Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Dragii mosului, am lucrat, si inca lucrez, in doua din cele mai accizate industrii din tara, tutun si petrol, si credeti-ma ca profitul nu e nici pe departe atat de mare pe cat credeti.Ganditi-va ca pe langa accize mai e si TVA, sunt si taxe de mediu, certificate de CO2, impozit pe (eventualul) profit, etc etc etc

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

OT

In Romania exista o industrie a tutunului? Ce producem? :shock:

Share this post


Link to post

Tutun.

Share this post


Link to post

Am citit undeva ca sunt 1000ha cultivate cu tutun in Ro... cam greu de numit asta "industrie". Si ca "pe vremuri" era de 30 ori mai mult...

Share this post


Link to post

Nicio companie din top 3 din Romania (BAT, JTI, PMR) nu foloseste tutun romanesc din cauza calitatii proaste a acestuia. Tutunul din tigaretele produse in Romania este in proportie de 3/4 tutun din America Latina si 1/4 tutun oriental.

 

Erata: pentru posteritate: industria producatoare de tigarete, nu industria tutunului, nah :P

 

Oricum mi se pare un pic ipocrit sa dai 30.000 de euro pe o masina cu motor de 3600 cmc si 300 hp si dup-aia sa vii pe net si sa te vaiti ca e benzina scumpa.

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

 

Oricum mi se pare un pic ipocrit sa dai 30.000 de euro pe o masina cu motor de 3600 cmc si 300 hp si dup-aia sa vii pe net si sa te vaiti ca e benzina scumpa.

 

Cine a facut asta?

Share this post


Link to post

Vezi pe pagina anterioara postul Domnului:

 

 

DragotaEmil

  • Group: Membru
  • Posts: 2
  • Joined: Today, 08:48 AM
  • Din:Timisoara
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Camaro
  • An:2010

Share this post


Link to post

Aaaa...e exact dupa pagina unde ma plangeam si eu cat imi ia la suta afurisenia de Bentley.

Share this post


Link to post

Eu merg zilnic cu bicicleta sau cu un scuter de 49cc si 750€... am deci voie sa ma plang? :P

Share this post


Link to post

Da dar doar o data pe zi, dimineata, in intervalul 7-9 :D

Share this post


Link to post

In ciuda majorarilor, vanzarile de carburanti cresc

 

In luna mai, cifra de afaceri in comertul cu carburanti a crescut fata de aprilie cu 10% ca serie bruta, si cu 3,5% ca serie ajustata in functie de sezonalitate si numar de zile lucratoare, desi in luna respectiva, preturile au continuat sa creasca.

Share this post


Link to post

Pretul la GPL care mai este? Si asta a crescut? Daca pana la sfarsitul anului ajunge 10 ron litrul de benzina, bag GPL pe Evanda :-W

 

 

Share this post


Link to post

2.75-3.00 RON

Share this post


Link to post

La mine e 58 centi. Benzina e 1.55 iar motorina 1.35. GPL rulz.

Share this post


Link to post

Pretul la GPL care mai este? Si asta a crescut? Daca pana la sfarsitul anului ajunge 10 ron litrul de benzina, bag GPL pe Evanda :-W

 

Off topic : in seara asta am vazut o frumusete de Evanda gri metal cu numar de Basarabia la un OMV. Avea sigla Daewoo ( nu Chevy) custom made, cred, aurie, si pe grila si in spate. Ma gandeam sa-i trag o poza dar m-am razgandit cand i-am vazut pe cei trei ocupanti ( de dimensiunea mea :-W ) indreptandu-se spre masina si nescapandu-ma din priviri...la urma urmei, era a doua mea tura imprejurul masinii... :) )

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Dragii mosului, am lucrat, si inca lucrez, in doua din cele mai accizate industrii din tara, tutun si petrol, si credeti-ma ca profitul nu e nici pe departe atat de mare pe cat credeti.Ganditi-va ca pe langa accize mai e si TVA, sunt si taxe de mediu, certificate de CO2, impozit pe (eventualul) profit, etc etc etc

Rolul firmelor din industria alcoolului si a tutunului este in primul rand sa colecteze venituri la buget si abia apoi sa faca profit. Cand cele mai proaste tigari de pe piata costa 9 lei (Carpati, daca mai exista), iar un pachet de Plugaru costa 1 leu in Rep Moldova, e cam clar ca acciza este de minim 7-8 lei/pachet de tigari. Rezulta ca, la fiecare pachet de tigari, platim 8 lei care se duc la stat. La fel si la carburanti, la fiecare litru de carburant pe care il cumparam cu 5.5 lei, platim minim 3 lei la stat.

Eh, cam ce costuri de productie trebuie sa aiba o firma de tigari ca sa vanda un pachet de Kent cu 3-4 lei pret real si sa mai aiba si profit? Nu e cam ciudat totusi sa produci ceva cu 3 lei, sa il vinzi cu 4, si pe langa banii astia sa mai rulezi inca 8 pe care ii dai inapoi la stat? Iar astea sunt calculele grosiere, n-am intrat in detalii cu TVA si alte nebunii.

 

Asadar, mare profit nu e, de asta si vezi prin toate barurile pustoaice care impart pachete de tigari la lume, acestea nefiind comercializate, nu se platesc accize pentru ele, dar e o metoda foarte buna de a-si face reclama.

Share this post


Link to post

Ba si pentru alea se platesc accize :) Acciza se plateste la poarta fabricii, nu la magazin, deci momentul in care camionul iese pe poarta fabricii e momentul in care tu esti dator statului :)

Share this post


Link to post

5.65 azi 95u' la Mol, deci 1.3354 eur/litru.

Share this post


Link to post

Inca stam bine, in Grecia zilele astea cica ar fi cam 1,80E/litru. Se poate, deci, si mai bine.

Share this post


Link to post

Stai sa vina toamna si se ieftineste. Acum toata lumea se pregateste de concediu si profita si ei.

Share this post


Link to post

http://www.energy.eu/

 

In Danemarca, Grecia si Olanda mai e aproape 1.7; Slovenia, Estonia si Bulgaria sunt sub 1.3.

Share this post


Link to post

Sibiu, statiile ARAL, benzina 95 de provenienta MOL = 5,10lei

Share this post


Link to post

Cam de 2 saptamani pretul motorinei a inceput sa scada destul de semnificativ, de la ~1,5 a ajung acum la 1,33. Benzina se tine bine la peste 1,5 Euro/l.

Interesant e faptul ca duminica pretul scade la 1,3 pentru motorina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...