Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Cum Sa Ne Lasam De Fumat?

Recommended Posts

Nu stiu daca e f bine ce faci,ma refer sa te lasi asa deodata,mai bine puteai sa faci ceva de genul..incepand de azi toate pachetele de tigari cere le cumperi sa rupi toate tigarile din pachet la jumatate...de saptamana viitoare sa incepi sa scoti din pachet cate 2 tigari pe saptamana...18-16-14 etc dar tot rupte la jumatate si nu mai mult de un pachet pe zi.

E o metoda progresiva care nu stiu daca da rezultate :) .

Share this post


Link to post

Rog un admin sa mute topicul la alta sectiune, sa se contorizeze posturile :P

Share this post


Link to post
Nu stiu daca e f bine ce faci,ma refer sa te lasi asa deodata

 

Multa lume sustine ca asta-i singura metoda. Daca le raresti iti furi singur caciula, pentru moment.

Share this post


Link to post

Pai da,dar eu ziceam mai sus sa le rareati pana nu mai iei niciuna :D .

Share this post


Link to post

M-am "lasat" de vreo 3 ori, pentru ca am vrut. M-am apucat din nou, pentru ca am vrut. Nu ma mai las, pentru ca nu mai vreau. M-oi lasa cand oi fi fortat de imprejurari.

Share this post


Link to post

Imi tremura mainele la propriu dupa o tigara.

De fapt imi cam tremura in continuu.

Mi-e foarte greu sa scriu, nu prea nimeresc bine tastele.

Am tras acum 1 fum dintr-o tigara d-aia jenibil de slaba de-a neveste-mii si atata timp cat o tineam in mana ma simteam bine.

NU a avut nici un efect pozitiv fumul in sine, dimpotriva, desii foarte foarte slab mi-a lasat un gust nasol in gura.

Senzatii dupa 12 ore ( in cadrul carora am tras 2 fumuri ) :

- continua ameteala

- am capul greu

- ma simt .. chiaun ca dupa bautura desi nu am baut nimic.

 

Astept sa treaca socul provocat de lipsa chimicalelor din tigari din corp sa ma bucur cu adevarat de ..neoboseala data de tigari ( in ultimii 14 ani am avut la un mom dat oreion si nu am fumat 3 saptamani si tare bine era dpdv fizic, in ciuda poftei imense. Avantajul atunci era ca nu puteam sa fumez, de fapt , 3 saptamani nu am bagat in mine decat lamai cu zahar si apa )

 

Anapoda e ca e foarte usor sa uit ca vreau sa ma las de fumat. Stau si ma gandesc ca vreau un fum -2 si zic : de ce nu, doar nu-i bai.

Cu greu ma opresc sa il trag constient ca nu va ramane doar un fum-2 si ca se vor indesii.

Oricum, sa fumezi mai putin de 1 pachet / zi mi se pare imposibil.

Share this post


Link to post

Fa, domne, un blog! Mai scoti si matale un ban!

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Citeste cartea asta cumnate. E intr-adevar fff motivanta. Citeste-o toata, e foarte important sa nu o citeste pe sarite. Bafta

in_sfarsit_nefumator.pdf

Edited by EXE

Share this post


Link to post

O sa o citesc, promit !

M-am reapucat de fumat !

DAR :

 

 

Ieri am facut acea pauza de tigari chinuitoare , pauza in care am tras doar 2 fumuri.

Pentru unii e un nimic asta dar pentru mine a fost un pas IMENS. De la mine putere nu am stat niciodata in ultimii 14 ani mai mult de 8 ore fara sa fumez ( atunci cand foarte rar am dormit 8 ore )

Ei bine, azi dimineata ( pe la 12 de fapt, adica m-am abtinut pana la ora aia ) am decis sa fiu SI mai puternic decat sa ma las de tot respectiv sa am tigari la mine si sa NU fumez decat foarte rar.

Tineti cont ca totul este comparativ cu inainte, respectiv de exemplu ziua de miercuri cand am fumat minim 3 pachete / zi.

Ei bine mi-am luat tigari.

Si de la ora 12 pana acum am fumat 7 tigari.

Acum nu stiu cum sa va explic.

Din ce fumezi mai putine tigari / zi din aia e probabil sa fumezi si mai putine.

