Jump to content
Sign in to follow this  
augustinionut

Telecomanda Pe Volan

Recommended Posts

 Dupa o poza de pe un site cu maniaci ai Matizului, mi-am montat telecomanda de la radiocdplayerul din dotare, SonyXplode pe volan.Trebuie doar sa mai cosmetizez sistemul de fixare.Telecomanda e detasabila, fixarea fiind magnetica , cu doua benzi taiate dintr-un post-it din ala de se prinde pe frigider, pe care le-am lipit cu superglue de suport respectiv spatele telecomenzii.

post-13903-1208458493_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si functioneaza din pozitia aia ?

Pare foarte incomod de uzitat.

Share this post


Link to post

Pai asta trebuia postata la kitsch-uri nu aici. Parerea mea e ca mai bine renunti.

Share this post


Link to post

Scuza-ma pentru ca sint f. direct ... insa arata ca dracu' ! Pe linga asta, ma indoiesc ca are vreo utilitate, nu o vad deloc ergonomica ! Comenzile de pe volan tocmai asta vizeaza, o ergonomie cit mai buna si tinerea miinilor pe volan in timpul condusului. Ori, din ce vad eu in poza, nu se atinge nici unul din obiective, mai rau te deruteaza si te face sa fi neatent in timpul condusului.

Share this post


Link to post
Pai asta trebuia postata la kitsch-uri nu aici. Parerea mea e ca mai bine renunti.

 

Renunti si la Sony si treci la Pioneer unde gasesti un mp3 player foarte bun si o telecomanda pentru volan asemena :

 

post-1161-1208463740_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sau renunti la telecomanda pe volan pt ca atunci cand ai volanul drept ca sao poti folosii, evident ca NU esti in curba sau ceva si e f usor sa ajungi la consola centrala sa folosesti direct HU.

Share this post


Link to post

Toata lumea isi construieste diverse lucruri doar ca sa zica am si eu asa ceva dar defapt sunt pe departe de situatia reala si mai mult se complica ca sa nu mai zic ca in multe cazuri arata a kitch. Sony avea acele joystick-uri care se montau pe carcasa coloanei de directie daca tot vrei sa faci o treaba.

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca daca nu gasesti ceva ca in poza asta, mai bine nu pui. La astea poti umbla indiferent de pozitia volanului, sunt foarte usor de folosit.

post-163-1208465898_thumb.jpg

Share this post


Link to post

"Telecomanda e detasabila, fixarea fiind magnetica "

Daca fixarea este magnetica, te tine bateria la telecomanda o zi?

Share this post


Link to post

Nu e grozava deloc treaba cu "telecomanda" aia. Oricum o mana o iei de pe volan (cel putin din pozitia in care se presupune ca ai tine mainile, aceea recomandata/recomandabila/ideala), ba mai mult iei si privirea de la drum, daca nu de tot oricum campul vizual se restrange mult mai mult decat in cazul in care intinzi mana dreapta spre consola centrala...

Share this post


Link to post

:) ))). Misto.Kitch.Bun...Telecomanda e cu infrarosu.Bate doar cu volanul drept.In curbe numai grija cdplayerului nu o am.Cu stanga tin volanul , ora 11.Cu dreapta pe melesteu..sau direct pe butoanele telecomenzii.O stiu cu ochii inchisi exact ca tastatura de la calc.Si daca mie imi foloseste nu tre sa sariti ca sa-mi iau alta, ca mai stiu io...Fixarea e cu magneti, ca sa inteleaga si lupul.Nu are nici o treaba bateria cu magnetii, tot ca sa inteleaga lupul... ;) .Campul vizual e mai bun pe linia parbriz vitezometru telecomanda decat parbriz consola centrala (deci privire in lateral jos).Si ziceam ca tre sa o mai cosmetizez, sa nu zica "altii" ca e kitch.Merci ca mi-ati deschis ochii.Apropos, Pioneer ala are intrare usb frontala? :) Si inca ceva:mie imi foloseste mai mult pe volan decat sa actionez direct de pe cdplayer.Exemplu: mi-e mai simplu sa apas cu dreapta butonasul negru din stanga jos de pe telecomanda decat butonul "6" de pe CDplayer.Faceti un exercitiu derutina in timpul mersului si incercati sa nimeriti butonul "6" din prima.Sau ATT-ul.Sau sa cautati butoanele de schimbat folderele de pe un cd sau stick de memorie.Si toate astea pe cdplayerul din dotarea masinutii voastre.Poi mai vb.

Share this post


Link to post

Toate bune si frumoase, dar ai grija sa nu te ranesti in surubul de la fixarea magnetica sau in colierul ala care strange furtunul din jurul volanului.

