Jump to content
Sign in to follow this  
butaby

Matiz Sh Din Bulgaria

Recommended Posts

va salut

am gasit un matiz sh din Bulgaria mai sigur din Ruse si as vrea sa il cumpar dar nu stiu mai nimik despre legea asta...eu sunt din Zimnicea si pe aici ca si pe la Giurgiu sunt o gramada care au masini cu nr de Bulgaria...se poate asa, sa circul pe nr alea,se poate inmatricula pe numele unuia care are cetatenie bulgara,mai este taxa aia de prima inmatriculare????daca stiti sa imi spuneti mai multe va rog sa imi spuneti ca am mare nevoie de informatiile astea ca...altii si-au luat tepe mari(masina era girata la banca si... sau... in loc de vanzare in documentul ala scris in bulgareste..era trecut termenul de inchiriere si dupa 1 an au venit si i-au lasat pe romanasi cu mana la inima).de aceea eu vreau sa ma informez ca sa nu o patesc pe a lor.

va astept comentariile si va multumesc anticipat. =D>

Share this post


Link to post

Unii cumpara masini din Germania, le inmatriculeaza in Bulgaria pe numele unuia care accepta asta pentru cateva sute de euro. La bulgari nu se plateste taxa de prima inmatriculare. Apoi se face o procura prin notariat si poti sa circuli cu numerele bulgaresti. Toata afacerea dureaza o zi.

Pe de alta parte eu cred ca e mai bine sa faci un efort si sa cumperi matiz nou. Au reduceri mari in perioada asta (ex. 4900 euro cu tva) si nu risti nimic.

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa cumperi din alta tara o masina sh produsa in RO si s-o inmatriculezi in Bulgaria, cand sunt atatea inmatriculate in RO ?

Share this post


Link to post

E mai ieftina, LOGIC. Un Matiz cu 70k, ABS, AirBag, AC, geamuri electrice merge pe la 1500E maxim. Ce Matiz iei din Romania la banii astia ?

 

@butaby: E riscant sa o inmatriculezi in Bulgaria. Masin poate fi girata de exemplu, iar bulgarul n-o radiaza imediat dupa ce faci actele doar daca ai noroc. Iar politia bulgara a inceput sa trimita in Romania liste cu masinile radiate la ei ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Butaby!.Pune si tu un pret .Cu cat crezi ca vei cumpara Maty din Bulgaria (plus taxe )?

Asa sa ne facem o idee.

Share this post


Link to post
E mai ieftina, LOGIC...

Si care-i logica: bulgarii au ajuns la nivelul de trai din Germania incat nu se mai uita la un Matiz aflat la 1/3 din durata de viata sau sunt atat de saraci incat nu-si permit nici un cazan de 1500 euro de cresc asa chilipiruri pe la ei ? In general, eu n-am auzit de vanzatori pacaliti, in schimb, am auzit de dubla masura in aprecierea valorii unui bun, in functie de care parte a proprietatii se afla romanul.

Share this post


Link to post

In zona noastra masinile inmatriculate in Bulgaria sint oprite la controalele efectuate in trafic de RAR .

In cazul in care gasesc defecte pentru care se ridica certificatul de inmatriculare ( noxe , directie ) , trimit certificatul la RAR-ul bulgaresc de unde cel care are masina ar trebui sa-l recupereze .

Share this post


Link to post
Si care-i logica: bulgarii au ajuns la nivelul de trai din Germania incat nu se mai uita la un Matiz aflat la 1/3 din durata de viata sau sunt atat de saraci incat nu-si permit nici un cazan de 1500 euro de cresc asa chilipiruri pe la ei ? In general, eu n-am auzit de vanzatori pacaliti, in schimb, am auzit de dubla masura in aprecierea valorii unui bun, in functie de care parte a proprietatii se afla romanul.

Am vazut ca nu pricepeati deloc de ce vroia omu' sa isi cumpere Matiz din Bulgaria si v-am dat un raspuns pe carel-as fi dat chiar daca nu as fi avut habar de problema. LOGIC, din cauza faptului ca este mai ieftin decat la noi, ca presupun ca nu este vreun masochist care sa vrea sa dea mai mult si sa mai faca si vreo cateva sute de km intr-o tara straina. Era o concluzie logica de-a mea. Daca ma-nsel, astept ca respectivul sa intervina si sa posteze acest lucru. Acum, ca sa raspund sai la celelalte nelamuriri (ca de-aia e forum sa ne informam) ...

1) Da, ati nimerit-o, chiar exista (multi) bulgari care nu isi permit sa cumpere un Matiz nici macar la 1500E.

2) Si de ce ar trebui sa fie un vaznzator pacalit daca vinde un astfel de Matiz la 1500E ? Aveti dumneavostra informatii concrete din care rezulta ca un Matiz adus in Bulgaria costa peste 8-9 sute de euro ? Si ma refer aici la cumpararea unui parc intreg de la nemti, nu la bucata ... Daca aveti astfel de informatii, atunci imi cer scuze, daca nu, mai reflectati la ipoteza ca dumneavostra sunteti detinatorul tuturor adevarurilor. Si, ca fapt divers, si in Romania iti poti lua o teapa de sa nu te vezi cu orice masina, nu inseaman ca daca in Romania dai pretul corect pentru o masina atunci chiar ai primit masina corecta pentru pretul ala ...

 

Ca fapt divers, l-am sfatuit sa nu o inmatriculeze la bulgari.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
... daca nu, mai reflectati la ipoteza ca dumneavostra sunteti detinatorul tuturor adevarurilor.

