Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Am pus ieri benzina Premium 95 de la Petrom cu 4.06 lei/litru20_grumpy.gif

Share this post


Link to post

Io am facut plinul in seara de rev, am zis ca nu e rau sa fac o completare de 1 mil- insa o scumpire de vreo 3 mii de lei- asta nu e de ici-de colo. Astept cu interes regularizarea la curent, maine platesc si telefonul, am de umplut doua butelii (cu gepeleu). Salarul il astept cu interes, abia pe 11.

Multumim din inima guvernului pentru indexarile de inceput de an- multumita lui buzunarele noastre se vor goli mai eficient si mai rapid.

Share this post


Link to post

Nu te mai plange atat de scumpirile astea, habar nu ai cati din mediul privat si-au pierdut slujba acum un an datorita crizei sau la cati le-au fost micsorate salariile fara sa stea cineva la negocieri cu sindicatele pesediste in strada, si nu au mai bocit ca o muiere.

Cui nu-i ajung banii mai cauta o a doua slujba sau isi cauta altceva.

 

E nevoie de marirea unor accize pentru corelare cu preturi UE.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Man, tu tii partea guvernului. Nu intru in polemici cu tine.

De curiozitate, cine m-ar angaja pe mine, care nici nu stau in oras? Lasa, nu raspunde. Ar fi offtopic.

Share this post


Link to post

Pai esti legat de glie? :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

La 26 km de cel mai apropiat oras si la 4 lei si ceva benzina si un consum mixt de 8-8,5%- unde as ajunge? Si cat crezi ca se poate rezista asa?

Am al doilea, al treilea si chiar al patrulea job: foto, pc (si tot ce tine de acesta, inclusiv supravegheri video), instalatii (electrice, apa, aer comprimat). Si nu numai. Am zis totusi s-o lasam asa.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai vezi.. si ma acuzi ca tin eu cu guvernul de parca ar fi taicamiu ministrul finantelor. Eu tai factura si platesc la stat pt fiecare leu pe care-l incasez, tu nu declari un leu la fisc din banii extra, si tot eu tin cu guvernul :) )

 

Eu ma bucur daca se scumpeste benzina, circula mai putini si ajung mai repede la munci si cheltui mai putin pe benzina :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce poanta buna aia cu "circula mai putini"... Mai ales in B.

Ai impresia ca din cauza celor ca mine nu progreseaza statul? Ai impresia ca n-am vrut sa-mi fac firma? Dar pentru? Sa muncesc de sa nu mai ramana nimic dupa ce platesc birurile? Moarte celor ca mine, care se zbat sa supravietuiasca!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hai nu te victimiza ca Basescu, sunt oameni care traiesc cu adevarat greu :)

Toti trebuie sa inteleaga, ca indiferent cat castigi trebuie sa platesti procent la stat,

nu e o sodomizare a evazionistului de catre stat, taxele sunt in orice tara.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Udrea, hEba, boc, vid-eanu etc. P-aia ii doare-n brisca de taxe si benzina scumpa, ca ei e cinstiti.

Hai ca nu mai intru pe topic sa postez, ca mi-e ca se supara colegii ca monopolizam discutia.

Sus cu taxele, impozitele si disponibilizarile! La mai mare! 4 lei pe litrul de benzina e prea putin. Vrem sa fie macar 6.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu fac politica aici si nu insist sa explic din cauza cui nu au intrat bani de la organismele finaciare externe.

Accizele se mai maresc inca dintr-o cauza: trebuie platite salariile bugetarilor si pensiile. Cum nu sunt bani, eu zic ca nu vor avea alta cale decat accize si mai mari si disponibilizari masive. La privat s-au luat masuri dure, la bugetari abia incepe. Ai vazut, UE cere.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Presimt o revigorare a "afacerii" cu montaj instalatii GPL :)

Tommy & Lucian treceti pe topicul cu politica mai bine ... Tommy apropo de particular ai perfecta dreptate dar sint cazuri si cazuri...

GPLu' s-a scumpit?

Share this post


Link to post

Petrom Barbu vacarescu 4.11lei/litru :(

Off topic

E nevoie de marirea unor accize pentru corelare cu preturi UE.

Uite o comparatie berea Duvel 2,50 euro in Belgia si 27 lei in Romania, la Carrefour. 3000 euro salariu 1,10 euro litru benzina/3000 rom salariu - 4.00 ron litru benzina. Apa, 1,25 litrii - 1.75 euro/2 litrii - 2.5 ron. Deci s-a scumpit benzina!

post-5441-126255955478_thumb.jpg

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Pluralul de la litru e litri, si nu litrii oricata bere de aia scumpa ar bea cineva, chiar si daca ar pune-o in rezervor.

Desigur raportarea preturilor la un salariu, fie el si mediu, din vreo tara europeana,

e un act la fel de inteligent, chiar si intr-o piata a muncii libera la circulatie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pluralul de la litru e litri, si nu litrii .

Yap... :osanale: In rest :shock:

Share this post


Link to post

Poate sa se faca benzina si 5.00ron pe litru,pretul a ajuns atat de mare incat scumpirea de la inceput de an nu se vede la pompa atat de mult nici la portofel nici la rezervor.

Ce bag eu a ajuns 4,20 litrul,acelasi nivel ca in Mai 2007.

Share this post


Link to post

E nevoie de marirea unor accize pentru corelare cu preturi UE.

Aaaaa NU. E nevoie de cresterea accizei pentru colectarea de venituri la bugetul de stat ;) .

