Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Pai daca nu prea respecti legea atunci nu mai prea mai ridica pretentii si nu mai prea critica...Politia romana e alcatuita tot din oameni ca si voi cu belelele si complexele lor cu nevetrse copii si mosia de la tara ...!Acum sa-i faceti voi o apa si-un pamant mi se pare cam aiurea in conditiile in care unii dintre voi nu au facut nici macar armata...Si pe bune nu stiu daca v-ati pune in pozitia lor daca ati mai gandi asa!!..Sunt oameni si oameni si printre politisti !Parera mea e ca fara ei nu se poate, cu ai asa cum sunt e mai bine decat fara...

 

ps. ar fi bine sa nu stiim vreodata cum e cu Politia in greva !!..In America de Sud se poarta asta si pe bune cred ca mai bine ma alearga masina lu' Colonelu' Betivan pe trotuar decat vreo gasca cu bisturie...

Share this post


Link to post

Daca politia ar intra in greva si noi nu am sti asta, ar fi ca o zi normala in romania, nu mai buna, dar nici mai rea..asta pana se prinde lumea.

"Nu (prea) incalc legea" am spus asa pt ca si circularea cu masina cu o viteza de 51 km unde limitarea este 50 este incalcarea legi, dar nu este prevazuta sanctiune. Nu sunt absurd sa zic ca nu am trecut vre-odata pe portocaliu.. sau ca nu am fost nevoit sa dau spaga sa se rezolve ceva i, cu toate ca asta inseamna incalcarea legi. Dar nu am facut-o ca am vrut, ci pt ca "si ei sunt oameni"..

Toti suntem oameni, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne dorim un sistem mai bun, ca nu ne dorim o tara civilizata.

Lucrez vis-a-vis de noul sediu MI.. au ocupat o mare parte din parcarea din fata senatului care 70% sta goala pt ca este prea mare pt ei, dar.. ei isi permit, ca fac legea... restul care pe unde apuca.. si au patrula care nu face altceva decat da amenzi la cei care incearca sa strecoare o masina

Share this post


Link to post

Intr-adevar, am vazut in mai multe orase ca atat la Politie, cat si la Primarie, Judecatorie etc (institutii ale statului) exista paznici vajnici ai parcarilor care sunt destinate in exclusivitate celor care lucreaza acolo, de parca noi ceilalti ar trebui sa venim cu elicopterul sus pe cladire. Peste tot semnul de acces interzis sau oprire interzisa, fara nici un fel de preocupare in a asigura macar cateva locuri, asa de ochii lumii (cum ca sunt in slujba cetateanului ...). In schimb se dau aprobari pt. concesiuni de terenuri pt. locurile invecinate la tot felul de mici comercianti, ca de, deveru-i mare in zona.

Share this post


Link to post

@zalmoxis Pai la cum se comporta politia(cel putin mare parte din ea) e ca si cum ar fi intr-o greva permanenta :D

Edited by body

Share this post


Link to post

Ei lasa ca nu - i chiar asa ..Acu' avem pretentii da' as vrea sa vad cati dintre voi sapati in jurul blocului primavara sau toamna sau iesiti iarna la dat zapada sau aveti punguta de gunoi in masina si nu aruncati mucuri de tigari pe sosele sau ...DSeci de civilizat e fain sa fie civilizat insa de ararat cu degetul e mai usor ..Si da prima zi de greva a politiei ar fi poate ca orice zi ..Bine pana spre seara si daca nu s-ar mediatiza caci altfel ...In sfarsit pana la urma care-i treaba cu topicul asta !?!?

Share this post


Link to post

Vreau sa va demonstrez ca va inselati atunci cand generalizati, insa ma bucur ca discutia se poarta intr-un mod civilizat.

Multumesc Zamolxis ai pus punctul pe I.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Sa reluam:

1.i:Stiti de ce au politistii parpalacul despicat la spate.

r:Ca sa-i pupe in cur de-alde voi.

 

In primul rand cati dintre voi stiu prin ce pericole trece un politist?

r:n-aveti cum ca toti sunteti o apa si un pamant.

(...)

TOTI DOBITOCII GENERALIZEAZA

 

Zici sa nu generalizam... da' macar sa colonelizam, putem?

Daca poti sa ma lamuresti de unde atat lipsa de tact si diplomatie intr-un conflict (verbal!) iti reduc 15% din warn.

