Jump to content
Sign in to follow this  
ionut.tanase

Cielo

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt pe cale sa cumpar un cielo din '97, corean, impecabil tehnic ca si estetic la pretul de 4000 euro. Pe langa faptul ca este varianta full ca imbunatatiri as mentiona sistemul audio, GPL si jante de magneziu (cele mentionate fiind cele mai importante ca pret) pe langa alte imbunatatiri mai mici ca pret dar importante ca efect.

 

Va rog sa imi spuneti daca pretul cerut de vanzator vi se pare rezonabil in conditiile de mai sus si deasemenea la ce trebuie sa fiu atent (ce amanunte mai sunt de luat in calcul, unde trebuie sa ma uit, puncte sensibile etc) in momentul in care voi merge sa o iau ... aici ma refer la trucurile pe care le stie un posesor de cielo pentru ca, trebuie sa recunosc, nu prea sunt familiarizat cu acest tip de masina (cielo) pentru ca dupa cum scrie si sub user-name sunt posesor de dacie :rolleyes: (peste cateva zile voi fi membru plin ... sper).

Mentionez ca am vazut masina doar in poze iar in momentul in care ma voi afla fata in fata cu ea sa stiu exact unde sa ma uit si ce sa intreb proprietarul!

 

In speranta ca mesajul meu ca produce cat mai multe raspunsuri, va multumesc anticipat pentru ele!

 

Cu stima,

Ionut Tanase

Share this post


Link to post

Despre ce sa cauti la o masina cand o cumperi te vor sfatuii colegii mei, chiar iti vor da si un link util.

Cat depsre masina in cauza, pune-ne si noua la dispozitie pozele respective ca sa ne putem da cu parerea.

Si restul detaliilor gen nr km samd .

Share this post


Link to post

105.000 km reali si e tinuta in garaj. Vanzatorul o are de 3 ani si este al doilea proprietar.

...si o poza...

post-11474-1213120074_thumb.jpg

Share this post


Link to post

salut

 

1. cielo fabricatie 1997 este made in romania, cele coreene sunt fabricate intre 1994-1996. Vezi ca este un topic dedicat unde se discuta despre cele fabricatie coreea.

Cred ca este clar pentru toata lumea ca intre cele coreene si cele romanesti exista diferenta foarte mari in ceea ce priveste calitatea, fiabilitatea, finisajele interioare, etc. Din exp. proprie cu un cielo 1997 (75mii km reali) multe plastice zornaie in interior, masinafiind ingrijita + destul de multe defectiuni minore sau medii care apar des la cele romanesti.

Sfatul meu: mai bine una din 1995-1996 decat una romaneasca, la vasrta asta chiar nu are atat de mare importanta 1 an de zile.

 

2. Esti sugur ca acel "tunning" de pe usi si praguri nu ascunde rugina? M-as mira sa nu aiba rugina acolo si nu cred ca iti va permite sa desfaci acele plastice.

 

3. Jantele sunt cumva pe 15"? Daca da probabil "buza" spate este strambata ca sa nu atinga rotile. In cazul acesta cu siguranta a existat sau exista rugina pe interiorul aripii. Atentie mare ca in acest caz ma indoiesc ca vei trece de RAR/ITP. Jantele originale trecut in talon sunt pe 13".

 

Cam atat imi vine in minte

succes!

Edited by etsi_gsm

Share this post


Link to post

Din poza , pare proaspat revopsita , nu neaparat tinuta in garaj ( monograma de pe aripa nu mai seamana cu originala ) .

Rugina apare de obicei la Cielo la pasajele rotilor spate , apoi la praguri .

Atentie mare , ceea ce arata frumos si tentant la prima vedere , se poate dovedi o teapa ulterior .

Un sistem audio , un set de jenti de aliaj , dau o fata buna de vanzare unei masini .

Share this post


Link to post

ca tot a venit vorba: am un amic care si-a luat acum 4 ani un cielo, 1996, masina arata foarte bine.

dupa cateva luni a lovit-o, nu rau in lateral, s-a dus la service. A constatat cu stupoare ca masina era facuta din 2 bucati, atat de bine sudate incat numai dupa acea lovitura in lateral se vedea sudura la prag + podea

 

A reusit sa o vand dupa multe cautari, stiti cum??? I-a pus un set de jante de aliaj second hand, clientul fiind foarte incantat de acest lucru.

 

Intr-adevar monograma cu "GLE" nici nu pare cea originala si nici nu mai este centrata corect intre marginea dinspre usa si cea dispre roata, basca ca luceste destul de bine pt vechimea masinii.

Share this post


Link to post

Am atasat o poza de la motor unde se vad inscrisurile alea coreene (am inteles ca din asta iti dai seama daca e sau nu corean).

El mi-a spus ca e vopsea originala si ca ornamentele sunt puse pt look si nicidecum sa ascunda ceva.

Nu pot nici sa cred dar nici sa nu-l cred ... asa ca ramane sa vad la fata locului ...

Sa zicem ca e revopsit ... cum imi dau seama? Unde trebuie sa ma uit?

Care sunt punctele nevralgice ale masinii?

Daca er fi totul ok si nu s-ar adeveri nici o presupunere de-a voastra, credeti ca pretul ar fi bun?

post-11474-1213161259_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Gresit. Aceea este o piesa de plastic care este produsa in coreea, asta nu inseamna ca masina a fost asamblata acolo.

post-8639-1213164919_thumb.jpg

post-8639-1213164925_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Inca un semn mare de intrebare: De ce are motorul spalat? La cum arata masina pe afara nu cred ca omul sta la tara prin mari noroaie astfel incat sa fie necesara spalarea motorului. Este un semn de intrebare pentru ca un motor spalat nu iti poate "arata" niciodata daca scapa ulei pe undeva, etc.

