Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Corect. Este una tacita :)

Share this post


Link to post

Nici macar. E pretul mai mic decat cel pe care si-l pot permite cumparatorii.

Share this post


Link to post
... Nu este necesara vreo intelegere prealabila.

 

Se inteleg din priviri ... cand privesc la preturile OMV. Cand OMV intarzie cresterea, atunci Rompetrol ii aduce aminte.

Share this post


Link to post

E mai degraba: "daca oamenii cumpara de la aia cu atat, eu oi fi mai fraier sa tin pretul jos?".

Share this post


Link to post

... si crestem pretul tot asa pana cand ... se intalneste cererea cu oferta.

Share this post


Link to post

Pe Nubira dupa 1 an de zile i-am facut plinul.Mai era cam un sfert din rezervor. :) )Imi era frica ca nu cumva sa se fi evaporat benzina in acest timp dar a fost ok. M-a costat 250 lei.Am bagat benzina Alto care era mai buna la Rompetrol.

Edited by daewoo

Share this post


Link to post

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/motorina-se-scumpeste-masiv-apoi-pretul-scade-cu-un-ban-cum-comentezi-155248.html

 

Rompetrol, al doilea mare jucător de pe piaţa locală a carburanţilor, a scăzut cu un ban preţul pentru motorina şi cu un ban pe cel al benzinei. Scăderea vine după ce, săptămâna trecută, aceeaşi companie a operat o majorare cu 6, respectiv 12 bani.

 

Asta cu scazutu' cu un ban mi se pare de pomina :)

Share this post


Link to post

Acciza in lei de la anul va fi si mai mare ca valoare, ca avut grija Muguras de la BNR, la care se adauga si TVA. Statul ia peste 50% din valoarea combustibilul de la pompa si n-am vazut pe cineva suparat pe guvern. Nu inteleg de ce nu mareste guvernul taxele in conditiile acestea, atata timp cat subtiaza salariile cu 40% si unii sunt chiar incantati, mai ales dupa ce i-a mai usurat cu 25% si le-a dat inapoi doar inflatia.

Share this post


Link to post

Asta cu scazutu' cu un ban mi se pare de pomina :)

Cred ca si-au dat seama ca au sarit calul =))

Share this post


Link to post

Adevarul ne explica de ce e mai scumpa motorina.

 

„Cererea de diesel a crescut şi preţurile sunt o reflectare a cererii şi ofertei. În România producem mai puţin decât este cererea. Este o tendinţă la nivel mondial", a declarat miercurea trecută Mariana Gheorghe, CEO al Petrom. Însă reprezentanţii Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR) susţin că, deşi consumul de motorină a crescut într-adevăr cu circa 10%, acest lucru se întâmplă în fiecare an la începutul sezonului rece.

 

O influenţă semnificativă o are şi campania agricolă din această perioadă. „Chiar şi aşa, companiile petroliere recunosc, dând astfel de explicaţii, că profită de acest lucru pentru a creşte preţul şi a-şi majora nejustificat profitul. E un nonsens ceea ce se întâmplă: barilul pe piaţa internaţională scade, dar la noi în benzinării preţurile cresc", a declarat, pentru „Adevărul", preşedintele COTAR, Vasile Ştefănescu.

Share this post


Link to post

Criza e reprezentata de cererea mai mare decat oferta, nu de faptul ca marile companii petroliere nu au bani, Doamne fereste! Cum zicea si un coleg mai devreme, gasesc scuze din ce in ce mai proaste pentru cresterea pretului. Maine-poimaine o sa spuna ca le-a mancat cainele lista de preturi si nu le mai aveau scrise pe nicaieri.

Share this post


Link to post

de ce ar avea nevoie de scuze? Scuzele sunt oricum formale si conjuncturale si se adreseaza doar celor care au nevoie sa citeasca o minciuna la intrebarea "DE CE?".