De ce ?

Pentru ca atunci cand pauza intre tigari este relativ mare, gustul tigarilor va fi din ce in ce mai nasol, asa cum este el de fapt.

In secunda asta am stins o tigara, aproximez ca urmatoarea o voi fuma dupa ce vine pizza , aprox peste 1 ora si ceva.

Am un corp incredibil care simte schimbarile instant.

In toata aceasta perioada "atipica" m-am simtit chiaun. Probabil ca numarul mare de tigari facea inima sa reactioneze crescandu-si pulsul astfel tinandu-ma activ. Acum, v-am mai zis, parca eram beat fara sa beau.

Am stat doar 24 ore fara tigari si deja cand trag un fum dintr-o tigara ma ia de cap si ma pocneste scarba-n gura.

Asta e bine, pentru ca ma face sa o fumez lent si pe indelete netragand foarte puternic din ea si nedorind o alta in foarte scurt timp.

Tigarile moi nu imi plac ca sunt moi, tigarile tari ( rosu scurt ) nu imi plac pentru ca put.

Imi place insa gestul.

E foarte greu sa imi imaginez viata fara tigari.

Toate evenimentele pe care mi le aduc aminte, ca sunt placute sau neplacute s-au petrecut in fumuri.

Ieri imi era greu sa imi imaginez cum sa stau 2 ore in trafic si sa nu fumez.

Azi am reusit sa circul 3 ore in continuu timp in care am fumat doar 1 tigara. Si nici macar nu m-am chinuit sa fac asta.

Mi-a rupt capul :P

NU o sa ies sub 1 pachet / zi pt ca ziua la mine e lunga ( 7.00-01,02.00 )

Dar acest "exercitiu" de ieri imi arata ca SE POATE. DACA VREI !

Ei bine eu sunt foarte multumit de ce am facut.

O luasem rau de tot pe aratura, existau cazuri in care aveam tigara aprinsa in scrumiera si aprindeam alta.

Fumam fara sens si logica, fumam in continuu.

Banuiesc ca o sa ies undeva la 1,5 pachete / zi, maxim. Ceea ce e foarte bine comparativ vorbind.

 

Morala experientei :

 

Din cand in cand alegeti 1 zi in care sa va chinuiti sa NU fumati DELOC. O sa observati ca adoua zi va este mult mai usor sa reduceti numarul de tigari. De fapt nu ca il reduceti voi, se reduce de la tine. Este un exercitiu care NU are cum sa dauneze !

Share this post


Link to post

Deci a castigat Ileana? :P

 

Nu te-ai lasat de tot dar macar e ceva...daca ai putea sa te mentii la 1 pachet jumate sau chiar sa reduci la 1 pachet ar fi si mai bine. Bafta multa in continuare! Sa ne mai spui cum te simti dupa cura asta.

 

"am decis sa fiu SI mai puternic decat sa ma las de tot respectiv sa am tigari la mine si sa NU fumez decat foarte rar"

 

May the Force be with you! =))

Edited by andrei_xxl

Share this post


Link to post
Dar acest "exercitiu" de ieri imi arata ca SE POATE. DACA VREI !

Asta nu a fost "exercitiu". Exercitiu era daca stateai 1 luna 2-a minim.

Ceea ce ai expus tu aici e o incercare de autoconvingere care, eu unul, nu cred ca o sa dea roade, si chiar daca acum spui ca o sa ajungi la 1,5 pachete/zi...stai linistit intr-o saptamana o sa ridici si mai mult numarul.

E mult pana dai de o zi/situatie mai ciudata decat a fost ieri sau astazi si o sa faci la fel, sa-ti aprinzi tigare cand cea dinainte inca nu s-a terminat.

 

Oricum, nu sunt si nici nu vreau sa fiu lupul moralist. Niciodata nu mi-am dorit asta...

 

Asa ca...cine a strans pariurile ieri? :D

Share this post


Link to post

Cumnate...m-ai dezamagit...Sa-ti dau un minus??? 8-|

Share this post


Link to post

Cum vrei, nu ma supar !

Repet, pentru voi e un nimic, pentru mine e un lucru imens ce am reusit sa constientizez ieri si astazi.