Oricum, there is hope: GPL sau masina mai mica :) .

Share this post


Link to post

Astazi m-am dus pe jos la servici, intrucat in 20 de minute ajung, si sa vedem cat rezistam. As vrea sa extind sistemul asta la toate zilele in care nu ploua. Nu as face eu cine stie ce economie din 3 km pe zi pe care nu-i mai fac cu masina, insa de la servici mai ajungeam si in alte parti, tot cu masina, iar kilometrii se adunau.

Anul trecut, pe vremea asta, ma lasam de fumat si chiar am reusit. Vedem anul asta ce iese.

 

...sau la cati le-au fost micsorate salariile fara sa stea cineva la negocieri cu sindicatele pesediste in strada, si nu au mai bocit ca o muiere.

Daca nu semnam acum un an reducerea salariului pe CM de la 1000 la 800 ron acum stateam cu parintii si imparteam pliante prin cutiile postale. Si-asa mi-e suficient ca, in perioada concediului, sunt platit la cat e trecut in CM, adica mi se taie vreo 400 de lei la salar pentru 2 saptamani de concediu. Si mai si lucrez 2 sambete pe luna fara sa-mi plateasca nimeni orele suplimentare si am doar 21 de zile de concediu anual.

Da asta e, zicem mersi ca mancam o paine cat mai tine criza. Dup-aia, mai vedem.

 

Sa vezi cat ar costa Ursus in Belgia...

De ce dracu' m-as duce in Belgia sa beau panarama aia de Ursus? Eu sunt dependent de bere nefiltrata, daca se poate in halba cu bruma pe ea, si sa ma duc in patria berii sa beau ce beau si acasa, totusi...

 

 

 

LE: GPL nu-mi pun pe masina asta nici sa ajunga 20 ron litrul de benzina. Nu sunt atat de dependent de ea.

Mi-a placut enorm insa sistemul de trenuri de navetisti din Franta, ce scoteau o medie de 90 km/h in interiorul departamentului (cum sunt judetele la noi), plecai de acasa din satul sau oraselul unde locuiai, in 10 minute erai la gara, te suiai in tren, citeai ziarul, intr-o ora ajungeai in gara la St Lazaire sau Gare de Lyon, de acolo coborai la metrou, si in inca 10-15 minute erai la birou. La asa sistem nici nu mai simti nevoia de masina decat pentru cumparaturi sau concedii prin tara si nu te mai doare asa mult de consum sau de cat costa benzina. Dar noi mai avem pana sa pricepem asta, la noi s-a inteles gresit ideea transportului in comun, si anume faptul ca trebuie sa si ofere oarecare confort ca sa atraga lumea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Anul trecut, pe vremea asta, ma lasam de fumat si chiar am reusit. Vedem anul asta ce iese.

 

 

Laurentiu,eu zic ca anul viitor sa incerci sa te lasi si de mancat...sa vezi atunci economie ce iese :banana:

Share this post


Link to post

4,12 lei benzina in Piatra si Tirg- la petrom. 2,1 lei gazul - am bagat si eu de 45 lei intr-o butelnita. Ca aia din bucatarie e usurica, mai tine maxim o saptamana-doua.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Anul trecut, pe vremea asta, ma lasam de fumat si chiar am reusit. Vedem anul asta ce iese.

 

 

Laurentiu,eu zic ca anul viitor sa incerci sa te lasi si de mancat...sa vezi atunci economie ce iese :banana:

Mai stii bancul ala?

 

-Mitica, am auzit ca te-ai lasat de fumat, felicitari, tine-o tot asa.

-Ei as, de unde atata? M-am apucat si de baut si nu imi mai ajungea chenzina. :P

 

Asa si eu, am alte cheltuieli ce merita mai mult. :)

Share this post


Link to post
... La asa sistem nici nu mai simti nevoia de masina decat pentru cumparaturi sau concedii prin tara...

Majoritatea nu are automobile, nici in RO. Aici ai senzatia ca te-ai nascut in masina si ca nu se poate trai fara ea. Majoritatea cunostintelor mele n-are masina si nu este bagubita cu ceva, din contra.

 

Altfel, accisele sunt un mijloc de plata a datoriei externe. Cand datoria fiecarei familii din RO se ridica la peste 4.500 euro, nu stiu de ce mai mira pe cineva orice crestere de taxe. Partidul prezidential a ales devalorizarea in loc de restructurare, reducere, somaj, deh, politica populista practicata in RO de 20 de ani (sa taiem coada cainelui cat mai leeeeeent). Deci, in rezumat, pentru a putea plati salariul unui cadru didactic (bujetar, pensiunar), marim pretul la benzina. Pana la urma, o masura normala. Anormal este sa se mire cel in cauza.

Share this post


Link to post

Pai daca nu a avut profesori sa il invete...

Share this post


Link to post

Rompetrol a anuntat ca va scumpi incepand de miercuri preturile de referinta la benzina si motorina comercializate in reteaua proprie cu sase bani pe litru.

 

Astfel, pretul benzinei Efix 95 va fi de 4,39 lei pe litru, iar cel al benzinei Alto 101 va fi de 5,00 lei pe litru. Motorina Efix Diesel se va comercializa cu 4,19 lei pe litru, iar motorina Diesel Alto 55 va costa 4,48 lei pe litru.

 

Ultima modificare a preturilor carburantilor comercializati de Rompetrol a avut loc in data de 4 martie, cand benzina si motorina au fost scumpite cu sase bani pe litru.

 

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...