Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Circ si balci cu efecte zero. Pretul benzinei este si va fi dictat in continuare de mecanisme de piata de monopol.

Share this post


Link to post

Casa de marcat, pompa, hirtia, consumabilele, curent, salarii, etc ... Eu cred ca 100 de cumparatori care iti aduc 2000-3000 bani in interval de 2-3 ore nu produc mare profit. E clar ca nici nu vor reusi impunerea unui punct de vedere, aici as fi de acord cu un boicot adevarat, adica cumparatori ZERO! Dupa cum s-a vazut la noi, o scadere a vinzarilor cu 5-10% s-a repercutat rapid intr-o crestere a pretului carburantilor (anterioara majorarii accizelor !). Cu alte cuvinte : vrei ... platesti ! Mi se pare foarte amuzanta (de fapt, de-a dreptul hilara) atitudinea Consiliului Concurentei, mama mama ce gauresc baietii la macaroane ...

 

@ ZNS : or fi, nu zic ba, dar se pot refolosi cu putin indeminare In schimb, sticla sau plexiglasul nu prea :D

Share this post


Link to post

Si cei care-i blameaza pe respectivii,au o idee mai buna pe care O SI PUN IN PRACTICA?

 

Sau ramanem la stadiul de "mai bine am face nu stiu ce"?

Sau totul e normal,asa trebuie sa se intample, suntem zen,suntem integrati in Europa la nivel de accize,preturi,calitate carburanti si desigur si la nivel de salarizare si parc auto,sa dormim deci in continuare.

 

Stiu, sunt lucruri generale,dar sunt ale dracului de reale.

Share this post


Link to post

Dupa cum s-a zis, singura solutie e boicotul complet. Din pacate, ne lipseste unitatea ca popor pentru a putea face chestia asta la un nivel care sa-i sperie pe benzinari :)

Share this post


Link to post

Si cei care-i blameaza pe respectivii,au o idee mai buna pe care O SI PUN IN PRACTICA?

 

Cei care blameaza sunt satui de circ ieftin. Idee mai buna...din punctul meu de vedere am spus-o mai sus.

Personal, in acest caz incerc sa folosesc masina cat mai putin posibil. Dar...eu sunt unul si nu am luat atitudine in mod public. :)

 

P.S. Strict de dragul discutiei, in ultima vreme, prefer sa cumpar legume din aprozar (de unde primesc bon fiscal si sunt preturi de piata) decat sa dau bani speculantilor din pietele agroalimentare. Asta e un singur exemplu. ;)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Personal, in acest caz incerc sa folosesc masina cat mai putin posibil.

Pai nu este o rezolvare decat intr-o mica masura. Multi romani ce nu au autoturism personal gandesc ceva de genul "ce ma intereseaza, eu nu am masina, cine are sa plateasca benzina ca de... are bani ..." Ideea este ca vom regasi aceste scumpiri aproape in orice produs si serviciu inclusiv hartia igienica si manopera lui nea Vasile instalatorul cu sau fara bon fiscal.

Share this post


Link to post

@zeneseu

 

 

Dar nu ti se pare ca "suntem fortati" sa renuntam cam la multe, pt secolul nostru?

 

La tigari renuntam,la masina renuntam,la spitale renuntam,la autostrazi renuntam,la apartamente noi renunatam,la credite renuntam,la masini noi renuntam,pentru ce si pana cand?

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Dar nu ti se pare ca "suntem fortati" sa renuntam cam la multe, pt secolul nostru?

Nu forta nota...intram in polemici si discutii adiacente... :P :mrgreen:

 

 

La tigari renuntam,

Am renuntat pentru sanatatea mea in primul rand. :)

 

la masina renuntam,

Motivul este discutabil.. :P

 

la spitale renuntam,

Poate asa nu ne mai imbolnavim... :D

 

la autostrazi renuntam,

Pai...daca renuntam la masini, la ce ne mai trebuie autostrada? :D

 

 

la apartamente noi renunatam,la credite renuntam,la masini noi renuntam,pentru ce si pana cand?

