Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Acum ca tot a iesit la iveala. Sunt curios de masurile coercitive "aplicate" domnului sef. Ah, stiu care-s alea...Agentul avea ceva de impartit cu el si s-a razbunat in trafic!!

Share this post


Link to post

Bey, militianul tot militian e, fiecare vrea sa iasa el bine, il doare la palariie de siguranta in trafic & gargara.

Stau cacatii numai la vanatoare cu radarul ascunsi in boscheti, dupa masini, pe stradute si nu merg semafoare sau se blocheaza intersectii si ei au doar grija amenzilor. Din partea mea putea sa le taie inca 25% si 200% sporuri.

Share this post


Link to post

Calendaru' cu politiste a fost inlocuit de calendaru' cu oameni de afaceri @-)

 

Politistii bistriteni au editat un calendar pentru anul 2012, in care apar oameni de afaceri controversati din judet, afisati ostentativ in masinile lor de lux, in legatura directa cu agentii de circulatie, care pentru viitor, trebuie sa stie pe cine sa opreasca si pe cine nu, cui sa-i puna fiola si cui nu... si pe cine sa 'nu' favorizeze in cazul unor accidente. Jenant... Calendarul e sponsorizat de patronii respectivi, care impusca doi iepuri deodata: isi fac reclama de prost gust si se asociaza cu politia, si-i sponsorizeaza demersul jalnic, bineinteles,'dezinteresat'.

Share this post


Link to post

Tot de politia romana (locala) vorbim: http://b365.realitatea.net/news/atentie-soferi-ne-pandeste-un-potop-de-sanctiuni-la-fiecare-colt-de-strada/

Mi se pare ceva fara logica: disponibilizezi oameni de cariera aducand in schimb in sistem oameni care pana acum au tras la tarnacop; nu este un afront la adresa nimanui insa din punct de vedere fizic si psihic, acesti oameni poate ca nu au o pregatire adecvata pentru a interveni si in situatii de forta majora, sa zicem o altercatie. Si atunci?! Citez:"Suntem în plin proces de pregătire comună a poliţiştilor locali cu Brigada Rutieră şi urmăm cursuri la instituţiile de învăţământ ale MAI (n.r. Ministerul Administraţiei şi Internelor)".Ma lasi...Citez iarasi:"Noi nu putem opri în trafic. De cele mai multe ori, în astfel de cazuri, îi fluierăm pe conducătorii auto şi doar le atragem atenţia".Despre ce vorbim?? Defapt pe "noi" ne intereseaza sa aducem cat mai multi bani la bugetul local in conditiile in care locurile de parcare devin o aventura. Si nu in ultimul rand: "sunt oamenii nostrii".

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Vorba aluia, in 5 minute chemai platforma pentru masina a doua si direct la dezmembrari o duceai. Dupa care o vindeai si p-a ta si te mutai, probabil :) ) si cate de-astea or mai fi in trafic ?

Share this post


Link to post

Peste toate astea eu nu inteleg reactia organului. Bun verifici numerele si apare propietarul X, care este langa tine si iti arata actele si seriile masinii (lui), prin excludere nu se constata ca cealalta masina nu are cum sa fie in regula?

Ce cred eu ca trebuia facut (pentru a prinde faptasul, deoarece in cazul ridicarii masinii mai mult ca sigur va ramane caz cu A.N. in coada) mai putina zarva (din partea politiei) indepartat propietarul (cu explicatiile de rigoare) si masina lasata momeala pana aparea cineva.

Share this post


Link to post

Daca nu e la misto, este credibil. :mrgreen:

 

Serviceul ala e implicat probabil.

 

Filiera interesanta:

1. Vrei o masina de afara buna dar cu ceva probleme la taxe, etc

2. Te interesezi pe la un service de o copie dupa talon la tipul de masina pe care o vrei.

3. Aducii masina si o clonezi.

4. Totul e super, nu platesti nici taxe de inmatriculare si nici un fel de taxa.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Din comentariile de pe daciaclub inteleg ca e o gluma. A dat cineva zoom pe numerele de inmatriculare si se vede ca sunt editate.

Share this post


Link to post

Din 2009? A mai fost discutia asta :)

Share this post


Link to post

Se plictiseau rau melitienii aia. Si eu as fi depasit, in plus si ei au fost depasiti si nu stationau regulamentar.

Share this post


Link to post

Borfasi in toata regula, astia trebuie reclamati pe banda rulanta pentru abuzurile pe care le fac.

Share this post


Link to post

Reclamati!? Ha...trebuie dati afara din sistem fara drept de revenire.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu legea spune ca daca ocolesti si o groapa pe contrasens si tai linia continua ai potcovit-o. Insa chiar si asa militianul ala a facut exces de zel dupa parerea mea.

Share this post


Link to post

Daca taxiul (sau altul) se afla in mers si era depasit pe linie continua, absolut de-acord cu decizia militianului, astfel nu e altceva decit nesimtire si taximetristul trebuia amendat pentru stinjenirea traficului, ca doar n-o fi buricul pamintului sa opreasca unde vrea muschii lui. Dar na, asa spune legea si asta-i doar o scuza.

Share this post


Link to post

Masina politiei i-a facut semn cu farurile sa nu se bage.

Acolo cred ca este altceva. A pus in pericol siguranta circulatiei prin manevra de depasire la limita.Daca astepta sa treaca masinile din sens opus era ok. Dar taximetristi niciodata nu asteapta, sau sa faca un gest de bun simt in trafic.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu legea spune ca daca ocolesti si o groapa pe contrasens si tai linia continua ai potcovit-o. Insa chiar si asa militianul ala a facut exces de zel dupa parerea mea.

 

Cel mai pertinent comentariu pe care l-am auzit pe subiectul asta.

Restul e doar rahat debitat.

Share this post


Link to post

Ce legisti sintem, uneori.

Share this post


Link to post

Vrei sa spui ca a fost incalcata legea?

Share this post


Link to post

Pai si daca judecatorul da castig de cauza? Legea nu inseamna litera ei oarba, ca nu ar mai fi nevoie de juzi, ar aplica-o direct si definitiv militienii cu 4 clase si juma de an la Campina. Circumstantele in care s-a intamplat fapta cu siguranta ca nu sunt insignifiante.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...