Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Amortizoare Espero

Recommended Posts

Domnilor, revenim la subiect... AMORTIZOARE ESPERO ! Nu cum se simte în cutare maşină, nu cum merge A6-le...

Share this post


Link to post

Amortizoare spate pe ulei - originale Daewoo - la magazinul de langa APACA - 800.000

Share this post


Link to post
Expero are dreptate. Toata lumea s-a plans de denivelarile din noua autostrada Buc. - CT., bucata de ciment in spetza. Pe care eu am mers 190 fara sa simt absolut nimic. Doar auzeam cum trece masina peste imbinari, atat tot !

Eu nici peste alea nu auzeam nimic...al 155km/h. E din ce in ce mai bine !!

Abia astept Bechtelu' :banana: :lavolan:

Edited by akaionut

Share this post


Link to post

Poate sa-mi spuna cineva cam la ce suma se ridica manopera pentru montarea tuturor celor 4 amortizoare?

As dori pretul oficial dintr-un service autorizat, pentru a nu pierde garantia oferita pe respectivele componente.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Concluzionand ( ca s-a dat in diverse ) avem urmatoarele variante ( poate or mai fi si altele dar eu atat am inteles )

- amortizoare daewoo standard - undeva la 1 mil si ceva bucata => vapor

- amortizore sport , mult mai scumpe => rigiditate in curbe dar simtul fiecarei denivelari ( am inteles bine ? ) cu troncanitul aferent + preluarea socurilor de partile fixe => uzura accentuata a lor. ( astea sunt cele pe gaz ???? )

- amortizoare mixte gaz ulei ... aici m-am pierdut.

 

Un anumit tip de amortizoare care sa fie cat de cat si comode dar nici asa moi ca cele standard incat sa poti sa si bruschezi putin masina la o urba ceva fara sa ai impresia ca te rastorni ?? Eventual tip, denumire cat si pret aproximativ. Expertii !!!??

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Vino bre la intalnire sa vezi la Zmeu ce si-a pus. Pe gaz sunt de mai multe feluri.

Share this post


Link to post

Eu as cam venii, dar pe jos ... bleah. Poate pana joi fac macar motorul si atunci SIGUR ne intalnim ca sa radeti de vaporl meu si ce teapa am luat cumparandu-l . Daca am vrut neaparat espero si neaparat hidramat si din cele 10 care erau atunci la vanzare asta era cel mai bun ... :o fftopic:

Share this post


Link to post
- amortizore sport , mult mai scumpe => rigiditate in curbe dar simtul fiecarei denivelari ( am inteles bine ? ) cu troncanitul aferent + preluarea socurilor de partile fixe => uzura accentuata a lor. ( astea sunt cele pe gaz ???? )

 

Cred ca aici te-ai referit la cele pe gaz. Eu mi-am pus Sachs Advantage pe toate 4 rotile. Erau cele mai scumpe pe care le-am gasit pe www.autodaewoo.ro la momentul respectiv. M-au costat cu tot cu manopera intr-un service autorizat si celelalte accesorii care trebuiau schimbate (oale, bucse, etc, pe care, apropo, in pofida previziunilor sumbre de pe forum ca nu se gasesc asa usor, le aveau in service, si la acealasi pret ca la Iasi) 900 RON.

 

Impresii dupa schimbare: pe autostrada, cand schimb acum dintr-a cincea intr-a patra pe la 130-140 si accelerez, nu se mai simte nimic. Inainte se lasa pe spate ca o barca. Sa zica BogdanG. In oras sta mai teapana pe frane, la plecarea de pe loc nu se mai lasa atat de mult pe spate, in momentul cand vrei sa ocolesti o groapa ceva nu are tendinta sa se ridice intr-o parte atat de evident si altele.

 

Sa nu te astepti insa sa fie ca la o masina sport. Nu iti face rinichii varza, masina absoarbe foarte lin socurile, se apleaca inca pe curbe (insa in mod evident mai putin) iar cand o apesi cu mana pe portbagaj nu se vede nicio diferenta fata de oscilatiilor amortizoarelor stock, sau cel putin asa am eu impresia, nu am comparat cu alt Espero fata in fata.

 

Per total: pentru o masina de familie cum o vrei tu, eu zic ca e alegerea perfecta intre confort si traiectorie. Sincer eu le-as fi dorit un pic mai tari daca tot le-am vrut tari. Daca le-as fi avut asa de la inceput cred ca nici nu m-as fi gandit sa le schimb.

Share this post


Link to post

Eu am pus BOGE pe spate, pana acum pot spune ca e f teapana la frana, a cam disparut efectul de barca, stabila in curbe, am dat 112 ron/buc

Share this post


Link to post
Eu am pus BOGE pe spate, pana acum pot spune ca e f teapana la frana, a cam disparut efectul de barca, stabila in curbe, am dat 112 ron/buc

 

 

Ce tip de boge ai pus si de unde le-ai comandat/cumparat pentru ca si eu trebuie sa mi le schimb si nu numai pe cele de pe spate ci si pe cele de pe fata. Si cat te-au costat restul "piesutzelor nesemnificative" ca sa zicem asa?

Multam anticipat

Share this post


Link to post

salut sunt nou pe aici. vreau o recomandare

trebuie sa schimb amortizorele de pe fata si am gasit asa:

110 alka ulei 3 ani garantie

190 bilstein mixte 3ani

170 gabriel ulei 3 ani

170 boge mixte 2 ani

160 boge ulei 2 ani

Share this post


Link to post

Sachs Advantage pe gaz are cineva? mi-am luat eu dar nu le-am montat inca, sunt curios cum se vor comporta. Mai aveau Sachs Supertouring tot pe gaz, putin mai ieftine, oricum duble la pret decat altele pe ulei.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Eu mi-am pus Sachs Advantage pe toate 4 rotile.

 

Si era pe aceeasi pagina.

Share this post


Link to post

am vazut, dar nah..speram ca in 3 ani de cand e postul ala si-au pus si altii.

Share this post


Link to post

Si eu am doar pe fata. Sunt amortizoare bune in ideea in care alea koreene le-am schimbat dupa 2 luni de la montaj (erau prea moi pentru gustul meu). Cu astea am ceva timp si km (vre-o 2 ani cel putin si peste 50.000 km.)

Share this post


Link to post

atunci e perfect si eu le-am luat in ideea de a scapa de cele originale moi, am cerut cele mai tari posibile (ne sport) si mi-au fost recomandate astea. Binenteles ca toti vanzatorii imi bagau pe gat 'de origine' sau alko, sa se spele cu ele pe cap.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...