V-ati dat seama cred din inscrisurile de mai sus ca am stat fara nici un fel de problema fara alchool.

Asta in conditiile in care eram convins ca sunt dependent ( tinand cont cei cel putin 3 L bere / seara, in fiecare seara )

NU am simtit nevoia !

Acum am paharul de bere langa pachetul de tigari. 1 data la 1 ora trag 1-2 fumuri si beau 2-3 guri de bere.

Nu simt nevoia de mai mult. S-a clocit ca dracii berea aia :P

Ma apropii cat de cat de un comportament mai normal decat cel abuziv de pana acum, abuziv cu corpul meu.

Iar gura aia de bere o beau doar ca sa imi stearga gustul scarbos de tigara din gura.

Iata de ce e probabil mai greu sa te lasi de tigari cand ele sunt legate si cu bautura.

Acel gust ar fi persistat si mai mult si ar fi fost mai deranjant daca nu beam nimic si deci e teoretic mai usor sa dispretuiesti tigarile daca nu bei nimic.

 

Stau si ma gandesc ca la un film, asa au fost ultimele 23 ore, cum in mod usual cand pleacam de la munca imi luam un pachet de tigari si functie de ce drumuri aveam de facut pana acasa ajungeam cu 3-4 maxim 10 tigari in el. Azi am fumat numai 1.

Da @Sorinel, probabil ca maine o sa fumez mai mult ca azi !

Dar sunt ferm convins ca nu o sa mai fumez in inconstienta by reflex.

Pt ca buba asta e pana la urma, gestul atat de reflex .

Acum il fac, dar controlat.

 

Alt exemplu :

alaltaieri, de cate ori puneam mana pe telefon sa vb cu cineva ( si asta se intampla toata ziua ) puneam si mana pe tigara.

Acum aceste geste NU mai sunt interdependente.

Am scapat de un tic.

Mai lucram si la altele !

Repet, faceti experimentul cu 24 ore ! In afara de chinul mental, nu dauneaza, nu va costa nimic ( NU RECOMAND OCUPAREA MAINILOR CU ..MANCARE.. eu unul NU prea pun pe mine dar altii pun zdravan ) nu poate provoca decat bine !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Am facut si eu "testul". Ideea e ca in mod normal pot sta nefumat si un week-end intreg fara sa fiu nevoit sa fac asta. Media de tigari/zi e undeva de pana la un pachet; ocazional la o bauta sau o iesire fumez mai mult.

Am tot respectul ca ai incercat si inca te abtii. Ideea e ca nu in 12ore iti poti da seama de "repercursiuni".

Vorbim si peste o saptamana.

Nu zic ca o sa ajungi din nou la 3-4 pachete pe zi. Dar o sa le indesesti, poate inconstient...De un reflex/tic "invatat" in cativa ani nu poti scapa asa usor. Dar in timp, prin autoeduca poti ajunge sa mai controlezi din el.

Share this post


Link to post

Asta sper si eu.

Share this post


Link to post
"repercursiuni".

Bine ca macar l-ai pus in ghilimele, caci cuvantul ala urat (cu bold rosu) nu trebuie sa se gaseasca in ce ai scris tu. :twisted:

Cumnatu, cu ce iti mai ocupi mainile, daca nu cu mancare > :) ?

Share this post


Link to post

Cu nimic, ti-am zis, sunt ca intr-o stare de somnolenta continuua.

NU ma inebunesc dupa starea asta de molau.

Share this post


Link to post

deci n-ai facut nimic, doar te-ai chinui si te-ai amagit.

 

ps

E foarte usor sa e lasi de tigari;cunosc un tip care se lasa in fiecare luna... :)

Share this post


Link to post
Bine ca macar l-ai pus in ghilimele, caci cuvantul ala urat (cu bold rosu) nu trebuie sa se gaseasca in ce ai scris tu. :twisted:

Ete nah...mi-a scapat un r...Promit sa nu se mai intample... :P

Share this post


Link to post
deci n-ai facut nimic, doar te-ai chinui si te-ai amagit.

 

ps

E foarte usor sa e lasi de tigari;cunosc un tip care se lasa in fiecare luna... :)

 

Te contrazic pentru moment.

