Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Domnu' kornelush, din pacate, desi sunt convins ca meseria dvs are un grad ridicat de risc si ca in principiu aveti dreptate, ma vad nevoit sa va atrag atentia ca aceleasi idei se puteau transmite si intr-o forma ceva mai civilizata, asta daca doriti intr-adevar sa ne schimbati parerea despre casta dvs. Altfel riscati sa ramaneti tot la stadiul de... organ!

Share this post


Link to post

Omul v-a rugat, in felul lui, sa nu generalizati, atat. In rest, puteti particulariza cat doriti.

Share this post


Link to post

Draga @kornelush, in afara de aplanat conflicte de cartier si chestia cu perfectiunea (nu cred in ea), le-am trait pe toate cele enumerate de tine. Surpriza... nu esti singur pe lume!! Iar meseria de politist nu e cea mai riscanta.

Iar pt. intrebarea cu parpalacul iata un raspuns potrivit: sa nu stati in frig cand "va ard " TOTI DOBITOCII pe la spate, pe la spate ...cum suna o celebra melodie.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post
...

In primul rand cati dintre voi stiu prin ce pericole trece un politist?

...

Sa raspunda unul dintre voi care are sange in instalatie DOAR SA MEARGA CU MINE SI SA SE UITE CAT IMI EXECUT SERVICIUL?

CATI DINTRE VOI ATI VAZUT O SABIE IN REALITATE?(NU DE ASTEA DE JUCARIE)

CATI DINTRE VOI ATI APLANAT O BATAIE DE CARTIER?

CATI DINTRE VOI STIU CUM E SA FII INJURAT IN FATA DE GOLAN SI DACA-L LOVESTI TE TARAIE PRIN TRIBUNAL?

CATI DINTRE VOI SUNTETI PERFECTI CUM PRETINDETI SA FIE POLITISTUL ROMAN?

FACETI DIFERENTA INTRE POLITIST SI MILITIAN?

CATI DINTRE VOI STIU CE INSEAMNA SA BAGI BANI DIN BUZUNARUL TAU PENTRU A MERGE CU MASINA DE SERVICI?

RASPUNSUL...

... vine si de la mine:

Nu te-am pus eu sa te faci politist. Orice meserie isi are pericolele si avantajele ei.

Am vazut si sabii, am vazut si topoare si, daca esti curios, am sa-ti povestesc cum arata pistoalele.

Daca tu esti asa de emotionat cand ti se povesteste despre "batai de cartier" (in fapt, o mana de betivi care se imbata la buticul din scara blocului, dupa care se alearga pe sub ochii ingaduitori ai sectoristilor), inseamna ca nu ne putem baza pe tine cand va veni ziua in care infractorii vor avea arme adevarate, nu cutite de bucatarie si bate din lemn de brad. Nu cumva esti fricos?

Share this post


Link to post

Imagine politiei s-a creat in mare parte cu ajutorul politistilor.Nu trebuie acum sa spunem ca toti politistii sunt corupti dar din pacate,in timp ce unii baga benzina din buzunar sa mearga la inteventii altii isi construiesc vile si au masini pe care in nici un caz nu aveau cum sa si le permita din salariu .Meseria de politist este hulita prin insasi natura ei.Dar atunci cand ei sunt primii care nu respecta legea primesc imaginea pe care o au.Sai fim seriosi,multi dintre ei s-au facut politisti gandindu-se la cate avantaje au din acesta meserie si nu pentru a apara oamenii cinstiti de hoti.

Share this post


Link to post
Daca tu esti asa de emotionat cand ti se povesteste despre "batai de cartier" (in fapt, o mana de betivi care se imbata la buticul din scara blocului, dupa care se alearga pe sub ochii ingaduitori ai sectoristilor), ...

Vijelie, ai cam dat in balta... ca mandru baiat de Colentina (cartier care tocmai a iesit cistigator in cursa celor mai rau famate cartiere bucurestene, inaintea Ferentarilor si Crangasi-ului), iti zic eu ca o bataie de cartier e cu totul altceva!

