Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Pai nu chiar asa vad eu lucrurile, Salex. La ce mai trebue sa port certificatul de inmatriculare, cartea verde si altele, cind sint deja inregistrat in baza de date? N-au decit sa scotoceasca, sa-si demonstreze singuri ca eu sint la zi cu toate. Pina vom ajunge sa circul doar cu buletinul, e cale lunga. Asadar, ma conformez cerintelor si da, este obligativitatea conducatorului auto de a prezenta organelor de control orice document legat de masina respectiva. Sa fiu eu cocalar se poate, dar sa-l vad eu pe ala care peste granite are tupeu sa trimata un Politist sa se informeze singur daca-l intereseaza ceva.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de cocalarie aici, e vorba ca se pot prezenta si acte false la control, si, pana la urma, orice MCV de politie poate fi dotat cu un minilaptop cu o conexiune la internet prin care se pot verifica RCA-ul ( public pe baza de date CEDAM), ITP-ul ( public pe baza de date rarom.ro), permisul de conducere (intern, baza de date a politiei), cartea de identitate (intern, baza de date a evidentei populatiei), rovinieta (intern, baza de date a CNADNR). Pana la urma, nu conteaza asa de mult ca le ai sau nu la tine, conteaza ca tu sa fii cel care pretinzi ca esti sau pretinzi ca detii. Chiar daca nu ai nici un act la tine, politistul poate verifica foarte bine orice document al unui sofer obisnuit, mai putin diversele atestate de transport marfa, persoane, etc.

Share this post


Link to post

Pai fara carte de iNdentitate cum dovedesti ca tu esti? :)

La americani cere permis si talon sau act de inchiriere.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Oricum, cred ca este singurul pod de pe planeta pe care iti poti lua amenda ca n-ai platit o taxa dupa ce ai platit taxa de trecere a lui.

 

Cam acum doua saptamani am fost oprit la un filtru la bariere la Fetesti, si m-a intrebat politistul si de rovinieta. Daca nu aveam, eram in aceeasi situatie.

 

orice MCV de politie poate fi dotat cu un minilaptop cu o conexiune la internet prin care se pot verifica RCA-ul ( public pe baza de date CEDAM), ITP-ul ( public pe baza de date rarom.ro), permisul de conducere (intern, baza de date a politiei), cartea de identitate (intern, baza de date a evidentei populatiei), rovinieta (intern, baza de date a CNADNR). [...] Chiar daca nu ai nici un act la tine, politistul poate verifica foarte bine orice document al unui sofer obisnuit, mai putin diversele atestate de transport marfa, persoane, etc.

La acelasi filtru am fost intrebat de permis daca e vreo problema cu punctele, si apoi a verificat pe un ceva gen PDA, dar mai mare. Deci, ceva ceva exista deja, nu m-as mira in curand sa aiba acces la toate aceste informatii, daca nu or avea deja. Deci, nici macar de laptop nu-i nevoie.

Share this post


Link to post

Pai nu chiar asa vad eu lucrurile, Salex. La ce mai trebue sa port certificatul de inmatriculare, cartea verde si altele, cind sint deja inregistrat in baza de date?

Din ce stiu eu documentele pe care le-ai enumerat nu sint gindite sa aiba acoperire electronica. Vigneta, pe de alta parte, da ! Cu alte cuvinte, sa nu comparam mere cu pere. Ca idee, daca te opreste Politia si nu ai carnetul de conducere la tine, ce se intimpla ?

Share this post


Link to post

Imi i-au amenda, pentru lipsa documente.

Share this post


Link to post

Asta dupa ce esti verificat prin statie daca intr-adevar ai carnet. Nu au cum sa-ti dea amenda pentru neprezentare acte pana nu verifica.

 

Certificatul de inmatriculare si cartea verde au acoperire electronica pe teritoriul tarii noastre. Certificatul, la fel ca permisul, apoi starea ITP-ului, iar cartea verde, prin RCA, atata timp cat nu exista RCA fara carte verde.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Bun, hai sa discutam mai la obiect :)

 

1. Conform asta rezulta ca verificarea vinietei se face automat, online, folosind mijloacele tehice descrise. De asemenea, se specifica faptul ca bonul de casa/factura se pastreaza pe perioada de valabilitate a vinietei, fara a se mentiona necesitatea prezentarii la vreun control.

