Jump to content
Sign in to follow this  
marcos_32

Modul Tractare Aveo

Recommended Posts

Cand il mai vad o sa ii fac poze. :mrgreen:

 

Am sunat la dealer sa aflu pretul.

Cu priza inclusa e ...700 ron. :shock:

Si fara montaj.

Edited by Manuelos

Share this post


Link to post

tudor2402popescu e cel mai dornic sa-si monteze carlig =))

P.S Prietenii stiu de ce :thumbl:

Edited by puchi

Share this post


Link to post

      Salut, acum serios vorbind, 

1) trebuie omologare RAR?

2) pentru Nubira II oare exista sistem de tractare?

3) stie cineva pe undeva asa ceva?

Oare cu Nubira pot tracata o rulota, are cineva? poate da detalii despre consum?

Share this post


Link to post

Serios vorbind .Acum, depinde ce capacitate are motorul tau .Cat de mare (kg) e rulota pe care vrei sa o tractezi.Eu cred ca trebuie autorizare R.A.R .Ce-l mai bine da`le un telefon .

Share this post


Link to post

In mod normal , exista carlig de remorcare universal. Treaba este sa fie autentificat RAR. Deci si pentru nubira trebuie sa existe, dat fiind faptul ca am vazut nubira wagon cu carlig de remorca. In general se specifica o masa remorcabila, la unele masini in limita de 3500 Kg , la categoria B. In general la turisme, masa medie tractabila data este cam 1000 - 1200 kg uneori chiar 1500 - 1700 kg cu frana proprie. Fara frana proprie , 450 - 500 Kg. Cu unele 4x4 poti remorca conform cartii chiar 2000 - 3000 kg, bineinteles respectand totusi masa de categoria B. Cu aveo poti tracta conform specificatiilor cartii masinii ,1100 kg cu frana proprie la remorca ( ma rog nu stiu ce sa zic , cert e ca am remorcat cu ea un peugeot 207 D si un Peugeot 407 D). Oricum chiar daca se specifica o sarcina tractata (vezi ca e trecuta si in talon), poti tracta si o sarcina mai mare, cu riscurile aferente.

 

Dar asta presupune ( valabil la toate masinile la care pui remorca) sa stii ca totusi nu trebuie sa mergi in trepte superioare de viteza, ai limita de viteza, la pante trebuie sa mergi in treptele inferioare ,evita pe cat posibil depasirile in forta, iar la panta sa fii constient de faptul ca remorca " vine peste tine". De asemenea si la drum intins distantele de frana vor fi mai mari. Consumul automat va creste. Nu iti pot spune cu cat . Informativ, eu am mers cu renault 18 GTS , motor 1647 CC , 81 cp, Berlina, (0 fosta masina a mea) cu o remorca de 1020 kg dupa mine pe o distanta de 300 km si consumul scos a fost de cca 8% la drum intins , in conditiile in care fara remorca, lua in afara in medie 5,5 - 6,5. Viteza de deplasare a fost intre 80 - 90 km/h. Distanta Bucuresti - Constanta - Costinesti , drumul vechi prin Branesti, Fundulea , Lehliu ...etc. Sarcina tractata era o rulota de camping ( caravana).

 

Cu nubira trebuie sa poti remorca in general cam 1200 kg, asa in medie. De regula la multe din remorci se admite ,parca, si se si specifica o apasare (sarcina verticala) pe carlig de cca 50 - 70 kg. La motocompresoare la noi am vazut pe placa de timbru , ca sarcina de apasare pe carlig este de cca 50 kg, pt un compresor pe o osie cu masa proprie de 930 kg.

Share this post


Link to post

Revin cu detalii.

 

Dupa lungi cautari am gasit masina cu carligu. Aveti foto.

 

Am gasit si variante de preturi.

Pe ... este la 600 ron, dar am gasit si pe ... la 400 ron.(Nu vreau sa fac reclama, pt detalii pm me.)

:banana:

 

@puchi

Sper ca se vede carligu. :)

 

@tudor2402popescu

Nu stiu daca e demontabil sau nu. Sorry.

post-7184-1226751272_thumb.jpg

post-7184-1226751287_thumb.jpg

Edited by Manuelos

Share this post


Link to post

Da, mersii,interesant .Tudore!.De era si mai sus =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...