Jump to content
Sign in to follow this  
Indigo

GPL pe Tico si/sau Matiz?

Recommended Posts

Ce mi-a zis mecanicul de la service la revizia de la 10 mii acu mai bine de un an cand l-am intrebat: "Pune pe Dacie asa ceva, ca e ieftin setul motor. Pe astea nu se merita." Si nu era orice parlit, era cred seful lor, unul cu aspect de gorila.

No comment !

Si pe mine m-ar interesa, ca student chestia asta, dar ma intereseaza si spatiul pentru bagaje. Cred ca de fapt vreau un Matiz Diesel :lol: :lol:

Share this post


Link to post

O firmă de taximetrie ce are doar Matizuri merge cu ele pe benzină, nu au pus GPL, deci ... probabil că-i suficientă benzina.

Share this post


Link to post

Am vazut eu azi un Matiz de scoala cu GePeLeu!

Share this post


Link to post

Da' din cate stiam eu GPL-u tine motorul mai mult timp ca nu spala uleiul de pe pistoane. Am vrut sa imi pun si eu la mine dar la un calcul rapid a iesit ca s-ar fi amortizat in 20ooo de km. Cam mult!

Share this post


Link to post

Intai de toate va salut pe toti,

si vreau sa va spun ca am pe tico instalatie GPL de un an de zile si e super ok

Masina trage f bine ,si am fost din buucresti la timisoara cu doar 600k ROL :-D

Iar motoru nu are nimic chiar a trebuit sa schimb 2 supape acum 2 luni cand sa rupt cureaua de distribuite si tin sa spun ca arata f bine motoru (in interior zic)

PS:asa am cumparato cu GPL pe ea ,am inteles ca are de 3 ani instalatia pe ea

Share this post


Link to post

Multumesc valymad pentru raspuns.

Eu personal am sunat acuma o saptamana la firma Ultragaz sa imi montez instalatie de gaz pe Tico dar mi-au spus ca deocamdata NU au buteli pentru Tico si ca oricum au o comanda de 2000 de Tico de la o firma.(adica au de pus gaz pe 2000 tico, cine nu crede sa sune www.ultragaz.ro contact)

Astept 1 luna si sun iar sa vad daca au timp si de ticolosul meu ca vreau sa montez.

Poate par calic dar de ce sa dau banii pe benzina cand pot sa dau pe gaz ... :?:

Share this post


Link to post
Intai de toate va salut pe toti,

si vreau sa va spun ca am pe tico instalatie GPL de un an de zile si e super ok

Masina trage f bine ,si am fost din buucresti la timisoara cu doar 600k ROL :-D  

Iar motoru nu are nimic chiar a trebuit sa schimb 2 supape acum 2 luni cand sa rupt cureaua de distribuite si tin sa spun ca arata f bine motoru (in interior zic)

PS:asa am cumparato cu GPL pe ea ,am inteles ca are de 3 ani instalatia pe ea

 

Dar ai mers vreodata pe benzina cu ea?

Eu am vorbit cu un tip care face zilnic distanta Bucuresti-Urziceni cu un tico din 98 pe GPL si mi-a spus ca nu se merita ca deja de pe la 90 nu mai trage deloc. Masina este de la firma unde lucreaza, el acasa avand un tico fara gaz tocmai din cauza ca a spus ca nu vrea sa isi distruga masina, desi initial a vrut sa isi puna vazand cat de ieftin este sa circuli cu GPL.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce instalatie are el,mie imi trage pana la 130 la fel ca pe benzina dar de la 130 mai sus nu prea mai trage.

Eu am o instalatie Lovato italia,care nu prea a facut probleme.

Share this post


Link to post

cam cat va consuma matizul pe gaz la suta de km urban sau extraurban?

Share this post


Link to post

Esti cam primul cu Matiz pe GPL pe aici pare-mi-se :)

Share this post


Link to post
cam cat va consuma matizul pe gaz la suta de km urban sau extraurban?

 

Spune-ne si noua te rog impresii despre Matizul EIII cu gaz. Pe forum nu cred ca avem pe cineva cu gaz pe Matiz. Cit te-a costat instalatia? E reglata bine?

Share this post


Link to post

La 500 de euro mie imi suna a secventiala, are mixer?

Share this post


Link to post

aia e vreo 7-800 asta nu stiu cum e...probabil ca are mixer!

Share this post


Link to post

nu stiu ,aia asa mi-au zis ca aia secventiala e mai scumpa decat asta care mi-au montat-o ,aia era vreo 700 parca

Share this post


Link to post

zi-mi cat papa pe gaz si cum se comporta siunde e pusa butelia

Share this post


Link to post

dap...intresant de stiut...si mai spune te rog, ca am inteles ca ai pus gpl-ul imediat dupa ce ai cumparat masina...parca stiam ca se pierde garantia...tu cum ai facut?

Share this post


Link to post

am pierdut garantia la motor asta e dar merg pe mai putini bani

Share this post


Link to post

ti-ai facut vre-o idee despre consum...? si spune te rog unde e pusa butelia.

Share this post


Link to post

In traficul din Bucuresti imi ia cam 10 - 10 ,5 iar afara la drum intins cam 6 , butelia e in stanga spate e de 30 de litri.

Share this post


Link to post

butelie toroidala asa mica nu exista (pt matiz sau tico)????

Share this post


Link to post

exista si d'aia dar nu vad logica in montarea ei - ca rota de rezerva tre' sa ai oricum nu?

Share this post


Link to post

Roata de rezerva se gaseste si din aia ingusta.

In caz ca trebuie sa cari ceva mai mare poti sa o lasi acasa, sau sa o pui unde vrei in masina.

In plus, rezervorul in locul rezervei mascheaza f bine existenta instalatiei pe masina, putini o sa-si dea seama ca ai instalatie GPL pe masina.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

la ce-ti trebuie sa nu stie alta lume ca ai gpl?...si eu sunt de acord ca nu poti lasa roata acasa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...