Jump to content
Sign in to follow this  
CieloFan

Excursie Maramures

Recommended Posts

Salutare,

 

As dori dupa Pasti sa fac o excursie cu prietena prin Maramures.

M-am gandit ca putem sa vizitam Cimitirul Vesel de La Sapanta, Vatra Dornei, Cavnic, Botiza, Sighetu Marmatiei, Lapus, Baia Mare, sa mergem cu mocanita de la Viseu de Sus, sa vizitam ce mai e de vizitat prin zona, dupa care sa ne intoarcem prin Sibiu (deoarece vreau sa-l vad macar din masina) la Bucuresti.

 

Am atasat un fisier in excel facut de mine, cu traseul, costurile de cazare, mancare, benzina.

Totul este calculat pentru 2 persoane, iar costul total al benzinei l-am calculat la un consum mediu de 9 litri/suta de km si la un pret estimativ de 3,6ron/litrul.

 

Precizez ca,

 

Originea este Tg. Mures, din motive care tin de amandoi.

Nu m-am uitat pe harta, decat foarte sumar, cat sa calculez aproximativ distantele, si sa-mi fac un traseu cat de cat, dar urmeaza sa aprofundez tema.

Nu stiu cum sunt soselele.

Nu stiu cat face mocanita din Viseu de Sus pana la destinatie si retur, probabil putin, implicit, nu stiu daca imi voi petrece noaptea prin apropiere sau nu. Nu stiu daca pot lasa masina in zona cat ma plimb cu mocanita. Urmeaza sa ma interesez.

 

Nu prea stiu ce merita si ce nu merita vizitat. La fel, am inceput sa caut pe internet ce si cum.

 

Am calculat timpul petrecut in masina (in afara de ultima zi - 600km) in asa fel incat sa avem timp sa vizitam si niste obiective turistice.

 

 

Astept sfaturi si idei :)

excursie_maramures_var1.xls

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Daca vii maine la intalnire vb.daca nu pe PM.

Eu am fost asta vara.

Share this post


Link to post

Si eu ajung in Maramures, marti sau miercuri. Vezi ca mai sunt de vizitat : Cascada Cailor, Memorialul Durerii, atelierele de olarit, bisericile de lemn, din cate m-am interesat si eu.

Benzina este minim 3,82 lei/litru.

Daca vrei ca excursia sa coste mai putin, poti gasi cazare la Manastiri gratis (poti darui ceva care le foloseste- ulei, zahar, orez).

Share this post


Link to post

excursia cu mocanita pe valea vaserului ia o buna parte din zi, pleaca pe la 8.30-9 si se intoarce pe la 15-16, cel putin asa a fost acum 2-3 ani, cand am fost ultima data, asta include si un popas de cca 2 ore la destinatie ( odihna, cules fructe de padure daca e sezon, un picnic ceva)

Share this post


Link to post

Da, am gasit pe net programul. De pe 1 mai circula zilnic cu plecare de la 8.30 si intoarcere la 16.30.

Share this post


Link to post

daca ai si vreme buna chiar merita, desi te cam umpli de funingine :)

valea bogdanei mai merita

din pacate prin zona nu gasesti asa usor cazare ( fara rezervare mai ales)

post-151-1209484041_thumb.jpg

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

M-am intors acasa dupa o calatoria lunga de aproape 1000 km, in doua zile, in Maramures. Luni, am plecat din Iasi. Pe la 16:00 am ajuns la Borsa si m-am dus direct in complexul turistic, sa vizitez Cascada Cailor. Am luat telescaunul (8 lei/pers.) si in 17 min. am fost sus. Am facut poze, am filmat, apoi ne-am intors pe jos, pe cursul unei ape. Pana seara am vizitat Manastirea Moisei. Am plecat apoi spre Sighet, cazandu-ne la Rona de jos. Cazare se gaseste usor, (daca esti cu masina), la pensiuni, cu preturi intre 50 si 80 lei/camera.

A doua zi am plecat spre Sapanta si am vizitat Cimitirul Vesel. Apoi ne-am intors la Sighet, vizitand Memorialul Durerii si Muzeul Maramuresului (cel etnografic). Marti la ora 21:00 am ajuns la Iasi.

A meritat excursia, din plin. Chiar daca drumurile prin munti sunt groaznice pe unele portiuni, cu rabdare te descurci, matizul meu facand fata cu brio.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

Sa nu care cumva sa ratezi muzeul tarancii romane din Dragomiresti si biserica din Ieud (de prin 1300 si ceva).

Si manastirea Barsana

Share this post


Link to post

Am fost si eu intr-o mica excursie prin zona zilele astea, 4-5 zile, 1200km, consum 6.8%.