Parerea mea e ca ar trebui sa renuntam in masura posibilitatilor la lucrurile care ne

"inrobesc". Dar cum ziceam, asta e o cu totul alta discutie. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Pentru mine raspunsul la intrebarea lui Miste_R este destul de evident: mult si bine ! Romanii au facut un efort (ma rog, au fost bine dirijati sa faca un efort :P ) si o sa ne cam ajunga pentru 50 de ani. S-au dus 22, nu ar mai fi multi. Privind realist lucrurile cred ca, in cazul unui boicot din partea "civililor", se vor umple de bani taximetristii. O alta urmare ar fi mentinerea unui nivel destul de ridicat al traficului (si, implicit al vinzarilor de carburanti) datorita celor celor care vor zice : "Super, a crescut pretul benzinei, nu o sa mai fie aglomeratie pe strazi". Implicatii ar fi multe insa, vorba ZNS-ului, nu e cazul sa le discutam aici.

Share this post


Link to post

De vreo 20 de ani renuntam treptat la cate ceva.

 

Sper sa renuntam si la aratatul cu degetul si la motive de genul: numere de bulgaria,maruntis,fete de cocalari etc,atunci cand vine vorba de un grup mai mare sau mai mic,care atrage atentia in public,deocamdata pasnic,asupra unui lucru care ne afecteaza pe toti.

 

Evident,poti sa nu fi de acord cu ei, dar nu pentru motive de genul celor enumerate mai sus.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg cum cocalarii aia au protestat cumparand doar 2-3 litri de benzina. De obicei cumpara mai mult sau cum?

 

Cum a zis cineva mai sus, principalii pierzatori sunt angajatii de la benzinarii care si asa sunt vai de mama lor, dupa care la rand (v-ati prins, nu? "la rand")sunt cetatenii care nu au putut alimenta, fraierii neintelegand ca de fapt cocalarii lucreaza in interesul lor. Ce daca, poate aveau treaba, adica de munca, si de aia vroiau sa alimenteze? Sa sufere impreuna cu poporul dornic de chilipiruri!

 

 

Cat despre comentariile cu "nu ni se mai permite sa luam o masina sau o casa noua", ma abtin de la niste remarci care mi-au trecut prin minte cand am citit si nu amintesc decat de taxa de prima inmatriculare care pune prohibitie pe rablele aduse din afara si de programul rabla.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cat despre comentariile cu "nu ni se mai permite sa luam o masina sau o casa noua", ma abtin de la niste remarci care mi-au trecut prin minte cand am citit si nu amintesc decat de taxa de prima inmatriculare care pune prohibitie pe rablele aduse din afara si de programul rabla.

 

Dude, iti inteleg avantu' capitalist (l-am avut si eu la un moment dat), dar nu e chiar asa cum zici. Acum spui ce spui poate pentru ca esti la un punct in viata cand iti permiti benzina chiar si la 5 sau 6 lei, sau poate n-o platesti tu ca da banu' firma; ce-ai zice insa daca de maine, costa litrul 10 lei sau 25 de lei sau 50 de lei desi barilul a scazut iar Romania are capacitate destul de mare de productie in comparatie cu alte tari din Europa ?

 

Problema e ca benzinariile au format oricum cartel, sunt prea multi bani la mijloc. Carburantu' e exportat si importat pe hartie, desi nu pleaca din tara. Si toata lumea va fi afectata:

 

- cei care merg cu masina la distractie o sa continue pana cand nu-si mai permit (reglarea pietei), si stau acasa/pe net/la TV

- cei care merg cu masina intr-un loc unde fac bani o sa continue si ei pana nu-si mai permit, moment in care trec la bicicleta/scuter/transport in comun

- cei care n-au masina o sa plateasca mai mult la RATB, care-i si-asa subventionat (hint-hint: din banii cui e subventionat ?)

