Jump to content
Sign in to follow this  
florin77

My Lacetti

Recommended Posts

Salut . A aparut un nou Lacetti in oras .

Culoare - bej melange ( auriu )

Motor - 1,6 16 v -uri

Dotari - Premium ; climatronic , volan reglabil adancime - inaltime , cd 4 +2 , scaun sofer reglabil + suport lombar , cotiera fata , torpedou refrigerat , proiectoare ...

Km primire 10

Km actual 62

 

Impresii : misto . Imi place mult de tot . Il asteptam spre sfarsitul saptamanii viitoare , lunea trecuta dealerul ( GTT ) mi-a spus ca masina isi pastreaza termenul initial de livrare ( 2-3 saptamani ) pt ca miercuri sa-mi spuna ca a fost incarcata si va ajunge la ei joi seara sau vineri dimineata si vrea sa faca livrarea vineri pe la orele 16 - 17 . Vineri pe la 11 am vorbit cu dealerul si mi-a spus ca facem livrarea pe la 13.00 . Va dati seama , cu toate ca eram la serviciu nu-mi mai ardea de nimic, ajunsesem ca in armata socoteam AMR-ul dupa ceas . In privinta celor de la vanzari , numai de bine . Despre service , vom vedea .

Directia super , cutia la fel ( schimba foarte usor toate treptele ) , climatizarea isi face treaba foarte bine , aproape ca ingheti in ea .

 

In afara de dotari , va primi curand covorase de Espero ( am observat pe forum ca se potrivesc belea ) , folie sau ionizare spate + luneta , alarma ( m-am hotarat la Maat 679 hands free ; are modul ridicare geamuri in 15 sec , functie hands free de unde vine si numele- se armeaza si dezarmeaza cand telecomanda este la 4 - 7 metri de masina , raza de actiune 60 metri , etc )

 

De Paste vroiam sa stau acasa , dar m-am sucit . Luni plec in teste la munte , de abia astept . Revin marti cu impresii dupa cateva sute de km.

 

Apropo , Paste Fericit tuturor .

 

Edited by florin77

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai satisfactii! :)

Share this post


Link to post

Sa te bucuri de ea.

Apropo :P :worthless:

Share this post


Link to post

Se rezolva saptamana viitoare . Acum am fost sa-i pun alarma . Am plecat bou si m-am intors vaca . Erau ocupati baietii cu o statie si un woofer si dura . Sa vedeti diferenta de pret in targ la Vitan , la unii alarma Maat 679 HF cu montaj 350 ron si la atii 500 alarma + 30 montaj .

 

Am avut ocazia sa merg astazi intr-un oras gol , am putut merge mai tare . Imi place rau de tot cum merge , motorul trage bine , sistemul audio super misto . Deocamdata nu o vad ce poate , are doar 75 km si-mi este mila sa accelerez .

 

Multumesc pt urari , si voua la fel .

Edited by florin77

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos, kilometrii multi si zero incidente. Am si eu o intrebare: unde ti-ai montat alarma? La GTT sau in alta parte?

Share this post


Link to post

Nu la Gtt , in Vitan am vrut dar dura foarte mult si nu am mai montat-o . Si ce alarme am mai gasit prin oras sambata nu mi-au placut ( slabute sau prea scumpe pt ce faceau ) . Ma gandesc totusi si sa o cumpar si sa ma duc la Gtt sa o monteze .

Share this post


Link to post

Florin, mare atentie la alarma. Mai bine intreaba daca iti vor monta alarma pe care o cumperi tu, ca sa nu ai surprize, sa dai banii pe ea si sa iti zica dupa aceea ca nu ti-o monteaza. Iti spun asta pentru ca si eu m-am lovit de aceeasi problema. Nu se monteaza alta alarma, fara pierderea garantiei pe partea electrica, decat cea oferita de ei. Succes!

Edited by speedy82

Share this post


Link to post

Stiu asta , de aia incep sa ma gandesc sa-mi pun o alarma pe cheia masinii . Sa dau 600 ron pe rahatul lor de alarma nici nu ma gandesc . Astea de fabrica sunt varza rau .

Share this post


Link to post

Rezovat cu alarma , am montat Matt 861 pe cheia masinii , 5 ani garantie .

 

 

Impresii dupa primii 450 km : merge belea . Inca e pustoaica si nu pot sa o calc mai tare sa vad ce poate de fapt . Dupa 260 km , 50 in Bucuresti sambata , duminica si luni si 210 afara ( 120 km / h maxim ) , consum 6.5 % . Sta belea in curbe , se aseaza bine pe sosea , confortabila , dupa 3 ore de condus fara oprire nici o amorteala nimic . Vizibilitate buna prin geamuri si oglinzi , climatizarea isi face treaba foarte bine , insonorizata bine .

 

 

Stie cineva unde gasesc in Bucuresti covorase ( presuri de cauciuc interior ) de Espero ? Am vazut aici la cineva ca se potrivesc foarte bine .

Share this post


Link to post

florin alarma ai montat-o la chevrolet sau in alta parte?

Share this post


Link to post

Scuza -ma ca nu am raspuns pana acum dar sunt in concediu si nu prea am intrat pe forum .

 

Alarma am montat-o in Vitan la ( sper sa nu se considere reclama ) Olmar . A durat aproximativ o ora . Daca sunt probleme in service , dau sirena jos si nu mai stie nimeni ca alarma , firele sunt trase misto , nici nu se vede . Singurul inconvenient este ca goarna este slabuta la volum si ca este prinsa pe suportul metalic de deasupra radiatorului .