Drumul de la Lacu Rosu pana la Borsa oribil. Aproape de Borsa, la cabana Alpina am inteles ca drumul a fost refacut complet acum mai putin de un an (o parte din lucratori chiar au fost cazati acolo) insa e de departe cel mai prost drum (lung) pe care am mers pana acum. Din pacate nu am avut timp pentru Mocanita, se pierdea aproape o zi.

post-163-1209984173_thumb.jpg

Am incercat sa vizitez cateva pesteri insa din pacate erau inchise (posibil sa fi fost inundate)

post-163-1209984232_thumb.jpg

post-163-1209984285_thumb.jpg

F. interesant Memorialul din Sighetu Marmatiei, am stat de la pranz pana la sfarsitul programului.

post-163-1209984165_thumb.jpg

post-163-1209984195_thumb.jpg

post-163-1209984201_thumb.jpg

post-163-1209984210_thumb.jpg

post-163-1209984216_thumb.jpg

Am vizitat si Cimitirul Vesel de la Sapanta

post-163-1209984249_thumb.jpg

post-163-1209984256_thumb.jpg

post-163-1209984263_thumb.jpg

post-163-1209984273_thumb.jpg

post-163-1209984279_thumb.jpg

La intoarcere drumurile au fost super ok (Dej-Cluj-Turda-Sighisoara) desi destul de aglomerate. Se modernizeaza la greu drumurile pe langa Jucu/Nokia :)

Cui are drum pe langa Turda ii recomand sa nu rateze Cheile Turzii (incluziv pesterile) si salina din Turda. Salina beneficiaza de un program european de reamenajare (cca 7 mil. euro) si va avea un lift din sticla pentru cine nu vrea/poate sa coboare scarile, sali pentru diverse sporturi pentru cine vine des acolo (tratare afectiuni respiratorii), 2 lacuri/bazine precum si...parchet :(

post-163-1209984056_thumb.jpg

post-163-1209984068_thumb.jpg

post-163-1209984075_thumb.jpg

post-163-1209984084_thumb.jpg

post-163-1209984092_thumb.jpg

post-163-1209984100_thumb.jpg

post-163-1209984109_thumb.jpg

post-163-1209984116_thumb.jpg

post-163-1209984123_thumb.jpg

post-163-1209984133_thumb.jpg

post-163-1209984158_thumb.jpg

Edited by john

Share this post


Link to post

Mai are cineva un update cu starea drumurilor spre Borsa ? Eu vreau sa plec in August acum... imi puteti recomanda.. un traseu de la Constanta pana la Borsa cu un asfalt cat mai bun (chiar daca ocolesc)? Si eventual daca stiti si pentru cazare, pensiuni in care ati mai fost si sunt ok etc... Multumesc.

Share this post


Link to post

am fost lla borsa de pasti.am mers pe european pana spre roman-falticeni,dupa care am taiat de-a dreptul spre gura humorului,campulung md,iacobeni.pana la humor drumul e ok,dupa care e mai nasol,dar nu imposibil. de la iacobeni spre prislop peisajul e de vis,insa soseaua dupa pasul prislop e cam rupta-n gura,dar se poate merge acceptabil,cu grija pt evitarea gropilor. la borsa ne-am cazat la hotel As,a fost ok. in general drumurile din MM sunt najpa,ca sa nu mai spun de drumul de acces spre mocanita din viseu. din pacate,raman la convingerea ca MM e supraevaluat,pensiuni rare si scumpe in raport cu ce ofera si starea infrastructurii.jalnic! barsana in schimb e mirifica,chiar daca am fost acolo de 2 ori in 3 ani,tot imi place f. mult sa o vad.

Share this post


Link to post

Si eu am de gand sa vad Maramuresul. E singura zona din tara pe care nu am vazut-o si sper sa ajung pana la sfarsitul verii cu toate ca de Craciun banuiesc ca e o frumusete cu toate obiceiurile lor. Pe ce traseu imi recomandati sa merg cu plecare din Bucuresti. Nu ma intereseaza starea drumului ci mai degraba locuri de vizitat, peisaje.. urasc sa merg cu masina pana la destinatie fara sa ma opresc sa mai fac cate un popas sau sa vizitez cate o cetate sau pestera. Tin minte ca prin judetul Bihor aveam de mers un drum de 180km pe care l-am facut in 6 ore: in fiecare sat era cate ceva de vazut, oameni cu care sa vorbesti, experiente de trait.

Share this post


Link to post

Pai daca ai vazut toate zonele cu exceptia destinatiei.. banuiesc ca singur iti poti face traseul mult mai bine decat te-ar sfatui altcineva ..

In fiecare sat.. cate o experienta.. e ceva.

Share this post


Link to post

Tot ce imi doresc este sa nu-mi strice vacanta [comentarii rasiste cenzurate]

LE: Dupa un mic research sunt de vazut si facut urmatoarele: (astept completari)

 

Manastirea din Barsana

Manastirea Peri-Sapanta

Manastirea de la Moisei

Manastirea Sfânta Ana din Rohia

Plimbare cu Mocanitza in Viseu

Cascada Cailor - Muntii Rodnei - Borsa

Cimitirul Vesel din Sapanta

Muzeul Memorial Sighetu Marmatiei

Muzeul de Etnografie Sighetu Marmatiei

Muzeul de Etnografie si Arta Populara Baia Mare

Centrul artistic Baia Mare - Muzeul de Arta

Muzeul Florean

Muzeul de Mineralogie Baia Mare

Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie Baia Mare

Centrul istoric Baia Mare

Centrul istoric Sighetu Marmatiei

Turnul Stefan

Biserici de lemn din Maramures

Biserici de lemn din Lapus

Biserici de lemn din Chioar

Muzeul tarancii romane din Dragomiresti

Biserica din Ieud

 

 

La capitolul trasee montane cum sta Maramuresul?

Edited by Mircea
Comentariile rasiste au fost sterse. Ne vedem in octombrie. Sau nu!

Share this post


Link to post

Pietrosul Rodnei e cel mai important si interesant.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...