Share this post


Link to post

Din exact acelasi motiv pentru care fotbalistii se imbarliga cu fotomodele: pentru ca pot :D

Share this post


Link to post

Lukoil are reduceri de weekend la benzina si nu vad inghesuiala la pompa.

Au redus macar pana la 5.00 ron ca sa zic ca au facut reducere? Nu vad nici un motiv sa apelez la "reducerea de week-end" daca economisesc 1-2 ron la un plin de 50 de litri.

Share this post


Link to post

Mai ales daca te costa 5 lei sa ajungi pana acolo... :D

Share this post


Link to post

O noua promtie Lukoil - Ecto la pret de normala in anumite statii: http://www.lukoil.ro/promotie-ecto-despre.php

Eu tocmai am alimentat in weekend de la Petrom :D .

 

Edit: Vad ca e veche promotia, dar inca in desfasurare.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Mai nou (pentru mine, cel putin) am vazut ca si Petrom face reduceri in weekend

Share this post


Link to post

Din pacate nu la toate statiile.

Ecto de la Lukoil suna bine, ca pret cel putin.

Share this post


Link to post

Lista staţiilor în care "rulează" noua campanie Petrom e aici.

În cele 4 staţii din Bucureşti menţionate în listă preţul benzinei de 95 e 5.37, 5.39, 5.50 şi 5.52, din care se scad 5 bani în w-e. La cele 3 benzinării Petrom de pe Brâncoveanu aceeaşi benzină e 5.30 de luni până duminică...

Share this post


Link to post

preţul benzinei de 95 e 5.37, 5.39, 5.50 şi 5.52, din care se scad 5 bani în w-e.

 

Considerand un plin egal cu 40 de litri de benzina:

 

- pret normal: 40 * 5.50 = 220 lei

- pret redus: 40 * 5.45 = 218 lei

 

Diferenta: 2 lei = mai putin de 0,5 litri de benzina = mai putin de 5 km parcursi in oras considerand un consum urban de 10 litri pentru 100 km. Adicatelea praf in ochi, si tipu' de la XKCD o zice ca de obicei foarte bine:

 

working.png

Share this post


Link to post

Azi am alimentat cu 5,31 de la Petrom, in urma cu o luna fiind 5,51. Nu e mare suma, dar e binisor, cel putin psihologic.Mai ales ca motorina tot 5,52 a ramas de o luna.

Share this post


Link to post

@Vaxxi, problema nu este de cata economie se face, cumparand de unde e mai ieftin ci de semnalul pe care il transmiti vanzatorului. El vede destul de binisor cei 5 bani, deoarece sunt din profitul lui, nu din costuri. Si ma repet: pretul la desfacere in reteaua Petrom poate varia cu 5% in plus sau minus. Mie mi se pare mult. Asta o data.

 

A doua oara: reducerea la Lukoil este mai mare de cativa bani, numai ca se aplica benzinei celei mai scumpe, aia de 98, care va avea pretul celei de 95.

Share this post


Link to post
Azi am alimentat cu 5,31 de la Petrom, in urma cu o luna fiind 5,51.

Probabil că ai schimbat şi staţia, nu doar luna în care ai alimentat. Faţă de acum o lună benzina de 95 e doar cu 4 bani mai ieftină. Şi pleacă de pe la 5,26...

 

A doua oara: reducerea la Lukoil este mai mare de cativa bani, numai ca se aplica benzinei celei mai scumpe, aia de 98, care va avea pretul celei de 95.

La Lukoil sunt 2 campanii:

- reducere de 5 bani pe litru, S+D, în toate staţiile, la toţi combustibilii (oricum iese mai scump decât la Petrom);

- aducerea preţului combustibilor Ecto (ăia mai scumpi) la preţul celor standard, care se aplică în fiecare zi în câteva staţii, cunoscute din timp (aici merită, dacă vrei combustibil "premium" şi dacă stai să vânezi staţiile participante).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...