Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Am atins absolut aceleasi viteze maxime si pe gaz si pe benzina. Poate ca am ajuns cu 1 sec mai tarziu la aceeasi viteza pe gaz. Poate cu 2. Poate si cu 3, de la mine. Asta sa fie diferenta? Pai conteaza? La Matiz? Damn, circul pe strada, nu pe circuit.

Share this post


Link to post

Diferentele sunt minore si se simt doar atunci cand mergi cu masina plina(pasageri/bagaje) sau cand te folosesti de toata puterea ei. In oras si in timpul folosirii in mod normal diferentele sunt neglijabile :)

 

:o fftopic: Spre exemplu eu ,aproape, mi-am recuperat investitia facuta in instalatia de GPL, iar Andrew cred ca a facut la fel :)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Super tare... noul pret de referinta Petrom .. Premium 95 - 3.13 Ron

Share this post


Link to post

Am bagat aseara Mol Evo cu 3.99 Ron/l. De fapt, de cand a inceput sa scada pretul benzinei numai pe Evo o tin. Ma gandesc ca acum 1 luna costa ~4.2 ron/l benzina de 95 de la Mol.

Share this post


Link to post
Ei haide acuma. Vezi ca macane. O diferenta tot exista.

Cel putin la mine nu prea se cunostea...asta daca nu-i stringi surubul si incerci sa mergi cu aer...

Am trecut pe benzina acum sa vad cum merge...dupa primele zile cind :wallbanger: am dat reset la ECM si acum merge bine :lavolan: si sint :drinkers:

Share this post


Link to post

Am facut ieri plinul cu 3,21- azi e 3,16 in Piatra- a luat tatal meu. Ce scade pretul frate...

Share this post


Link to post
Am bagat aseara Mol Evo cu 3.99 Ron/l. De fapt, de cand a inceput sa scada pretul benzinei numai pe Evo o tin. Ma gandesc ca acum 1 luna costa ~4.2 ron/l benzina de 95 de la Mol.

 

Explica-mi si mie te rog logica pentru care la un motor de Matiz bagi penzina de aproape 4 RON/L in conditiile in care exista si la aproape 3 RON/L !

Share this post


Link to post

Cristi- ti-e ciuda ca baga benzina mai scumpa decat pui tu la vapor? =))

Sincer- buburuza mea nu a vazut mai bun decat top99- sa mor daca am simtit ceva schimbat in comportamentul masinii.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Nu mi-e ciuda de nimic, doar ca din ce am simtit, in comportament nu se schimba niciodata nimic la motoare care NU sunt gandite sa isi schimbe comportamentul ( adica ECU NU se adapteaza ) functie de cifra octanica.

Se schimba doar zgomotul produs de motor la detonare si probabil de aici si placebo cum ca trage mai bine.

Spre exemplu, intr-o masina cu evacuare "sport" vei avea intotdeauna impresia ca mergi mai repede fata de una in care NU auzi nimic de la motor / evacuare.

Adevarat ca sunt anumite benzinarii / pompe unde , din nedovedibile motive bagi benzina care se consuma mult mai repede. Probabil ca e ceva dubios cu acea benzina dar repet, nedovedibil.

Cel putin cu ce masini am mers eu pana acum nu s-a simtit diferenta la cifra octanica ci la comerciant.

Asa cum am mai zis, cu Shellul ( foarte respectat afara ) cel mai scump nu mai sarea masina de 180km/h deloc iar cu Aral mult mai ieftin, era o poezie de drum.

In tara : cu Rompetrol NU efix ci d-ala albastru masina merge cel mai lin, cu Petrom la fel, cu Mol la fel, Lukoil la fel samd. Real, in conditiile in care CRED ca am pastrat conditiile de mers cea mai ieftina benzina s-a consumat cel mai greu. Adica inversul logicii de mai sus de la colegul nostru.

Acum in conditii limita ( 6900 rpm ) nu stiu sa fac diferente pentru ca de obicei atunci ma chinui sa tin volanul drept.

