Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Televiziune Digitala Satelit

Recommended Posts

Cartela e facuta sa mearga doar cu decodorul de la ei. Daca ai insa la tv tuner dvb-c si cablu de la rds vei prinde oricum grila digitala de baza cu vreo 70 de posturi, fara sa fie nevoie macar de cartela! Si canalele HD sunt la liber de ceva vreme. Nu vei avea insa subtitrare la unele posturi...

Share this post


Link to post

Am deja asta. Nu stiu daca sunt chiar 70 de posturi. (oricum, "vanatoare si pescuit" nu il consider "post". :) ) Subtitrarea am vazut ca pot sa o aleg din meniul televizorului. Pe ce post zici ca nu merge?

 

Pe ce te bazezi cand spui despre cartela ca merge doar cu deocodorul lor?

Share this post


Link to post

Eu am un LG si pe Zone Reality pot sa activez sau sa dezactivez subtitrarea in limba romana.

 

Poti sa imi dau linkul spre softpedia, te rog, ca nu il gasesc?

Share this post


Link to post

Salutare, are cineva idee de unde pot cumpara un CAM ( Modul de acces conditionat ) Conax la un pret cat mai bun ? :P

Share this post


Link to post

Dupa aventura cu Digi, pe care o voi povesti in cele ce urmeaza, m-am hotarat sa caut si alte variante de a viziona Digi Sport.

 

Stie cineva daca poate fi vizionat acest post la alta firma de televiziune prin satelit, si daca da, care?

 

 

Si acum, povestea cu Digi, o firma de care va sfatuiesc sa va feriti.

 

In saptamana dinainte de Pasti, pe la inceput, sun la Digi si comand un kit de antena si abonament. Aflu cu aceasta ocazie ca costul de instalare, compus din taxa de activare si kit antena, costa 100 lei. Montaj gratuit, receiver inchiriat cu 6 lei/ luna. De asemenea, aflu ca imi trebuie o multime de acte, cum ar fi actul casei ( :o )! Mi se comunica cu aceasta ocazie ca voi fi sunat in momentul in care va fi disponibil un kit de antena si va exista posibilitatea ca timp a echipelor de instalare, sa efectueze montajul.

 

Sunt sunat miercuri, si sunt programat la montaj pentru vineri, dupa orele 12:00. Cu aceasta ocazie sunt informat ca costul la instalare este in total 150 de lei, nu 100 cum mi se spusese initial. La intrebarea mea, sunt luat "tare", adica mi se spune ca nu am vreo oferta scrisa de la ei cu suma de 100 de lei, si asta e, ori vreau, ori nu. Trec peste, pentru ca imi doream sa vad F1.

Vineri, toata ziua stau acasa, si nu rezolv absolut nimic din cate aveam de facut. Nu vine nimeni la montaj. Pe la 6 seara sun la Digi, si mi se spune ca echipele sunt pe teren, si ca programul este pana la 8 seara. Daca pana la 8 nu vine nimeni, sa revin cu un telefon.

Bineinteles ca nu vine nimeni. Ii las vreo cateva zile, sa isi revina dupa sarbatori, in ideea ca fiind programat de saptamana ce trecuse, voi fi sunat si programat de urgenta. Aiurea. Miercuri sun iar sa vad care e situatia. Aflu cu stupoare, ca la statusul solicitarii mele era trecut "REZOLVAT". Le spun ca nu s-a montat nimic, si intreb daca ei nu verifica astfel de informatii, in ideea ca ar fi trebuit sa ajunga la ei un exemplar al contractului. Mi se spune ca e un alt departament cu contracte, etc. Inregistrez o noua cerere. Intreb cum e cu costul de conectare. Din nou, mi se spune 100 de lei. Ma refer la cei 150 de lei, iar rasounsul este ca nu, costul e 100 lei.

 

Azi ma suna echipa: intr-o ora suntem la dvs. Cum nu eram acasa, le spun sa vina dupa o anumita ora, si ca era normal sa ma sune cu o zi inainte. Mi se comunica costul de instalare: 180 lei :wallbanger: . Le spun ca nu se poate asa ceva, si le inchid. Sun la Digi sa intreb ce e cu pretul. Mi se raspunde ca ei la Digi nu mai au kituri de antena, si ca firmele care monteaza, sunt firme independente, care isi vand propriile kituri de antena, la ce pret doresc. Ma resemnez, si ii zic sa transmita echipei sa vina la ora stabilita. Dau si sms echipei. La ora stabilita, bineinteles, nimeni. Sun la echipa, mi se spune ca nu se mai poate azi, ca ei m-au sunat cand se putea, etc.

 

Cam asta e. Pana acum si-au batut ei joc de mine. De acum incolo se schimba foaia. Am de gand sa ii fac sa isi aduca mult timp de acum incolo aminte de mine. Nu scriu cum, ca poate citeste vreunul de la ei.

