Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

DATI MAI DEPARTE ;„PROTESTUL DE LA BENZINĂRII - în zilele 17, 18 , 19 IANUARIE 2010- dragi români, haideţi să nu ne mai lăsăm călcaţi în picioare de benzinari şi să-i facem să vadă ce înseamnă să piardă bani. După asta, preţul benzinei/ motorinei va SCĂDEA. SĂ NU INTRE NIMENI ÎN NICIO BENZINĂRIE pe 17-18-19 ianuarie. Să mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos. Amintiţi-vă de 21-22 DECEMBRIE 1989 ŞI ÎNCERCAŢI SĂ FACEŢI LA FEL. DAŢI MAI DEPARTE ACEST MESAJ SĂ AJUNGA ÎN TOATĂ ŢARA”; „STOP INDIFERENŢEI! Protestul de la benzinării trebuie să CONTINUE! Aşa că, români, haideţi să nu ne mai lăsăm călcaţi în picioare de patronii multimiliardari ai industriei petroliere şi să-i facem să vadă ce înseamnă să PIARDĂ BANI! Fiţi solidari cu noi şi în zilele de 17,18 şi 19 ianuarie 2011 NU ALIMENTAŢI :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Edited by geo_myly
  • Like 4

Share this post


Link to post

Hai sa va prezint si ce umbla mai nou pe mess si mail:

 

 

 

 

 

 

 

Calcularea taxelor incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:

 

 

- acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

 

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:

370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

 

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

 

ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN

 

 

 

 

 

Nu stiu cat de real e calculul dar..daca e real..atunci..e tragic..(si nu ar trebuii sa mai speram la ceva din partea statului.Si asa oricum ei nu ofera nimic, doar pun mana pe tot ce apuca, si ne omoara cu taxe si impozite)

 

 

Share this post


Link to post

Calculul este real. Hotul cel mare este altul.

Share this post


Link to post

Adica exista un hot mai mare decat statul ? Nu cred.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu sunt si n-au fost niciodata romanii un popor unit sa faca asa ceva.

  • Like 1

Share this post


Link to post

cumpărând benzină (chit că plătită în monede, tot vânzare se cheamă că le-ai făcut, zic eu) - bifat!

arzând benzină - bifat!

Share this post


Link to post

Ce vrei bre? Bajetii protesteaza prin consum...logic ..nu?

Share this post


Link to post

Nu sunt si n-au fost niciodata romanii un popor unit sa faca asa ceva.

 

Daca nu o dadeati in generalitati legate de neam si codru, nu va simteati bine, nu?

S-a invetat "dreptul la benzina" si pe mine a uitat sa ma anunte cineva? :shock:

 

---

 

Lipsa ratiunii naste monstri.

http://www.chilian.ro/blog/viewpost/228.html

Se presupune ca in zilele x,y,z sa nu mergem la pompa. Ca sa le scada veniturile benzinarilor. O idee excelenta (pe dracu!), numa' ca nu zice nimeni ca tu nu trebuie sa circuli cu masina in zilele alea. Caci, daca circuli, in ziua z+t o sa trebuiasca sa bagi benzina. Ca benzina pe care ai bagat-o nu e in zilele x,y,z ci mai tarziu, este o pierdere imensa (cam cat simt eu cand omor o musca cu parbrizul) pentru OMV/Petrom. Daca e anuntata, se poate transforma chiar intr-un avantaj, mai trimit 1-2 oameni acasa per benzinarie, salarii mai mici rezulta profit.

Si concluzia o sa fie una din urmatoarele:

"nu a mers pentru ca romanii nu sunt o natie in stare sa faca asa ceva (nr: un protest)"

"in Romania nimeni nu te baga in seama"

"era mult mai bine pe vremea lui Ceausescu (nr: ii apreciez mai ales pe cei de varsta mea, cei care stiu din parti cat de bine era sa dosesti benzina pentru concediul anual)"

  • Like 5

Share this post


Link to post

Imi permit sa ma bag si eu pt un post in discutie ...

1. In unele benzinarii sunt atat de low cu nr de angajati, incat daca ar mai da pe cineva afara nu ar mai acoperi intregul program de functionare cu nr de angajati diminuat.

2. Am vazut ca circula via messenger sau diferite forumuri ideea ca romanii sa nu mai alimenteze de la O ANUMITA companie petroliera, cum ar fi OMV/Petrom. Deci nu zice nimeni sa nu mai circuli deloc cu masina, doar sa alimentezi din alta parte, de la Petrom si OMV sa alimenteze doar firmele care au contracte sau carduri pe care le folosesc angajatii la alimentarea cu carburant.

