - adica pestele de la cap se impute ...

 

... sau adaptat la cazul de fata, degeaba bietul agent batut de soare, in virsta de vreo 22 de ani (adica n-a prea vazut multi militieni la viata lui) incearca sa aiba "fata umana" daca cei mari si tari sint inca fosti militieni !!!

Share this post


Link to post

true.

si cum facem noi acum sa scapam de cap?

adica de sus de tot.

hai sa facem alta chestie intre timp: sa spuna fiecare cum se poarta politistii vechi si cei noi ca sa zic asa...

sau pe varsta sa zicem peste si sub 35 ani

Share this post


Link to post

pai la mine e 1 la 1 (adica pina acum am fost iertat de amenda si de un politist mai batrin (care sigur a apucat sa fie si militian) - asta nici macar n-a mai facut PV pt. depasirea pe linia continua (am depasit 2 camioane "Bucegi" undeva dupa Orastie spre Alba Iulia si m-a prin linia continua in depasire - aveam vizibilitate vreo 3 km ca-n palma - dupa un sftat parintesc cum ca nu e bine si chiar periculos ce am facut mi-a urat drum bun si dus am fost) si de un politist sub 30 ani care m-a prins ca am intrat pe sens interzis - parca prin 2003 vara - a avut loc aproximativ urmatorul dialog:

- stiti de ce v-am oprit ?

- nu, dar imi spuneti dvs.

- ati intrat pe sens interzis

- de unde ?

- de la linia de tramvai incoace

- de cind ?

- de vreo 2 saptamini ... daca nu credeti mergem pina acolo sa vedeti

- nu este nevoie, va cred (desi ma cam rodea sa intreb: cu masina mea sau cu a politiei)

(habar n-aveam ca straduta pe care de vreo 10 ani eu "shuntam" un semafor a devenit brusc sens unic)

- va rog sa poftiti in microbuz, amenda este de x pina la y lei ... sa facem proces verbal ...

- totusi, conform legii, contraventia care nu constituie pericol social poate fi sanctionata doar cu avertisment

- (dupa ce a completat PV-ul) va rog sa semnati aici

... semnez "ca primarul"

- ati vazut cit este sanctiunea ?

- n-am vazut dar banuiesc ca este exact cit ati spus

- nu, uitati aici este doar avertisment

- multumesc !

- intelegem si noi ca e nou introdus sensul unic si cei care conduc mult prin zona nu se mai uita pe la semenel de circulatie ...

- multumesc, servici usor in continuare ...

- buna seara !

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Adrian, pai tu ai fost un norocos! La mine au schimbat sensul unei stradute din spatele blocului si cand am intrat in parcare ma trezesc cu politistul langa mine. Amenda pentru intrat pe interzis. Bun, m-am gandit ca daca am comis-o din prostie macar sa-mi recunosc fapta si sa platesc. Si cum stateam acolo cu politistul, el scria iar eu fluieram a paguba, mai trece un Passat pe langa noi (bineinteles, tot pe interzis). Ma gandesc sa-l intreb pe politist daca mai opreste vreo masina dar in ultimul moment decid ca mai bine imi tin gura. Doua minute mai tarziu alta masina. Si inca una. Si inca una! Deja ma apuca toti dracii si il intreb daca sunt singurul caruia ii scrie amenda. El se uita sictirit la mine si imi arunca un "si ce vrei bah, nu vezi ca sunt ocupat?". Mi-a mai si tinut un speech despre cat de bine isi face el datoria. In fine, am plecat de-acolo.

 

M-am uitat pe geam la Domnul politist (zis si Domnul "bah" - asa l-am memorat) care oprea masini in functie de marca si cai putere. Victimele au fost masinile obisnuite, niciodata o masina nemteasca Euro 3. La urma urmei legea este pentru fraieri, nu?

 

Alta data mi-au spart masina si am rugat un echipaj de patrula sa cheme pe cineva. Aia (nu merita alt apelativ) faceau misto de mine "ia uite la el... doar n-ai de gand sa mai recuperezi ceva hehehe", "cine te pune sa stai in zona asta, daca vrei liniste du-te in Primaverii.. hehehe" ca pe urma sa-mi spuna ca ei sunt din alt sector si nu au treaba cu strada mea. Program de glume si la sectia de politie unde cel care se ocupa de caz ma conduce la usa si ma asigura "mergeti linistit, hotii sunt ca si prinsi". Cand inchideam usa am apucat sa-l aud pe colegul lui cum hohotea ca la o gluma buna.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

@kornelush si @SMSorinXP: cu ce argumente puteti explica "comportamentul" echipajelor radar, ce stau pititi prin tufe/spalatorii auto/dupa camioane/santuri/curti/parcari/poduri...etc? Puteti combate caracterul de "vanatoare" al activitatii de supraveghere a traficului cu dispozitive radar? Conform legii, aceasta activitate are un caracter preventiv (motiv pentru care s-a decis legalizarea detectoarelor radar - detin un detector, dar nu sunt vitezoman, l-am achizitionat mai mult din dorinta de a depista vanatorii si a evita amenzile de genul 61km/h, 101km/h).

Share this post


Link to post

Oarecum offtopic:

 

Am vazut azi ceva ce m-a mirat profund si m-a facut sa ma intreb daca nu cumva am interpretat gresit ce am vazut. Pe panduri in sensul spre razoare, la semaforul de la academie se depaseste frecvent coloana pe portiunea hasurata. Destul de des politia sta acolo sa-i prinda si de fiecare data cand e politie acolo sunt si cel putin 2-3 masini oprite.

 

Astazi pe langa cele 2 masini oprite era un logan alb inscriprionat cu "Primaria Capitalei" si o doamna politista se argumenta cu soferul masinii.

 

Doar mie mi se pare ciudat ca politia rutiera sa opreasca si (cel putin) sa se argumenteze cu soferul?

Share this post


Link to post

A argumenta nu-i verb reflexiv, dar nu asa conteaza :)

Intrebare e.. ce naiba inseamna "doamna politista se argumenta cu soferul"?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Soferul era tras pe dreapta si nu discutau tocmai amiabil din cate am vazut eu in cele 2 secunde cand am trecut pe langa ei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...