Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Televiziune Digitala Satelit

Recommended Posts

Doar ce am avut antena dereglata la dolce. S-au mobilizat ca in 2 ore de la reclamatie, insa dupa ce m-am infipt in ei.

Au intrat in meniul STBului care are un submeniu in care se baga un cod, dupa care apare un meniu ceva care masoara puterea si calitatea semnalului. A miscat antena in sus si in jos pana ce semnalul era in parametrii normali ( peste 60% in cazul dolce).

Am incercat si eu la bunica-mea reglajul pe bajbaite al antenei parabolice, si a dat rezultate. Am miscat-o sus si jos, stanga dreapta de n ori . Vedeam cum se prind unele posturi dar altele ba, apoi pe o pozitie se prindeau celelalte, iar altele ba. Si tot asa, tatonari de pozitie vreo 5 ore de m-au gasit dracii . La determinarea aleatoare a pozitiei, am strans suruburile de fixare pana a "iesit zeama din ele".Din cauza pozitionarii era sa cad de la etajul 4 de vreo 3 ori :spumelagura: . Deci se poate incerca pe bajbaite. Codul la dolce de intrare in meniu e de regula 0000.

Share this post


Link to post
Exista vreo metoda babeasca cu 3 pasi simpli de a regla o panarama de antena digitv care s-a dereglat singura? Astia de la digi sunt de o nesimtire si neseriozitate incomensurabila, deci se pare ca trebuie sa recurg la reglat antena tampita de unul singur...

Pasul 1. Stabilesti o pozitie initiala aproximativa - ochiometrica la parabolica.

 

Daca mai e vreo antena digi in zona te poti uita cum e orientata ca sa-ti iei niste repere. O pozitionezi aproximativ la fel ca cealalalta ca si orientare. Daca nu ai alta parabolica in zona o sa mergi cam pe bajbaite ca sa zic asa.

 

Oricum e foarte important sa ai cat de cat idee cam cum ar trebui sa fie orientata si apoi sa incepi reglajele.

 

Pasul 2.

Tii receiverul in meniu/setari undeva unde sa-ti arate puterea si calitatea semnalului receptionati iar TV-ul conectat sa fie aproape de parabolica ca sa-ti urmaresti reultatele.

 

Pasul 3.

Blochezi reglajul vertical la parabolica si incepi sa misti usor pe orizontala stanga/dreapta. Daca nu prinzi nimic, blochezi orizontala, deblochezi verticala, mai ridici/cobori putin, blochezi la loc verticala, deblochezi iar orizontala si incepi iar sa misti stanga dreapta incet pe orizontala. Cu putin noroc poti sa o reglezi asa "babeste" intr-un minut sau in cateva zeci de minute. :) )

 

Asta e cea mai babeasca varianta. Una mai putin babeasca ar fi cu o busola si un compas daca stii coordonatele. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Un coleg de-al meu (care sta la tara > :) ) si-a luat un kit de reglat antena de pe net. A dat vreo 600 de mii pe el si e alcatuit dintr-o busola si o chestie care se monteaza pe fir si iti arata putrea semnalului, totul intr-o trusa de piele.

 

PS: Bineinteles ca am facut misto de el, ca numai veterinarul satului mai are trusa din aia, dar dupa o furtuna va fi mai cautat decat veterinarul. Oricum, cica si-ar fi scos investitia in contravaloare bere, dar acu' poti sa il crezi?

Share this post


Link to post

Bre, eu nu-s veterinar, insa am avut o cutiuta din aia- care si-a scos banii de nushcate ori. Pana am dat-o unui prost care a stricat-o si m-am enervat- nemailuind alta.

Share this post


Link to post

Pai si acum cu ce mai scopesti porcul? :D =))

Share this post


Link to post

Cu picioarele :) ). Adica nu ma mai ocup. Ieri venise cineva la bunica-mea ca sa reglez o antena. Am spus ca nu ma mai ocup (in perioada asta de vant cu ninsoare- numai sa stai pe nushce casa si te cuprinde frigul). Am preferat sa stau la caldurica. Mai las si pe altii sa faca un ban.

Share this post


Link to post

Sunteti de coma, nene :) Intrebare: "Cum sa regez antena?" Raspuns: "Misc-o!". Pai, asa se face de pe vremea lui Yagi :D Singura diferenta e ca acolo spatiul era doar... bi-dimensional ;)

Share this post


Link to post

Citit 50 de forumuri, nu am inteles nimic... Gasit unghiul la care ar trebui sa fie antena fata de orizontala, neinteles cum se poate masura (are o scala pe suport dar suportul e prins de un perete care nu e tocmai drept)...