Share this post


Link to post

De sigur ca-ti pot explica.

Pune-te in postura mea si citeste toate posturile pana la cel in care recunosc ca puteam sa fiu mai diplomat, respectiv sa dau neste replici mai taioase dar in limita bunului simt, dar cand vezi ca toata lumea te huleste cred ca nu-i asa usor. Gandeste-te

Share this post


Link to post

De ce o iei chiar asa de personal?

Era vorba de un politist oarecare, ales aleator, nu fix despre tine.

Nu trebuie sa te simti dator sa aperi onoarea celor care si-au pierdut-o cand si-au pus tablele pe umeri, sau care nu au avut-o niciodata...

 

Eu lucrez in IT. Cate n-am auzit de "blestematele astea de calculatoare si de programe care nu functioneaza corect din cauza hardistilor/softistilor"... crezi ca am sarit sa-i dau un RAM peste ochi ca "generalizeaza"?

 

Nu ma multumeste explicatia. Warn-ul ramane.

Share this post


Link to post

Sa ramana frate neinteresant.Nu ma deranjeaza faptul ca unii dau diferite exemple despre 'militieni' pentru ca-s constient de exista foarte multi nenorocit care fac de ras uniforma dar chiar e asa de greu de inteles ca nu toti sunt la fel cum cred unii daca vrei iti dau si exemple.Sunt curios aluia i-ai dat warn,NU HULITI INSTITUTIA FRATILOR.

P.S AI DAT SI TU UN EXEMPLU CU SOFT-ISTII DE...

APROPO TABLELE NU MAI SUNT DE VREO 14-15 ANI, MAI INFORMEAZA-TE SI TU

 

Domnu' politist, nu ne mai trage pe dreapta, nu mai cita integral/inutil postul anterior si nu mai tipa la noi, adica Caps-ul jos ! Nu ne obliga sa umblam la porthart, la PV de amenzi.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Chestia cu tablele a fost o metafora. Era vorba de militieni!

Nu, nu i-am dat warn, cum nu ti-am dat nici tie. In schimb m-am oferit sa iti reduc warn-ul daca reusesti sa ma convingi ca esti altfel decat politistii cu table pe umar (atentie! metafora!). Nu m-ai convins, dar persevereaza.

 

PS: hai sa nu fraternizam; nu cred ca ne-am tras de cajchete!

Share this post


Link to post

Eu las impresia pe care o las dar tu dupa parerea mea esti un soarece de bibioteca cu +20 la dioptrii care te-ai uitat prea mult la filme cu Brucee Lee si Van Damme si ai ajuns si tu mare moderator pe site-ul daewooclub.ro. :-B sis ai si tu 'puterea ' sa dai un warn sau sa-l iei.

 

Si inca ceva comportamentul moderatorilor este exact ca cel al militienilor,deci sunteti niste militieni ,cei care se simt.Nu am cum sa ma pun cu voi ptr ca eu is unu iar voi multi exact ca in sistem .te pi.. contra vantului te stropesti>Va statea bine cu table pe umeri.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Domnu' Kornelush, chiar nu puteti sa va stapaniti cuvintele si sa va exprimati fara sa jigniti? Mesajul de mai sus se poate considera lejer un atac la persoana. Chestie sanctionabila.

 

Ai dreptate, nu prea poti sa faci contra vantului, asta e, dar se aplica si in alte domenii. Nu ar fi mai intelept, in loc sa incerci sa ne convingi nu-stiu-ce, sa purtam o discutie civilizata? Citeva mesaje mai sus ai zis ca asta speri pe acest forum. Acum ne faci militieni. Pai noi ce sa mai credem?!? In afara de faptul ca nu reusesti sa te tii de cuvant...

 

Fiind singurul politist declarat de pe acest forum, te-ai face mult mai util (si placut) daca ne-ai ajuta cu o informatie, doua, cu o lamurire pe ici pe colo pe unde este cazul.

Nu, in loc de asta tu incerci sa demonstrezi ca suntem nu-stiu-cum, exact prin metoda generalizarii pe care o incriminezi. Te asigur ca sunt si baieti buni pe aici. Pe ei de ce nu-i generalizezi?

 

Btw, faza cu reducerea de 15% era o gluma, warnurile se primesc si se ridica numai la pachet de 20% bucata!

