Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Pai mai dai si bani pe lumanari ?

Ma gandeam sa le aprindem cateva rafinarii :P

Share this post


Link to post

Ar trebui sa inventam un motor care sa functioneze pe baza caldurii emanate de lumanarile aprinse de Lucian.... :) mi-as pune unul la Matiz , sigur va avea multa putere (deh , multe lumanari aprinse) =))

Share this post


Link to post

Ce fraieri...tuica de cea mai buna calitate o arunca in rezervor...

Share this post


Link to post
... Sa-si ia lemne de cruci din accizele pe benzina ...

Daca n-ar exista acciza pe benzina, tu ai da tot 4,xx lei pe litrul de benzina, in schimb, tu ai da diferenta in plus la stat, sub forma unei alte taxe.

 

Nu mai plecati urechea la ineptiile si dezinformarile unor partide de patroni care nu depasesc marja de eroare a unui sondaj si care propun TVA redus si accize reduse. Ei va sucesc mintile pentru a ascunde calea corecta care-i deranjeaza cel mai mult, salarii mai mari. Uitati-va pe globul acesta, tarile cele mai democratice si care asigura calitatea cea mai mare a vietii sunt tarile care au impozitele, taxele si accizele cele mai mari.

Share this post


Link to post

Problema tarilor cu taxe si accize mari este s-au dezvoltat cand erau mici, si de cand sunt mari stagneaza economic.

Merge figura cu taxele cand ai deja o economie puternica si resurse interne de investitii, insa deocamdata nu e cazul cu Ro...

 

La petrol insa nu ajuta scaderea taxelor... ar creste cererea si ar creste pretul. In loc sa dai banii la stat i-ai da vre-unui emir.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Mdea...si in oricare din situatii tot consumatorul de rand este in dezavantaj.

Share this post


Link to post

Au zis la tv,se vor scumpi accizele...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Ba dar macar daca ar avea si ei bunul simt sa zica :

Bai romanilor adica bai fraierilor, , pana mea, am socotiti gresit, ca sa deschidem lanturiole alea hoteliere afara ne mai trebuie si noua 5-6 sute milioane. Scumpim si noi benzina, nu va suparati, nu ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pana la urma cred ca va iesi scandal mare pe tema asta.

Share this post


Link to post

Niciodata.

Gandeste-te ce patim zilnic in trafic din cauza bordurilor ( nu zic din cauza congestionarii dpdv infrastructura ) si a santierelor deschise pt schimbarea lor. Ai vazut vre-un scandal ?

Constitutia noastra ne face sa urlam in gand iar experienta ne zice ca geaba urlam si in piata publica. Asa ca... noi iobagi, ei boieri. Aia e.

Share this post


Link to post
Gandeste-te ce patim zilnic in trafic din cauza bordurilor ( nu zic din cauza congestionarii dpdv infrastructura ) si a santierelor deschise pt schimbarea lor. Ai vazut vre-un scandal ?

 

Offtopic: numai faptul ca ajungi sa cobori urechea la vrajeli din astea presupune ca cineva a facut scandal.

Share this post


Link to post

Mda..concluzia e ca ei se imbogatesc,maresc mereu pretul la benzina iar noi scoatem bani din ce in ce mai mult din buzunar,acu juma de an cand am cumparat pe Matizache E Klass era benzina daca imi aduc bine aminte vreo 3.35 ron ( la petrom ca de acolo bag mereu) iar acu e 39.7 adica ff mult,dar tot bag ed 50 ron pe sapt sa imi misc dosu` de colo colo..asta e ,impacati-va cu ideea,pt ca preturile la carburanti vor creste mereu cu criza asta a petrolului.

Share this post


Link to post
...Cred ca niciodata in istoria Romaniei nu s-a scumpit un produs de 5 ori in 2 luni.

 

Mai informeaza-te, atunci. O sa afli lucruri care o sa te ingrozeasca.

Share this post


Link to post

in iunie 2007, benzina de 95 de la petrom costa 3,08-3.1 lei; ce vremuri!

Share this post


Link to post

La Istambul motorina este 3$ benzina cam la fel ! :shock:

Share this post


Link to post
La Istambul motorina este 3$ benzina cam la fel ! :shock:

 

Cred ca vor sa-i converteasca la biciclete sau hibride, mi se pare inuman pretul asta...si eu credeam ca noi stam prost la capitolul pret la carburanti :(

Share this post


Link to post

In Belgoizia benzina a depasit 1.6E, iar motorina e la 1.45. Cel mai ieftin am vazut motorina cu 1.30.

GPL rulz, e la 0.6 pret de referinta. La unele benzinarii il gasesti cu 0.48... iar io am vandut bunatate de nubira pe GPL X(

Share this post


Link to post

Uite si alternativa la benzina...de serie sa speram

 

Japonezii au inventat masina care merge cu apa. Autoturismul a fost prezentat publicului in orasul Osaka si e considerat o minune. Secretul masinii sta intr-un generator care extrage hidrogenul din apa si produce energie electrica. Astfel, cu doar un litru de apa, vehiculul parcurge 100 de kilometri. Este drept, viteza nu depaseste 80 de kilometri la ora. Dar ce mai conteaza, intr-o lume in care benzina si motorina devin lux?

 

sursa: reuters

 

 

http://www.reuters.com/news/video?videoId=84561

 

 

p.s. se stie ca primul care a inventat masina cu apa este un roman, nu mai stiu cum il cheama, dar oricum nu l-a bagat nimeni in seama...so..(poveste de ceva ani)

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

asta cu masina cu apa inventata de un roman e legenda urbana. daca toata chestia asta cu masina care merge cu apa ar fi adevarata atunci ar insemna o revolutie in transporturi. practic nu ar mai fi nevoie de petrol decat pentru industria chimica.

Share this post


Link to post

Contraargumente la masina asta cu apa se gasesc destule in discutia de pe Slashdot. In schimb, gandacii care produc petrol par o alternativa buna, deocamdata (si procesul este si absorbant de carbon!).

Share this post


Link to post

Pana cel tarziu la sfarsitul lui iulie/inceputul lui august cred ca va sari benzina/motorina de 5 lei :| Motorina ieri am vazut la 4.52 si benzina (omv 100) cu 4.78, efix95 - 4.12.

Share this post


Link to post

Nu as vrea sa cred asta,oricum cine se mai uita la benzina de 98/99/100???Probabil doar cei care baga pe firma,d'aia e si diferenta atat de mare de ex la MOL 4,17 cea de 95 si 4,71 aia de 98.

Inca la Petrom e 3,97 :P .Iar ultima faza patita la MOL a fost ca au ieftinit motorina si au scumpit benzina,prntru ca benzina la MOL nu a fost niciodata mai scumpa de 10 bani fata de cea de la Petrom,sa le fie rusine.

Share this post


Link to post
Inca la Petrom e 3,97 :P

 

Da, si aici e la fel :) Diferenta intre pretul celei de la Omv (petrom) de 95 si Carrera 100, se traduce in 10l la un plin in favoarea celei de 95, iar in cazul Mol-ului (intre 95 si 98) 6.5l/plin (considerand rezervorul de 50l)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...