Jump to content
Sign in to follow this  
Alex.T

Tremurat In Mers

Recommended Posts

Se vede, mai jos, mai in dreapta, in spatele unui furtun.

Share this post


Link to post

sa ne tii la curent cu evolutia...

Reparatia temporara este deadereptul ridicola dar daca rezolva situatia este acceptabila...

off: poate ne vedme in pitesti la o apa plata

Am facut la inceput un test drive pe 1.2 si a fost ok la 4400 rpm mai jos... era "puturoasa"

Legat de problema cu egr iti pot spune doar succese si rezolvare urgenta.

P.S. La Pitesti au mereu acceasi problema ... nu au piese pe stoc... oare este asa greu sa ai cate un a din fiecare categorie pe stoc (sa poti asambla o masina pe loc) ...

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post
vis-a-vis de mersul motorului "rotund", singurul simptom este ca uneori, intr-a 4-a pe la 60 cat mai constant, ma mai leagana fata-spate, dar usor...cine are turometru pe 1,2l sa-mi spuna si mie ce turatie este in acest regim...

 

Si eu m-am confruntat cu problema asta de cateva ori (nu multe) - in treapta a 3-a - daca stau bine sa ma gandesc; schimbatorul de viteze, avand un oarecare joc cand e in viteza, se "zbate" un pic fata spate. Posibile cauze ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
schimbatorul de viteze, avand un oarecare joc cand e in viteza, se "zbate" un pic fata spate. Posibile cauze ?

Cu toate ca, "comparam mere cu pere" la motorul de 1.4 de zbate in toate treptele care sunt spre bord (1,3,5) can tii mana pe el impins in fata.

Share this post


Link to post

@DevBreak Merci pentru urari.

 

La mine schimbatorul sta "linistit" in orice treapta. Nu ma deranjeaza decat ca agata la introducerea in viteza.

Share this post


Link to post

Revin cu o observatie:

De cand am mufa de la EGR scoasa consumul a scazut si masina merge mai bine.

Ultima oara am alimentat cu 25 l (cand s-a aprins becul de benzina) si de atunci am parcurs peste 275 de km (mers exclusiv urban) in conditiile in care eu nu mi-am schimbat stilul de conducere. Din acesti 275 de km aproximativ 80 au fost teste facute de cei de la service, deci masina a fost condusa si "linistit" si turat.

Share this post


Link to post

din ce spui tu rezulta un consum de 9.09 la suta... deci esti in parametrii cu motorul de 1,2 :) ... cat iti consuma piana acum de spui ca tia scazut?

Share this post


Link to post

Am ajuns la 296 de km si tot nu s-a aprins becul.

 

@DevBreak De obicei cu 13 l faceam cam 135-140 de km. Dar de data asta au fost si alti factori care puteau mari consumul: AC, mers forjat, mers mult in aglomeratie (chiar si in dimineata asta am mers in aglomeratie plus ca am stat mult la Podul Viilor).

Share this post


Link to post

Din pacate nu am putut edita postul anterior asa ca revin in acesta cu noi amanunte: la 302 km mi s-a aprins beculetul pentru benzina.

Intrebare: Daca merg cu mufa de la EGR scoasa ii poate dauna motorului?

Share this post


Link to post

Nu dauneaza motorului, poate, pre-catalizatorului, dar nu stiu pe cineva care sa garanteze acest lucru. Cert este un lucru, motorul nu se mai incadreaza in categoria de anti-poluare. Oricum, in accelerare puternica si peste o anumita turatie (> 3000 rpm) electro-valva se inchide, adica te afli la timpul prezent.

Share this post


Link to post

Eu ma gandeam la treaba asta pentru ca mi-a scazut consumul urban destul de mult si masina parca se misca mai bine.

Share this post


Link to post

E normal ca merge mai bine si ca are un consum mai redus, nu mai bagi gaze arse inapoi in cilidri. Temperatura din camera de ardere este mai mare, adio misfire, depuneri si alte alea. Banuiesc ca motorul iti trage acum de la peste 1500 rpm in sus si nu mai simti consumul de la A/C.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Din pacate nu am turometru insa se simte ca trage "mai de jos".

Share this post


Link to post

No... şi dacă-i aşa, de ce n-am merge cu toţii cu mufa asta scoasă?

Ce riscăm, exact? Că de câştigat se pare că ceva câştigăm.

Că poluarea pe care o pot reduce eu pe toată durata de viaţă a maşinii cuplând acel conector o rezolvă în câteva zile doar unul din numeroasele camioane RoMAN, autobuze RoCAR şi tractoare care încă circulă nestingherite.

Share this post


Link to post

Riscam sa nu mai avem motoare euro3-4 la stopuri si in regim jos de turatie, in urban. Costurile acestea nu se masoara la global, in asamblu majoritatea populatiei este mediocra si per global, populatia este in crestere. Eu ma indoiesc ca inteligenta va dispare.

Share this post


Link to post

Cu mufa de la EGR scoasa, nu ai MIL aprins?

Share this post


Link to post

Sigur.

Share this post


Link to post

Ba da. Este aprins in permanenta. Si din cate am inteles eroarea asta nici nu se poate sterge printr-un reset.

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Reset din scanerul lor (hard) sau al altora (soft).

Share this post


Link to post

Poti sa-mi explici te rog sa inteleg?

Care este diferenta intre aceste reseturi?

Share this post


Link to post

Anumite erori din ECM-ul kalos/Aveo nu se sterg prin PowerOn Reset (intreruperea alimentarii), doar, prin comanda de reset dat din scaner (hard) sau scaner soft - PC scaner (prin comanda pe portul EOBD).

Share this post


Link to post

Am priceput. Multumesc.

Important (pentru garantie) e ca "la o adica" se pot sterge aceste erori si in afara service-ului.

Share this post


Link to post
Stimate Adrian C, tu ai vazut despre ce motor se vorbeste aici? NU e vorba de 1.4 16v...

 

Cred ca am vazut despre ce motor se vorbeste din moment ce am zis:

"greu de dus de un motor asa de mic, cum e cel de 1.2"

 

 

P.S.: scuze de offtopic

Share this post


Link to post

@mazzy4you

 

Care este statusul problemei cu EGR, ai reusit sa il schimbi?

Share this post


Link to post

Inca nu m-au sunat sa-mi zica sa ma duc sa schimb piesa. Oricum nu ma grabesc. Consuma mai putin si merge mai bine. :)

Update la consum: cu 12 l am facut aproximativ 150 de km exclusiv urban.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...