Share this post


Link to post

Sincer cu tine nu am nik,in afara faptului ca mi-ai dat warn pentru poza de la avatar pe care am scos-o apropo dar warn-ul tot ramane, si din acest moment declar subiect inchis din punctul meu de vedere si ca sa demonstrez celor cu care m-am contrat ca se inseala voi deschide un topic in care puteti pune intrebari si lamuriri despre lege ,la care PROMIT sa raspund cat se poate de corect si de repede, chiar si celor cu care m-am contrat, atat timp cat intrebarile sunt in limita bunului simt.

Pot sa ma fac si de folos, o sa vedeti.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Nea' militianu'.

Teoretic ai avea inca 20% warn pentru atac la persoana si limbaj IRC.

Dar te mai las pentru fun si ca sa-ti demonstrez ca am cedat primul (amenda la semantura ta :) )

Share this post


Link to post

Fara sa insinuez nimic sau sa atac pe nimeni, sunt curios sa aud parerea lui SMSorinXp (membru nou - subofiter de politie) despre cele discutate aici.

Share this post


Link to post
Sincer cu tine nu am nik,in afara faptului ca mi-ai dat warn pentru poza de la avatar pe care am scos-o apropo dar warn-ul tot ramane

Sincer, nici n-ai avea ce sa ai cu mine, consider ca m-am purtat civilizat si am fost cit se poate de obiectiv.

Daca faci click pe 80% linga bara de warn, o sa vezi ca warnul pt avatar ti l-a dat altcineva... dar ai dreptate, asa ca ti-l scot. Sper sa nu-l primesti inapoi pe te-miri-ce alt motiv. :thumbl:

Share this post


Link to post

Laaaaasa tati ca va fi mai bine cand se va infiinta politia locala si vom primi amenzi de la comunitarii care au luat si bacul...

hai sa recunoastem: cati dintre noi nu am fost iertati pentru ceva sau cati nu am fost intelesi de politaiul care sta toata ziua in strada si asta e treaba lui in momentul ala(sa sanctioneze).

normal ca nu e iubit daca ia si nu da, ce parca pe aia de vin si va taie cablul ii respectati...

eu personal am intalnit destui politisti si stiu ca sunt unii cu care poti vorbi si altii cu care nu, pentru ca ei stiu ca trebuie sa dea o amenda si atat.

:o fftopic: ati vazut vreo institutie sa isi faca curat in gradina ca politia ?

Am vazut noi in sanatate doctor dat afara pt mita?

Sau la Biserica chitanta?

Sa fim seriosi...

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca o atitudine eleganta va fi primita si intoarsa.. asisderea.

Share this post


Link to post

Auzi domnu' semese, Cand m-au luat la puricat pentru ca n-aveam foaie de parcurs ar fi meritat sa ii scuip intre ochi, ca eu mai aveam si alta treaba decat sa-mi caute intre acte sa vada ce am eu in neregula, asta in timp ce m-au bagat in duba sa ascult manelele lor nasoale. M-au fript pentru asta pentru ca n-aveau de ce sa se lege de altceva.

Acum daca m-ar mai intreba de asta cred ca le-as rade in nas, pentru ca nu vad cum atentez eu la siguranta circulatiei umbland fara actul asta.

Sau cand au dat buzna peste mine sa ma intrebe de viza de flotant? Ce puii mei rezolva dand amenzi pentru asta? Amenda e 75 ron si ca sa-ti pui viza trebuie sa stai la coada ca la pasapoarte. Politia trebuie sa-si faca datoria, si dandu-mi amenda pentru rahatul asta normal ca, in caz ca ar fi avut nevoie de mine sa ma intrebe de una sau de alta as fi preferat sa nu cooperez. Daca voiau sa descopere infractori nu se apucau sa amendeze lumea ca sa-si faca ei planul.

Sau cand m-au amendat la Afumati pentru ca am iesit din Doraly si am facut stanga spre Bucuresti? As fi vrut sa nu opresc, ca doar nu ma dadeau in urmarire pentru asta, dar era aglomerat si n-am putut.

Altfel ar fi trebuit sa ma duc pana in comuna pana cine stie unde. Ce vina am eu ca administratorul drumului n-a prevazut locuri de trecere.

A, si baietii doar asta faceau, 99% din amenzi pentru asta erau, profitau de linia continua de pe mijloc, altfel ar fi belit ****, si asta o spun fara regrete, deoarece nu mi se pare normal ca o institutie platita din banii nostri sa-si faca planul de amenzi tot din banii nostri profitand de astfel de limitari.

