Jump to content
Sign in to follow this  
Dumitru Cristian

Nubira I Sx B-02-riu

Recommended Posts

Cand se face mai cald afara o sa ma ocup de etrieri si discuri (etrieri rosi, discurile sa vad...)

post-16112-1235305506_thumb.jpgpost-16112-1235305621_thumb.jpgpost-16112-1235305673_thumb.jpgpost-16112-1235305733_thumb.jpg

 

Multi zic de lucasuri albe... sincer imi plac si astea asa, mai ales ca n-am avut probleme cu dansele.

 

Dj. Dark ai cam avut dreptate in postul de mai sus: "La partea mecanica n-o sa termini niciodata de inlocuit "

 

De bine de rau m-am reintors pe forum, a fost nevoie de o pauza... dar nu ma voi mai baga in discutii si alte balari...

Sper sa ajung pe la vreo intalnire la vara, la toamna.

 

 

Later edit: UE muuuuuuuuulta englejilor :butt: :butt: . Am gasit bucsi originale GM in anglia si nu vrea bou sa mi le trimita in Belgia si multe alte intamplate in timpul "pauzei" mele pe forum.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Si alte balari:

Cand s-o incalzi, pentru etrierii fata, tamburi fiind deja reconditionati si vopsiti cu negru.

post-16112-1235568025_thumb.jpg

 

Filte (comandasem KNECHT dar din nou UE multa englejilor, mama lor de pungasi nenorociti b-( )

 

post-16112-1235568306_thumb.jpg

 

Antigel MARLY cu apa distilata tot MARLY, mai avea pana la 2 ani dar de... am si spalat cu apa distilata, cu vreo 3,4 litri. Mai mult de 4 litri nu am putut scoate din motor, l-am incalzit pana la 80°C grade cu busonu deschis... nimic.

post-16112-1235568388_thumb.jpg

 

McGard pentru jantele DOTZ si sigurante de rezerva ca nu mai erau acolo la masina. Incomparabile sigurantele cu alea originale korene.

post-16112-1235568456_thumb.jpg

 

Si lichidul de frana, zacea acolo din 2002 cred :-W . O imbunatatire simtitoare. Va trebui saptamanile astea sa dau tamburii jos sa va ce dracu au autoreglajele alea (ah ce urasc tamburii in loc de discuri :spumelagura: )

post-16112-1235568606_thumb.jpg

 

Si mai era filtru de benzina Knecht dar nu mai pot pune poze in acest post.

 

Cam asta a fost serviceul de 80.000 km. Uleiul a fost schimbat pe la 76.000 parca, scrie in carte da mi-e lene sa ma uit. Urmeaza schimbul din nou in aprilie!

Sa intre banii pe card si o sa iau kitul de bucsi POWERFLEX din poliamida pentru fata. Daca chiar e asa cum spui pe site o sa iau si kitul pentru spate.

Impresi, pareri, sugestii mai ales? Ce sa-i mai schimb, verific, curat??

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Spray-ul pentru etrieri si acum zace pe undeva. Le-am vopsit de le-am spart, probabil a expirat pana acum.

La antifurtul rotilor am pierdut cheia intre timp.

Stai la casa? Ai garaj?

Share this post


Link to post

Aci in Belgia stau la casa si nu am garaj. In Romania am si garaj si curte sanatoasa. De ce?

Cheia de la antifurt e pusa bine. Sa se faca macar peste 15°C ca daca nu iese urat...

Share this post


Link to post

Pai, de-aia o bibilesti atat :D . Eu din pacate nu prea mai am ce sa bibilesc. Poate la vara sa imi revina cheful.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Arata foarte bine masina! Parerea mea...e mai reusita Nubira I decat Nubira II. Cat mai multi km!

Share this post


Link to post

Multumesc! Si eu sunt de aceeasi impresie dar...

Acum am aflat ca am in ograda Nubira cu numarul 106 de productie :D :D :D <:-P . Mi-a zis taicamiu ca a luat-o printre primele dar nici asa nu-mi imaginam.

 

Asta e filtrul de benzina:

post-16112-1235580216_thumb.jpg

 

Dj. Dark de Craciun de exemplu curatam etrierii de la Oltcit iar de revelion eram cu carburatorul in brate, ca sa vezi cat de dus sunt la cap :dizzy: Asa ca nimic nu prea imi poate sta in cale, masina, piesele (mai ales) si sculele sa fie!

Share this post


Link to post

Maa ciudatel filtrul tau de benzen. La mine se potriveste fara greturi filtru de la matiz.

