Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

S-a Scumpit Benzina

Recommended Posts

:o Shellu a avut intotdeauna benzina de calitate sau cel putin n-am prins niciodata benzina proasta ..si aveau V-Power sau Racing nu mai stiu cum se chema la care intr-adevar se simtea calitatea

Share this post


Link to post
:o   Shellu a avut intotdeauna benzina de calitate

Si manelele mele la fel... =)) Am incercat si eu odata la matiz cand am alimentat la Shell prin Militari daca nu ma insel si nu mi s-a parut mai sprintena, mai buna totusi ca rompetrolu'. tot Luk-ul si Mol-ul raman baza, dar la Mol e mai buna, dar consuma putin mai mult. Acu merg pe motorina de petrom, ca numa dintr-aia am voie la dieselache sa pun, ca daca pun din alta parte si atunci pateste ceva pasatelu', am b...to cu unchi-miu, asa ca mai bine mai prost, dar mai sigur.

Share this post


Link to post

O fi fost in buc sau prin alte zone ... dar in Or. n-am vazut si nici auzit pe nimeni sa se planga de ex Shell

Share this post


Link to post

Anunt: se scumpeste separat benzina cu plumb, prin marirea separata a accizelor pentru benzina cu Pb. Un plus de 7%, adica 900 lei in plus la litru.

Share this post


Link to post

Iar se scumpeste??!!... :o ...Trebuie sa-l scoatem la rampa iar pe Basescu cu vreo declaratie s-o mai dea in jos iar... :-?

Share this post


Link to post

Adica toata campania lui bsexu a fost frectie Diana la picior de lemn? Ca eu ma asteptam sa reduca preturile la carburanti cu minim 5-10 mii de lei, nu cu 900 de lei amarati ca sa aiba ce sa scumpeasca acum.

Si ei ce-o sa rezolve acum, si asa incepusera multi sa puna benzina fara plumb in daciile lor ca era mai ieftin si oricum mergeau ca dreaku.

Share this post


Link to post

Dinu Patriciu: Produsele petroliere s-ar putea ieftini cu 9%

 

Presedintele Rompetrol, Dinu Patriciu care a participat marti la intalnirea reprezentantilor companiilor petroliere cu presedintele Traian Basescu a declarat ca a propus 3 solutii pentru stabilizarea pretului la carburanti, solutii care ar putea duce la iefinirea produselor petroliere cu 8-9 %.

 

"A fost o intalnire foarte pozitiva. Anterior ni se cerusera solutii pentru optimizarea preturilor produselor petroliere, dat fiind avantajul pe care Romania il are: titeiul propriu care acopera circa 45% din consumuri (65% in cazul benzinei si motorinei).

 

Rompetrol Rafinare Constanta nu foloseste titei din tara, dar a prezentat trei solutii prin care pretul produselor ar putea fi scazut", a declarat Dinu Patriciu.

 

Solutiile prezentate de seful Rompetrol sint:

 

- operarea, de catre Rompetrol, a conductelor dintre Midia si Constanta (22 km), distanta pe care compania plateste acum 7 USD/to inclusiv "pierderile", respectiv furturile. Operatorul actual afirma in scris ca nu poate opera aceste conducte.

– micsorarea costurilor de transport si distributie a energiei (13 USD/MW) la un nivel rezonabil, comparabil cu cel din U.E. (2 – 2,5 E/MW).

– egalizarea accizelor la benzina si motorina, intarirea normelor de autorizare a depozitelor fiscale, precum si alte masuri de combatere a evaziunii fiscale si contrafacerii produselor petroliere, care sa micsoreze semnificativ cota pietei negre si sa o creasca pe cea a producatorilor legitimi.

 

Patriciu a adaugat ca "aceste solutii au fost pozitiv primite de Presedintele Romaniei, care ne-a promis sprijin pentru rezolvarea lor".

 

Declaratia a fost facuta de Dinu Patriciu ziaristilor, inainte de a intra la audieri la Parchetul General, in dosarul Petromidia.

 

Presedintele Asociatiei benzinarilor particulari, Ion Tache, a declarat pentru radio National FM ca este binevenita aceasta masura pentru ca Romania are suficiente resurse de titei, care sunt exploatate la costuri foarte mici.

Share this post


Link to post

Declaratiile lui Patriciu vor influenta piata

 

Declaratia-soc a presedintelui Rompetrol ar putea avea influente puternice pe piata petroliera. Daca Rompetrol poate face aceasta oferta de a iefini carburantii cu peste 3.000 lei, in conditiile in care rafineaza numai titei din import - care este mult mai scump decat cel intern - atunci Petrom, care lucreaza in proportie de 80% cu petrol din rezerva nationala, ar putea sa reduca si mai mult preturile. Acest lucru dovedeste, de altfel, ca Petrom a tinut preturile ridicate in mod nejustificat.

 

De cand a fost preluata de OMV, Petrom a majorat preturile succesiv, fapt care a dus la o crestere de peste sase ori a profitului companiei. Chiar daca prelucreaza cu preponderenta titei romanesc ieftin, Petrom justifica fiecare scumpire prin faptul ca au crescut cotatiile pe piata mondiala a titeiului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...