Acum am inteles logica vanzatorului bulgar, mizeaza pe emotionalul cumparatorului, ca are rationalul ocupat cu un alt razboi.

 

La data la care mi-am cumparat Matizul (Martie '99) era pe piata vestica de SH o oferta care sfida orice logica: o masina sport, 1,8-2,0L turbo, o adevarata legenda, in editie limitata, cu vechime foarte mica si pana la 30k km. Atunci am pus aceeasi intrebare unui prieten din Bruxelles care mi-ar fi putut intermedia achizitionarea la un pret in RO sub nivelul unui Matiz nou. El mi-a raspuns: "nu exista Mos Craciun, un producator mare european a produs un lot din astfel de masini pe care le-a oferit in rate, la un pret de mita unui mare numar de functionari din organismele europene de la Bruxelles. S-au cumparat toate si dupa 6 luni pana la 1 an au fost inlocuite (buy back) cu alte modele ale aceluiasi producator". Apoi au aparut pe piata de SH, la 1/4 din valoarea unei masini noi si nu se inghesuia cineva sa le cumpere.

Share this post


Link to post

1.multumesc toturor celor care au intervenit pe acest topic =D>

2.ceva habar aveam si eu de treaba asta dar nu eram sigur,stiti voi...cine nu intreaba...

3.vreau o masina de la ei pt ca  este mult mai ieftina ca la noi,la 1500-2500 euro zic sa iau o masina buna

4.bine'nteles ca ma intereseaza ca masina sa fie buna,sa arate bine,sa ma simt bine in ea,sa nu ma rupa la consum,la km sa fie rezonabila(cu toate ca iti dau astia km in urma din toate pozitiile,dar...asta e,nu pot sti)

5.am un prieten aici la Svistov in Bulgaria care nu am nici o indoiala ca ma ajuta si o pot inscrie pe numele lui

6.nu ramane decat sa gasesc masina dar nu prea stiu site-uri cu masini de la ei asa ca daca stiti voi spuneti-mi si mie @-)

Share this post


Link to post

Dupa cum poti citi in postul tau anterior, rationamentul tau sufera daca consideri ca poti gasi un Matiz mai ieftin si cu dotari mai bune decat unul produs in Romania. Daca totusi consideri ca nu este asa, poti incerca www.mobile.bg. Preturile sunt trecute in leva, iar ca sa le transformi in Euro, imparti la 2. Din experienta proprie, preturile sunt foarte negociabile la fata locului, iar oferta este mult mai mare. Cele mai mari parcuri sunt pe langa Sofia.

Share this post


Link to post
4.bine'nteles ca ma intereseaza ca masina sa fie buna,sa arate bine,sa ma simt bine in ea,sa nu ma rupa la consum,la km sa fie rezonabila(cu toate ca iti dau astia km in urma din toate pozitiile,dar...asta e,nu pot sti)

 

Cam toata lumea are asteptarile astea... totusi sa inteleg ca ti-ai indrepta privirea si spre alta marca (in titlu scrie "matiz sh")? Sfatul meu e sa mai pastrezi sau sa dispui si de ceva bani dupa ce cumperi masina pt. a ii schimba macar consumabilele si pt. a face o revizie cum trebuie. Chiar daca arata/functioneaza impecabil, e mult mai sigur asa :)

Share this post


Link to post

Atentie la ce cumperi , pentru Matiz 2 ai putine sanse sa gasesti piese de schimb specifice in Romania .

Share this post


Link to post

La ce te referi cand spui "piese de schimb specifice"? Mai exact?

Share this post


Link to post

trebuie sa cumpar neaparat matiz?

poate iau altceva ,nu?

si mai terminativa cu rautatile astea,fratilor... :) >-

Share this post


Link to post

Titlul este "Matiz sh din Bulgaria". Altfel, nu te impiedica nimic sa cumperi orice masina sh din orice tara mai apropiata sau mai indepartata ...

Share this post


Link to post

Am vazut la spalatorie un Tico bulgaresc luat cu 400E ! :dizzy:

Share this post


Link to post

Aşaaa... nici nu mi-aţi facut poftă de o tură prin BG :P

Mai ieftin ca un motor :->

Share this post


Link to post

Datorita faptului ca nu platesc taxa de prima inmatriculare, cumpara masini SH din Germania si le convine sa le vanda pe ale lor, la pret scazut.

Share this post


Link to post

Adica tu spui ca bulgarii aveau ca masini personale pana anul trecut Daewoo, Hyundai, WV si alte marci ?! Nu ! Aveau niste jafuri de masini, eu aproape numai Lada am vazut la ei pana acu ceva timp, care avea Dacie era smecher rau, iar acum neavnd taxa de prima inmatriculare si nici vama, aduc pe capete masini din Germania ... Este o simpla afacere asta ...

Share this post


Link to post

Caroserie , cablaje electrice , faruri , triple si altele .

Am vazut ca majoritatea Matizurilor aduse de afara sunt Matiz 2 , pentru asta am scris postul de mai sus .

Share this post


Link to post

Dimpotriva, majoritatea sunt Matiz 1, deorece sunt mai vechi, si implicit le cumpra mai ieftin ... Ca exemplu, o Nexia 2 (nu din cea cu facelift, avea doar interiorul diferit si pe la grila fata), fabricatie 2006, era pe la 5k, adica destul de scumpa, datorita anului ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...