3.Cu mentalitati de genul "proteste din astea = degeaba" nu cred ca se va schimba ceva in tara asta. Se vede cu ochiul liber ca ne indreptam spre faliment (tara cu totul) si nimeni nu face nimic. In alte tari, gen Grecia,Spania ,Suedia (chiar am prieteni care sunt acolo) oamenii nu inghit toate prostiile statului...aici se pare ca au gust bun !

4.S-au scumpit carburantii, in scurt timp se scumpesc toate. Deci, daca nu se face nimic, tot o luam in mana. Asa, macar unii incearca ceva, orice, macar sa nu zica , ca nu au incercat si au stat sa se uite cu mainile in san, din spatele monitorului/ TV-ului.

Mai bine am incerca sa gasim solutii (noi astia "restul") daca alesii nostri dragi nu sunt in stare (sau nu le pasa). Nu uitati ca tot voi i-ati votat (desi, sincer, toti sunt o apa si un pamant)

  • Like 8

Share this post


Link to post

Iti raspund doar la primul punct, nu are rost sa scriu prea mult. Ai fi surprins sa afli ca in Franta 2/3 din benzinariile in care am alimentat eu erau complet automatizate. Nu aveai card, nu bagai. Si mai intai iti lua banii si dupa bagai benzina/motorina. In Portugalia aveau o singura persoana, un casier, cumparai bon prepaid de la el, bagai benzina, iti dadea restul.

In ambele tari benzina era mai scumpa ca la noi, taxele de drum sunt mult mai mari si nu au existat proteste, din cate stiu eu, pe aceasta tema. Probabil are legatura cu faptul ca oamenii de acolo nu considera masina si drumul un drept, ci ceea ce este, un lux.

  • Like 3

Share this post


Link to post

In Franta sunt benzinarii automate din 1991 si banii ii ia dupa card dupa ce alimentezi. Iar sa-ti mai spun ca veniturile lor sunt mai mari ca ale noastre? Cred ca ai auzit destul aceasta placa.Iar faptul ca tu consideri ca in Franta , masina este un lux-te inseli,este o necesitate. Si drumurile sunt tot o necesitate sau o conditie a dezvoltarii.

  • Like 2

Share this post


Link to post

[...] oamenii de acolo nu considera masina si drumul un drept, ci ceea ce este, un lux.

Asa crezi tu ?! Ti-a spus cineva de acolo asa ceva ?! Isi batea jos de tine amice ! Exagerand un pic, la aia fiecare membru de familie are masina personala ! Aia au supersutostrazi si tu vii cu prostii d-astea cum ca masina si strazile sunt un lux ? Nu esti in stare sa citesti un post mai sus unde omul spune (CEVA EVIDENT !!!) ca pretul carburantilor afecteaza pretul painii, al carnii, al hartiei igienic si orice alt produs care-ti vine tie la colt sau l;a hipermarketul de cartier. Sau si astea sunt un lux ??? Ce ne sfatuiesti ? Sa cultivam porumb in spatele casei si sa plecam la vanatoare de ciori ca s-avem ce pune pe masa ???

  • Like 6

Share this post


Link to post

In Portugalia aveau o singura persoana, un casier, cumparai bon prepaid de la el, bagai benzina, iti dadea restul.

 

In Ucraina e ceva asemanator, in sensul ca intai te duci la casierie (care casierie are doar o fereastra mica in genul exchange-urilor de la noi si un sertar, nu m-ar mira sa fie si antiglont geamul), pui in sertar aproximativ de cat vei pune benzina (cand nici nu esti familiarizat cu grivnele chiar e un chin sa calculezi), dupa care te poti duce la masina sa alimentezi. Dupa ce alimentezi, te duci lar la casierie si iti iei restul sau mai pui, daca ai estimat mai putin. Tampit sistemul, dar asta e.

Acu n-am incercat sa platesc mai putin si sa pun mai mult, cine stie ce Kalasnikov are casierul la el in dugheana. :D

 

Avantajul la ei e ca litrul de benzina e doar 3-3.3 ron in banii nostri. :D Niciodata n-am plecat spre Moldova/Ucraina cu plinul facut din Ro.

Edited by laurentziu83
  • Like 2

Share this post


Link to post

2. Am vazut ca circula via messenger sau diferite forumuri ideea ca romanii sa nu mai alimenteze de la O ANUMITA companie petroliera, cum ar fi OMV/Petrom. Deci nu zice nimeni sa nu mai circuli deloc cu masina, doar sa alimentezi din alta parte, de la Petrom si OMV sa alimenteze doar firmele care au contracte sau carduri pe care le folosesc angajatii la alimentarea cu carburant.