Este ora 13.21 si am fumat de astazi de la ora 9.00 doar 3 tigari ( acum sunt la a 3-a ) fara sa simt nevoia de mai mult.

TIcul NU mi-a mai venit sa aprind o tigara.

Practic a trebuit sa imi aduc aminte ca sunt fumator ca sa ma duc sa iau o tigara din pachet. Daca nu imi aminteam, ma uitam in continuare la televizor fara sa fumez.

In aceeasi perioada a saptamanii trecute pana acum aveam minim 10 tigari fumate la ness.

 

Faceti exercitiul descris de mine. De zis din taste e usor. Faceti-l si vedeti rezultatul. Probabil ca daca deja fumati maxim 20 tigari / zi nu o sa aiba efect, dar la cat fumam eu, sunt rezultate foarte bune cu foarte putin efort.

 

Nici nu puteam sa cred acum 3 zile ca as putea iesii din casa sa ma duc sa mersetesc la o masina ( am fost jos sa curat injectoarele de la o Nova ) FARA sa imi iau tigari la mine.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu merge sa tragi din ele fara sa le aprinzi? Tot tre' sa le cumperi, sa le scoti din pachet, le bagi in gura, le sugi, le scuturi, insa "uiti" sa le dai foc. (si, evident, sa le arunci pe geam, pe strada...) Gestul e acelasi...

Sau nu gestul e ce-ti lipseste cu adevarat? :->

Edited by mr_

Share this post


Link to post

De ce, gestul de-a arunca tigara pe strada sau pe fereastra caracterizeaza un fumator care nu se poate lasa de tutun ?

Share this post


Link to post

NU pot sa nu le aprind daca le am in mana pt ca asa cum am mai zis, imi place sa fumez.

Buba e ca o luasem razna rau si fumam atat de mult incat nu mai era nici o placere.

Astazi, pana la acest moment am fumat 8 tigari. E mai mult decat bine.

Sunt constient ca numarul va mai creste, dar daca ma incadrez in 20 si f putin de tigari / zi e PERFECT !

Share this post


Link to post

Eu am 3 zile de cand nu mai fumez si nu as mai fuma niciodata si asa o sa fie. Problema cu tigarile e bine dezbatuta in cartea lui Allen Carr si daca vrei sa te lasi nici nu exista ceva mai simplu. Cumnate accepta ca esti dependent de un drog (ca de fapt asta e, nu exista placere ). Accepta ca iti face foarte rau la sanatate si spune nu. Eu nici nu simt nevoia sa mai fumez. E incredibil. Totul e in capul nostru de fapt. Eu inainte nici nu concepeam viata fara tigara. Ce tampenie.

Edited by EXE

Share this post


Link to post

La mine tigara NU ESTE UN DROG, ci o placere. Da, fumez de placere. Chestia e ca eu NU fumez mult. Trec si 2-3-4 zile si nu fumez nimic. E un moft de-al meu fumatul. Si imi face placere. Azi am fost la socri (am pus niste faianta in bucatarie) si au facut gratar. Ce pot sa spun- dupa masa a mers tigara aia cu un suc - ca o relaxare.

Eu ma pot lasa oricand, da' n-am chef. Cumnate- daca vrei sa te lasi, lasa-te. daca vrei sa continuui, atunci fa-o, dar redu numarul tigarilor fumate. Cate putin, nu brusc. Nu dau eu sfaturi, ca nu-s lup moralist. Fa din fumat o placere, nu o necesitate Ieri am fumat 3-4 tigari, azi 4. Fumand in masina, cu geamul deschis, la viteza, mai bine de un sfert de tigara s-a consumat de la curent. Maine- dac ies la un gratar, cred ca mai bag vreo 3-4 minim. Dar dupa o masa copioasa, o tigara merge ca unsa (daca e si o tigara mai fina- cu atat mai bine). Din ce am inteles din relatarile tale, fumezi f mult. La ness bagi 10 tigari- nu e cam mult? In loc de 10, baga doar jumatate- ce naiba- bei un kil de ness? =)) Pentru colegii tai de pe Forum, te rog, fumeaza mai putin! Crede-ma ca nu fac spirit de gluma, insa trebuie sa realizezi ca-ti macini sanatatea. Rapid, chiar.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...