Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Sa nu uitam cum se face in agricultura: Graul este exportat, se incaseaza prima de export si apoi se importa. Totul se petrece doar pe hartie.

Asa si cu petrolul romanesc(din cate stiu eu 40% din mecesarul de carburant se obtine din productie proprie). Si gazul la fel.

Dar la noi OMV-ul nu stiu ce face cu petrolul extras de aici, pentru ca ei au pret doar de import(banuiesc ca e la fel ca la grau)

Share this post


Link to post

Inca 3% crestere accize de la 1 ianuarie (pe langa cresterea la cafea si tigari).

Share this post


Link to post

Sa intelegem din aceasta poveste ca oridecate ori Guvernatorul BNR se mira la poarta noua invocand accizele mici , creste acciza! Bun asa! Da" eu am o intrebare: Guvernatorul s-a ramolit brusc uitand ca productia de titei a Ro nu este dublata si de o politica de protectie a pietii interne? Dar deh! Greselile se uita repede, mai ales daca nu le platesi tu, altfel poate ca tehnocratii nostri ticluiau si ei mai responsabil contractele alea...

Share this post


Link to post

3% asta va insemna 6 ron pretul benzinei, calculand pretul per baril+taxa de prost.

S-ar putea sa vedem ca anul trecut, salt la 6 ron, dupa care ieftinire la 5.5 sau poate chiar 5.

 

Eu unu', multumesc ministerului de interne care, cu toate demersurile de dat in judecata, etc, se incapataneaza sa-mi tina permisul de conducere la politie de mai bine de jumatate de an, m-a facut sa nu ma mai intereseze asa mult pretul benzinei.

 

Acum 2 ani i-am multumit ministerului de finante care a marit accizele la tigari si m-a facut sa ma las de fumat.

 

Orice, numai sa nu taxeze berea si prezervativele, ca se lasa cu scandal.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Mda, taxa de subpopulare a tarii. Oricum benzina de 95 a ajuns 5 lei fara vreo 10 bani. Masina economica sa ai si tot iti vine sa pleci pieton. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Am pus acum o oră benzină de 100 de la Omv. 5,63ron/l :mda:

Share this post


Link to post

Mai, drept sa zic, nu ei sunt de criticat ca ne-o dau asa de scumpa, ci noi ca o luam la pretul asta. Din pacate firmele de prelucrare si benzinariile stiu ca au prea multi clienti care nu se pot lipsi de serviciile lor asa ca isi permit toate golaniile pe care le fac.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Am pus acum o oră benzină de 100 de la Omv. 5,63ron/l :mda:

Ieri a fost la oferta, 5.61. Dar e mai buna omv-ul, nu mai pun de la ei, asa s-a intamplat.

 

Mai, drept sa zic, nu ei sunt rai ca ne-o dau asa de scumpa, ci noi ca o luam la pretul asta. Din pacate firmele de prelucrare si benzinariile stiu ca au prea multi clienti care nu se pot lipsi de serviciile lor asa ca isi permit toate golaniile pe care le fac.

 

Ai reusit sa te contrazici singur intr-un singur post, gazeta normal scria pe tine :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am enuntat o dubla realitate, nu am nici o vina ca viata e plina de contradictii :D

Edited by raven84

Share this post


Link to post

E veche poza (şi nu mă-njurase nimeni azi :) ) )

Share this post


Link to post

E din iarna 2008. Cat ma mai plimbam atunci fara griji.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mulţam de intenţie, de ~2 ani am regim lacto-fructo-vegetarian :P

@Axel7, da, din dec. '08 e poza.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Cat era euro atunci?

Share this post


Link to post

Benzina de la Rompetrol s-a facut in ultima perioada o porcarie. O suspectez pentru problemele pe care le-am avut in ultima perioada.

 

Off topic...

 

Acum 2 ani i-am multumit ministerului de finante care a marit accizele la tigari si m-a facut sa ma las de fumat.

Hm...cred ca asta e mana lui Wolfman...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

 

Niste cocalari manelisti si complexati cu numere de Bulgaria!

 

Acum imi dau seama ca e vorba de un oximoron si ca sunt bun de pus la Gazeta. :redface:

 

PPS: Vorba Parazitilor: Bip lor si celor care ii asculta!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Chiar e mana lui Wolfman. :D Pe 15 ianuarie se fac 2 ani de cand n-am mai pus literalmente tigara pe buze. Ca am mai scos din pachete pentru altii, partea a doua. Am zeci de martori care pot sa confirme lucrul asta.

Share this post


Link to post

 

Asta e prostest doar de ochii lumii. In buzunarul "benzinarilor" tot au intrat banii pentru marfa cumparata. Boicot nu faci prin plata cu bani marunti. Multi protestatari de astia si-o iau rapid in sfecla cand vreunul mai inspirat va dota benzinaria cu o masina de numarat monede.

Boicot faci cand nu mai cumperi marfa. Eu sunt tare curios cati din aia ar renunta la masina 1-2 luni...

In rest, cam de acord cu zmeu'.

Share this post


Link to post

Eu zic sa mergem cu flori si sa le cantam ode.

Suntem un popor de fericiti.

Share this post


Link to post

Florile de mina se accepta ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu tot respectul...atata vreme cat tot ii dai bani aluia...o faci degeaba. Cum spuneam, daca se vrea boicot, sa faca sa le scada incasarile cu 60-70% pe o perioada mai indelungata. Ala e boicot. Faptul ca platesti 2-3 litri de benzina cu monede iar poi faci plinul de la alta benzinarie e fix pix. Singurii dezavantajati in cazul acesta sunt angajatii benzinariilor vizate. Nici macar nu au fost in stare sa stranga monede de 1ban. :P

P.S. In Romania ni se serveste doar circ-exact ca in cazul protestului de mai sus-iar unii savureaza. Daca e sa trecem la lucruri serioase...

 

@Salex Din pacate florile de mina ie cam scumpe.. :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...