Share this post


Link to post

Bun ... e putin exagerat sa ajungi sa iti schimbi jucaria cu totul, sa nu mergem asa departe. Fiecare isi ia ce considera ca e mai bun, sau ca ii place mai mult, sau ... ca de atitea fonduri dispune :) . Una peste alta, din ultimele precizari pe care le-ai adus, eu inteleg ca de fapt ai nevoie de un loc cit mai la indemina de tinut telecomanda in timpul mersului. Sint sigur ca nu o lasi acolo peste noapte, prea ar fi invitatie deschisa la alte alea > :)

Share this post


Link to post

De ranit nu ma ranesc.Am mainile destul de "muncite" pt a fi sensibile la un biet colier.Surubul ala e scurt la fix , nici nu iese din piulita.Piulita e ingropata, pt ca , colierul e unul tip de fixat accesorii pe ghidon de bicicleta.Din garajul din curte nu fura nimeni nik.Sony-ul m-a costat 4,5 mil, suficient zic io .Ramane doar sa vopsesc sau sa schimb lamela aia elastica galbena.Aia imi sare si mie in ochi.E singurul dezavantaj.

Share this post


Link to post

Frumoasa inventie, pacat ca este vertabil inutila. Mi-am luat si eu candva o telecomanda IR pt cass-ul din masina, am folosit-o de doua ori si am lasat-o balta :) ) .

Share this post


Link to post

Eu nu am folosit niciodata telecomanda de la casetofon ( si am avut vre-o 6-7 ) pt ca mi se pare mai incomod sa stau sa nimeresc butonul, sa o pozitionez astfel incat sa prinda semnal samd. + ca dupa 1-2 zile de uzitat casetofonul, vei reusii sa butonezi fara sa te mai uiti la el, deloc.

Chir nu prea vad rostul telecomenzilor.

Butoane pe volan da, telecomanda nu .

Share this post


Link to post

Butoane pe volan, adica telecomanda :) ) Si tu "deletezi" fisiere, in loc sa le stergi??

Share this post


Link to post

La unele masini acele "butoane pe volan", adica astea gl.JPG, indeplinesc si alte functii, printre care si cea de "telecomanda". Cred ca la asta facea Cumnatu referire. So... nu-i chiar acelasi lucru :)

L.E.

Intrucat poza anterioara a fost cam "incetosata", am mai atasat una, sper eu, mai edificatoare :)

 

mer.JPG

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Cu ce? :D

Share this post


Link to post

Uite ce zic eu...

1. Banuiesc ca faza cu "demontabila" nu e mare chestie, deci ai putea renunta la ea

2. Daca tot vrei telecomanda/butoane pe volan, ar fi bine sa le pui in asa fel incat sa fie cat mai accesibile, de unde si amplasarea "butoanelor pe volan" :) nu vad rostul explicatiei cum ca pozitia aleasa de tine e miraculoasa, pen'ca e pe axa nord-sud...

3. Daca vrei chestia asta, atunci trebuie sa sacrifici un pic telecomanda. Asta presupune sa o desfaci si sa vezi cum ai putea sa o "prelucrezi"

4. Prelucratul presupune sa poti amplasa butoanele intr-un loc mai... confortabil. Vad ca nu ai airbag, deci ar fi loc in gogoloiul ala din mijlocul covrigului.

Atat pentru azi :D

Share this post


Link to post

Parerea mea stiti cum e.."ramane asa".Daca mie imi foloseste si nu ma incurca, inseamna ca pt mine e buna.Alte sugestii?Sateliti de volan?Adaptoare pt cdplayer?Cablaraie?Modificari in garantie?Cand am totul sub nas? :)

Share this post


Link to post

@augustin: nu cred ca era cazul sa faci ceea ce ai facut acolo...daca tot te descurci mai bine cu telecomanda decat cu butoanele playerului (care, apropo, e un model reusit si ieftin pentru ce poate - GT410U sau GT414U cumva?) atunci ai putea sa lasi telecomanda "libera", sa ii gasesti un loc al ei (de exemplu in zona franei de mana) si sa o folosesti doar cand ai nevoie de ea, direct din palma. Eu asa am facut, avand in trecut acelasi model de player cu aceeasi telecomanda.

Din pacate, pentru Sony nu s-au facut telecomenzi de volan, doar joystick-urile alea care ar putea fi montate si mai sus, pe bord, langa volan etc. Se gasesc la 50-60 ron, second hand.

Fata de alte playere, telecomanda de la Sony (cea mobila) bate excelent din mai multe unghiuri, drept pentru care ai putea sa-ti alegi o pozitie din care sa actionezi butoanele, fara sa mai intorci privirea spre player.

Eu mi-am montat la Tico un Pioneer care a avut si telecomanda de volan, insa iti spun sincer ca mi-e dor de telecomanda mobila de la Sony...si voi cauta sa-mi iau una si pt. Pioneer.

post-1649-1208690119_thumb.jpg

post-1649-1208690174_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La matiz nu s-ar putea adapta un volan de Clio???Alea au comenzi pe volan,din cate stiu eu!Bineinteles ca iti trebuie si H.U.!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...