Jump to content
Sign in to follow this  
nico

Filtru Benzina

Recommended Posts

Am decis sa fac revizia de 30.000 acasa si as vrea sa schimb si filtru de benzina.Stie cineva unde se gaseste.Kalos 1,4.

Share this post


Link to post

La magazine de piese auto ai incercat? Sunt si "online", daca vrei sa cumperi stand in fata monitorului!

Share this post


Link to post

Mergi la un magazin de piese daewoo si cere. Eu am cumparat filtru Anam cu 13 ron. Are si papucul de masa.

Share this post


Link to post

V-as ruga sa-mi spuneti in ce loc e montat si daca e vreo chichita la demontare,m-am uitat superficial pe traseul conductelor si nu l-am vazut.

Share this post


Link to post

Il gasesti in partea din dreapta spate a masinii, intre rezervor si puntea spate. Se vede si daca te uiti atent pe la roata. De schimbat e mai greu acasa daca nu ai rampa. Eu am incercat si nu am reusit, poate si din cauza gabaritului(115kg). Ca sa il schimbi desfaci colierul de prindere cu o surubelnita in cruce, scoti clipsurile de fixare a conductelor de pe capete si apoi firul de masa. Montajul se face in ordine inversa. Atentie daca o sa lucrezi cu masina ridicata pe cric.

post-2014-1213002498_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Intrebari .Nu curge benzina daca scoti furtunele?.A incercat cineva numai sa-l spele ?(si binenteles sa-l puna inapoi.

Share this post


Link to post

Curge benzina numai din el si cat se elibereaza presiunea din sistem, probabil vreo 200 ml. De spalat nu prea se merita la cat costa un filtru nou daca il cumperi din magazin, la dealer e alta poveste.

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat facut de Mann, 20ron, chiar m-am mirat cat a fost de ieftin. De la Bosch Alemar de pe bd carol, intre rondul Izvorul Rece si intersectia cu Mosilor

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri.Cand cumpar trebuie sa specific tipul masinii ,capacitate ?.S-au sunt universale?

Share this post


Link to post

Nu sunt chiar universale, ca ar fi concurenta prea mare :) Asa ca spune pentru ce masina vrei atunci cand cumperi.

Share this post


Link to post

Pentru motorul de 1,2L merge filtrul care este pe Matiz, are aceiasi specificatie.

Share this post


Link to post

Am cumparat consumabilele:ulei Mobil 5w30-4l-120 lei;filtre marca Anam:15 lei cel de benzina si cate 20 cel de ulei si aer.Sper sa se potriveasca,am vazut ca doar la cel de ulei corespunde codul GM-cel de pe factura de la revizia de 15.000.

Am luat si bujii,unele de care n-am auzit pana acum :D enso,japoneze.Masina are un usor tremurat la relanti si sper sa dispara dupa ce le schimb.

Share this post


Link to post

A.B!Era vorba de filtru pentru masina mea .Maetre ! promt ca intodeauna .Multumesc Tolin! :osanale:

Share this post


Link to post

Ce noroc avem de Tolin. Eu il mai deranjez pe mess si la telefon. Mereu promt.

Referitor la filtru- firmele de incredere ar fi Mann si cele originale GM. Inafara de filtrul de ulei - care e ceva mai greu de schimbat (trebe o cheie cu lant)- celelalte se schimba usor.

Share this post


Link to post

Deci !.Filtru de benzina Matiz 15 ron (cu papuc impamantare)original GM.Exact in acelasi magazin gasit ulei motor 3,8l 5w30 original G.M +cadou filtru ulei la 95ron .Iar la reprezentanta ulei 5w30 original g.m 3l 175 ron .Rugaminte !!Stie cineva codul la filtru ulei (motor de 1,2)?

 

P.S filtru ulei reprezentanta 24 ron .Magazin 10 ron.

Share this post


Link to post

P.S

Rezolvat problemele .Si cumparat ulei si filtru ulei .Filtru de ulei si benzina de matiz .

post-8104-1213185343_thumb.jpg

Share this post


Link to post

OFF

 

Sunt convins ca veti spune ca nu aveti chef ca unii sa se imbogateasca pe spinarea altora (parca am mai auzit undeva asta, dar unii nu stiu, ca nu se nascusera).

Cu toate astea am sa intreb: cum se impaca atitudinea asta de "daciot mesterangiu" cu ideea de "om modern"?

Nu va repeziti cu raspunsurile... Acordati-va ragazul de a gandi... Si eventual de a va reaminti unele replici de pe forum, date in alte contexte, dar care denota ca, de fapt, exista cam... 2 masuri.

