Jump to content
Sign in to follow this  
Indigo

GPL pe Tico si/sau Matiz?

Recommended Posts

Zilele trecute am facut un drum pana in Bucuresti, mai exact: Solca-Suceava, sos.Fundeni, sos.Pantelimon, com. Pantelimon si retur - in total exact 1033 km, doua persoane si bagaje cam inca pentru o persoana, intre localitati am tinut-o cu 100 km/h.

Am alimentat pe traseu, prin metoda plin-plin, ultima alimentare fiind cand am ajuns acasa. In total am pus 64,7 litri GPL cu care am parcurs 1033 km - deci o medie de 6,37 litri%.

In conditiile actuale ale preturilor costul pe 100 km. este undeva la 14 lei. Supermultumit!!!

 

Share this post


Link to post

Am calculat consumul pe timp de iarna, 26.11.2015 - 06.03.2016:

- total km. parcursi = 5626

- total km. parcursi cu benzina = 67 (monitorizati drastic)

- total km.parcursi cu GPL = 5559

- total litri GPL = 358,7

 

Rezulta un consum mediu de 6,45 litri la suta de km. pe timp de iarna cu anvelope de iarna (si la noi iarna e iarna).

Share this post


Link to post

Salutare,am si eu o problema cu ticozaurul meu, numai trece pe benzina,pe gaz merge perfect,cand il trec pe benzina, nu vrea nici sa auda,ce pot sa fac?

Share this post


Link to post

Pompa de benzina merge?

 

Edit: Am recitit acum si am vazut ca e tico, nu Matiz, atunci e simplu, verifica daca intra benzina in carburator.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Verifica pompa de benzina.

 

Eu as face asa:

1. Poti scoate furtunul care vine din rezervor si sa tragi din el sa vezi daca vine benzina din rezervor. Daca nu vine benzina, verifica filtrul de benzina si furtunele de dedesubt sa nu fie crapate.

2. daca nu vine nimic inseamna ca cel mai probabil pompa e de vina, nu stiu daca la Tico se poate amorsa manual

Share this post


Link to post

Ori, trecut pe la peco ca deh, dom'n carburator ii pretentios si nu vre doua surse de aer ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Benzina din rezervor vine si din pompa da in carburator, deci ma gandesc ca e carburatorul infundat,ce as putea face?

Share this post


Link to post

Primul lucru e sa ii pui niste benzina noua ca sa o diluezi cat mai mult pe aia veche dinr ezervor, ideal ar trebui sa o scoti de tot pe aia veche, apoi sa ii pui numai benzina noua.

Solutie rapida, sanse mici de reusita: Baga-i niste carb cleaner prin stutul pe unde vine benzina, lasa-l cateva ore si apoi vezi daca l-ai desfundat.

Solutia normala, sanse mari de reusita: Dai jos carburatorul, il desfaci si il cureti bucata cu bucata. Normal, aici trebuie sa ai mai multa grija sa pui totul la loc cum a fost.

 

 

Edited by ches

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...