Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Televiziune Digitala Satelit

Recommended Posts

Si atunci care sa fie motivul, ca la 5 minute de la convorbirea initiala(16:00), n-au mai vrut sa vina?

Aveau si cam 2 ore la dispozitie, pana la ora la care le spusesem ca ajung acasa (18:00).

Iar programul lor se intindea pe inca 2 ore de la ora respectiva (20:00).

Share this post


Link to post

Stiintific vorbind, motivul este ca ti-ar trebui o masa mult mai mare pentru ca alte obiecte, inclusiv oameni, sa poata orbita in jurul tau.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am impresia ca sunt si un pic batuti in cap: m-au innebunit de cate ori m-au sunat pe numarul pe care l-am dat cand m-am inscris telefonic, dar nu au sunat nici macar o data la numarul trecut in contract.

  • Like 1

Share this post


Link to post

E clar, se tavalesc in chinuri ... iar topicul acesta generos s-a transformat intr-o telenovela.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Precis au citit aici pe forum si de al dracu suna numai pe ala. Redirectioneaza si tu apelurile pe nr din contract. :mrgreen:

Share this post


Link to post

I-a sunat titularul de contract sa-i intrebe de instalare, dar au zis ca la ei in sistem nu apare respectivul numar de contract.

Genial =))

 

Contractul fiind incheiat de pe 2 mai.

 

Si da, in continuare suna pe celalalt numar.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Contractul incepe sa se deruleze din momentul punerii in functiune a seriviciilor (cap 2). Si vor veni cu inregistrarea conversatiei... Tu sa fii fericit!

Share this post


Link to post

Care conversatie?

Tu nu intelegi nimic din asta, am impresia.

 

Persoana care este titularul de contract, a rugat pe cineva, un prieten, sa o ajute cu montarea antenei Digi. Acesta a vorbit, a comunicat datele respective, si a programat data instalarii.

Datorita neseriozitatii si incercarii frauduloase a echipei de instalare de a cere mai multi bani decat acestuia i se comunicase la comandarea serviciilor, si astfel ca sa nu le rupa capul jigodiilor in momentul in care acestia veneau la instalare, respectivul prieten a incetat sa se ocupe de aceasta problema.

 

Dorind totusi sa aiba TV de la Digi, beneficiarul s-a deplasat personal la o casierie Digi, a incheiat contract cu acestia, pentru furnizare servicii, si a si furnizat propriul numar de telefon, pentru a fi contactat.

 

La aproximativ 2 saptamani de la incheiere contract, in care nu a fost contactat de nimeni, beneficiarul a sunat la Digi pentru a vedea care este stadiul solicitarii din contract. Din pacate, cei de la Digi habar nu aveau de respectivul contract.

Beneficiarul va astepta cele 3 luni specificate in contract, in care prestatorul avea obligatia sa isi onoreze contractul, apoi va semnala problema la OPC. La verificari, se va observa ca beneficiarul nu a fost sunat nici macar o data, la numarul specificat in contract. Astfel, se va constata ca Digi nu si-a indeplinit obligatiile, anume sa dea mai departe contractul si solicitarea din el, departamentului care se ocupa de instalari, si nici nu a inregistrat in evidenta (baza de date) electronica, respectivul contract.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai avem 2 saptamani si vom asista la falimentul RCS+RDS, pana atunci se tavalesc in chinuri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

RIP RCS :mrgreen:

Share this post


Link to post

vom asista la falimentul RCS+RDS

Cum au reusit performanta asta? Erau 'pe val' intr-o vreme.

Share this post


Link to post

Cum au reusit performanta asta? ..

 

Nu e meritul lor. E meritul altcuiva :mrgreen:

Share this post


Link to post

Din cate am inteles eu, RCS/RDS mergeau pe preturi de dumping ca sa creasca numarul de utilizatori in scripte (cam cum a facut si JOR) ... asteptandu-se sa-i cumpere Deutsche Telekom. Da' Deutsche Telekom liciteaza pentru juma' de Romtelecom acum, deci nu mai e interesat de ei. Si cum cheltuielile sunt mari la RDS, nesustinute de nimic, nu mai dureaza mult pana cade "imperiul de mucava".

  • Like 3

Share this post


Link to post

Si daca sa zicem ca firma aceea nemteasca preia Romtelecom Dolce, e posibil sa cumpere ei la anul drepturile pentru F1?

Ca ar fi mai simplu pentru mine sa iau inca ul receiver de la Dolce, pentru camera cu plasma. Am deja fire trase, frumos, pe sub rigips, nu mai dau gauri, etc.

