Jump to content
Sign in to follow this  
Akon

Lacetti - Anvelope

Recommended Posts

am pe Lacetti-ul meu...195 55 r15...si am vazut ceva promotii la cauciucurile de iarna 195 50 r15(cu 80 lei mai ieftine fata de ,,55")....in talon nu e trecut ,,50" doar 55...aveti careva pe masina 195 50 r15?? :D :D :D

Share this post


Link to post

Dorian, am eu un set nou de gume de iarna asa :) ) le-am folosit 2 luni :) )

 

Nu pune. Parerea mea. Iarna pui talon mai mare putin eventual. Nu mai mic. Vezi ca si alea pe 60 sunt mai ieftine decat 55. Si intra pe lacetti. Daca tii cunt si de presiunea recomandata pt gume de iarna. o sa faci praf jantele in max 1000 km. Mai les ca vad ca esti din Beius. Faci un drum Oradea-Arad si te-ai rezolvat. :) )

 

 

Share this post


Link to post

Aici ai dreptate.Drumul de la Oradea -Beius-Varfuri e foarte prost.Marti trabuie sa merg pana la Oradea la verificare si abia astept sa vad ce cratere s-or mai facut pe drum.Oricum de 5 ani tot povestea ,,anu asta asfaltam drumu".As vrea sa vina ziua aia cat mai repede sa imi pot monta jantele de aluminiu pe masina da prea curand nu prea cred.Oricum merci de raspuns si o zi buna!

Share this post


Link to post

@Dorian: Mare lucru nu se întâmplă, doar că simți gropile ceva mai ...”intim”. Un talon de 60 ar fi recomandat din mai multe puncte de vedere, printre care și că-s mai ieftine, sau că-ți conservă mai bine rinichii, flanșele și amortizoarele. Partea maro e că nu-s trecute în talon. Deși dacă ar merge de ”65 pe sedan, mi-aș pune și eu tot de 65, ca dacienii logănari, că eu conduc molcom și nu fac manevre hazardante.

Dar e bine să știi că pentru un condus agresiv se pretează anvelope mai late , cu diametru mai mare și cu talon mai mic.

Oricum, pentru drumurile din .ro ai nevoie de șenile, nu anvelope.

 

Dorian, am eu un set nou de gume de iarna asa :) ) le-am folosit 2 luni :) )

 

Nu pune. Parerea mea. Iarna pui talon mai mare putin eventual. Nu mai mic. Vezi ca si alea pe 60 sunt mai ieftine decat 55. Si intra pe lacetti. Daca tii cunt si de presiunea recomandata pt gume de iarna. o sa faci praf jantele in max 1000 km. ...

Tu vb, care ai talon de 40? :) )

PS: cunt=pussy (engl.)

 

Share this post


Link to post

Da Lachetti. Am talon de 40 :) ) dar pe gumele de vara, si jante pe 16.. De iarna am 195/60/R15 ;)

 

P.S. Acolo nu am vr sa sune a p>>>> un cont daca se poate citi accum ar fi mai bine.

 

 

Share this post


Link to post

Da Lachetti. Am talon de 40 :) ) dar pe gumele de vara, si jante pe 16.. De iarna am 195/60/R15 ;)

P.S. Acolo nu am vr sa sune a p>>>> un cont daca se poate citi accum ar fi mai bine.

Am glumat! Știu să citesc destul de bine, crede-mă!

Ție ți-au mers gume de cu talon de 65 la alea pe 15?

Mie mi se pare că mi-ar roade din aripa interioară la ceva ondulări pe șosea, la suspensiile de pe sedan.

Suspensiile ar putea fi ceva mai sportive pe hatch, mai ales că tu ai wtcc.

hm?

Share this post


Link to post

Pe spate am incercat si pe 65, atinge daca e incarcata f mult masina si e drumul denivelat bine.. Cel putin eu spun la masina mea. Stiu pe cineva cu Lacetti in Tm care si-a pus pe 65 fata-spate. si merge. Dar nu e sedan si nu are nici prelungirii. La mine pe 65 atinge pe fata la viraj maxim.

 

Dar pt colegul daca chiar doreste poate sa puna 185/60/R15 si e mai ok. si la pret, si talon. ;)

 

 

Share this post


Link to post

Poate si-a pus 185/65-15, 195/65-15 atinge de aripa la viraj in fata!

Elfule, da, ale mele erau chinezesti.

Share this post


Link to post

Nu Mircea, am scris bine. A pus 195/65/R15 si asa circula(nu am mers in masina) Zice ca nu atinge, desii la mine and am incercat, mi-a atins.

Share this post


Link to post

Imposibil. Atat sedanul, cat si hatch-ul si SW-ul au aceleasi caracteristici tehnice si dimensiuni, inclusiv in ceea ce priveste suspensie si anvelope. Eu am probat si loveau cand virai cu masina pe sol.

Share this post


Link to post

Pe spate am incercat si pe 65, atinge daca e incarcata f mult masina si e drumul denivelat bine.. Cel putin eu spun la masina mea. Stiu pe cineva cu Lacetti in Tm care si-a pus pe 65 fata-spate. si merge. Dar nu e sedan si nu are nici prelungirii. La mine pe 65 atinge pe fata la viraj maxim.

 

Dar pt colegul daca chiar doreste poate sa puna 185/60/R15 si e mai ok. si la pret, si talon. ;)

 

 

185/60/15 am eu pe setul de anvelope de iarna si pot spune cu siguranta dupa 4 ierni facute cu setul asta ca nu ating pe nicaieri anvelopele cu aceste dimensiuni la sedan. :lavolan:

 

P.S. Abia am trecut pe setul de vara... 195/55/15... mama ce feedback ai la rinichi de la asfalt :) )

Share this post


Link to post

Elfule, cand ajung prin Bucuresti, vin joia odata la o intalnire :) musai. Sa simti acolo..cum se face pateuu :) )si se macina piatra de la rinichi cu talon de 40 :D

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Sa-mi dai PM cu 3-4 zile inainte sa pot sa plec de la birou mai devreme ca de regula joia lucrez pana la 10 noaptea :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut.