Share this post


Link to post

@NFS-ule aci ai mare dreptate! Bate, rangi, lanturi, sabii, sange,oase sfaramate...

Share this post


Link to post
1.i:Stiti de ce au politistii parpalacul despicat la spate.

r:Ca sa-i pupe in cur de-alde voi.

 

La aceasta intrebare vi s-a oferit un raspuns mai sus, domnule politist...

 

In primul rand cati dintre voi stiu prin ce pericole trece un politist?

r:n-aveti cum ca toti sunteti o apa si un pamant.

 

Normal ca nu avem de unde sa stim prin ce pericole trece un politist, pentru ca NU suntem politisti. Suntem insa altceva. Fiecare cu meseria lui, cu frumusetile si pericolele aferente respectivei meserii. Si sa stiti, domnule politist, ca dupa umila mea parere, un pompier, de exemplu, infrunta pericole mult mai mari decat un garcea dintr-un birou de constatari accidente, sa spunem, care o FREACA toata ziua pe multi bani. Bani publici, evident. Iar pompierul nu face caz din asta, pentru ca este MESERIA lui. Capisci? Adica...ati inteles?

 

Sa raspunda unul dintre voi care are sange in instalatie DOAR SA MEARGA CU MINE SI SA SE UITE CAT IMI EXECUT SERVICIUL?

CATI DINTRE VOI ATI VAZUT O SABIE IN REALITATE?(NU DE ASTEA DE JUCARIE)

CATI DINTRE VOI ATI APLANAT O BATAIE DE CARTIER?

CATI DINTRE VOI STIU CUM E SA FII INJURAT IN FATA DE GOLAN SI DACA-L LOVESTI TE TARAIE PRIN TRIBUNAL?

CATI DINTRE VOI SUNTETI PERFECTI CUM PRETINDETI SA FIE POLITISTUL ROMAN?

FACETI DIFERENTA INTRE POLITIST SI MILITIAN?

CATI DINTRE VOI STIU CE INSEAMNA SA BAGI BANI DIN BUZUNARUL TAU PENTRU A MERGE CU MASINA DE SERVICI?

 

Din punctul meu de vedere nu este nici o problema in a merge cu dumneavoastra oriunde doriti. Singura rugaminte este sa imi platiti salariul pe care il incasati. Eu merg. Sabii, pistoale, bate, cutite, droguri, sevraje, urlete, atacuri fizice la persoana...dati o fuga prin zona Ramnicu Sarat - Ramnicu Valcea - Racari. Va asigur ca le-am vazut si auzit pe toate. Daca doriti va pot da si un pont despre modalitatea in care se transporta drogurile, in caz ca nu stiti deja (lucru de care ma indoiesc, ca doar sunteti competent si calificat in ceea ce faceti, nu?).

Sa stiti, domnule politist, ca pe toti ne injura golanii dupa ce ne taie fata prin intersectii sau dupa ce trec pe rosu. Iar dumneavoastra, domnule politist, va uitati la ei si va este frica sa ii trageti pe dreapta. De ce? probabil pentru ca nu sunteti perfect, asa cum nici noi nu suntem.

Diferenta dintre politist si militian este urmatoarea: atunci cand auzeai "vine militia" te kki pe tine de frica, la propriu. Acum, cand auzi "politia", te kci pe tine. De ras. Pentru ca de obicei politia vine pentru spaga sau pentru indeplinirea pragului de amenzi.

 

 

TOTI DOBITOCII GENERALIZEAZA

 

RASPUNSUL:NICI UNUL

MULTUMESC.

 

No comment =))

Share this post


Link to post
In primul rand cati dintre voi stiu prin ce pericole trece un politist?

r:n-aveti cum ca toti sunteti o apa si un pamant.