In conditiile in care motoarele GM NU sunt pretentioase la cifra octanica mi se pare mai util sa folosesti benzina care iti ofera cea mai mare distanta / rezervor, indiferent care e ea, iar sa pleci de la premisa ca daca e mai scumpa e mai buna, mai ales in .RO mi se pare o copilarie.

Singurul test relevant mi se pare "liniuta" pana la sa zicem .. 150 km/h folosind carburanti diferiti pe acelasi tronson de drum si daca iese vre-o diferenta in timpi atunci se poate trage o concluzie.

Greu de crezut ca la o masina pana in 100bhp o sa existe diferente, chiar si minime, poate ca dupa 300-350 da dar si acelea minime tinand cont de studiile revistelor de specialitate care zic cum ca abia peste 250 bhp se adauga undeva la 8 bhp folosing benzina de top fata de cea normala. Iar cei 8 bhp la 250 initiali, nu prea sunt sesizabili.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

:o fftopic: Ce bine-i sa ai diesel...habar n-am cat costa motorina, eu stiu doar ca bag de 100 lei si fac Iasi - Barlad tur-retur de 2 ori.

Share this post


Link to post

Si uite asa ti-ai mai umplut 1 data frigiderul :P

Share this post


Link to post

Sunt constient...acusi sar sacalii...Tommy, andreib, mdascalu, Leone, etc etc > :)

Share this post


Link to post

Oh, nu.. uite de cand nu am mai postat aici.. crede-ma ca nici eu nu ma uit cat costa benzina, e o cheltuiala foarte mica la cat merg eu. (37k in un an si 10 luni, probabil trec de 40 de mii pina fac 2 ani)

Share this post


Link to post

Subtil ca de obicei...Nici eu nu exagerez cu plimbarile, cu masina mea am doar 43.000 km intr-un an si 4 luni. Ma refeream insa la luptele seculare dintre "petrol-fani" vs "diesel-fani".....Stiu ca am doar 3 aliati, wallaby, mircea si bogdanG, dar cred ca toti dorm la ora asta :(

Share this post


Link to post
...eu stiu doar ca bag de 100 lei si fac Iasi - Barlad tur-retur de 2 ori.

Bagi de la tir?

Share this post


Link to post

Niciodata. Doar OMV, "sprint diesel" parca.

Share this post


Link to post
bag de 100 lei si fac Iasi - Barlad tur-retur de 2 ori.

 

In spatele uni camion la aspiratie cu 70/h cu a V-a ? > :)

 

P.S. ia-o ca pe o gluma

Share this post


Link to post
Niciodata. Doar OMV, "sprint diesel" parca.

Da, si eu tot de ala bag. Parca au intrat in pamant astia cu tirul de vindeau, nu mai vinde nici unul.

Share this post


Link to post

Nu stai (locuieşti) unde trebuie :)

Share this post


Link to post
Niciodata. Doar OMV, "sprint diesel" parca.

Sunt nevoit sa ma repet. Produsele OMV sunt aceleaisi de la Petrom, dar mai scumpe. Asa ca ca eu bag numai TopEuro Diesel de la Petrom, are mai putin sulf.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
/.../ crede-ma ca nici eu nu ma uit cat costa benzina, e o cheltuiala foarte mica la cat merg eu /.../

M-aţi făcut curios cu topicul ăsta şi astăzi m-am uitat şi eu... cu cât am cumpărat benzina. Întotdeauna fac plinul şi ştiu doar cât m-a costat toată alimentarea, nu şi preţul per litru.

Deci azi: MOL 95 cu 3,36 lei/ litru. O fi scump? O fi ieftin? Mai prost e că, spre ruşinea mea, habar n-am cât a costat benzina asta când era scumpă...

Share this post


Link to post

Acum te-a costa cu aprox 25% mai putin.

Share this post


Link to post

Nu-i rău. Păcat că nu putem să şi mâncăm benzină.

Share this post


Link to post

Azi, plin Petrom '95 199RON ( au intrat 59,8L) pana la click ( mai aveam ceva ceva benzina pe fundul grasanei ) .

Una peste alta, la 1 plin economisesc deja aproape 50 RON ( si asta cam la 3 zile ) deci indiferent de interese, mie imi place criza.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...