 

Daca inainte de reglajele mele mai mult sau mai putin fine prindeam 80% semnal thor3, nimic intelsat 1002 acum nu mai merge nimic (toti trei saltelitii semnal 10%, calitate 10%).

 

In concuzie, voi face ce este normal... Voi face o cerere de reziliere ca ei nu vor sa vina sa o repare, o plangere la OPC ca nu vin sa o repare si imi voi trage RCS.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

RCS? Pai nu e tot firma cu gigi? Daca vrei- vin eu in Iasi sa o reglez :D .

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu cred ca e mai mult decat dereglata, e ceva stricat pe acolo... Dar marog, luni duc insttintarea ca u platesc perioada de deranjament si ma gandesc sa duc si suspendare pana la 30 martie ca sa inchei contractul.

Share this post


Link to post

Mai e ceva: poate sa fie apa in lnb. Eu sunt patit. Si vezi sa fie sucit lnb-ul vreo 25 de grade spre dreapta- cum stai cu fata spre antena. Verifica sa nu fie apa in mufa.

Share this post


Link to post
Citit 50 de forumuri, nu am inteles nimic... Gasit unghiul la care ar trebui sa fie antena fata de orizontala, neinteles cum se poate masura (are o scala pe suport dar suportul e prins de un perete care nu e tocmai drept)...

Masoara-l cu raportul fata de un poloboc! Pfff, ce ti-e si cu economistii astia! :D

Share this post


Link to post

Ai vrut sa spui cu RAPORTORUL... pfff, ce ti-e si cu inginerii astia :D .

raportor.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Stie cineva pe ce frecventa de imagine e Romania la Dolce???PAL B/G,PAL D/K,SECAM?Imtreb pt televizor ca am vazut mai multe setari de imagine si nu stiu ce sa-i dau.

Share this post


Link to post

Standardul in.ro este PAL.

 

Secam mai au doar francezii parca.

Share this post


Link to post
Secam mai au doar francezii parca.

 

Si rusii din cate tin minte...

Share this post


Link to post

Si cei din Samoa...cam atat...

Share this post


Link to post

Salutare. Am stat si m-am gandit eu asa ca nu are rost sa deschid un topic nou pentru o simpla intrebare...

Are cineva idee de unde pot cumpara un Receptor de Cablu ? DVB-C ? Am tot cautat pe google... la mondoplast pare sa aiba si peruvision... dar ei vand numai firmelor si in cantitati mari 10000001.gif Receptorul este similar cu cel de la RCS Digital sau UPC Digital.. Sau are cineva de vanzare unul ? 40000000.gif

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Pai in primul rand receptorul este DVB-C nu DVC-C :D ...in al doilea rand ar trebui sa cauti pe forumurile de sateliti ca pe acolo se mai vand si receptoare de cablu (noi sau sh). Cred ca o varianta ar fi sa cauti un receptor Dreambox 500C ca asta are linux instalat si poti sa faci magarii cu el ;) <BR><BR><BR>Later edit: cam subtire oferta, nu am gasit decat asta <A href="http://forum.paytv.ro/showthread.php?p=786708">http://forum.paytv.ro/showthread.php?p=786708</A>

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Mondoplast vand si catre persoane fizice. Suna-i. Eu am luat de acolo o gramada de chestii, inclusiv maruntisuri de 5 ron.

Share this post


Link to post

Ce faci bre Sebian nu mai vezi bine ? Scrie DVB-C :D :D . Hmm am cautat si eu pe net... da tot asa slab de tot. Astept confirmarea contului la mondo... sa pot vedea preturile. Multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post

Cauta pe okazii Dreambox 500C insa cel mai bine ar fi sa optezi pentru un Dreambox 800S sau OPTIBOX Alligator .

Share this post


Link to post

Nu exista pe nicaieri un topic "Televiziune Digitala prin Cablu", asa ca intreb aici:

 

Stiti daca e posibil sa folositi cardul de televizune digitala de la RCS direct cu televizoarele cu tuner digital, folosind un adaptor PCMCIA? Imi repugna ideea unui receiver separat. In plus, nu mai am niciun port HDMI liber. Deocamdata trebuie sa ma multumesc cu posturile digitale prinse la liber.

 

Teoretic stiu ca se poate, dar practic a facut cineva treaba asta?

Share this post


Link to post

Eu am optat pentru decodorul de la ei HUMAX DIGI+C HD. Am intrebat si eu cand am fost pe la ei dar vorbeam despre OZN-uri, oricum mi-au zis ca nu se poate decat cu decodorul lor. Ideal ar fi fost sa mearga, tehnic...nu stiu ce sa zic.

Uite aici cate ceva despre decodorul lor.

 

http://www.lavirgil.ro/2010/06/digi-tv-hd-de-la-rds/

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...