Share this post


Link to post

1. Planul nu mai exista, din cate stiu eu.

2. Multe din problemele cu care te confrunti sunt cauzate de administratorul de drum si de legislatia f proasta

Share this post


Link to post

Pai si asta ce-i opreste sa fie intelegatori?

Nu ma intereseaza daca au sau nu plan, ma intereseaza sa nu ma sanctioneze abuziv.

Share this post


Link to post

D-lor,de ce nu aveti foaia de parcurs daca legea prevede clar lucrul acesta?De ce nu aveti viza de flotant?De ce sfidati cu buna stiinta legea privind circulatia pe drumurile publice punandu-va(PUNANDU-NE) in pericol vietile.Si tot d-voastra cereti intelegere si binecuvantare din partea fortelor politienesti.Nu va dati seama ca ii incurajati sa incalce legea prin neaplicarea acesteia savarsind in felul acesta si alte infractiuni prevazute de C.P.,pe langa cele de coruptie:neindeplinirea atributiilor de servici,indeplinirea defectuoasa a atributiilor de servici,abuz in servici etc.Lasati-i d-lor sa-si faca treaba asa cum si-o fac;vorba aceea,,mai bine cu rau decat fara rau''.P.S.Va propun inca o varianta:haideti d-lor sa-i desfintam,sa traim ca-n evul mediu,sa facem tot ce ne taie capul.Ar fi splendid.Ce ziceti? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Domnule URX, eu nu sustin neaparat legile facute de altii, ci legile bunului simt. Daca s-a introdus rovigneta pentru circulatia pe drumurile nationale pentru a mai suge echivalentul a 17 litri de benzina de la noi din buzunare (putin, adica, in comparatie cu cati bani bagam la buget luna de luna prin accize) asta nu inseamna ca o sustin, ci este o tampenie in conditiile de la noi.

Cu foaia de parcurs: ai idee la ce foloseste foaia aia de parcurs? Iti spun eu: pentru a verifica daca autovehiculul este folosit pe traseul stabilit, la transport marfa, persoane, etc. Nu consider ca este treaba politiei sa vada ce face fiecare cu masina lui, iar faptul ca masina era in leasing, deci pe firma, deci trebuia justificata deplasarea, nu inseamna ca era si folosita in acest scop. Dar asta nu-l priveste pe d-l politist, caci nu el plateste reparatiile si nici nu e afectat in vreun fel daca se strica. Il priveste pe proprietarul masinii, nu am nevoie de un politist ca intermediar.

Si nu vreti sa stiti cate masini circula in Ro pe firme cu alt scop. Cati au foi de parcurs la ei?

De ce nu aveam viza de flotant?

pai sa vedem la ce foloseste viza de flotant. Din cate stiu eu viza de flotant reprezinta dovada ca politia dintr-o anumita zona stie ca iti locuiesti in perimetrul ei, pentru a folosi aceasta informatie in caz ca apar diverse probleme.

Boon, sunt de acord cu asta, politia are datoria sa ne apere, deci trebuie si noi sa o ajutam intr-un fel si e de bun simt sa anunti asta.

Cum gandesc eu ca ar trebui sa fie: cu dovada ca locuiesti intr-un imobil te duci frumos la sectia de politie cea mai apropiata, declari acolo ce si cum, te trece intr-un registru, iti stampileaza buletinul si apoi pleci.

Realitatea e ca trebuie sa te duci la politia din centru, sa stai la coada de la tspe dimineata, sa lasi buletinul vreo saptamana si sa vii sa-l iei. Pe mine m-a luat durerea de cap cand am auzit si nu m-au mai interesat detaliile suplimentare.

Politaii tocmai pe asta mizeaza, pe mizeria de sistem ce ma face sa gandesc asa. De asta e si amenda asa mare, de asta mi se pare nesimtire.

Si pe cine pun eu in pericol, si eu sunt de acord sa fie pedepsiti cei care merg cu kazane pe strazi, dar nu sa se lege de scaparile birocratiei de la noi.

N-am zis sa desfiintam politia, am zis sa fie mai clar reglementata activitatea lor. Mie nu-mi aduce nici un folos daca ma amendeaza dar ii este frica sa ridice pistolul spre capul tiganului cu caruta plina de fier vechi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...