Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Cum Sa Ne Lasam De Fumat?

Recommended Posts

Mi-ai dat o idee ca tot vreau sa ma las de fumat.

 

Am o narghilea prin casa luata din Tunissia si vreo 5 km de tutun. > :)

Share this post


Link to post

Alea de le masori in km sunt linii si deja o dam in offtopic :D

Share this post


Link to post

Cum m-am lasat eu de fumat: Simplu am zis Din acest moment nu mai fumez! . Am 6 ani aproape de cand nu mai fumez. Am fumat 5 ani de zile (1997 - 2002) si fumam cam un pachet/zi. M-am apucat pentru ca am ramas pe vara in clasa a 9 a. De draci. Apoi in 1998 am incercat sa ma las. Draci. M-am certat cu o gagica , apoi nervos ca nu o puteam agata pe una care imi placea. Eh iar razboi plamanilor. Anul 1999: Fumam chiar peste un pachet. Apoi m-am certat cu fata pe care o iubeam si m-a lovit si o depresie si da-i la 2. Faceam si meditatii intram in febra de bac. In anul 2000 am avut si probleme de familie + bac pe cap si dai pana la 2 pachete /zi. M-a inselat gagica (alta) inainte de examen la facultate. Am caftit-o.( nu prea am avut eu noroc in dragoste) Iar da-i tare la mahorca. Vine facultatea. Ce sa ma las anul 2001 da-i la greu (mai ales in sesiuni) desi am ajuns (scazut) la 1 pachet. In anul 2002 am sarit la cca 3 pachete (nervi cu facultatea) dupa care la un moment dat am zis VEZI CE E SCRIS CU BOLD MAI SUS. Si m-am lasat dar a fost greu. Si acum chiar ma deranjeaza fumul de tigara. Ce e drept ca dupa ce m-am lasat de fumat am luat in greutate ( de la 78 la 85 si crescut pana la 89 cat am acum).Insa acum beau destul de multa cafea cam 1 - 1,5 l pe zi de cafea sau cola.Mai bune decat tigarea.(nu ness - face rau la ficat). De unde si problemele de tensiune(18/12). RETINETI INSA:

 

1) CEA MAI BUNA METODA DE A TE LASA DE FUMAT ESTE DE A NU TE APUCA DE FUMAT

2) CEA MAI BUNA METODA DE A SLABI ESTE DE A NU TE INGRASA

3) CEA MAI BUNA METODA DE A NU GRESI ESTE DE A NU MUNCI ( not recommended)

Share this post


Link to post

Pardon Cumnate, Kg. =))

Share this post


Link to post
... nu ness - face rau la ficat ...

In acelasi stil stiintific si competent: Cola tampeste !

Share this post


Link to post
In acelasi stil stiintific si competent: Cola tampeste !

 

Scuze . Insa eu nu te-am insultat de maniera asta ! :grumpy:

 

Asa pot sa zic ca si consumul de paine prosteste ! dar hai sa nu ne luam la insulte si la polemici copilaresti.

 

Prefer o Cola sau o cafea decat tigari. Sincer. Mai sanatoase.

 

Fumatul pe langa probleme cardiace si pulmonare poate cauza arterite si alte nenorociri, afectarea creierului & co.

 

Repet: Fara insulte.

Share this post


Link to post

Cand am dat replica nu m-am gandit la tine. Nu inteleg de ce mi-ai atras atentia.

Share this post


Link to post
Cand am dat replica nu m-am gandit la tine. Nu inteleg de ce mi-ai atras atentia.

 

N-am stiut , atentie ca eu le mai iau personal cateodata.

 

Lasand acestea la o parte, orice viciu isi are consecintele. Si consumul excesiv de dulciuri e un viciu nesanatos (ingrasa si in cele din urma - desi nu cred - poate duce la diabet zica-se) si bautul de cafea/cola e un viciu, si consumul de alcool e un viciu (duce la ciroza).

 

Insa ma repet, oricand prefer cafea sau cola in loc de alcool sau tigari ( alcool nu consum deoarece nu suport , rareori mai beau o bere cu prietenii cand stiu ca nu trebuie sa conduc).

 

Revenind la fumat,bunicul meu a fumat din 1944 pana in 1990 cand a facut primul preinfarct. Si acum traieste are 80 ani dar nu mai fumeaza.

 

Recomandare pentru diabetici (daca exista pe acest forum): lasati-va de fumat de urgenta in caz ca fumati!