 

 

O intrebare tehnica: avand in vedere ce am zis imediat mai sus, e posibil sa mi se lege firul de la antena Digi la firul de la antena Dolce, astfel ca sa nu mai dau alte gauri?

Exista vreun sumator, ceva, care sa faca asta? Avand in vedere ca e vorba de semnal de satelit? E posibil sa trebuiasca un sumator special, deoarece si splitterul pe care il am in casa e special. Nu a fost bun unul normal de cablu. A trebuit unul cu interval de frecventa mai mare, pe care nu l-am gasit in Romania, mi l-a adus cineva din Germania.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tehnic, inteleg ca Balanel are multiple personalitati dar toate sunt prietene intre ele, ceea ce, in final, nu poate fi decat un lucru bun.

Share this post


Link to post

Si una cu UPC..

 

Acum doua luni MA SUNA o domnisoara de la ei, sa'mi propuna pachetul cu toate programele transmise de UPC, plus hbo-urile,cinemax-urile si vreo 4 canale sexoase,dublarea vitezei la internet si telefon fix

 

Totul la acelasi pret platit pana la propunere(aveam pachetul basic digital),sau cu vreo 10 lei mai mult,nu mai stiu exact+plus acord de fidelitate pe doi ani.

Toata faza "imbracata" cu exprimari de genu: "pt ca sunteti clientul nostru fidel de 8 ani".

 

 

Am acceptat si AM MENTIONAT ca n'am nevoie de telefon.

 

-"nicio problema",spune tipa,-"cand vine echipa sa-l instaleze ,sa le spuneti ca nu doriti telefonul".(asa am facut a doua zi cand au sunat aia)

 

La 15 minute dupa convorbirea descrisa mai sus,aveam toate canalele si viteza mai mare la net.

 

In seara asta ,dupa doua luni de "fericire",ma trezesc fara ce obtinusem!

 

Sun la ei..o alta domnisoara imi spune ca: in dreptul contractului meu e "un refuz"!?!

Ii zic: adica eu "refuz" si voi imi dati doua luni ce am refuzat eu.. :) )

 

Apoi a schimbat placa,chipurile daca am refuzat telefonul,oferta nu e valabila. :P

 

Whatever, convorbirea s-a incheiat cu adio upc!

Si asa imi rodeam unghiile ca nu vedeam niciun meci de fotbal la tv.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Au sunat in ultima din cele 15 zile stipulate in contract, in care erau obligati sa ia legatura cu beneficiarul.

Mare noroc, ca voiam sa apelez la OPC. Sau poate nu e noroc, ci nu sunt nici ei fraieri.

Si da, au sunat la numarul din contract.

 

Acum am Digi, si ma bucur de el.

Share this post


Link to post

Tarziu te cam bucuri, de o luna e GSP si pe Dolce... :mrgreen:

Share this post


Link to post

E doar pe Dolce si Upc. Nu mai e pe Rds.

Share this post


Link to post

Si in Constanta mai este la CanalS :) Si probabil prin tara la toti operatori de catv in afara de rcs-rds. :P

Share this post


Link to post

Sa vedeti aventuri acum cu rezilierea lui balanel de la Digi si abonarea la Dolce :D Noroc ca incep cu aceeasi litera :D

Share this post


Link to post

Provideru meu de DTH (Akta),a fost cumparat de Romtelecom,cum sta la capitolu receptie/calitate Dolce?,

 

Dar iptv de la Romtelecom,cum sta si acesta la calitate/receptie?

 

E destul de important,trebuie sa schimb 7 receivere,adica doua abonamente,si nu stiu pentru care sa optez,iptv sau dth.

Share this post


Link to post

Eu am Dth de la ei si sunt multumit,dar daca as fi avut si net de la ei sigur bagam iptv.

Share this post


Link to post

Eu am telefon de la ei,dar nu stiu care e mai bun,la DTH,iarna cand e viscol,uneori scade puterea la semnal,chiar se intrerupe,asta doar iarna,sau cand e vijelie mare de tot,se misca parabola,si pierde semnal,prin iptv,teoretic ai o calitate mai buna,calitatea HD e mai buna,si grila mai mare de programe.

 

Dupa ce am citit pe alt forum,ramane sa vorbesc cu cei de la Dolce,sa imi spuna ce infrastructura au in zona mea,daca conexiunea e slaba,nu prea functioneaza bine iptv-u,si e posibil sa aiba o calitate mai slaba, fata de dth.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...