Jump to content
Sign in to follow this  
Dumitru Cristian

Nubira I Sx B-02-riu

Recommended Posts

La lacetti au revenit la arcuri, dar de torsiune nu elicoidale :)

Share this post


Link to post

Foarte curios. Nubira lui e facuta cu un an mai tirziu decit Leganza mea, hai sa zicem ca sint facute aproximativ in aceeasi perioada insa la mine sint arcuri de torsiune. Nu-mi dau seama de ce au adoptat solutii diferite, parca m-am uitat la Dacia Berlina :)

Share this post


Link to post

Cum naiba arata arcurile alea?

Am facut azi si geometria... 48 euro si lucrat foarte frumos, mi-a placut. Se uitau aia la ea ca la masini straine, curata... :) )

La proba de drum: se simte bine ca are geometria buna, merge drept inainte indiferent daca mergi cu 50 sau 120... deocamdata nu am avut ocazia sa-i dam mai mult de 120 deoarece ploua si mergeau astia ca vacile pe aici. Vineri dupa masa vreau sa ma duc cu un prieten undeva sa vedem ce mai stie, pe un drum de "munte" dupa care pe o autostrada buna. Ma intreb cat de departe e AUTOBAHN de aici > :) , tare as vrea sa ma duc cu prietenul asta acolo sa vad care e cu adevarat viteza ei maxima si cum se comporta ...

As vrea sa dau si rezervoru' jos intr-o zi sa-l fac si pe el frumos, sa curat si pompa de benzina dar nu stiu daca-l termin intr-un week-end (are rugina cam multa pe el si ia mult sa o cureti pe toata doar cu bormasina, cu flexu mi-e ca fac vecinii astia urat).

Share this post


Link to post

Alergat vaporul asta seara pe autostrazile Belgiei. Concluzie: masina merge extraordinar de bineeeeeee, directie super precisa, fara jocuri (la 160 km/h iei mana de pe volan si merge drept, fara ezitari chiar daca treci printr-o denivelare, groapa mica...) la fel de precisa ca pe drumuri de munte cu curbe, dealuri vai... Frana destul de buna dar trebuiesc inlocuiti sabotii spate + ferodourile si eventual niste Ferodo Premier pe puntea fata dar e suuper ok oricum. Motorul e super si el, la plecarea de pe loc in forta cu cauciucurile astea sub 3.000 sau chiar 3.500 rpm nu invarti rotile pe loc, daca pleci cu peste 3.500 = gloooont pana aproape de rosu. Suspensia e superba, se simt cu desavarsire bucsile noi si reglajele bine facute, amortizoarele si arcurile sunt fooarte ok, la 140 iei curba sau ii faci balans daca pot spune asa agresiv si nu te lasi intr-o parte, la fel la slalom la viteza mare sau mica. Cutia de viteze e si ea intr-o conditie excelenta, trecerea in treptele inferioare fiind o placere numai ca sta levierul cam in dreapta din cauza ca am miscat timona putin, nu e problema, se pune la loc. In seara asta am vazut ca e nevoie de faruri cu lupa deci o sa fac tot posibilu sa iau un set, sper eu daca gasesc sa fie un set nou. Tot ce ii trebuie acum e benzina si cati mai multi km.

Share this post


Link to post

Ieri i-am curatat si IAC-ul ca mergea cam urat la ralanti, nu mai mergea cum mergea cand era noua. L-am curatat si se simte acum ca e alt ceva.

post-16112-1252837911_thumb.jpg

Ce alte porcarii as putea sa-i mai curat sa mearga mai frumos?