- si toata lumea plateste mai mult la orice produs, pentru ca s-a scumpit transportul de marfuri si de chestia asta vor profita toti sa creasca preturile, indiferent ca actiunea este fundamentata au ba.

 

Iar toate astea pentru ca benzinarii ajusteaza pretul doar cand creste barilul, si nu cand scade. Carburantul e un bun care se va cumpara in continuare, pentru ca e necesar (unora mai mult, altora mai putin) si nu se poate boicota/renunta la el asa usor. La fel ca tigarile si cafeaua.

 

De protest nu comentez, e o prostie in stilul petitiilor online atat de iubite de romani (si la fel de inutil). Dar scumpirea generalizata in favoarea unor 'baieti smecheri' va lovi in clasa mijlocie, care de bine de rau mai alimenteaza tara cu ceva. Si asta nu mai e in regula.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Masina mea face 99% din kilometri doar in interes de serviciu si in concedii. Nu mai tin minte cand a fost ultima sambata sau duminica in care am miscat-o din parcare. Cred ca am facut niste cumparaturi la un moment dat. In rest, taxiul este si mai convenabil si mai ieftin. La distractie nu am folosit-o de vreo 2-3 ani de zle si nici nu am stat in casa.

 

Momentul in care cei care fac bani din masina nu si-o mai vor permite, va fi momentul in care pretul benzinii nu va mai creste. Pana la urma ei sunt vaca de muls, nu cei care nu isi pot permite nici macar masina in care baga respectiva benzina (faptul ca nu numerele de Bulgaria se gasesc pe rable, ce-ti zice?)

 

Nu vad unde vrei sa bati cu analogia cu tigarile si cafeaua... Niciuna dintre cele doua nu sunt lucruri fara care nu se poate trai. Nici pe departe. Doar obiceiurile tabieturile actuale ale oamenilor le tin sus. Benzina e totusi unul dintre motoarele civilizatiei noastre. Bine, romanii sunt obisnuiti cu carul cu boi...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Azi se poate trai fara tigari si fara cafea,maine o sa descoperi ca se poate trai respirand mai rar si in general unii au trait si la auschwitz.

Ce vrei sa demonstrezi cu asta?

 

Noi ca nivel de viata,asa in general, trebuie sa progresam sau regresam?

 

Taxiul e mai ieftin si mai convenabil? b-(

 

Conduci un hummer?

 

"La distractie nu am folosit-o de vreo 2-3 ani de zle si nici nu am stat in casa." - si eu as fi vrut sa comentez dar ma abtin.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Taxiul e mai ieftin si mai convenabil datorita faptului ca am prieteni. Nu taximetristi. Astia ma ajuta si la taxi si la destinatie.

 

Am facut destul de multe calcule cu privire la cat ma/ne costa taxiul pe luna vis-a-vis de avantaje. Hint 1: combustibilul e doar unul dintre costuri. Hint 2: berea este mai ieftina decat apa minerala in orice bar, restaurant sau club.

 

Nu am vorbit despre RATB deoarece "nivel de viata,asa in general, trebuie sa progresam sau regresam?". Bine, daca idolul meu ar fi Gigi Becali care isi conduce singur limuzina si eu as zice ca taxiul e un regres din punct de vedere al confortului.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Mai Zmeule,faptul ca ne permitem sa mergem cu masina sau cu taxiul cand vrem si unde vrem,sau ca reusim(uau) sa luam un taxi pana la nu stiu ce carciuma,nu trebuie sa ne faca sa Nu ne mai uitam si in jurul nostru.

 

De ce aceeasi benzina(dupa ce-i luam accizele) e mai scumpa in Ro fata de Austria?

De ce in conditiile in care in Ro avem una din cele mai mici accize la comustibil,pretul este cum este?

