Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Geamuri Ionizate/infoliate

Recommended Posts

am citit cele de mai sus , totul ok, acum eu am cumparat tico sh acum cateva zile si are folii aplicate pe luneta, va spun sincer ma deranjeaza la culme, pe dacia veche am avut si le-am dat jos, dar am stricat si instalatia de dezaburire, acum va rog sa-mi da-ti si mie niste sfaturi practice cum sa dau foliile acestea jos de pe luneta fara a deteriora dezaburirea in vreun fel...

Share this post


Link to post

Fa schimb de luneta cu cineva care nu are folie si iti doreste.

Share this post


Link to post

sunt eu dispus sa iau luneta ta daca folia e de calitate...

la schimb iti ofer luneta mea si platesc eu operatiunea de montat\demontat

Share this post


Link to post

apreciez, dar distanta e destul de mare ca samai merite, (sunt din Timisoara), si nici foliile de pe luneta nu sunt bune(sunt turcisme, din piata si deja sunt sgariate serios), asta e si un motiv pt care prefer sa le dau mai bine jos, ma gandesc ca daca folosesc instalatia de dezaburire mai multe ore, sa rupa adeziune dintre folie si liniutele unde este dezaburirea...

mai astept idei...

Share this post


Link to post

Hmm...pai sa vedem...

Casco ai? :D

Share this post


Link to post

Nu prea ai cum! Se deterioreaza...

Share this post


Link to post

akaionut a dat solutia magica...ai CASCO? daca da, o caramida sau un bolovan se gaseste oricand ;) need i say more?

Share this post


Link to post

Si eu mi-am pus folie pe logan. Este Llumar facuta in SUA, garantie 5 ani , autorizatie R.A.R., m-a costat 4 mil luneta+geamurile lateral spate. Arata super este cea mai inchisa, iar noaptea se vede bine numai sa nu fie aburite :D . Din ce am vorbit cu cei de la service folia 3M este buna dar cica nu e autorizata. Eu stiam ca 3 M e autorizata eu au spus ca nu. Oricum aveau un catalog de monstre cu diverse modele de folie si iti alegi ce vrei.

Share this post


Link to post

Adica dubele de politie nu au folie agreata RAR =))

@BAD MF este tocmai invers 3M este folia agreata ...adica cea buna si apropo firma unde ti-ai montat trebuia sa-ti dea o hirtiuta care sa ateste ca folia pusa este agreata RAR cu nr si data .

 

PS> Oricum vei avea probleme cu politia asa ca ai grija la talon :thumbl:

Share this post


Link to post

Posibil ca si folia Llumar sa aibe agrementare de la RAR. M-ar mira sa nu aibe pentru ca sunt cam cei mai buni. Nu fac folii gen vitan. Dar oricum foliile Panther de la 3M sigur sunt pe lista RAR. Ideea e sa ti le monteze o firma care are dreptul sa-ti elibereze acel certificat. Ca daca-ti pui oricare folie care e "valabila" RAR in fata blocului nu prea e de bine. :lavolan:

Share this post


Link to post
Adica dubele de politie nu au folie agreata RAR =))

@BAD MF este tocmai invers 3M este folia agreata ...adica cea buna si apropo firma unde ti-ai montat trebuia sa-ti dea o hirtiuta care sa ateste ca folia pusa este agreata RAR cu nr si data .

 

PS> Oricum vei avea probleme cu politia asa ca ai grija la talon :thumbl:

 

Pai uite ca nu o sa am deloc probleme cu talonul ;) Pe langa autocolantul atasat pe care scrie mare autorizat R.A.R., mi-au dat si o hartiuta tip de la R.A.R. care trebuie purtata tot timpul in talon, unde scrie mare ce tip de folie,specificatii,pe care geamuri e aplicata si faptul ca e AUTORIZATA! Cei de la firma mi-au spus ca e foarte buna si folia 3M dar ei stiu ca nu e autorizata.

Share this post


Link to post

:-? Oare se pot face si geamuri HELIOMATE? :-? Adica ... stiti voi... ca l aochelarii lu` "vecina"

Share this post


Link to post

Da, dar n-ai vrea sa stii cat costa! Ca si idee acolo nu e un tratament aplicat sticlei, ci o sticla cu nu's ce compusi sensibili la lumina. daca un asemenea tratament aplicat la o pereche de ochelari costa in jur de 1,5 mil, imagineaza-ti cam cat ar costa sa-ti faci o luneta :) )

Share this post


Link to post

Pai daca facem un calcul asa ... pe o foaie de hartie... observam total-ul care ajunge pe undeva pe la suma de... paciucitecicencisace de mii` pt. oglinda retrovizoare. :dizzy: Sincer... la scorurile astea nu m-am gandit... Nu am vazut asemenea geamuri nici macar la MyBach ( sau cum se scrie ) darmite la un Matizake.