 

2. Ordinul 769/1.10.2010 ne spune (articolul 11):

1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se efectuează de către personalul prevăzut la art. 9 alin. (1) din OrdonanŃa Guvernului nr. 15/2002, aprobată cu modificări si completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările si completările ulterioare, cu ajutorul mijloacelor tehnice, parte a SIEGMCR.

(2) Personalul prevăzut la art. 9 alin. (1) lit. b) din Ordonanta Guvernului nr. 15/2002, aprobată cu modificări si completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările si completările ulterioare, este personalul cu atributii de control din cadrul Autoritătii Rutiere Române, denumit în continuare personalul ARR.

(3) Mijloacele tehnice prevăzute la alin. (1) pot fi terminale de interogare a bazei de date a SIEGMCR sau dispozitive omologate amplasate pe reŃeaua de drumuri naŃionale din România, care pot fi fixe sau mobile si au rolul de a identifica, în regim static sau dinamic, numărul de înmatriculare al vehiculului în vederea interogării bazei de date a SIEGMCR cu privire la achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare pentru vehiculul identificat.

(4) În cazul utilizatorilor români, dacă se constată lipsa rovinietei valabile pentru vehiculul verificat, în baza datelor privind utilizatorul acestuia furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor - Directia regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor, personalul prevăzut la alin. (1) aplică sanctiunea si încheie procesul-verbal de constatare a contraventiei.

(11) În situaŃia în care prin terminalele de interogare nu se poate interoga baza de date a SIEGMCR cu privire la achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare pentru un anumit vehicul, agentul constatator va realiza o fotografie a vehiculului si va întocmi un proces verbal de constatare în care să se mentioneze locul, data, ora efectuării controlului, numărul de înmatriculare al vehiculului si imposibilitatea tehnică de interogare a bazei de date, proces-verbal ce va fi semnat si de conducătorul auto al vehiculului.

(12) În cazul prevăzut la alin. (11), la reluarea conexiunii cu baza de date, agentul constatator va întocmi un proces-verbal de constatare a contravenŃiei, în cazul în care vehiculul nu detinea rovinieta valabilă la data efectuării controlului.

 

3. Si conform asta - " Camerele video înregistrează numărul de înmatriculare al vehiculelor. Controlul rovinietei se face fie automat, prin intermediul punctelor fixe, unde sunt instalate sisteme de camere video, fie în trafic, de către echipe de controlori. Camerele video înregistrează numărul de înmatriculare al vehiculelor care tranzitează drumurile naţionale, care apoi sunt verificate în baza centrală de date (CESTRIN), iar în cazul în care numărul nu este găsit, se interoghează baza de date a DRPCIV (Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor) pentru identificarea contravenientului.

Toate aceste operaţiuni au loc online, în doar câteva secunde.Controlul în trafic este efectuat de către echipaje formate din politişti, lucrători ai ARR (Autoritatea Rutieră Română) şi CNADNR, cu ajutorul unor terminale mobile (PAD). Verificarea se face tot online"

 

Share this post


Link to post

Am aflat ieri ca din 1 dec 2011 controlul in trafic va fi unic.Deci vor disparea cei de la CNADNR. Utilajele si tot echipamentul specific controlului vor fi preluate de cei de la ARR. Deja acestia incep cursuri pentru asta. Totodata vor face si verificare in trafic al inpectiei tehnice(adica ce facea RAR).Deci vor disparea cei cu RAR.Vor fi dotati cu statii mobile,cu rampa pentru autovehicule ce pot fi montate in orice parcare.

Deci povara controlului in trafic va fi luata de pe umerii fragili ai CNADNR si ARR.

Bineinteles ca vor fi privati de ce este cea mai importanta sursa de venit-spaga!

Edited by DGT

Share this post


Link to post

Deci povara controlului in trafic va fi luata de pe umerii fragili ai CNADNR si ARR.

