Jump to content
Sign in to follow this  
bucata

Apa In Masina

Recommended Posts

Acum 2 zile am gasit apa in masina. Pe podea, locul soferului. Sa fie din cauza ploilor? E umeda mocheta pe jos. Dar partile care urca nu sunt ude. Deci nu-mi dau seama pe unde ar fi putut intra apa. Care apa e cam multa. Nu e doar umezit ci e imbibat bine.

Ce ar putea fi?

Pina acum n-am mai avut asa problema desi ploi au mai fost. Si nici masina nu e lovita sau alte chestii d'astea.

Ar putea fi altceva? De exemplu sa se scurga ceva de pe la motor? Cind aveam supernova, pateam asa de la calorifer. Se tot spargea.

Aveti vreo idee?

Share this post


Link to post

Ai uitat geamul (putin) deschis :D

Sau ai vre-o sticla prin masina care s-a rasturnat si nu avea dopul bine strans... :)

Share this post


Link to post
Ai uitat geamul (putin) deschis :D

Sau ai vre-o sticla prin masina care s-a rasturnat si nu avea dopul bine strans... :)

 

Nu m-am gindit la asta. Vreau sa zic partea cu geamul. Desi nu cred, ar fi o posibilitate. Cit despre sticla, cred ca trebuia sa fie de 5l. Si fara dop.

Share this post


Link to post

Nu, e sufient si de 0,5L... ;)

Uita-te pe sub scaune sa nu ai "reziduri" pe acolo... :D

Share this post


Link to post

Acum o sa vad numai pareri contra Chevrolet pe celalalte forumuri ... ploua in masina domne ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Nu-ti face griji de celelalte forumuri. Oricum fiecare isi ridica in slavi propria masina. Seful meu are audi A4 si ii ploua in portbagaj (dovedit). Dar asta nu inseamna nimic.

In cazul meu, de 4 ani n-au fost astfel de probleme. S-a intimplat acum. Asta e.

Problema mea e ca nu stiu cauza. S-ar putea sa fie o neglijenta a mea, sau altceva.

Share this post


Link to post

Verifica si chederele...in special cel de pe usa sa nu fi iesit din "tumburusele" in care este fixat.

Share this post


Link to post

E clar!

Ieri am spalat masina. S-a umplut cu apa din nou. Fara geamuri deschise si fara sticle pe sub scaune.

Deci, dupa 4 ani, usa fata stinga nu mai etanseaza.

M-am uitat la chedere dar nu par sa fie dislocate sau desprinse. Nu mi-am dat seama pe unde intra exact. O sa mai caut.

Dar e clar ca intra pe la chedere.

Share this post


Link to post

Ieri seara am apucat sa ma uit putin la masina.

Am desfacut mocheta, si stratul de burete de sub ea.

Si am dat drumul la apa. vestea buna e ca nu intra apa pe la chedere. Vestea proasta e ca intra apa pe la pedalier. Am desfacut masca de plastic de afara, din fata parbrizului. Inauntru mil, frunze, etc. Din nefericire, si dupa ce am curatat acolo (foarte greu pentru ca nu e acces deloc) continua sa intre apa in masina. M-a prins intunericul asa ca nu am rezolvat problema. Poate in weekend.

Share this post


Link to post
Din nefericire, si dupa ce am curatat acolo (foarte greu pentru ca nu e acces deloc) continua sa intre apa in masina. M-a prins intunericul asa ca nu am rezolvat problema.

 

Ai parbrizul schimbat recent? Daca da atunci pregateste-te sa constati ca nu a fost bine lipit.

Share this post


Link to post

Noutati!

Am gasit sursa problemelor dupa ce am desfacut masca de la stergatoare, aparatoarea de la aripa si mocheta si buretele de protectie de peste pedalier. Turnind apa, am constatat ca intra in masina pe undeva prin stinga, in dreptul bordului. Pentru ca nu vroiam sa desfac bordul, si nici nu imi incape capul acolo ca sa vad ceva, am luat-o la pipait. Si am aflat, cu stupoare, ce am patit.

Un manunchi de cable intra dinspre motor (aripa) in masina prin pedalier. Cablele trec printr-o garnitura de cauciuc care este prinsa de tabla. La mine garnitura aia era sarita. Cum am montat-o la loc, tot pe pipaite, cum n-a mai curs apa. Deci am rezolvat cauza.

Doar ca tot buretele de sub mocheta este imbibat cu apa. Si miroase. Cred ca incepe sa mucegaiasca. Si ca sa scot mocheta imi trebe ceva timp. Trebe scoase scaunele, pt ca mocheta e dintr-o bucata. Trebe scoasa masca de pe mijloc cu schimbatorul si frina. Asta nu iese decit daca scoti si maneta de la frina de mina. Pina aici am ajuns si a trebuit sa string si sa pun totul la loc.

Dar daca nu o scot, incepe sa mucegaiasca si nu mai e de stat in masina.

Tot ce sper e sa nu patiti si voi la fel.

Mai ales "Razv" caruia ii pasa mai mult de gura lumii decit de probleme ce trebuie rezolvate.

Share this post


Link to post

Stiu ca suna tampit..dar ca sa nu mai muncesti atat, sa demontezi jumate de interior, nu poti trage intr-o curte, ceva si sa incerci sa usuci cu feonul zona udata? Stiu ca dureaza, dar cred ca in cateva ore se usuca..

Share this post


Link to post
Noutati!