Edited by florin77

Share this post


Link to post

Revin cu noi impresii si cu poze . Tocmai am sarit de 1000 , exceptand faptul ca la viteza mica ( 10km/h ) am senzatia ca merge in suturi sunt multumit de ea . Am avut ocazia sa ma dau mai tare la ea in cateva curbe , se aseaza superb . Deocamdata nu a vazut mai mult de 120 mai stau pana sa sar calul . Pana pe la 2500 / 2700 rpm trage bine , peste nu mai trage bine , rupe . Te duci cu a treia in 80 / 90 fara sa stii cand ai ajuns , te si sperii . Am mai observat o chestie , cand iau piciorul de pe acceleratie dupa cateva secunde parca isi face singura frana de motor , o simt cum reduce viteza . a voi face la fel ?

 

Ieri am reusit sa-i pun folia ( autorizata , certificat RAR ) si pe laterale , astazi urmeaza si pe spate . De abia astept sa o innegresc .

post-16369-1211169487_thumb.jpg

post-16369-1211169495_thumb.jpg

post-16369-1211169504_thumb.jpg

post-16369-1211169511_thumb.jpg

post-16369-1211169519_thumb.jpg

post-16369-1211169526_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Noi poze . Initial montasem o folie mai deschisa pe laterale ( pe spate nu am avut timp ) , ieri am schimbat-o si am montat alta mai inchisa ( autorizatii, certificat rar ) .

post-16369-1211259774_thumb.jpg

post-16369-1211259781_thumb.jpg

post-16369-1211259804_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vine super cu folie.Cat te-a costat si ce marca este?

Sambata am si eu programare sa o infoliez insa sunt in dubii cu geamurile de pe fata,sa pun 30% sau 95% fara autorizatie.

Share this post


Link to post

Arata excelent cu folie :) .

Geamurile fata sunt fara, sau sunt lasate? La luneta, in poza ta, apar niste linii albe.. cumva a prins aer?

Share this post


Link to post

Din pacate nu! Folia este pusa prost pe luneta, din 3 bucati. Scuze Florine, dar asta e. In plus, abtipildurile alea puse acolo sus strica tot geamul.

Share this post


Link to post

Folia a costat 100 ron cu abtipilde si certifcat RAR + 130 ron montajul ( il cunosc pe respectivul ).

 

Akon , daca pui pe fata fara autorizatie , pune 30 % pt ca se observa mai greu si eviti sa dai spaga de fiecare data cand te observa ( asta ca sa nu ne gandim la mai rau ).

 

EM!L , pe fata geamurile sunt ridicate .

 

MIRCEA , nu ca este montata prost , nu ma supar ( nu are nici o bula de aer ) , dar singura folie care se poate pune pe toata luneta dintr-o singura bucata este ce Illumar ( care se monteaza si prin incalzire ) si un montaj costa 700/800 ron ( stii ca la folie iti ramane urma asta la imbinarea lor ) . Eu unul nu am vrut sa dau atatia bani pe folie , ce rost are . Pe luneta , daca ai o folie care se poate intinde probabil o poti pune din maxim 2 bucati dar... Pe cealalta masina , o am din 2 fasii dar se observa mai putin pentru ca este mai deschisa . Asta este 95 % opacitate . Probabil ca abtipildul strica putin aspectul pe mine nu ma deranjeza dar este unul dintre cele trei de autorizare RAR cu care a venit folia , am pe fiecare geam in parte + un certificat cu numele meu , nr masinii si data montarii .

Edited by florin77

Share this post


Link to post
Folia a costat 100 ron cu abtipilde si certifcat RAR

 

Ne zici si noua de unde ai luat-o ?

La pretul asta cu certificare daca este mi se pare excelent. Poate sunt eu in urma cu preturile .

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ne zici si noua de unde ai luat-o ?

 

Cunosc un baiat la Pitesti , daca vrei il intreb si iti dau nr lui de telefon . Folia este de la Alfa Rom ( latime 50cm , lungima 6 m), ai auzit reclama la radio banuiesc, acelasi pret este si la Alfa si la el . Pret 100 lei , trimisa prin posta se adauga taxele postale .

Share this post


Link to post

Asa e, ca sa pui folie dintr-o bucata trebuie sa te pricepi si sa ai folie buna si lata. Eu am pus llumar cu mai putin de 500 ron pe toata masina, iar abtipildele de omologaresunt puse pe geamul triunghiular din spate. In plus, tu ai si ditamai stickerul cu alarma pus sus pe geam. Mi se pare urat :)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Mie nu , prefer sa se vada si ziua cand ledul nu se vede ca am alarma .

Share this post


Link to post

De ce? Crezi ca pe un eventual hot il va impiedica sa-ti crape geamul? Aiurea, daca vrea s-o sparga, o sparge in 2 tipi si 3 miscari, il doare undeva de alarma. Casco e sfant in situatiile astea, nu un sticker lipit pe geam.

Share this post


Link to post

florin77 Eu pun folie llumar si mi-au zis baietii ca ma costa 350ron autorizata.O sa pun poze sambata cu rezultatul :)

Share this post


Link to post

Mircea , ai dreptate . Dar...

Akon , in Motru . Vezi ca pe cealalta masina a mea , tot asa mi-au zis si mie ca-mi pun omologata si este folie din magazin la 10 lei sulul . Vezi sa nu fie la fel .

Share this post


Link to post

O pun la Severin,a mai pus cineva pe Octavia si mi i-a recomandat.Sper sa iasa bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...