 

De ce nu trebuie sa punem intrebari si sa aflam raspunsuri?

 

Asta-i ideea,nu sa ne laudam cu ce mergem ,ce bem si pe unde.

 

Daca imi pun astfel de intrebari nu inseamna ca am masina inmatriculata in bg,sunt cocalar si nu mai stiu ce.

Edited by Miste_R
  • Like 1

Share this post


Link to post

Pentru ca...

1. eu nu platesc benzina fara accize, ca nu sunt taran agricultor.

2. pretul unui produs are de a face cu costul de productie doar in China, Scanteia comunista, Le Figaro si televiziunile adiacente. Pentru lumea libera, pretul este intersectia dintre cerere si oferta.

Share this post


Link to post
... Pentru lumea libera, pretul este intersectia dintre cerere si oferta.

Adica, pana unde (in sus) pun botul fraierii la cumparat un litru.

Share this post


Link to post

"Pentru lumea libera, pretul este intersectia dintre cerere si oferta. "

 

Asta o s-o aflam probabil peste inca 5 ani de la consiliul concurentei.

 

Este incredibil cat de naivi am ajuns, sa mai credem ca la noi piata si principiile reale de concurenta mai dicteaza ceva.

Share this post


Link to post

Adica, pana unde (in sus) pun botul fraierii la cumparat un litru.

 

Oarecum. De fapt e pana unde incep vanzarile sa o ia in jos. (Ce face fraierul cu numar de Bulgaria care baga benzina de 10 RON e mai putin interesant.) Doar in momentul ala se va intampla ceva cu preturile. Si chiar foarte rapid. Prima data se vor misca benzinariile, care au dreptul sa varieze pretul 5% in plus sau in minus fata de pretul de referinta publicat de producator.

 

De ce sa o faca mai devreme? De ce sa ieftineasca benzina atunci cand vanzarile merg sau pot fi ajutate cu chestii atat de simple precum o promotie?

 

 

Este incredibil cat de naivi am ajuns, sa mai credem ca la noi piata si principiile reale de concurenta mai dicteaza ceva.

 

Da, majoritatea romanilor ar vrea ca asta sa fie facut de catre stat. Nu se uita unul la mecanismul prin care se regleaza pretul in hipermarketuri sau magazinele de electrocasnice, unde toti se chinuie sa aiba aceleasi preturi... Si acolo tot ceva conspirativ e?

Share this post


Link to post

Nu peste tot in cadrul aceleasi companii sunt aceleasi preturi.Exemplu:in Craiova motorina este 4,98 iar in Bals, un orasel la 25 km de Craiova acelasi produs este 4,92,iar in Suceava este 5,00.Efix Winter de -26.

Share this post


Link to post

Vezi in postul meu de mai sus de ce. Procentul este pentru Petrom.

Share this post


Link to post

Dar nu ti se pare ca "suntem fortati" sa renuntam cam la multe, pt secolul nostru?

 

La tigari renuntam,la masina renuntam,la spitale renuntam,la autostrazi renuntam,la apartamente noi renunatam,la credite renuntam,la masini noi renuntam,pentru ce si pana cand?

 

E buna asta, imi aduce in fata o sintagma pe care o aud de 20 de ani: "pe timpul lui ceasca toti mergeam in concedii la mare, toti aveam servici si casa". :) )

O mai mare iluzie de o asemenea naivitate nici nu exista, si nu stau sa argumentez semi-offtopic.

Nu mai zic ca ai trantit o generalizare plina de falsuri. :)

 

Ahhh, in sv am pus benzina cu 5.71 ron pe litru.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post
... E buna asta, imi aduce in fata o sintagma pe care o aud de 20 de ani: "pe timpul lui ceasca toti mergeam in concedii la mare, toti aveam servici si casa". :) )

Strangeam benzina 1/2 an pentru a merge in concediu la mare sa stam la cozi sa punem benzina la canistre. Land of chioce, nu ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...