Am gasit sursa problemelor dupa ce ... #-o

Dar daca nu o ... scot, incepe sa mucegaiasca si nu mai e de stat in masina. :>

 

Cum spuse un coleg in postul anterior (clotza - la olteni) lasa masina in soare cu geamurile intredeschise (cativa cm) pentru a accentua evaporarea. apoi foloseste in permanenta AC-ul pe recirculare pentru a scoate umiditatea. Si tot asa. Sa o scoti, asa, in public... eu zic ca nu merita efortul, in plus mai poti deranja ceva cabluri. Mucegaiul nu cred ca apare asa repede. Daca vrei sa iei si o masura preventiva, in caz ca, cred ca poti incerca antifungicide pentru lemn si beton (Spektra) in solutie diluata si pulverizata pe mocheta. Nu cred ca ar fi coroziva pentru metal. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Eventual da-i cu niste Biocarpet sau cum naiba se numeste pe acolo. Ala chipurile omoara toate vietatile pe care umiditatea la hraneste si, voila, ai scapat si de miros. Apoi lasa masina la soare, cu geamurile intredeschise sa iasa umezeala. Si ai scapat.

Share this post


Link to post
Mai ales "Razv" caruia ii pasa mai mult de gura lumii decit de probleme ce trebuie rezolvate.

 

Mama nene ce te'ai ofensat. Chestia aia am zis'o mai mult in gluma pentru colegii nostri cu Dacia Logan ... Un vecin a gasit lac in portbagaj la un 330i 2006 , dar la o masina de 11.000 euro :) . Si daca ar fi fost sa'mi pese de gura lumii cu privire la Aveo ... cu siguranta nu'mi luam . ;)

Edited by Razv

Share this post


Link to post
Mama nene ce te'ai ofensat.

 

Ok! Gresala mea. Poate eram prea suparat ca, desi am o masina luata de noua, incep sa am probleme cum aveam pe vremea daciilor vechi. Scuze daca am interpretat gresit.

 

Am inceput deja sa merg cu geamurile deschise. Nu m-am gindit sa merg cu aerul pe recirculare, voi incerca.

Ideea e ca mocheta s-a cam uscat. Am tinut masina la soare cu usile deschise (intr-o curte). Am si norocul ca masina e neagra.

Doar ca eu stiu cit de imbibat cu apa e buretele de sub mocheta. De ala imi e frica. Ca nu pare sa aiba zone pe unde sa se aeriseasca.

E clar ca mi-e cam lene sa desfac tot. Asa ca voi spera sa se aeriseasca pur si simplu.

Edited by bucata

Share this post


Link to post
E clar ca mi-e cam lene sa desfac tot. Asa ca voi spera sa se aeriseasca pur si simplu.

 

De uscat pare ca s-a uscat. Cel putin la suprafata. Doar ca ... pute. :(

Share this post


Link to post

Stiu ca topicul este vechi dar si eu am patit ceva asemanator .

 

In timp ce mergeam cu masina a inceput sa curga apa din partea dreapta ( pasager fata ) de undeva de pe langa filtru de polen , nu a curs foarte multa dar oricum suficient ca sa ma intreb ce se intampla , precizez ca nu ploua afara .

Share this post


Link to post

Ti s-a infundat canalul de scurgere al condensului. Vezi pe unde e exact si desfunda-l. Sau, mai e o posibilitate, nu stiu daca la Kalos e ca la matiz, dar la matis un pasager mai inalt putea sa smulga furtunul de scurgere al condensului din greaseala, impingandu-l cu piciorul. Verifica.

Share this post


Link to post

Salut,sunt nou p forum.Am o problema cu un aveo.Vineri am mers toata ziua cu masina p ploaie si sambata cand am plecat cu ea din parcare se auzea un zgomot in pragurile de pe partea soferului.E ca si cum as avea 10 l de apa in prag care se izbeste de colo colo cand accelerez sau franez.De 2 zile tot cu zgomotul asta,nu s-a scurs deloc din apa(in masina totul e uscat).Daca ma puteti ajuta cu ceva idei va multumesc.

Share this post


Link to post

Nu mai folosi prescurtari IRC.

Cel mai probabil apa e in usi. Deschide usile in care auzi zgomot si cu o pana de lemn subtire curata fantele de scurgere in partea inferioara. Atentie sa nu faci baie la picioare involuntar.

Share this post


Link to post

Am gasit care este cauza , gurile de scurgere ( nu stiu exact cate sunt ) sunt infundate , am desfacut grila de la stergatoare dar nu am acces pana la gaura ( gaurile ) de scurgere , stie cineva cum se poate desfunda ?

Share this post


Link to post

De regula iesirile sint strangulate, acolo se stinge mizeria prima data. Le poti desfunda cu presiune de apa fara a demonta alte chestii.

Share this post


Link to post

Scurgerea pentru condens o vezi usor in compartimentul motor, pe peretele ce desparte habitaclul de motor... undeva spre dreapta-mijloc iese un furtun in jos...

Poti scoate filtrul de polen si sa cureti mizeria adunata acolo. Te poate ajuta un bat de vre-o 40cm caruia ii pui in varf scotch dublu-adeziv, sau poti folosi un aspirator cu furtun de 10/8mm adaptat la el (gasesti in magazinele de bricolaj furtun).

Testul il poti face turnand apa (sau pulverizand apa cu o sticla din aceea cu lichid de sters geamuri...) prin locul filtrului de polen si verifici ca se scurge prin acel furtun din compartimentul motor.

Share this post


Link to post

Am demontat stergatoarele , am scos grilele si am curat cu aspiratorul si apoi am spalat , acum este ok , nu mai intra apa .

 

 

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...