Share this post


Link to post
Cum m-am lasat eu de fumat: Simplu am zis Din acest moment nu mai fumez! . Am 6 ani aproape de cand nu mai fumez. Am fumat 5 ani de zile (1997 - 2002) si fumam cam un pachet/zi. M-am apucat pentru ca am ramas pe vara in clasa a 9 a. De draci. Apoi in 1998 am incercat sa ma las. Draci. M-am certat cu o gagica , apoi nervos ca nu o puteam agata pe una care imi placea. Eh iar razboi plamanilor. Anul 1999: Fumam chiar peste un pachet. Apoi m-am certat cu fata pe care o iubeam si m-a lovit si o depresie si da-i la 2. Faceam si meditatii intram in febra de bac. In anul 2000 am avut si probleme de familie + bac pe cap si dai pana la 2 pachete /zi. M-a inselat gagica (alta) inainte de examen la facultate. Am caftit-o.( nu prea am avut eu noroc in dragoste)

 

Tare povestea. Macar i-ai dat sa-i ajunga?

Share this post


Link to post
...Recomandare pentru diabetici (daca exista pe acest forum): lasati-va de fumat de urgenta in caz ca fumati!

 

Ca sa murim sanatosi? Sau de ce?

Share this post


Link to post

Eu imi mentin parerea ca fiecare "viciu" afecteaza o persoana sau alta functie de cum are capacitatea/ sau nu corpul de a ii elimina toxinele.

Inzilele noastre pana si apa de la robinet are clor samd care nu imi ziceti ca e sanatos petru corp ca nu o cred.

Si la ce debandada e in tara asta nu imi ziceti ca are exact cat clor trebuie cat sa fie si curata si sanatoasa ca nu sta in picioare.

Imi povestea zilele trecute cineva cum ca la o anumita fabrica de mezeluri se baga HARTIE IGIENICA in mezeluri ( special parizer ) spre a le da consistenta.

Pana aici totul ok dpdv igienic daca pasta de parizer e pasteurizata. Mental e grotesc.

La fel imi povestea cum se injecteaza sub presiune solutie salina in anumite mezeluri.

NU v-ati intrebat niciodata de ce unele mezeluri transpira ?

La magazinul RUXIR am dovezi cum ca noaptea se opreste curentul din ratiuni economice. Oricat de sanatoase ar fi alimentele pe acolo ( presupunand ca ar fi ) daca in fiecare noapte de peste 20 grade celsius se taie curentul nu ma mai mir ca la 24 ore dupa ce le cumpar le iau din frigider si sunt cleioase.

Tatae-miu fumeaza de vre-o 70 ani. Si fumeaza marasesti !

Si inca vre-o 2-3 pachete / zi.

Adevarat ca mananca numai din ograda ( ma refer la carnuri si legume si lactate si oua ) si deci foarte sanatos.

IN fiecare zi rade 1-2 L de vin rosu si 1,5 L de lapte batut proaspat.

INVARIABIL.

SI e lapte NEtratat si vin NEverificat .

Evident ca datorita miscarii si a aerului relativ curat el e normal sa fie mai sanatos ca noi dar tine fffff mult de cat de rezistent e corpul in sine.

NU ati sesizat niciodata in jur, in mediul in care traiti ca unii oameni sunt bolnaviciosi si pace. Mereu bolnaviciosi !

 

In liceu beam 1L vodka / zi ( aia era vodka nu spirtul asta de se vinde acum ) si in afara de afumatura buna nu am avut nici pe dracu.

Dupa liceu n-am mai baut tarie, am trecut pe bere si la un calcul sumar pot spune ca in 12 ani am baut cel putin 8 TONE de bere iar de tigari am fumat cel putin 11.000 ( unsprezece mii ) pachete tigari.

Asta ca sa nu pun la socoteala 2 come din cauza verdelui si una din cauza alcoolului ( la un moment de slabiciune )

Ai zice ca pana acum trebuia sa fiu perforat.

SI mananc ciorba de porc in mijlocul verii, nu concep mancare fara grasime samd.

Mai nou, de 5-6 ani nu mai fac miscare DELOC.

Inainte faceam , cel putin 5 km/zi alergat dar tot cu tigara in gura/mana.

Dar beau muuuuuuuuuuuuuuulte lichide, 4-6-8-10 L/ zi. NU e nixi o exagerare, beau in continuu ceva.

Si am avut muuulte capete sparte si alte lovituri si cazaturi dar se pare ca materia prima e buna, nu vrea sa pice si basta !

