Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Mai, da' nu mai bine organizam un comando sa-i punem lui Boc pistolul la tampla ca sa dea o OUG de reducere a accizelor cu 50%?

Sa reduca si TVA-ul , daca vorbesti cu el.

Share this post


Link to post

Guvernul păstrează taxa de un cent pe litrul de benzină, deşi datoria fostei Companii Române de Petrol a fost acoperită.

 

Executivul nu a luat în discuţie în şedinţa de miercuri eliminarea acestei taxe, chiar dacă datoria de 507,3 milioane dolari a fostei CRP a fost acoperită integral în luna octombrie a anului trecut.

 

Astfel, statul continuă să încaseze taxa de un cent (3,2 bani) pe litru.

Potrivit unui proiect de OUG al ministerelor Finanţelor şi Economiei, sumele suplimentare urmează să fie utilizate pentru diminuarea datoriei publice.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

S-a acoperit integral, dar la un curs mai mic, asta e motivul pt care inca se incaseaza centul.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

@Satori: Tot respectul, dar in secolul XXI sa consideri masina un "lux", mi se pare usor deplasat.

Mijlocul de locomotie, in functie de pret, mda...poate fi, dar nevoia de a te misca repede din A in B, NU.

 

Cand te hotarasti daca esti de acord cu mine sau ma contrazici, anunta-ma.

Share this post


Link to post

Si-a imaginat cineva altceva ?

Share this post


Link to post

...tocmai mi-a intrat un mail cu propunere de boicotare alternativă a diferiților producători, pe durate de 2 săptămâni ...

...paiul scurt, onoarea de a fi primul pe listă OMV-Petrom

...restul, foc de voie ... până la următoarea extragere

 

:lavolan:

Share this post


Link to post

Păi eu îi boicotez aproape pe toţi permanent.

Doar pe la unii mai trec (unul din paiele lungi), cam o dată la 2 săptămâni.

Se pune?

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Eu cumpar doar tigari de la ei, se considera boicot ?

Share this post


Link to post

...eu nici țigări nu mai cumpăr de la ei, nu de alta, dar m-am săturat de privirile alea de penaliști de secție, atunci când te întreabă chiondărâș: ''Da' benzină n-ați luat?''

 

Iaca n-am luat, că am hambâț !

Share this post


Link to post

O singura data mi s-a intamplat si i-am raspuns: sunt pe jos, unde sa bag benzina ? I-a pufnit rasul pe toti de acolo si de atunci nu m-au mai intrebat, in schimb au grija sa aiba tigarile preferate.

 

 

Share this post


Link to post

Eu cumpar doar tigari de la ei, se considera boicot ?

 

Eu le-as si aprinde,tot la ei.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sa-i boicotam.Cel mai bine ar fi sa circulam pe jos sau sa ne luam toti Tico.Scazand mult consumul s-ar putea sa scada pretul.Daca nu mai pot scadea benzinarii, s-ar putea ca ei sa faca presiuni pentru scaderea accizelor.

Share this post


Link to post

And the marmot was packing the chocolate in tinfoil :wallbanger:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cand te hotarasti daca esti de acord cu mine sau ma contrazici, anunta-ma.

 

Am stat ce-am stat si uite ca m-am hotarit: te contrazic!

Dar se pare ca si tu te cam contrazici..

 

Poate n-ai inteles ca eu exclud chestia cu "mijloacele de transport in comun", astfel ca singura relatie dintre nevoia de deplasare si benzina este autoturismul personal. Nu, nu am 130 de kile in viu si nici nu sint vreun fitos care nu vrea sub nici o forma sa-si duca chihuahua la coafor cu RATA.

Am stat destul de mult timp in Munchen si jur ca n-am simtit nevoia unei masini, nici pentru oras, nici pentru deplasari interurbane.

La noi e cu totul altceva. Cind te hotarasti daca esti de acord cu mine sau nu, anunta-ma! :)

 

P.S.

relativ la chestia cu respectul, a fost foarte pe bune.

  • Like 2

Share this post


Link to post
... Scazand mult consumul s-ar putea sa scada pretul.

S-a dovedit ca in RO aceasta lege nu functioneaza asa, preturile au crescut in orice situatie. Degeaba vreti preturi romanesti cand accizele si taxele sunt europene. Evolutia pretului pe ultimii doi ani urmareste cresterea cotatia leu-dolar, cresterea accizei, cresterea cotatiei leu-euro si cresterea TVA. Este pueril a spera ca "petrolistii miliardari" preiau pe buzunarul lor prostiile guvernului baselu-bok.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am stat ce-am stat si uite ca m-am hotarit: te contrazic!

Dar se pare ca si tu te cam contrazici..

 

Nu ma contrazic. E posibil sa ti se para tie doar pentru ca:

 

Poate n-ai inteles ca eu exclud chestia cu "mijloacele de transport in comun",..

 

nu am cum sa inteleg asta, nu ca as fi vazut-o scrisa pe undeva. Poate din neatentie.

"La noi" eu ma descurc foarte bine cu mijloacele de transport in comun si cu taxiurile pe GPL. Asa de bine ca nu am ce sa decontez luna asta la benzina ( :scarpin: am protestat fara sa vreau).

 

Tot respectul.

Share this post


Link to post

Am si eu o nedumerire: daca abia s-a aprins becul de benzina si am facut plinul pana s-a oprit pompa singura..e normal sa bage 34 si.. litri in rezervor? (desi rezervorul are 35 litri iar becul se aprinde cand mai raman 4-5 litri in rezervor)

Multumesc..

Share this post


Link to post

Si legatura cu topicul care e ? uite aici mai multe informatii.

Share this post


Link to post

Mi-a trecut prin cap ca e manarita pompa..daca dupa calcule ar da ceva cu virgula (39-35=4) care nu stiu unde se duc... (au reduceri de weekend dar te lucreaza la cantitate)

E posibil? (becul abia se aprinsese in deal, am oprit putin intr-o parcare apoi am plecat -fara sa se aprinda becul- si am intrat la benzinarie -totul s-a petrecut in 4-5Km. Stiu sigur ca am verificat daca e bagata bine teava pompei in gaura de la buson..s-a oprit automat la 34 litri) Sper sa explice cineva stiintific cata benzina se poate pune in rezervorul de Matiz in aceste conditii.

Multumesc

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Se poate, daca citesti de ex. si pe-aici :)

Share this post


Link to post

Daca ai suspiciuni in ceea ce priveste pompa(se poate defecta) seful de statie are in dotare o masura aprobata cu, care poti face verificarea.

Share this post


Link to post

articol hotnews

 

Rompetrol a anuntat ca va ieftini incepand de marti preturile de referinta la benzina comercializata in reteaua proprie cu trei bani pe litru. Reducerea se datoreaza eliminarii incepand cu data de 21 ianuarie a taxei de un cent pe litru aferenta Fondului special pentru produse petroliere (FSPP).

 

[...]

 

Rompetrol mai arata ca in prezent, nivelul total al sumelor virate de Rompetrol Downstream catre bugetul de stat (taxe, accize, TVA) reprezinta 49% din pretul final al benzinei si de 46% din cel al motorinei. In acelsi timp, cuatumul accizei din pretul final al carburantilor este 29% pentru benzina si de 26% pentru motorina.

Share this post


Link to post

Pentru 1.5 ron cat voi face economie la un plin mai bine nu mai agitau spiritele degeaba.

Share this post


Link to post

Pai, le da inapoi banii cu care au cumparat benzina pana acum =)) Au umor astia de la rompietrol.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...