Share this post


Link to post

Din pacate ei au ajuns la un anumit nr de abonati si acum considera ca isi pot permite sa faca asa ceva. Sper sa reusesti sa le faci macar cateva zile negre cu toate ca...o sa fie o picatura de pipi intr-un ocean.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ehee si sa vezi bataie de joc dupa ce preia UPC-ul...

Share this post


Link to post

Eu cred ca sunt un pic cam prosti si joaca la cacealma. SINGURUL lor atu este postul Digi Sport, pentru ca e singurul care transmite Formula 1.

Eu inca sper ca situatia cu acest sport va fi reglementata prin lege sau ceva, in sensul ca transmisia ar trebui sa fie disponibila pe unul din posturile de raspandire nationala.

Daca asta se va intampla, de ce as mai lua de la Digi si nu de la oricare din concurenti?

Share this post


Link to post

Iar plangem dupa comunism ? A luat transmisia postul care a platit suma, nu-l poti obliga sa dea la tot poporul impotriva propriilor interese.

Share this post


Link to post

F1 nu-i transmis si de BBC online ? un proxy de UK (pe bani, ca free nu da nimeni asa banda) si gata.

Share this post


Link to post

Pai si pentru mine ca si client nu este o limitare a drepturilor mele de a-mi alege compania de televiziune prin satelit pe care o doresc?

Mai mult decat atat, nu este ceva ce duce spre monopol al pietii, daca ei sunt singurii care ofera serviciul x, despre care se stie ca va fi dorit de clienti, si astfel toti vor lua de la ei?

Nu in ultimul rand, nu este o incalcare a dreptului la concurenta, deoarece alta companie nu poate oferi acel serviciu x? Nu ar fi normal macar ca alte companii sa poata prelua contra cost transmisiile de pe Digi Sport, si sa le ofere si ei clientilor lor?

 

Eu cred ca nici in UE si nici in State, asenemea problema ar fi imediat reglementata.

 

@Vaxxi: nu-i problema asta, am cont si la RTL, acolo e gratis, dar de ce am dat o poala de bani pe o plasma de 104 cm? Nu e aceeasi calitate nici daca leg laptopul la TV.

Edited by balanel
  • Like 1

Share this post


Link to post

BBC stiu ca difuzeaza F1 HD online, deci ar trebui sa fie ok si pe plasma ta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu, in toate cazurile, televiziunea prin cablu este o afacere, nu-i serviciu public obligatoriu. Reducand la absurd dorintele tale, am avea aceleasi programe pe toate canalele si la toti furnizorii pentru ca asa ar dori toti ceilalti consumatori din piata. Faci o problema din ratarea unei legaturi comerciale cu un furnizor saturat de musterii (ala care iti monteaza antena). Dupa atatea incercari esuate, imi luam singur antena, mi-o montam singur sau apelam la cineva si nu cautam sa ma fac remarcat, macar pe forum.

  • Like 6

Share this post


Link to post

Iar exagerezi, Tolin.

Eu sunt priceput in meseria mea, cei care monteaza antene in meseria lor.

 

Iar oferta de pe site-ul Digi e clara, 50 taxa activare 50 kit antena. Daca mi se cere mai mult se incalca legea.

Cum ar fi sa semnez mai intai contractul cu ei, unde se va stipula suma de 100 de lei, apoi sa accept si sa plates cei 180 ceruti. La sfarsit sa trimit la OPC copie de pe contract si de pe factura de instalare?

 

Iar sofismul tau cu aceleasi posturi la toate companiile e gresit, dar in acelasi timp corect: da, toate companiile, transmit acele posturi de acoperire nationala, la care feceam referire.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu inca sper ca situatia cu acest sport va fi reglementata prin lege sau ceva, in sensul ca transmisia ar trebui sa fie disponibila pe unul din posturile de raspandire nationala...

Exagerare, sofism ? Am uitat ca numai tu, dintre toti telespectatorii poti avea o asemenea dorinta. Am uitat cand amenintai acest forum ca-l dai in judecata pentru ca unii nu doreau sa-ti raspunda la intrebari, desi dupa dorinta ta, in virtutea calitatii tale de posesor masina Chevrolet (cica), noi am fi avut vreo obligatie fata de cineva (sanchi).

 

Ma mir ca nu esti indignat ca postul acela cu raspandire nationala la care contribuie toata lumea a preferat sa plateasca argatii puterii in loc sa pastreze exclusivitea unui eveniment aducator de venituri.

  • Like 6

Share this post


Link to post

ratarea unei legaturi comerciale cu un furnizor saturat de musterii (ala care iti monteaza antena).

 

De unde atatia musterii, ca e saturata de mult piata...

Cred ca n-au nici macar 1 client pe fiecare zi, in medie ma refer, in zona Bucuresti-Ilfov.

 

In alta ordine de idei, am facut contractul, suma e 140 de lei, cu 10 m de cablu inclusi (si va fi suficient).