 

Da, logica strategie. Luna asta nu alimentez de la tine, dar recuperez luna viitoare. Unde e boicotul? Cine e asa de naiv sa creada ca poate falimenta o companie de nivelul OMV daca nu baga 3 zile carburant de la ea. Apropos, eu alimentez o singura data pe luna. Asta se considera boicot?

 

 

3.Cu mentalitati de genul "proteste din astea = degeaba" nu cred ca se va schimba ceva in tara asta. Se vede cu ochiul liber ca ne indreptam spre faliment (tara cu totul) si nimeni nu face nimic. In alte tari, gen Grecia,Spania ,Suedia (chiar am prieteni care sunt acolo) oamenii nu inghit toate prostiile statului...aici se pare ca au gust bun !

Pe acolo protestul e la granita revolutiei. Protestele actuale sunt gen "greva japoneza" ori ne punem banderole violet dar intre timp ne facem treaba.

 

4.S-au scumpit carburantii, in scurt timp se scumpesc toate. Deci, daca nu se face nimic, tot o luam in mana. Asa, macar unii incearca ceva, orice, macar sa nu zica , ca nu au incercat si au stat sa se uite cu mainile in san, din spatele monitorului/ TV-ului.

Se ieftinesc carburantii, nimic nu se pre ieftineste, deci tot o tii in mana. :P Tocmai, unii incearca sa faca ceva doar sa nu spuna lumea (si probabil ei) ca nu au incercat nu neaparat ca vor cu orice pret sa obtina un lucru. Am incercat...n-am reusit, dar macar am ramas in istorie...

  • Like 2

Share this post


Link to post

"Se ieftinesc carburantii, nimic nu se pre ieftineste, deci tot o tii in mana".

Din curiozitate, de ce sunt unii gica contra?

Edited by augustinionut
  • Like 4

Share this post


Link to post

La ce?

 

L.E. Era o completare, o constatare. Cand a scazut pretul combustibilului, nimeni nu a sarit cu gura de ce sunt preturi mari la alimente ...etc.

Edited by zeneseu
  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu ma abtin sa scriu pe topicul asta ca daca afla lumea ca lucrez pentru OMV Petrom imi iau 30 de minusuri instant :mrgreen:

  • Like 5

Share this post


Link to post

Asa, asa, sa nu afle nimeni. Ti-am dat plus, ca deja se gasise un namac cu minusuri ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si in dulcele stil romanesc ... articol Jurnalul

 

Petroliştii ar pierde teoretic circa 23 de milioane de euro într-o zi de boicot total din partea populaţiei. Practic românii au dat like pe Facebook, şi-au pus status pe mess cu link la eject.ro, şi-au umplut unii altora mailurile de spam apoi au mers liniştiţi la benzinării să facă plinul la maşini.

 

Ma mir ca nu s-a facut si o petitie online ! Citatu' articolului e asta insa:

 

Sau pur şi simplu să se meargă cu sutele de maşini şi să se blo­cheze, la Bucureşti, Guvernul, aici Prefectura, sediile patro­na­telor, nu să-mi vină la mine cu mărun­ţiş, mânca-le-aş, că şi aşa aveam nevoie de mărunt, la mine nu are efect... Dacă au pro­testat azi şi la mine în afară de protestul de cinci bani? Pe cuvânt că eu am avut vân­zări mai bune as­tăzi", spune benzinarul care a do­rit să rămână anonim.

Share this post


Link to post

Din acelasi articol...

La ora 12:30, la staţia PETROM din Piaţa Creangă, din centrul urbei, câteva maşini erau parcate la intrarea în staţia PECO, însă niciuna nu bloca accesul.

E greu sa faci pe viteazul cand poti fi sanctionat pentru asta...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu cred ca se rezolva nimic cu un astfel de protest. Cel mai bun protest este sa folosesti mijloacele de transport in comun sau mersul pe jos ( pentru cei care nu fac naveta - prea multa comoditate este intre noi ). De cand mi-am luat masina o folosesc numai si numai cand este cazul, nu cum fac altii care se duc si la paine cu masina.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Asa, asa, sa nu afle nimeni. Ti-am dat plus, ca deja se gasise un namac cu minusuri ...
Ce uameni dom'ne, ce uameni :mrgreen:

Share this post


Link to post

S-a invetat "dreptul la benzina" si pe mine a uitat sa ma anunte cineva? :shock:

tu vii cu prostii d-astea cum ca masina si strazile sunt un lux ?

Din câte citesc eu pe aici, constat că @Satori n-a mai citit Constituţia de foarte mult timp :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...