I-am dat si o mica spalare la motor, cand era totul ud si plin de spuma credeam ca dupa clatire o sa iasa ca nou dar m-am inselat. O sa incerc cu taicamiu intr-un week-end sa-l facem frumos frumos... dar pana atunci merge si asa cat de cat.

post-16112-1252837959_thumb.jpgpost-16112-1252838022_thumb.jpg

post-16112-1252838067_thumb.jpgpost-16112-1252838125_thumb.jpg

post-16112-1252838157_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Foarte faină gentuţa din portbagaj, îmi place :D

Ieri i-am curatat si IAC-ul [...] se simte acum ca e alt ceva.

Ce alte porcarii as putea sa-i mai curat sa mearga mai frumos?

După curăţare ai urmat procedura de Idle Learn?

... corpul clapetei :)

Share this post


Link to post

Nu am facut procedura Idle Learn desi am vazut ca merge cam urat la inceput 8-| . In carte parca nu scria ca daca umbli la dansu se face. Cum naiba il fac acum?

Corpu clapetei ce sa-i fac? Sa-l curat pe interior?

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri! :thumbl:

Din pacate iara o sa intervin la directie, taicamiu se cam joaca cu volanu la viteza mare in loc sa-l tina drept/nemiscat si face masina instabila, deci o sa ii desfac suruburile, sa o dau mai in fata si sa ii mai strang cremaliera pe pinion, sa fie jocul aproape de zero. Si acum are un joc mic, ca la oricare alta masina din timpurile ei si daca nu misti volanul in acel joc la viteza mare merge super... dar asta este.

Next thing, farurileee cu lupa (la care costa transportul aproape o data si jumatate pretul farului :wallbanger: :wallbanger: , din nou multa UE englejilor, sunt niste draguti) siiiiiiiiii PHILIPS Xenon HID Conversion Kit H4 (Hi-Lo) 4300K . Ce ziceti de sistemul de xenon? E ok..?

Diseara cred ca comand farul dreapta (doar atat am gasit pana acum) si sistemul de xenon... Din cate am vazut la instructiuni nu prea trebuie sa tai fire, macelaresc si sa fac tiganii. Balasturile vin ascunse perfect intre aripa si contra aripa :mrgreen:

Parte urata cu farurile e ca, asta arata ca nou, are motorasul nou dar il are doar pe asta. Deco ar insemna sa-l ieu pe asta si sa astept unul de stanga, dar tare imi e teama ca o sa fie diferite, adica unu mai decolorat... dar si asa poate gasesc unu de stanga ca nou... cum imi sugerati?

post-16112-1253101221_thumb.jpgpost-16112-1253101248_thumb.jpg<h1 class="vi-is1-titleH1">

</h1>

Share this post


Link to post

N-ai zis de cati Wati e si nici in poza nu se vede. Partea cu motorasul nou nu am inteles-o.

Faruri nu au aia si de espero cu lupe? :)

Cat fu halatu?

Share this post


Link to post

Pei... 35W nominali. Farul acela desi credeam ca e nou nu este dar are in schimb motorasul nou (in poza e pe cutia originala Daewoo si arata ca nou).

Sa caut prin Anglia sa vad daca au asa ceva! (astea sunt faruri GM, nu sunt de tuning! au fost pe CDX-urile din Anglia sau putine tari si foarte rare)

Pei xenonu ar fi 118 euro adus acasa...

Farurile cam tot asa dar din pacate SH.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Vad ca noul far are si lupa deci 2 faze separate... ce faci cu bixenon-ul? :) Doar nu merge H4 pe tipul asta de far?

Share this post


Link to post

Pai ... nu stiu... daca te-ai interesat e bine :) Dar sa nu fie cumva vreun H1/H7... Ca lupa ma gandesc ca e pt scurta si partea cealalta fara lupa e pe lunga... Nu cred ca am vazut h4 bixenon pe aceeasi lupa... Sper sa nu ma insel si sa te sperii degeaba :)

Share this post


Link to post

Nu. Lupa este pentru faza scurta/faza lunga si partea aceea pt pozitie, uite si o poza cu ele in actiune.

post-16112-1253118325_thumb.jpg

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Imi cer scuze pt interventie in cazul asta :)

Share this post


Link to post

Nu-i bai. Deci asta e ce-mi trebuie? H4 bi-xenon, da? Hmm. totusi nubira 2 are becuri diferite pe lunga/scurta la farurile de tipul asta.