Acum au in 3 luni maxim obligatia sa monteze. De-abia astept sa nu se intample asta, si sa-i ard la OPC.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Azi m-au sunat de vreo 3 ori la numarul pe care l-am comunicat la primele 2 solicitari telefonice. Apoi au dat mesaj: "ma scuzati ca va deranjez, de la digi, puteti raspunde la telefon?".

Nu, nu pot.

Astept sa ma sune la numarul pe care l-am furnizat cand am facut contractul. Care numar nu e al meu, ci al persoanei pe numele careia s-a facut contractul. Mentionez ca este deosebit de greu ca aceasta persoana sa fie contactata prin telefon mobil: uita telefonul pe silentios, il lasa pe te miri unde, si nici nu il aude daca e in geanta iar persoana e in exterior.

Sa se chinuie si ei putin, nu? :mrgreen:

Edited by balanel
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si dupa aia te intrebi de ce nu pot programa o data/ora certa de la inceput... Inca vreo doi ca tine si totul tine cont de noroc.

 

Oricum, spune multe faptul ca stii ca sunt de la RDS cei care te suna, fara sa raspunzi la telefon.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Mai citeste o data primul meu mesaj pe aceasta tema, si dupa aia mai vorbim.

 

Si-au batut joc de mine, iar acum e randul meu!

  • Like 1

Share this post


Link to post
... Si-au batut joc de mine, iar acum e randul meu!

Asa procedeaza si marinelul cu frantujii, cu nemtii si cu olandejii, cand suna aia sa ne bage in Schengen. =))

  • Like 4

Share this post


Link to post

@balanel: nu, tu suferi de paranoia. Vestea rea e ca mai sunt altii ca tine.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Serios?

Ia zi, dupa parerea ta, cum vine asta?

 

 

In saptamana dinainte de Pasti, pe la inceput, sun la Digi si comand un kit de antena si abonament.

 

Sunt sunat miercuri, si sunt programat la montaj pentru vineri, dupa orele 12:00.

Vineri, toata ziua stau acasa, si nu rezolv absolut nimic din cate aveam de facut. Nu vine nimeni la montaj.

Ii las vreo cateva zile, sa isi revina dupa sarbatori, in ideea ca fiind programat de saptamana ce trecuse, voi fi sunat si programat de urgenta. Aiurea. Miercuri sun iar sa vad care e situatia. Aflu cu stupoare, ca la statusul solicitarii mele era trecut "REZOLVAT".

 

Iar a doua oara, dupa ce am refuzat instalarea pe motiv de pret diferit de oferta, am sunat imediat la Digi, mi-au explicat, am fost pana la urma de acord sa platesc in plus, si le-am zis sa transmita echipei tehnice ca sunt de acord, si sa vina la ora la care le spusesem initial. Totul a durat maxim 5 minute. Nu cred eu ca in 5 minute isi schimbase echipa atat de radical programul, incat sa nu mai poata veni la mine. Totusi, chiar daca era asa, trebuiau sa ma sune si sa-mi spuna asta.

Dar nu, au facut asa sa-si arate muschii. Crezi ca nu stiu cum gandesc astia? Lasa ca-i aratam noi lui sa faca figuri la pret, ne cauta el, ca el are nevoie de noi.

Ei bine, o sa-i fac eu sa ma caute si sa alerge dupa mine. Acum e contract, si sunt obligati ca in 3 luni sa monteze, altfel va fi grav pentru ei, iar ei stiu asta.

 

P.S. Ador cand primesc minus la posturile mele. Am astfel confirmarea ca deranjez, deci ca spun adevarul, iar principiile mele sunt corecte.

Edited by balanel
  • Like 2

Share this post


Link to post

Da, ai dreptate, nu esti beat, aia care iti dau minus sunt. Si aia din RDS nu sunt niste angajati platiti prost dintr-o ditai firma cu niste proceduri de rahat, ci niste razbunoatori malefici care vor sa iti faca tie, singurul lor client din ziua aia, rau.

 

Sfat gratis: daca tu nu le oferi front de lucru, nu sunt obligati sa faca nimic. Sau poate te mint eu. Nu vei sti decat peste 3 luni de zile in care, in mod sigur, angajatii Digi se vor da cu capul de pereti ca nu ii vor putea monta antena lui Balanel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.1

"Termenul de instalare se va extinde cu perioada in care Beneficiarul nu poate fi contactat, nu este disponibil, nu asigura accesul pentru instalare sau nu are obtinute autorizatiile necesare"

Nu m-am putut abtine.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Dar nu, au facut asa sa-si arate muschii. Crezi ca nu stiu cum gandesc astia? Lasa ca-i aratam noi lui sa faca figuri la pret, ne cauta el, ca el are nevoie de noi.

 

:wallbanger: iar Iliescu de fapt a fost agent secret american, nu? :wallbanger: si a facut un mare bine romaniei ca a adus minerii sa faca ordine in miticesti :wallbanger:

Edited by Sebian
  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...