Share this post


Link to post

Tot Offtopic . Pentru A.B!

Inainte de a afirma ceva gandeste . > :) ((Cu toate astea am sa intreb: cum se impaca atitudinea asta de "daciot mesterangiu" cu ideea de "om modern"? afirmatile tale ,pardon mussiu

Retine aspectul ca uleiul si filtrele mele vor fi schimbate la revizie de ei . :) >-

A doua la mana sunt sigur ce ulei baga si ies si la juma de pret. :banana:

A treia la mana ,sunt multi colegi (culti si destepti )care au ales sa-si faca singuri revizile ,sa renunte la asa zisi meseriasi .Sa-si cumpere singuri consumabilele pentru masina .

Chiar te crezi foarte bogat ?S-au p_ _ _ _t?

Share this post


Link to post

Demontat si curatat(suflat )filtru benzina .Masina are 8000km.

post-8104-1213960882_thumb.jpg

post-8104-1213960908_thumb.jpg

post-8104-1213960921_thumb.jpg

post-8104-1213960945_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De unde ai cumparat uleiul acela GM ambalat in tabla, asa ieftin? :)

Sunt de acord cu tine, reprezentanta nu trebuie acceptata ca restaurant! Chiar nu schimba mai bine niste ulei si filtre decat o putem face noi, poate mai in lene!

Share this post


Link to post

Satorii!Uleiul l-am cumparat din magazin piese Daewoo ,Brasov.

Motivele pentru care am curatat eu filtrul de benzina .

1- am vrut sa vad din curiozitate cata mizerie are.

2-l-am masurat pentru a fi sigur ce marime are.

3-pentru 15 min de deranj sa meritat

4-la revizie le voi spune ca voi schimba filtrul de benzina atunci cand schimb uleiul la cutie .15-20000km

5 Dupa trecerea garantiei stiu singur cum s`al schimb :banana:

Share this post


Link to post

Da, e bine macar sa-l scurgi caci cu aceasta ocazie scapi de apa decantata in el mai ales din timpul sezonului rece ca urmare a condensului!

La revizie se cam supara daca nu vrei sa-l schimbi la fel de des precum filtrul de ulei :(

Share this post


Link to post

Cumparat filtru benzina,cost 15 ron (in caz ca vor baietii sa-l schimbe,desii nu vreau) .Dovada :uff:

post-8104-1214298284_thumb.jpg

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu astazi toate filtrele, uleiul, bujiile, totul in 2 ore cu grija. Filtrul de benzina se poate scoate usor daca scoateti roata din spate, se trage putin afara sa se poate lucra comod stand jos linga masina. Era plina de mizerie, asta dupa ce l-am taiat in doua. "Revizia" m-a costat 200 plus 10 pentru inchirierea rampei. Sper sa ies din garantie peste un an fara probleme. Am decis ca fara sa scrie in manual, in fiecare an le schimb pe toate enumerate mai sus.Plus le-am schimbat si rotile cele cu anvelopele de vara.

Share this post


Link to post

Adica n-ai mai facut revizia la reprezentanta? Pai in cazul asta, nu prea mai ai dreptul la garantie...Mai bine mergeai la ei si-i puneai sa-ti schimbe doar ulei si filtru (poate chiar ale tale) si restul filtrelor le schimbai tu acasa. Asta pt ca garantia e conditionata de efectuarea reviziilor dar nu se specifica daca trebuie sa le faci dupa planul smecherilor din service sau dupa cel al producatorului care impune schimb de filtre de aer si benzina din 45 in 45k (sau la 3 ani) :D

Am cam dat-o in offtopic, insa ideea e importanta! Cred ca poti incerca sa aranjezi la un dealer sa accepte sa platesti o suma modica pentru a-ti face o revizie custom adica doar verificarile de rigoare fara nici o inlocuire si asa obtii importanta stampila din caietul de garantii.

 

On topic: Ce afaceristi sunt dilarii; daca e filtrul de benzina e 15 lei in magazin atunci ei il iau en-gross cu maxim 12 lei si ni-l vand noua apoi cu peste 50 de lei: ca la restaurant ce mai, insa un detaliu agravant e ca mai platim si manopera :| Eu am gasit acum un an si ceva filtru de benzina Mann la 15 lei, dar...n-au vrut sa mi-l puna la revizie insa nu-i nimic, o sa-l pun dupa ce ies din garantie ca n-are impusa o viata de raft ;)

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...