Share this post


Link to post

Am inceput la etrieri, merge incet da sigur. Sunt foarte jegoase, un strat de cativa microni buni... N-am reusit sa fac azi decat suportul din fata, dreapta. Dat jos, curatat pana la metal, degresat si 2 straturi. O ocazie buna sa curat si discul de frana.

post-16112-1236536197_thumb.jpgpost-16112-1236538789_thumb.jpgpost-16112-1236539438_thumb.jpg

 

Am reglat si sabotii spate, cativa dinti la autoreglaj, se simte mult pot spune diferenta, nu se mai lasa asa rau in fata, pedala e mai scurta, frana mai ferma... Am reglat si frana de mana, acum la 6 dinti ingheata masina, nu o poti misca.

 

Am scos si centura ca scartaia ceva cand te miscai in masina, am uns acolo la arc bine, pus la loc si surpizaaaaaaaa, tot scartaie :grumpy: , deci nu e de la centura, sa vad care e de fapt cauza.

 

Spalarea de sambata...

post-16112-1236539629_thumb.jpg

 

Am gasit in korea kit de bucsi din poliamida, 115 euro, in anglia 300 :grumpy: . I-am scris koreanului pe adresa de email tradusa dar nu mi-a- raspuns...

 

Ce ziceti? De la ce sa fie scartaitul?Sugestiuni?

post-16112-1236539684_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Later edit, vad ca nu pot edita, rog un moderator sa incadreze textul asta in postul anterior.

 

Am cumparat in seara asta kitul de bucsi din poliamida pentru puntea fata inclusiv 2 suporti motor, aia de jos cred, unu e de Nubira 2 cred asa ca daca vrea cineva, bucsa aia mare de la suportul motor de jos...

Sa vedem distractia dracului la momtat si desfacut bucsi acum.

Share this post


Link to post

Grija mare la scoaterea bucsilor ca poti sa te trezesti cu neplacuta surpriza ca la montarea celor noi sa nu mai fie nevoie de niciun pic de efort adica sa nu mai stea fix in locas,asta mai ales daca sunt bucsile si bratele vechi.Am vazut o faza de genul asta la unul care dupa o zi de munca cu brandu si piciorul pe presa si chei a luat alte brate,si ar fi pacat de munca ta si de bani.Poate gasesti pe cineva prin zona cu o presa hidraulica,altfel le scoti pe cele vechi,altfel le baga pe alea noi.Spre noi succese!

Share this post


Link to post

Am zis ca iau bucsi din poliamida, deci automat sunt mai mari si sigur intra bine! Cele din poliamida nu au cerc din ala de metal! Deci montarea va fi o adevarata placere! Cat despre scos, avem pendular, nu?! E o idee cu presa, dar daca nu o sa refolosesc bucsile vechi, astea noi intra relativ usor... Deci pendular pentru scos si in cel mai rau caz menghina pentru pus cele noi.

 

Continuam, am mai vazut azi lumina soarelui dupa 3 zile de ploaie continua, de UE :wallbanger:

Al doilea si ultimul suport, la fel ca la primul, dat jos, curatat bine de tot, scos tije si burdufe, vaselina noua, dat burdufe cu ulei de silicon, pentru cauciuc.

 

Plictisitoarele poze...

post-16112-1236800875_thumb.jpgpost-16112-1236800932_thumb.jpg

post-16112-1236801008_thumb.jpgpost-16112-1236801037_thumb.jpg

post-16112-1236801068_thumb.jpgpost-16112-1236801099_thumb.jpg

post-16112-1236801127_thumb.jpg

 

Am fost la magazin si am vazut ca au un spray rezistent la 650°C. Prima oara am vazut lacul... zic iau un tub sa dau pe discuri,... dupa care am vazut gri si am luat gri. Zice ca va trbui uscate in cuptor la 160°C timp de 60 de minute. Deci sambata no pizza in cuptor :) ). Pe "butuc" sigur va tine, pe partea de sus nu stiu sigur... dar vedem

post-16112-1236801293_thumb.jpg

 

Sambata cred ca ma apuc de etrieri in sine, o sa am mult de lucru ca vreau sa-i fac bine, la fel ca pe suporturile astea. Problmea e ca nu vreau sa ii scot dau jos de pe masina, nu am garnitura si nu mai am chef de aerisiri deci va trebui sa fac rost de o menghina pe care sa o prind de disc ... :mda:

 

Ce ziceti?

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

In ciuda regulamentului... mai pun si o tura de azi.

Am vopsit discurile de frana fata, cu vopseaua de mai sus, 3 straturi de vopsea si lasate in cuptor o ora.

post-16112-1237052385_thumb.jpgpost-16112-1237052417_thumb.jpg

post-16112-1237052446_thumb.jpgpost-16112-1237052473_thumb.jpg

post-16112-1237052507_thumb.jpgpost-16112-1237052537_thumb.jpg

 

A schimbat aspectul total... sper sa tina ceva timp.