 

TOTI DOBITOCII GENERALIZEAZA

 

Daca as fi malitioasa, as zice ca domnul kornelush si-a dat singur raspunsul la intrebare. Insa nu sunt. Vina lui aici este ca e in minoritate. In general, numai el poate sti.

Share this post


Link to post

Hai pe loc repaos ca sfidati organul ;)

 

post-1549-1161088372_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Kornelus are el dreptate in felul lui, este greu sa fii politist. Este foarte adevarat ca sunt multi care sfideaza organul, dar si ei (politistii) ne ard cind ne este lumea mai draga, nu inteleg dar nici nu vor sa inteleaga ca si ei gresesc. Este normal sa-si apere pielea si sa nu se bage cind 2 se bat dar pot apela la SPIR, DIAS si atunci se rezolva .

Chiar saptamana trecuta au fost agresati 2 politisti la mine in cartier, erau tineri ca si Kornelus si au vrut sa puna capat unei dispute intre doi rromi. Toate bune si frumoase dar rromii s-au aliat si au inceput sa-i alerge pe politai in jurul Loganului (de politie) a fost balci ce sa mai, noroc ca unul din trecatori a sunat la 112 si in 3 minute a aparut duba SPIR si a iesit cu adevarat circ . Acum pe bune, cit de idiot sa fii sa te bagi intre 2 rromi care se bat cind mai asista la show inca 20 de rromi pe langa .NU era clar ca ceilalti o sa se supere daca le strica SHOWul .Nu era mai simplu sa ceara intariri dupa care sa intre in actiune. Faza comica este ca dupa ce a aparut prima duba si au coborat 5 mascati, rromi nu au dat inapoi si au inceput sa arunce cu pietre si sa ameninte . In 3 minute deja toti rromi erau batuti si legati de 5 mascati si au mai aparut inca 2 dube .

Eu ma gandesc ca atita timp cit intr-un cartier cum e Sos Chitilei, unde se mai aud razlet (o data pe luna) focuri de arma, unde se vand drogurile ca semintele si unde patruleaza duba SPIR pe strada, se gasesesc 2 politisti sa faca ordine =)) este de ras. Tocmai de aia sunt deacord ca politistul sa poata face uz de arma, nu cum este acum un foc in aer, unul pe linga aer etc etc, sa fie ca in SUA, ai miscat putin ai un glont in cap ...BONUS.

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Tocmai de aia sunt deacord ca politistul sa poata face uz de arma, nu cum este acum un foc in aer, unul pe linga aer etc etc, sa fie ca in SUA, ai miscat putin ai un glont in cap ...BONUS.

 

Da. Dar inainte de a li se da voie sa faca chestia asta ar fi necesar si un mic test IQ. Cine nu scoate la test un punctaj mai mare decat numarul de la pantof sa ramana la dirijat circulatia. Nu de alta, dar nu poti sa dai arme si drept de foc unor persoane pe al caror discernamant si pe a caror judecata nu te poti baza...

Share this post


Link to post

Au arme de foc :) )

Problema este ca nu le folosesc si nici nu vor sa le foloseasca .

NU vreau sa fiu in pielea lor, sincer .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
NU vreau sa fiu in pielea lor, sincer .

 

 

@BogdanG chiar nu te inteleg! Nu ai vrea sa simti cum este sa ai parpalacul despicat la spate? =))

Share this post


Link to post

Bai da' ce puii mei faceti voi aici!?!?Ca sunteti pafaristi rau d etot fata de topicul cu titlul d emai sus !!!..Ia hai ori alt topic ori alte discutii!!!! :D

Share this post


Link to post

Cine, bre, noi sau ei sunt pafaristi ?

Share this post


Link to post
Au arme de foc :) )

Problema este ca nu le folosesc si nici nu vor sa le foloseasca .

Si as adauga, nu prea pot sa le foloseasca.