 

NU sustin cum ca comportamentul abuziv ( relativ la indicatiile medicului ) care il am fata de corp nu are sau nu va avea urmari. NU pot sa alerg mai mult de 1 km ( nu ma lasa plamanii si asta NU e din cauza tigarilor ci a lipsei de miscare ) dar nici nu vreau sa fiu vre-un playmate of the year.

Parerea mea :

NU mai fumati

NU mai mancati sarat

NU mai mancati gras

NU mai beti

NU mai stati in cur

 

DECAT daca va simtiti realmente rau.

Evident ca daca faceti opusul celor de mai sus va veti simtii mai bine, nu a zis nimeni ca e mai energic atunci cand fumeaza decat cand nu.

Share this post


Link to post
Eu imi mentin parerea ca fiecare "viciu" afecteaza o persoana sau alta ...

Asa e, cumnate, dupa cum a iesit si vorba: "functia creaza organul".

Share this post


Link to post

@cumnate, daca te rog poti sa scrii un post despre bautul la volan la care sa concluzionezi ca de fapt nu e mai periculos decat ... dormitul cu fata in perna?

 

Idei recomandate de punctat:

 

  • Tara asta e de rahat
  • E viata ta si stii pe cineva care conducea sub influenta in fiecare zi la munca timp de 20 de ani
  • Nu poate fi mai rau decat ciupercile la volan
  • Casul se tine in soare pe marginea drumului
  • Tara asta e de rahat
  • Fanul se usca mai bine pe soba
  • Oamenii sunt rai si merita sa moara
  • Stii pe cineva care a picat de la etajul 5 si nu a murit, deci de ce ar fi mai periculos condusul baut?
  • Tara asta e de rahat

Share this post


Link to post

Am zis eu deca despre condusul sub influenta ?

Am zis ca beau foarte multe lichide iar alcool numai seara dupa ce am ajuns acasa, de obicei dupa ora 10 cand nu mai plec nicaieri cu masina.

Ziua nu beau.

Foarte rar sunt cu cineva la vre-o terasa si atunci POATE beau jumatate de pahar de bere in circa 30 minute.

Iar daca sunt acasa ziua si am ras ceva alcool NU ma sui la volan. Decat dupa ceva ore bune sau dupa somn.

De unde ma rog ai presupus ca daca stau seara pe net si beau o bere doua insemna ca si conduc baut ?

Mi se pare jignire gratuita.

 

Din pacate "cineva care conducea sub influenta in fiecare zi la munca timp de 20 de ani" sunt multi si in ca multi rau de tot si cu precadere asatia "profesionisti" ( taximetristi, camionagii, tiristi samd ) .

 

Consider ca am reusit fara sa vreau sa imi creez o imagine falsa si negativa.

Asta nu inseamna ca ma cred vre-un bun dar nici asa cum ma vezi tu Zmeule.

Iti urez muuulta sanatate ( iar tara asta nu e de rahat, chiar imi place, este insa plina de praf )

Hai sanatate !

Share this post


Link to post

Nu am zis ca ai fi putut fi tu ala, am zis doar ca ai fi putut argumenta pe acelasi model.

Share this post


Link to post

Ba, e baba. Are cam acelasi efect cu fumatul in sine.

Share this post


Link to post

Tu n-ai auzit ca efectele fumatului.. la batranete se vad? =))

Ala-i targetul .. publicul antenelor =))

Share this post


Link to post

Am 7 luni de cand nu mai fumez. E super!

Share this post


Link to post

Sa auzim cand vor fi 7 ani. Tot super va fi, dar va fi sigur ca nu te apuci.

Share this post


Link to post

Doi ani de cand nu mai fumez. Am spus ca de a doua zi nu mai fumez si gata, s-a terminat, fara amanari, stai ca maine doua, poimaine una etc.

Share this post


Link to post
Mie mi s-a parut interesanta cartea asta.

in_sfarsit_nefumator.pdf(fisier PDF!!!)

Recunosc faptul ca nu am terminat-o dar e interesant ce spune acolo.

 

Nu mai merge linku'. O mai postati odata va rog.

Multumesc.

 

am rezolvat!

Edited by Tavi

Share this post


Link to post

Sunt si eu in proces de curatare.

De la 1.5-2 pachete de Dunhill negru lung am ajuns la 1-2 tigari pe zi, orice ar fi ele, oricum e chestie de gest.

Sper sa ma las de tot pana incep caldurile. :D

Share this post


Link to post

Succes...eu nu am reusit, nu am avut destula ambitie.

Ai si un motiv in plus sa nu mai fumezi macar acasa, copilul. :D

Share this post


Link to post

Oh, nici eu nu am. Nicorette e ambitia mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...