Jump to content
Sign in to follow this  
VRE

Nu Are Putere Si Face Necazuri Airbagu` !

Recommended Posts

Salutare,

 

Am constatat in ultima vreme ca masina nu are putere. O simt foarte lenesa.. La 35-40 km/h treapta a 3-a este mult, si trec intr`a 2-a. Si asta nu o face numai aici... Nu mai pot face depasiri in scurt, prind destul de greu viteza, chiar si cand e mai turata tot simt ca nu mai trage. Am schimbat si filtrul de aer si cel de benzina! E posibil sa fie numai de la benzina? Pun numai Top99+ de la Petrom ! Cineva mi`a zis ceva legat de pompa de benzina.. Aveti idee, ati mai patit? Cum oare sa rezolv, ca la service ori cu mana in san e tot una.

 

Si mai am o mica problema: Cand misc banchetele din fata, mi se aprinde martorul airbag. Banuiesc ca e de la contact... Am fost deja de nenumarate ori la service sa reseteze. Uneori reusesc sa il fac sa se stinga, dar oricum ramane in memorie si nu mai clipeste cand pun contactul si trebuie resetat (pana imi iau OBD`ul).. Cum fac sa nu se mai aprinda ala ori de cate ori misc bancheta?

Share this post


Link to post

Pai cu firul de la airbagurile laterale e simplu: verifici sa fie bagate bine mufele si eventual le cureti.

Cat dspre faptul ca a devenit mai puturoasa exista o solutie ieftina si buna: apa paie si bataie (adica iesi cu masina din oras si faci vreo 30km in regim de forja - schimbat la peste 4500-5000rpm, tinuta la peste 4000 - dupa mai vedem).

Share this post


Link to post

Pentru airbag uita-te sub scaun si ai sa vezi mufele. Fa in asa fel incat sa fie fixe de scaun sa nu mai se miste. Cad tot timpul, au un rahat de clips de plastic si un arici.

Pentru lipsa de putere verifica asa:

Benzina (un lot prost)

Filtrul de benzina

Bujii/fise

Injectoare.

Share this post


Link to post

Tot am mesterit eu la airbaguri.. insa tot asa patesc..

 

Benzina - nu stiu daca e ea, de 3 luni am problema asta... deci nu stiu daca e vorba de lot :)

Filtrul este schimbat, nou-nout

Bujii -idem-

Sa curat injectoarele.. desi nu cred ca asta e problema..

Share this post


Link to post

Pune scanerul pe ea. Vezi timpii de injectie. Apoi i-a legatura cu Andrei si masoara-i compresia.

Share this post


Link to post

Asta`i, ca intai trebuie sa cumpar scanerul.. inca ma uit dupa o versiune buna si "completa" ..

Share this post


Link to post

Sa zicem ca m`am obisnuit cu ea si cer prea mult de la treptele mari in turatii mici.. Oricum la semafor tot primul sunt (pleaca foarte bine, nu mai am probleme cu nimeni, tot cele 9 secunde fac diferenta :D ).

 

Totusi cu airbagul ... L`am asigurat : Nu este in forta, e curatat...

Share this post


Link to post

De cand am tot vrut sa invat despre Nubira. Bine ca a postat in sectiunea asta :)

Share this post


Link to post

Cu trasul e clar... E masina chinuita, folosita majoritar in mediul urban si la un stil de condus f linistit(nu-mi imaginez ca tatal tau ii da peste 4500-5000rpm vreodata...). Problema nu e benzina ci regimul de utilizare, de aia unii ca mine care au un stil de condus mai ,,activ'' si combinam drumurile urbane cu cele extraurbane nu avem probleme... Solutia e simpla si la indemana oricui: un drum extraurban ceva mai lung in regim de forja: sarcina mare, schimbat la peste 4500 rpm, mers in trepte inferioare atat constant cat si in acceleratie la turatii mari.

Share this post


Link to post
La 35-40 km/h treapta a 3-a este mult, si trec intr`a 2-a.

La 35-40 km/h eu nu schimb a 3-a inca. Ce turatie ai in a 3-a la viteza aia?

Share this post


Link to post

Sa stii ca te inseli :) )) Un stil de condusl foarte agresiv, cu turatii mari.

 

Si nu e folosita in oras, in oras se practica mersul cu Peugeosu`. Iar cand se merge in oras cu masina, se ajunge rapid la 4000 rpm si chiar si 5000 - plecat in forta de la stop etc. In afara se merge cam cu 130 in mod in costant, iar la provocari se practica si viteze mari ~ 120 in treapta a IV - a. Imi aduc aminte cand ne`am luat cu un passat TDI cu D si I rosii si atunci era tinuta in permanenta turata - 90 intr`a III - a s.a.m.d.

 

@vmlinuz - cam 2000.

Edited by VrN

Share this post


Link to post

Poti sa ignori intrebarea mea, am incercat az sa schimb asa cum ai zis, a 3-a la 40 km/h si nu pot sa zic ca nu are putere, chiar daca mi se pare subturat. Si tu ai si motor de 1.8.

Edited by vmlinuz

Share this post


Link to post

Ideea e ca ei ii place turatia.. Se simte totusi ca isi face vant greu, insa as zice ca parca s`a rezolvat problema...

Share this post


Link to post

Ideea e ca ei ii place turatia.. Se simte totusi ca isi face vant greu, insa as zice ca parca s`a rezolvat problema...

 

Am nevoie de putin ajutor de la voi, va rog mult, sunt in Manila si am un Aveo cu cutie automata, (desi as fi vrut manuala), problema e ca indiferent ce faci, schimba la 3000 de ture, si nu cutia e problema, nu are efectiv putere nici daca ii dau la chick-down, din parcarea subterana daca nu-mi iau viteza ca lumea nu urc panta, consum ca la balamuc, nu asta ar fi problema ca nu eu platesc dar ma enerveaza rau, aici ai nevoie de putere, stilul de conducere difera mult de al nostru, mentionez ca masina e pe benzina, si inca ceva daca stie vreun forumist cum pot debloca casetofonul(radio CD) nu am codul, va multumesc mult daca ma ajutati, aici decat sa te duci la service la tampitii astia mai degraba...nu mai zic

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...