Impresiuni? Nu am reusit sa vopsesc etrierii nici azi, au fost sub 15°C si plouat in continuu. Cum ung si eu tijele de la stergatoare?

 

Later edit: chiar asa urata si kitch e de nu zice nimeni nimic? =((

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Mai, mie rosul ala nu-mi place nici sa ma bati! La fosta nubira vopsisem etrieri si butucul cu negru mat. La lacetti cred ca voi folosi negru sidef, cum e si caroseria.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pei negre au fost... :) ) dar de mizerie... si mi se parea prea monoton asa... discurile zic eu ca sunt OK asa gri, toate vin din fabrica gri, la masinile la care sunt vopsite. Mi-ar mai fi placut etrierii gri, dar si jantele si discurile si masina gri... Imi place sa le tin curate si sa aiba o culoare mai deschisa, rosu dandu-i o tenta mai sportiva zic eu... dar na... nici ideea ta nu e rea dar mi se pare prea inchis, si nu se vad detalii, nu se vede ca sunt curate si imi dau o impresie de murdar, in schimb tamburii i-am facut negrii.

Vad ca a inceput iara sa vibreze la peste 120... iara mi-a descentrat rotile, mama lor de bucsi. Alea din Anglia sunt pe drum...

Alte ceva?

Share this post


Link to post

M-am uitat la poza cu filtrul tau de benzina! L-ai schimbat? Ca la mine e cu doua cleme pe tevi... la tine vad ca e model diferit. Unde e situat? La mine e langa servo frana asezat orizontal.

Share this post


Link to post

Filtru de benzina e schimbat de o gramada de timp si da, are cleme! Le-am folosit pe cele vechi ca erau mai tapane...

Vine tot langa servo frana (asa e la toate...), uite aici:

 

post-16112-1237156941_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ahaaa deci asta era misterul clemelor :) Eu am clema(brida) aia care il tine mai subtirica! Se vede 3 sferturi din filtru :) Oricum cica ar fi 2 tipuri de filtru... Pana la o serie de motor si de la o serie incolo.

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

A venit in sfarsit primavara in "tara" asta numita Belgia... cel putin pt cateva zile. Cu ocazia asta am ceruit-o, inclusiv jantele. Tare frumos o iesit.

(repet, am folosit ceara nu polish! in carti zice ca ii face tare bine aplicata regulat, mai ales pe jante)

Cand sa ma apuc si de interior s-o terminat sprayu de plastice si d'abia in seara asta si abia mai vedeam pe unde dau cu spray... de poze...

 

post-16112-1237489367_thumb.jpgpost-16112-1237489485_thumb.jpg

post-16112-1237489535_thumb.jpgpost-16112-1237489577_thumb.jpg

post-16112-1237489624_thumb.jpgpost-16112-1237491487_thumb.jpg

Ar mai fi poze dar oricum nu prea trezeste interes "rabla".

 

Am vorbit cu englezu din Anglia ca bucsile POWERFLEX tot nu mi-au ajuns... si cica nu au venit inca de la fabrica :wallbanger:

Dar ar trebui sa arate ceva de genul: (aici e kitul pt toata masina). Tare nerabdator sunt sa vina. Se pare ca ar fi kitul pt Nubira II deci bucsile de la suportii motor (aia de jos) nu merg la mine, ar fi vre-un doritor pt ele?

post-16112-1237489747_thumb.jpg

 

Sugestiuni?

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Salut Cristian!

Ai o masina foarte frumoasa.Apreciez foarte mult felul cum o ingrijesti si faptul ca o importanta mare o are si partea tehnica a masinii.Se vede ca ai o pasiune pt. masini si din partea mea ai tot respectul.

"Sugestiuni" nu am , sunt sigur ca stii tu mai bine ce ai de facut.

 

Succes!

Share this post


Link to post

Salut Toody! Iti multumesc :) . Pei degeaba arata frumos daca nu merge bine (asa gandesc eu, si mai degraba arata mai uratel dar merge aproape perfect)... Maine sper sa ma ajute vremea ca sa pot termina etrierii de frana, o sa-mi ia foarte mult curatarea dar asta e situatia.

Cam stiu ce am de facut dar cum toti suntem diferiti cineva poate imi da o idee foarte buna, sau cine stie ce...

Se pare ca stergatoarele merg excelent acum! Nu mai aveau tijele unsoare si aproape de capatul de tura topaiau, le-am uns cu ulei de mecanisme fine si vaselina si merg excelent.

