Jump to content
Sign in to follow this  
VRE

Praf Geamuri

Recommended Posts

Salutare...

Β 

De ceva vreme, am intampinat o noua problema, la care banuiesc ca ar trebui sa existe totusi o solutie :D

Β 

Chiar si cu geamurile curate, cand vreau sa le dau jos, le zgarii. Am curatat si chederul care vine pe geam, insa tot nu reusesc, tot se zgarie. Si ma uit la altii (Ford, Opel etc) cum isi dau geamurile in jos fara nici o problema... Ce as putea face ? Chiar sa nu pot da un geam jos de teama ca imi raman urme e penibil...

Share this post


Link to post

Pai in afara de a curata chederul bine, nu prea ai ce face. Totusi la mine mai tot timpul au avut praf/mizerie pe ele, chederul n-a fost curatat niciodata si tot nu s-au zgariat. Sa fie chiar asa mare diferenta intre sticla de la Cielo si cea de Nubira nu prea cred.

Share this post


Link to post
Pai in afara de a curata chederul bine, nu prea ai ce face. Totusi la mine mai tot timpul au avut praf/mizerie pe ele, chederul n-a fost curatat niciodata si tot nu s-au zgariat. Sa fie chiar asa mare diferenta intre sticla de la Cielo si cea de Nubira nu prea cred.

Β 

Nu imi dau seama.. .e posibil sa fie si de la forma geamului, nefiind drept?

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum "nefiind drept" :-? La toate e curbat, si la toate are contact cu partea aceea de exterioara care zici tu ca il zgarie. Pana acum ai avut/ai zgarieturi pe el?

Share this post


Link to post

Da.. am zgarieturi pe fiecare geam..

Share this post


Link to post

Incearca sa schimbi "peria" aceea care "sterge" geamul la fiecare ridicare/coborare. Daca zici ca ai curatat tot pe acolo, e posibil sa fie din material prea tare :|

Share this post


Link to post

Nu ai idee ce ingrozitor suna la fiecare urcare/coborare a geamului...

Share this post


Link to post

Fa altceva, cumpara doar o perie si vezi daca mai face la fel, daca nu mai face le schimbi pe toate.

Share this post


Link to post

Periile sunt foarte strans puse, pentru a realiza functia de curatare a geamului pe ploaie prin simpla coborare. Eu curat foarte bine cu karcherul fiecare perie de fiecare data cand spal masina si cam atat. Sa vezi la honda cum face...

Share this post


Link to post

Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Spun "cam", caci eu prin coborat si ridicat geamul nu fac altceva decat sa las ploaia inauntru. Nu se curata nimic. Il urc la fel de plin de picaturi. Chederul atinge geamul doar cand mai are 1cm pana sa fie complet inchis.

post-8022-1212851916_thumb.jpg

post-8022-1212851922_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

La fel si la mine. Nu se curata nimic pe exterior.

Share this post


Link to post

In cazul reclamat initial, e clar ca peria exterioara e "dusa". Nu rezulta clar cum a ajuns in stare asta, dar se poate intampla:

- de batranete

- din uzura

- de prea mult jeg

- din ghinion (chestia cu "de la ei")

Solutia e una singura: schimbarea.

Β 

In cazurile in care peria nu calca geamul, chestia e relativ delicata, pentru ca implica umblatul prin usa si ajustarea pozitiei ghidajelor geamului (daca e posibil). Daca insa geamul este curata/spalat periodic, picaturile de ploaie nu incomodeaza chiar asa de tare.

Share this post


Link to post

Si la mine aceeasi situatie, aproximativ. Nu calca f bine decat in unele locuri pe exterior.

Pe interior e bine.

Share this post


Link to post

Probabil voi face o schimbare... pe geamurile din fata deja am cateva zgarieturi..

Share this post


Link to post

Nici la mine la sedan, acea perie/burduf sau ce-o fi nu-mi sterge geamul pe exterior. imi lasa senzatia ca nici nu atinge geamul. Nicio picatura de ploaie n-o inlatura de pe geam.

Share this post


Link to post

Nici la mine la Aveo Sedan 2008, dupa 12000 km, nici macar nu atinge peria aia geamul cand il urc sau cobor.

Β 

Trece milimetric pe langa. Nu ia nici o picatura.

Β 

Si inca ceva, legat de geamurile electice, vad ca la mine la Aveo scot un sunet destul de puternic, nu puteau si ei sa le faca mai silentioase. La Spark de exemplu nu se aud asa de tare.

Β 

La Aveo si cand incep sa-l cobor, se aude un sunet de parca s-ar smulge din cheder ca sa coboare. Si le cobor mai des ca nimeni altcineva, ca si fumez si nu prea merg cu AC.

Share this post


Link to post

Robert11 !!.Foloseste solutia din poza si vei avea parbrizul ,si geamuri laterale mai bune pe timp de ploaie ,si nu numai :thumbl:

post-8104-1213012696_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai, daca-l "freci" prea des, se duce "pufuletul" si freaca pe cauciuc si face cum zici tu :)

Share this post


Link to post

Daca nu ati observat, cand oborati geamul...se desprinde de geam (tocmai k sa nu al zgarie). Cand inchideti geamul... se apropie chederul (la sfarsit cand mai e maxim 1 cm si se inchide). Ai garantie...cred ca ai putea sa rezolvi pe garantie geamurile zgariate...deoarece chederele tale nu au "functionat" cum trebuie, ceea ce a dus la zgarierea geamurilor.

Edited by Mircea
Renunta la IRC

Share this post


Link to post
cand coborati geamul...se desprinde de geam (tocmai k sa nu al zgarie).

Β 

Mintea mea spune ca nu este normal sa se desprinda de geam. Este normal sa stea lipit ca sa produca acelasi efect pe timp de ploaie pe care il produc eu cand il sterg cu o "chestie" din aia care se mai gaseste prin benzinarii, scufundata intr-o galeata de detergent lichid. Adica daca geamul este doar ud, sa-l faca lacrima.

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Am observat in ultimul timp ca'mi apar niste cioblituri pe parbriz sub forma de puncte ... ( foarte mici 2 3 mm diametrul )... Tot nu'mi dau seama de la ce apar ( curat geamul cu apa inainte sa dau cu stergatoarele daca e praf pe el , nu merg foarte aproape de cel din fata ). Ceva idei ?...

Share this post


Link to post

2-3 mm nu e asa de putin. Eu zic ca geamurile astea de la Kalos/Aveo au ceva gelatina in compozitie. Ori poate ca mergem noi mai repede decat cu fostle masini din dotare si sunt drumurile mai "periculoase" decat acu' niste ani?

Share this post


Link to post

Masina o am de un an si ceva; in ultimele luni ( 2-3) am observat acest "fenomen" ...

Share this post


Link to post

Gandeste-te pe unde ai circulat. Aproape sigur o sa descoperi un drum facut mai "in fuga" si care avea pe el sau pe langa sau vreo masina cu ceva... pietricele :)

Share this post


Link to post
Mintea mea spune ca nu este normal sa se desprinda de geam. Este normal sa stea lipit ca sa produca acelasi efect pe timp de ploaie pe care il produc eu cand il sterg cu o "chestie" din aia care se mai gaseste prin benzinarii, scufundata intr-o galeata de detergent lichid. Adica daca geamul este doar ud, sa-l faca lacrima.

Nu este normal, deoarece acolo intra praf si geamul se va zgaria. (vezi locan, fiat)

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...