Am si o intrebare. am un lacetti sedan, model 2008 si as vrea sa stiu daca merge urmatoarea configuratie:195/55/16. Am observat mai sus ca 195/50/16 merge sigur. Multumesc anticipat

 

 

Share this post


Link to post

Hm... @Mario, nu stiu daca a mai incercat cineva .. numai cu proba poti stii... Pe spate, iti intra sigur.. dar pe fata.. slabe sanse. Proba musai. Sau poate ai noroc, sa mai fi incercat cineva dimensiunea si sa-ti raspunda.

Share this post


Link to post

195/50/16, 195/45/16, 205/45/16. Deci nu, nu merge.

Share this post


Link to post

195/50/16, 195/45/16, 205/45/16. Deci nu, nu merge.

 

 

Multumesc f mult pt informatii.

Care credeti ca este cea mai buna configuratie janta/anvelopa pt a nu mai ramane spatiu mult in aripi si fara sa atinga?

Mi se par cam mici anvelopele pt masina.

Share this post


Link to post

Mario, acolo..nu prea ai ce sa umblii. Ca iti atinge in interior. Asa a gandit ala cu ochii oblicii ca e mai bine, sa fie spatiu mare :) ) sa pui lanturile mai usor iarna.. :scarpin: ..sau cine stie. Ca dimensiunile pe care le-a scris Mircea sunt cele care se incadreaza. Dar ai sa vezi ca indif ce dimensiunii o sa pui, de locul ala nu scapi..

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Mario, acolo..nu prea ai ce sa umblii. Ca iti atinge in interior. Asa a gandit ala cu ochii oblicii ca e mai bine, sa fie spatiu mare :) ) sa pui lanturile mai usor iarna.. :scarpin: ..sau cine stie. Ca dimensiunile pe care le-a scris Mircea sunt cele care se incadreaza. Dar ai sa vezi ca indif ce dimensiunii o sa pui, de locul ala nu scapi..

 

 

am inteles

mersi frumos

cred ca o sa raman la jantele pe 15, am sa folosesc anvelopele originale pana se uzeaza si apoi o sa pun 195/60/15

macar sunt un pic mai mari si nu reduc garda la 50 pt ca iti nenoroceste spatele de la drumurile din romanica :rolleyes:

Share this post


Link to post

De citeva zile am intrat i trepidatii cind am vazut ce preturi au distribuitorii de anvelope le modelele inregitrate in certificatul de inmatriculare: 195/55/R15 sau 185/65/R14. Vreau sa va consult daca cineva a gasit ceva modele mai ieftine pt. jantele de 15 cu care este echipata masina. Aam gasit un model marca Debica: 185/65/R15, dar nu stiu daca nu ating undeva in caroserie.

Share this post


Link to post

Mai repede uita-te la 195/60 R15 sau 205/55R15, decat sa pui anvelope mai inguste care te vor afecta la franare si manevrabilitate. Plus ca la masinile noastre ai in talon doar o dimensiune, 195/55 R15, deci cu orice modificare nu treci un banal ITP...

Share this post


Link to post

Ai dreptate Mircea, dar oricum am de gind sa-mi pastrez si cele pe care le am acum pt. ITP. Problema e in cazul unui control in trafic Politia cu RAR. Atunci chiar ca raman fara talon. In talon mai am o dimensiune: 185/65/R14, adica ar trebui sa schimb jantele.

Share this post


Link to post

Fiindca la ultimul schimb vara iarna, Hankook-urile originale au luat drumul reciclarii, a trebuit la inceputul verii sa ma orientez spre un set complet de anvelope de vara 195/55 R15.

In limita bugetului aprobat am gasit niste Nokian i3, la pretul de 350 lei/buc cu montaj si echilibrare inclusa.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/i3.htm

Pana acum am facut cu ele cam 2000Km inclusiv pe ploaie torentiala si sunt OK, oricum mai bune ca cele originale dar sunt curios cum se comporta in timp, ca unii s-au plans ca dupa un an s-au intarit si si-au schimbat comportamentul. Mai vedem.

Share this post


Link to post

Salutare, am decis sa redeschid acest topic vechi de 9 ani 😀. O părere privind marci de anvelope de vară pentru Lacetti 195/55/R15,  iar dimensiunile opționale  am înțeles care ar fi. 

Ma refer aici la mărcile pe care le folositi, pareri, impresii , etc.

Share this post


Link to post

La masina mea, eu merg pe all season. Mi se pare deranj prea mare sa am doua seturi de anvelope. trebuie sa ai doua randuri de jante, ca nu e bine sa le bagi/scoti de multe ori de pe jante.

Eu stand la bloc, ar trebui sa platesc si hotel de anvelope.

Brandul cauciucului e dupa buget.  dar viata anverlopelor este influentata de sanatatea trenului de rulare. Ma refer ca trebuie verificata geometria, jantele sa fie drepte, amortizoarele sa fie bune, sa nu ai jocuri, etc. Mai trebuie sa jonglezi si cu presiunea, sa observi cum calca roata. Poate e necesar sa maresti putin presiunea astfel ca roata sa calce drept, pe toata banda de rulare. Eu asa am acuma, merg pe 2.4 in loc de 2.1. La 2.1, cauciucurile din spate, niste minerva,  au facut putina uzura pe flancuri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...