 

Daca bucsile tot nu au venit de la fabrica (se pare ca sunt primul client la magazinul ala :) ) , asa ca au trebuit comandate la fabrica powerflex) i-am scris vanzatorului sa-mi comande si kitul de spate... sigur sunt foarte bune si nu are rost sa platesc inca 20 de euro pt un alt transport (ideea era ca iau kitul de fata care e absolut necesar si daca erau foarte ok luam si kitul de spate). Asa ca voi astepta putin mai mult, cred (trebuie sa-mi raspunda la mail) dar stiu o treaba! Tot maine as vrea sa verific si arcurile/amortizoarele dupa metoda scrisa in manualul de reparatii. Si se cam aproprie schimbul uleiului motor + cutie... Acum de Paste, vreau sa iau din Romania ce-mi mai trebuie pentru dansa (suport motor de la cutie, intinzator curea daca gasesc Litens, garnitura de ulei de la chiulasa ca aia in service si-au batut joc efectiv, garnitura de la cutia de viteze sa-i fac schimbul de ulei si eventual o distributie + pompa de apa).

 

Tare topicul lui balanel, 7 pagini intr-o zi :) )

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Am terminat si etrierii... cat praf am mancat azi, dar cel putin a meritat :) . Am vopsit si pe "interior" desi acolo nu am curatat pefect. Am dat si peste flexibil, acolo la surub pt ca avea putina rugina si nu am vrut sa avanseze. La al doilea etrier s-a gazat putin bratul dar e foarte murdar si sigur nu s-a pus pe tabla, doar pe mizerie. Comandat si platit si bucsile de spate, sa speram ca le are pe stoc pe astea.

post-16112-1237662261_thumb.jpgpost-16112-1237662295_thumb.jpg

post-16112-1237662333_thumb.jpgpost-16112-1237662402_thumb.jpg

post-16112-1237662432_thumb.jpgpost-16112-1237662548_thumb.jpg

 

Si cum a fost inainte sa ating eu ceva:

post-16112-1237662620_thumb.jpg

 

In spate la iluminarea numarului de inmatriculare nu se aprinde decat un bec si daca-i dau o palma se aprinde si celalat. Am zis ca poate sunt firele oxidate... am dat azi pe fire si din greseala am inversat becurile intre ele si acum se stingea celalat deci e becul dus si cand ii dau o palma prinde filamentul. Maine sper sa am sa-l schimb.

Share this post


Link to post

S-a dus si vacanta de Paste, au venit si bucsile powerflex, muuult asteptate.

post-16112-1240416609_thumb.jpgpost-16112-1240416701_thumb.jpg

BUun la prima aruncare a privirii observ ca:

kitul este pentru Nubira II (intariturile pentru suportii motor)

bucsile de la basculele fata, alea pline nu sunt deloc ceea ce trebuie sa fie :o .

post-16112-1240416747_thumb.jpg

In rest toate bune si frumoase. Azi incep cu kitul spate, ca inca nu am presa... dau bratul ala pe lungime din spate, ii scot bucsile... dupa cateva chinuri la aia de pe suport, aia mai mare, dau cacaturile alea din poliuretan cu vaselina din aia... ma duc cu ele sa le pun si :o , jos pe fuzeta nu intra nici de a dracu, pe suportul de pe caroserie avea un joc ca dracu... mai masor eu pe acolo la celelalte brate si sesizez ca nici o singura bucsa nu se potriveste. *(%R$^&* englejilor, ca e a doua-treia teava de 350-400 euro pe care o iau. Sa dea naiba de o-i mai lua ceva de la englejii astia nenorociti! Acum masina e pe dreapta, fara bucsi la acel brat. Somaj... :spumelagura:

I-am luat din Bucuresti cate ceva...

post-16112-1240418459_thumb.jpgpost-16112-1240418425_thumb.jpg

Acum sunt nevoit sa caut bucsi originale de cauciuc si sa pun tot de cauciuc :grumpy:

Share this post


Link to post
A venit in sfarsit primavara in "tara" asta numita Belgia... cel putin pt cateva zile. Cu ocazia asta am ceruit-o, inclusiv jantele. Tare frumos o iesit.

(repet, am folosit ceara nu polish! in carti zice ca ii face tare bine aplicata regulat, mai ales pe jante)

 

Frumoasa, ca de obicei... faza cu ceara pe jante nu o stiam, pare interesant de experimentat, ale mele parca sunt mai fade, nu stiu cum, cu toate ca le spal des...o sa incerc si asta.

 

In rest, imi pare rau de problemele cu piesele...nu ar fi fost mai simplu sa incerci sa faci rost de ele in tara, ca sa nu te mai complici?

 

Inca o intrebare : bara din fata si capota au fost vopsite vreodata? ca arata impecabil...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Eu sincer nu recunosc nici o bucsa in afara de cele de la bara stabilizatoare fata :) ) . Oricum, la N2 bucsele la bratele longitudinale ale suspensiei spate nu se schimba decat cu tot cu brat iar cele de la bratele transversale necesita o geometrie dupa schimbare (excentrice).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...