 

CNADR si RAR banuiesc.... :)

Share this post


Link to post

Nu, a zis bine, ARR. Vezi putin mai sus Ordinul din care am citat (art.11, alin 2)

Share this post


Link to post

Eu inteleg ca la mine e dimineata, dar eu vad o contradictie in spusele lui DGT...sau nu? ;)

Share this post


Link to post

Ai dreptate :osanale:

Share this post


Link to post

Da, am gresit.Era RAR!

Share this post


Link to post

Un articol interesant cu poze despre reforma politiei georgiene: http://englishrussia.com/2011/08/20/georgian-police-before-and-after-reform/

 

Citate: The Georgian police hasnt been taking bribes for already several years and, according to surveys, 87% of Georgian people have trust in this organization (only the Orthodox Church has the greater authority). Ordinary citizens say that getting rid of the traffic police was a great relief for the people Now a Georgian police officer receives a salary of $ 500-700 (which is higher than the national average), doesnt take bribes, polite and punctual.

 

Misha (this is not the display of familiarity, the president is called in this way even on official sites) set an ultimatum: if extortions on roads dont stop during a week, he will fire all the policemen. The first months after the reform turned out very hard for traffic police officers. They were photographed with a candid camera by intelligence agents and those who were caught taking bribes (more than $50) were sent to prison for 10 years. In this way, the first day resulted in 15 thousand fired police officers. A little bit later the same number. Georgia lived without the traffic police for 3 months. During this time, all efforts were made to train new young employees. As a result, 85% of the staff was replaced by new people. Just imagine, before Saakashvili there were 5.000 prisoners in Georgias prisons and after a year of reforms 25.000!

 

Now there is a single database where the Georgian police can find all the information about your problems with drugs or state of mind. In case of such problems, the system will refuse to give you the driving license and nothing/nobody will be able to help. In Russia, everything is different. Virtually all drivers buy health certificates. In Moscow, they cost from 1.000 to 1.500 rubles (about $ 35-50) and can be easily bought near every department of the traffic police.

 

If a person wants to register or deregister his car, he addresses himself to one of the girls at the desk and she fills all the required documents. The entire procedure, including customs clearance, takes no more than 15 minutes. The agency operates 365 days a year without holidays and weekends.

 

Da Doamne si la noi un Saakashvili !

Share this post


Link to post
... Da Doamne si la noi un Saakashvili !

In 3 luni il romanizam si pe asta.

Share this post


Link to post

se specifica faptul ca bonul de casa/factura se pastreaza pe perioada de valabilitate a vinietei, fara a se mentiona necesitatea prezentarii la vreun control.

 

 

 

[/size][/font]

Se pastreaza un an de la data eliberarii. Cititi in partea de jos a rovinietei acesta specificatie.

Share this post


Link to post

Inca 1 an dupa data expirarii...

Share this post


Link to post

Se pastreaza %@$#, eu am rovinieta facuta anul asta in Aprilie (tip nou) si pana in August s-a decolorat toata, hartia e alba si nu se mai intelege nimic. O mare porcarie, treaba Made in Romania...Ce sa mai pastrez daca nici dupa 5 luni s-a decolorat toata (tinuta numai in portofel, nu a vazut deloc lumina zilei) nici ca hartie igienica nu e buna.

 

LE. Dovada:

Noroc ca am avut inspiratia sa scriu pe spate data expirarii cu pixul.

post-788-0-71506100-1313916777_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Cine te pune sa iei de la Petrom...

 

Eu am luat-o de la Rompetrol cu hartie obisnuita si dupa 9 luni e intacta...

Share this post


Link to post

E de la OMV in ziua aia nu am putut sa iau de la MOL, oricum nu conteaza benzinaria, toate au acum acelasi fel de hartie si acelasi tip de aparat care o emite deoarece baza de date e comuna si aparatele care emit roviniete sunt la fel si hartia folosita tot la fel...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

De aceea trebuie pastrat si bonul.Pe el scrie data eliberarii si valoarea.

Share this post


Link to post

Si ala se decoloreaza mai repede decat rovinieta.

Share this post


Link to post

Eu il tin in mapa masinii, pe langa cartile de garantie, si e la fel ca in prima zi.

Share this post


Link to post

Da, hartia este termica. Tinuta in portofel, la caldura...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...