Deh... uzul de arma, care la inceput te lasa sa tragi in tot ce misca, dupa care incepe cu "se interzice executarea focului impotriva..." de-ti dai seama ca nu mai ai de tras decat un fart.

Mai mult, la circulatie aveau la un moment dat TT-uri. Viteza glontului la plecarea din arma este de 175km/h. Imi dau seama cat de frustrate sunt gloantele ca nu pot sa ajunga decat cazane de masini, iar infractorii adevarati se dau cu masini muuuult mai vioaie.

Dar de la asta si pana la a generaliza ca dl. kornelush (sa traiti! bine!) mai e mult! Un politist adevarat trebuie sa dea dovada de tact in orice situatie, si nu sa se dea in spectacol chiar in halu' asta. In cazul asta nu e ultraj? Sau uz de abuz de folosinta de vorbe grele semicoerente? :)

Share this post


Link to post

Bai Clau da-l in puii mei de glont ca nu -l tragea cu prastia ce naiba 175 km/ora !!..Ce naiba de arma era aia mai!?!?....

Share this post


Link to post

TT! Da' sa vedeti celebrele pistolete (nu pistoale) Carpati! A fost un caz celebru prin 2000 in Corbeanca cand un politist de la rutiera a impuscat in cap un racket moldovean foarte periculos, urmarit international. Bietul agent a recunoscut ca dupa o urmarire de circa 6 km a incercat sa traga in cauciucuri si glontul s-a dus in capul soferului. A fost totusi decorat si avansat. Cu aceleasi Carpati noi trageam in armata de la 10 m in capul tintelor "in picioare", tintind mijlocul tintei!!!!

Dotarea politiei romane lasa mult de dorit, si din pacate si calitatea politistului, silit sa faca compromisuri peste compromisuri, sau sa nu scoata arma din toc de frica ca a doua zi vreun pui de procuror sa-l traga la raspundere si sa-l lase fara paine sau si mai rau sa-l bage-n puscarie. Trist dar adevarat! Nu avem legi...

Share this post


Link to post

Aia care nu se impusca singuri in picior sunt decorati ? Periculoasa meserie !

Share this post


Link to post
Bai Clau da-l in puii mei de glont ca nu -l tragea cu prastia ce naiba 175 km/ora !!..Ce naiba de arma era aia mai!?!?....

Tocmai am scris: TT. Ce viteza poate sa aiba un glont de calibru mic, cu varful bont?!

http://www.jurek.com.pl/bron2ws/index2.php...j=bs&nr=007

 

Uite, facem un concurs daca nu crezi. Il rugam pe dl. kornelush (sa traiti, sa-nfloriti!) sa participe la un concurs. Ma rog... el si glontu' lui vs. orice daewoo in afara de tico sau matiz. =))

Share this post


Link to post

Nea Cornelush de ce langa spital Coltea un tigan a scos sabia la unu cu cainele iar politzaiu a intors capu in alta parte la 30 m de ei? De ce la Tancabesti plodu patronului Serus Renault merge cu un jeg de Megane coupe pe ambele benzi si nu lasa pe nimeni sa depaseasca ? De ce cand a oprit coloana oripilata la un echipaj de politie s-au facut ca ploua si ca noi incurcam circulatia? De ce tovarasu politist folositi limbaju de lemn ? De ce tovarasu politist cand un roman a mancat bataie de la niste tigani alti tovarasi retardati de ai dumneavoastra i-a dat amenda amaratului?

 

Atacurile la persoana, indiferent de orice natura se sanctioneaza exact asa cum ai fost tu sanctionat acum!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Tocmai am scris: TT. Ce viteza poate sa aiba un glont ...

 

Chiar din site-ul propus de tine rezulta ca viteza glontelui la plecare este mult superioara valorii de 175 Km/h pe care ai dat-o ca reala...

(420 m/s)

Share this post


Link to post

Adica fo ...1512 km pe ora!...Hai mai Clau ce naiba vorbim de glont nu de mingi de tenis!!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...