Pana la urma cred ca cel mai bine e sa iau intai farurile sa vad exact dupa xenonul dupa necesitati... ca imi e ca-l iau si raman cu el de pomana.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Daca ai doar un loc in care bagi un singur bec si pt scurta si pt lunga, mai mult ca sigur e H4 bixenon. Daca in schimb sunt 2 becuri diferite pt fiecare faze e alta treaba... Dar nu prea inteleg niste chestii... pe site la Phillips gasesc la nubira simple headlight si double headlight...

 

PS: asta e linkul... http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing&lang=en

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Banzay se pare ca ai dreptate. Si farurile astea au cate 2 becuri... cel de faza scurta H1 si celalat nu se stie, dar tot H1 cred. Sa iau farurile mai intai sa vad. Iti multumesc mult banzay, alt fel luam xenoanele gresite si iesea urat...

Share this post


Link to post

Sigur au bec cu un singur filament(indiferent de care) si treaba cu pozitia nu ai nimerit-o :) Cate faruri cu lupa ai vazut cu pozitia in partea cu lupa? Eu din tot ce am vazut soclul de pozitie este montat in partea fara lupa. In poza ta faza lunga nu este aprinsa. Deci nu comanda xenoanele alea decat daca le pui pe farurile tale de acum.

Share this post


Link to post

Farurile le schimb ca sunt foarte mici si nu pot sa arunce lumina oricata ar avea.

Cand am zis ca pozitia e in partea cu lupa? Credeam ca doar pozitia e in partea fara lupa, nu si faza lunga. Deci pana la urma cred ca o sa ramana combinatia: faruri cu lupa + xenon 35W 4300K H1 sau H7 sa vedem de care pe faza scurta si eventual niste philips din alea albastrui pe faza lunga. Oricum faza lunga nu e foarte mult folosita, decat pe drumuri necirculate.

Share this post


Link to post

Pt Nubira 2 ai vazut faruri cu lupa ?Si daca da cat costa(chiar si second-hand).M-ar interesa o pereche neaparat.

La capitolul faruri si Nubira 2 este execrabila.Astia nici nu cred ca au iesit cu ele noaptea in teste cand le-au conceput.

Eu mi-am pus xenon H4 pe farurile stock,dar ma asteptam la o imbunatatire extrema,dar nu este asa.Cred ca in combinatie cu far cu lupa se va cunoaste adevarata putere a unui xenon.

Sa ne spui cum este vizibilitatea cu noile faruri cu lupa si sa pui xenoane pe ele.

Share this post


Link to post

La capitolul faruri nubira 2 sta cat se poate de decent. Problema e ca nimeni nu regleaza farurile calumea si nu foloseste becuri de calitate. Un reglaj de faruri la un aparat modern ce afiseaza si intensitatea fascicolului costa 60ron, mult mai putin decat orice xenon chinezesc.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Depecher sunt si de Nubira II, iti dai seama. E unul nou de dreapta la 65 lire + cat o mai fi transportul. Daca nu sh cam pe la 25-30 dar deocamdata nu prea mai sunt. Uitati-va pe www.ebay.co.uk . Gasiti multe chestii de CDX care in Romania nici nu s-a auzit de ele dar sunt rare..

Nubira 2 nu stiu cum e la lumina dar nubira 1 e execrabila, ai lumina de pe strada sau de la alte masini, nubira 2 are totusi farurile ceva mai mari dar repet, nu am vazut la nubi 2 cum e. (La Oltcit ai lumina cat si pt altii :) ) ). Partea cu lumina a fost singura chestie de care i-a fost dor lu' taicamiu de la oltcit.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...