 

Deci: daca este an fabricatie 1997, NU are cum sa fie made in correea, ci made in romania, la craiova. Daca dai 4000 euro pe unul romanesc, parerea mea personala este ca nu se merita, oricate dotari ar avea. Niste jante ti le iei cu 200 euro din Metro, iar un sistem audio normal cu mp3 si boxe costa 100 euro euro.

 

Eu cand am cautat cielo, am preferat sa fie vopseaua originala ( matuita, putin zgariata si putin lovita pe ici pe colo) si sa o vopsesc eu decat sa iau una fatuita la care in cateva luni sa gasesc rugina.

Daca este revopsita foarte bine si nu stii unde sa te uiti ti se poate parea ca este originala. Insa, dupa 11 ani vechime ma cam indoiesc ca asa poate arata vopseaua originala la km aceia. Sunt atat de putine cielo cu vopseaua originala care arata atat de bine incat cred ca ar trebui sa fie tinute numai in garaj dupa atatia ani.

 

P.S. o sa incerc sa caut postul in care se dezbat anii de fabricatie pt cele koreene.

Share this post


Link to post

Oau ... m-ati dezarmat de tot ...

Cat merita in opinia voastra masina asta? Adica, luand in considerare toate remarcile voastre, cat ar fi un pret corect?

Dar in cazul in care masina este ok?

Edited by ionut.tanase

Share this post


Link to post

La 4.5k euro (in Craiova, cel putin) se vand Cielo-uri din 2002-2004 :)

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

in Craiova, ...se vand Cielo-uri din 2002-2004 :)

 

Da, dar cu gauri de gloante in usi, aripi, etc > :)

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Fir-ar sa fie...nu gas. linkul in care se vb dspre anul de fabricatie... mai caut...poate te ajuta si alti colegi.

 

Ionut, sfatul meu, cauta una made in korea, iti spun din exp mea proprie atat in momentul in care am cautat pt mine cat si din faptul ca am mers cu una din 1997+1998, toate GLE. Daca era una din 2002-2003 mai ziceam dar sa fie dif de 1 an dupa mine nu are sens.

 

Si inca un sfat: nu te astepta ca o masina de asemenea vechime sa fie perfecta, sa nu aiba mici defectiuni, etc.

Share this post


Link to post
:o fftopic:

 

 

 

Da, dar cu gauri de gloante in usi, aripi, etc > :)

 

Neah, poate doar cu bombe la purtator :P (butelii de gpl "la spinare").

Sfaturi utile gasesti si aici.

Share this post


Link to post

pretul corect ar fi undeva intre 3000 si 3500 euro

Share this post


Link to post

ionut.tanase verifica daca instalatia de aer conditionat functioneaza, daca se aude axa cu came, daca la pasajul rotilor din spate antifonul este decojit!

Share this post


Link to post
Fir-ar sa fie...nu gas. linkul in care se vb dspre anul de fabricatie... mai caut...poate te ajuta si alti colegi.

 

Cred ca la link-ul asta faceai referire :)

Share this post


Link to post

Nu ma asta ma refeream, este un post in care explica maestrul ovi_jer cum sta treaba cu anii de fabricatie... nu dau de el, fir-ar...

 

Poate intra ovi_jer si ajuta omul cu linkul respectiv...

Stiu ca de ex la astea romanesti (ex 1997) pana si la cutia de viteze este diferit in cazul in care se vrea sa se schimeb kit-ul de ambreiaj, trebuia data cutia jos pe cand la cere koreea exista o "usa de vizitare" si nu se da cutia jos...

Share this post


Link to post

O sa-l intreb numarul vin si deasemenea anul fabricatiei deoarece este posibil sa fie fabricata in 96 si inmatriculata in 97..

 

PS: numarul vin este seria masinii?

Edited by ionut.tanase

Share this post


Link to post

VIN= Vehicle identification number

Share this post


Link to post

Ionut Tanase,vezi daca vrei cielo incearca sa cumperi una cu euro 2, cel putin,s-ar putea peste 2 ani ,daca vrei sa tii masina atat,sa ramii cu ea in fata blocului.A mea e din 95 non euro,koreana,merge ceas,si nu se stie cu noile norme europene ce se va intimpla cu masinile non euro.succes.

Share this post


Link to post

Si de unde imi dau seama ca e non euro sau euro 2? Eu cel putin stiam ca cielo sunt minim euro 2 ...

Share this post


Link to post

Offf...

1. Cele coreene au semnalizatoarele de pe aripi rotunde (nu ca nu s-ar putea schimba ulterior)

2. Sigla GLE nu este centrata pe aripa, din gauza unghiului din care este facuta poza nu se poate spune daca este sau nu originala.

3. 4000E e un pret imens.

4. Daca vanzatorul este al 2-lea proprietar nu poti sti cat de reali sunt km aia

5. Cielo '96/'97 facute in RO sunt masini excelente, facute cu piese coreene, sub supraveghere coreana. Sunt cel putin la acelasi nivel de calitate ca cele de la 'mama lor'

6. Si la Cielo RO exista cutie de viteze cu 'vizitare' pt schimbat ambreiajul

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...