Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Pai in ala in care te amendau pentru 82 km/h in localitate si prezentau plansa foto cu masina ta ruland cu 71 km/h erau de rasul curcilor, ma si intreb cum au avut tupeul sa se prezinte in instanta cu "probele" alea...

Share this post


Link to post

Ma ajuta si pe mine cineva cu o idee?Un sfat?

post-5762-1241531608_thumb.jpg

post-5762-1241531809_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg nimic din pozele alea. Ce ar trebui sa apara in ele? In cate dintre ele ti se vede numarul?

Share this post


Link to post

Un sfat pentru ce?

Detaliaza.

Share this post


Link to post

Msina mea...este in poze...Mie nu mi se pare ca s-ar vedea numarul in vreo una!

Am facut niste sagetti...ca sa se vada mai bine!

Share this post


Link to post

Da' tot... nu... m-am prins.

Ce sfat... astepti? In legatura cu ... ce?

Cum... sa scapi... de amenda... ? ...

Share this post


Link to post

Pai astia au film, nu poze. Poate in film se vede.

Dar ce ai facut? Ai injurat din priviri organul? Ca nu poate fi vorba de radar aici.

Share this post


Link to post

Oameni buni...

Am depasit coloana de vehicule stationata la culoarea rosie a semaforului...cica...

Share this post


Link to post

Si ai depasit-o? Trebuie 5 posturi sa aflam detaliile?

Share this post


Link to post

Dacă pe undeva apare numărul de înmatriculare, şi probabil că apare (altfel cum de îţi trimiteau felicitarea?!) sfatul e ca altă dată, în scopul evitării neplăcerilor, să nu mai depăşeşti coloana staţionată la semafor.

Ţi-a venit plicul acasă, sau te-au oprit?

Share this post


Link to post

M-au oprit pe o strada mai departe!

Si am facut contestatie la procesul verbal...si asta au depus ei in instanta!

Share this post


Link to post

Nu ai decat sa faci o nota de aparare ca raspuns la intampinarea depusa de politia rutiera, in care spui ca nu e masina ta, ca nu se vede numarul etc. Singura ta sansa este sa nu prezinte baietii caseta, sau daca o prezinta sa nu se vada numarul de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Yuhu! Nenea! L-au oprit. Nu mai conteaza. Pozele sunt asa, cireasa de pe tort.

Aici nu e vorba de verificare metrologica. Te-a vazut organul cu pantalonii in vine, asta e, te-ai dus.

Share this post


Link to post

Satori dar de ce te bucuri...?

Share this post


Link to post
Si am facut contestatie la procesul verbal...si asta au depus ei in instanta!

Şi tu ce ai depus? Sau ce ai "zis" în contestaţie, pe ce o bazezi?

Share this post


Link to post
Satori dar de ce te bucuri...?

 

De unde ai tras tu concluzia ca ma bucur?!

Share this post


Link to post

Am facut-o succint...

Ma bazez pe un martor , pe faptul ca masina din fata mea stationa, si pe faptul ca drumul nu era marcat!

Sato...asa am avut impresia!

Share this post


Link to post

Impresie gresita. Habar nu am cum conduci.

Daca era Cumnatu, da, dadeam un mic bairam si il chemam si pe el, recunosc. :D

Share this post


Link to post

La distanta la care se afla masina ta fata de masina politiei, daca nu cumva ai trecut ulterior pe langa masina politiei (lucru care nu reiese din acele poze) dar nu se stie niciodata si tinand cont de rezolutia camerelor video de pe masinile de politie, eu tind sa cred ca nu ti se va vedea numarul nici pe proba video.

 

Atata timp cat in stop cadru nu-l vezi, nici pe video nu ai cum sa-l vezi. Unghiul de filmare si distanta nu prea ii ajuta. :)

Share this post


Link to post
M-au oprit pe o strada mai departe!

Si am facut contestatie la procesul verbal...si asta au depus ei in instanta!

Ce au scris ei in procesul verbal, ce ai scris tu pe procesul verbal?

Share this post


Link to post

Am atasat plangerea mea!

Ei au scris ca am depasit coloana de autovehicule stationate la culoarea rosie a semaforului!

Am scris la obiectiuni ca nu am facut asa ceva si ca am fost sanctionat abuziv!

De asemena am fost la IPJ VRANCEA la Seful de la Circulatie , pt a-i explica cum s-au intamplat lucrurile iar acesta m-a trimis la judecatorie!

In ultima poza , cand masina apare in fata coloanei se vede numarul , dar foarte distorsionat!

Share this post


Link to post

Aoleo! Ma dor ochii ingrozitor si cred ca asa o sa-l doara si pe judecator! De justify, cratima, folosirea excesiva a bold-ului nu ai auzit? Stai sa citeasca zeneseu ca ai încurcat-o!

Share this post


Link to post

Omule, plangerea aia e usseles. Agentul constator nu are ce semn sa-ti faca daca tu esti stationat. Vine pur si simplu la masina. Probatoriu la intocmirea unui proces verbal de contraventie nu trebuie sa existe, procesul verbal este act constatator. Cu alte cuvinte, simpla observatie a agentului de circulatie este suficienta pentru intocmirea unui p-v de constatare a contraventie. Abia pe instanta se pot solicita probe suplimentare privind contraventia respectiva si asta numai in cazul in care nu ai semnat "fara obiectiuni". Aceste probe au fost prezentate de politie dupa cum se vede, si presupun ca in dosar sunt mult mai clare. Cu alte cuvinte, pregateste-te sa lasi permisul la ei cand o incepe perioada de vacante, adica fix cand ti-o frige buza...

Share this post


Link to post

Ideea este ca am facut o plangere succinta!Nu stiam ce probe vor aduce ei!

In momentul in care am efectuat respectiva manevra , masina din fata mea stationa acolo!Ce era sa fac?Sa stau acolo pana venea ala sa-si mute masina?

Am si martori!Nr masinii se vede doar in capul coloanei!Si acolo distorsionat!

De asemenea cei de la SPR trebuie sa dovedeasca ca , cinemometrul era verficat metrologic , si ca agentul are atestat de operator radar!

Share this post


Link to post

Ce radar, ce cinemometru (??)?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...