Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Ieri, Petrom95, Ursuletz PiatraNeamt, 4,3 ron .

 

<div>L.E. Parafrazandu-l pe sorin1983, cred ca la PETROM sunt salarii mai mici :D </div>

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Din ce am vazut eu cea mai ieftina e tot la petrom... La celelalte se invarte undeva la 4.42. Ma refer bineinteles la cea de 95 ca mi-e si frica sa ma uit mai sus :)

Share this post


Link to post

Am bagat azi de la Rompetrol (Tg.Secuiesc) la 4.33

Share this post


Link to post

Pe marti-miercuri cred ca voi alimenta si eu la 3.3 ron. :D

Share this post


Link to post

Dacă pe 11 martie alimentam cu 5lei/l, dimineaţă am luat cu 5,13 (aceeaşi staţie).

Share this post


Link to post

Este adevarat, cea mai ieftina este la Petrom, dar nu si cea mai buna. Cand "Leganza" a vazut benzina Alto, am crezut ca am alta masina, pentru ca in general este cam puturoasa; eu prefer confortul (de asta am vrut si limo), inaintea vitezei.

Share this post


Link to post

Lukoil 95 4,45

Petrom 95 4,75

 

Laurentiu, iti dau o canistra si pentru mine ? :D

Share this post


Link to post

Si aici in Dubai s-a scumpit, a ajuns 1.65 dirhami (adica vreo 1.38 lei) litrul de CO 95. Mi se pare foarte amuzant ca toti sunt panicati, ca la noi: "repede, sa facem plinul inainte sa se scumpeasca !" desi dintr-un salariu mediu p-aici iti cumperi vreo ... 6 tone de benzina.

Share this post


Link to post

1,38 LEI !!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

E clar, ma mut in Dubai...vine baaaiiiaaaaatuuuuuu!!!!!

Share this post


Link to post

N-auzi ca e scumpa ? In Arabia Saudita de exemplu e vreo 0,5 RON litrul, in Bahrain cam 1 RON.

Share this post


Link to post

5,12 pusei aseara, oemve100.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si la bulgari e scumpa benzina.2,13 leva pana pe la 2,33 in masura in care se schimba 1euro pe 1,94 leva.

Share this post


Link to post

Ieftin.

1.44EUR in Portugalia. Si 25 EUR pentru 300km de autostrada.

Share this post


Link to post

Luati de aici si tendintele preturilor la benzina/motorina. Pentru evolutie preturi exprimata in procente, cititi aici.

Share this post


Link to post

Petrom/OMV au marit preturile:

- benzină Premium fără plumb 10 ppm - 4,58 lei

- benzină Top Premium fără plumb 99+ - 4,96 lei

- OMV Carrera 95 - 4,72 lei

- OMV Carrera 100 - 5,38 lei

- motorină OMV Premium Diesel - 5,04 lei

- OMV Sprint Diesel - 4,72 lei

- Euro Diesel 5 - 4,5 lei

- Top Euro Diesel 5 - 4,7 lei

La Mol azi de dimineata benzina de 95 era 4.73, deci aproape 1.11 EUR; inca stam bine fata de restul UE, da' e mirobolanta cresterea asta din moment ce acum barilul e vreo 75 USD iar prin aprilie sarise de 90. Oricum, nasol moment sa ai acum motor care cere benzina "de-o suta"...

Share this post


Link to post

Ieri, întâmplător, am dat de un bon fiscal vechi.

31 octombrie 2009 - 170lei - 47,5 litri.

Cum aveam puţin sub jumătate de rezervor, am zis să alimentez. Coincidenţa a făcut ca pistolul pompei să "sară" în jur de 160lei. Am mai "picurat" niţel şi-am oprit la 170 lei. Rezultatul:

01 noiembrie 2010 - 170 lei - 35,7 litri.

Share this post


Link to post

Oricum, nasol moment sa ai acum motor care cere benzina "de-o suta"...[/font]

Mie imi spui...

 

Ca o completare: Alto 101 - 5.37 lei / litru.

Share this post


Link to post

Pretul combustibilului nu se stabileste la limita de sus a acceptabilitatii din partea consumatorilor ? Isarescul, ascultat in direct, era intrigat de variatile dese (cu grad mare de irationalitate) ale pretului.

 

 

Share this post


Link to post

Credeam ca eu sunt singurul tampit care nu intelege lucrul asta.

Eu nu mai inteleg altceva: de ce, daca a scazut foarte mult consumul fata de 2008 (ma uitam si eu pe sosele, care s-au cam golit, deci mai putine masini trec pe la pompe), pretul a ramas relativ la fel. Pe astia nu-i intereseaza relatia dintre cerere si oferta?

Share this post


Link to post

Relatia cerere/oferta functioneaza corect numai la manual. Cam cum e miscarea unui corp pe verticala din lectiile de fizica ideala, clasa a VII-a.

In economiile actuale s-au gasit destui factori de influentat in formarea pretului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...