Share this post


Link to post
M-a lovit pe mine asa deodata sa-mi fac geamurile negre... Cred ca ar arata mai bine masinuta. La folie de bazar nici nu ma gandesc: arata nashpa, iei amenzi cat incape si nu se vede nik prin ea. Acum imi raman doua solutii:ionizare sau folie 3M. De ionizat nu face nimeni in Iasi si trebuie sa ma duc pana la Galati sau Pitesti.Acum daca are cineva asa ceva pe masinuta si poate sa-mi spuna detalii, plusuri si minusuri , costuri ar fi de mare ajutor.

Le-am ionitzat io.Am tico.Pe langa valea cascadelor.M-a costat 100 de euro akum 2 ani.Pe spate am 70% si pe fata 30%.Iti da garantie si autorizatie de la RAR.Dar m-a oprit un gabor prost(scuze de pleonasm) si mi-a luat talonul ptr geamuri.Asa ca m-am dus si am facut reklamatie la politie si rezultatul; scuzele de rigoare si ionapoiat talonul.Este ok sa le ionizezi mai ales daca ai boxe pe ea.Du-te akolo si intreaba.Nu mai stiu sigur cum se numeste firma.Oricum este o cladire mare facuta parca din geamuri.

Share this post


Link to post

Vreau sa imi pun o folie absolut transparenta pe luneta de spate.

Cu singurul motiv ca in caz ca se mai sparge luneta, asa sparta sa ramana acolo pana o dau eu jos, si nu sa cada precum nisipul.

Aveti idee de preturi pentru asa ceva? Eventual a montat cineva asa ceva in zona Timisoarei la un pret rezonabil?

Mai mult de 500.000 lei nu cred ca merita asa ceva. -asta sigur avand in vedere ca o luneta noua costa 2.650.000 +900.000 lei montajul (in TM)

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Pe Timisoara e in regula firma respectiva ii cunosc personal pe unii din angajati si nu ai probleme cu folia singura problema e ca pe fata nu iti da nimeni autorizatie ...

Share this post


Link to post

Pai era vorba de orasul TIMISOARA nu de bulevard...

Share this post


Link to post

Referitor la Valea Cascadelor sau cum se numeste , eu acum 3 ani acolo le-am ionizat pe Dacie , dar am avut un mare razboi cu ei si anume pentru ca mi-au schimbat luneta cu una care avea rezistentele facute praf . Sfatul meu este sa notati seriile de la geamuri inainte sa le ionizati pentru a nu avea proleme dupa aceea . Sunt absolut sigur ca nu era acela geamul pentru ca eu am avut o picatura de la sudura pe el , iar dupa inlocuire nu mai era , iar acea parte era pe exterior , deci in nici un caz nu se putea duce la ionizare . Dupa ce m-am certat cu ei si le-am spus ca nu plec cu masina de acolo si ca chem protectia consumatorului , au mai ionizat o data luneta ( ??? ) si ca prin minute s-au lipit circuitele rezistentelor si a aparut si pata de la sudura ! Deci , aveti mare grija !!!!!

Share this post


Link to post

hmmm... parca as vrea si eo sa pun niste folie pe laterale si luneta. pana acum am vazut doar vro cateva firme din bucuresti care fac asa ceva. ceva din iasi sau macar din moldova nu stiti fratilor?

Share this post


Link to post

multzam fain. am sa incerc sa iau leg cu el sa vad poate rezolv ceva :thumbl:

Share this post


Link to post

La BMW M5 , oglinzile sunt heliomate . Cele exterioare au mai ulte straturi : oglinda ( care reflecta imaginea si cu mecanismul de miscare si degrivare ) , un strat cu un lichid incolor si inca un strat de geam f. subtire la exterior . La interior are un singur strat de oglinda heliomata .

Ce firma mai instaleaza folie si pe geamurile de fata si da si autorizare RAR pentru ea ( 30 % max ) ? Ca eu nu am mai gasit nici una care sa dea si pentru fata !

Share this post


Link to post

Pentru fata la folie nu da nimeni. Numai la ionizate se permite.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...