Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Stiati ca...

Recommended Posts

Pui este verificata pe masina mea, de mine personal.Efect 100%

Share this post


Link to post

OK, asa o fi, de vazut cum e la SE ...

Share this post


Link to post
flex,am toata increderea in tine,astept parerile testului...

Adica, crezi ca noi, astialalti, te trombonim? :) Nu-i fremoz, mai... si mai si zici in gura mare ... :lol:

Glumesc bineinteles... :|

Auziti domnule Nfs, la Espero functioneaza chestia asta? :oops:

Share this post


Link to post

Pai, nu vazusi mai sus ca Vaxxi a incercat? Kilometrajul sta la 0 !

Share this post


Link to post

Sunt foarte curios cum ar arata un anunt la mica publicitate

"Vand Daewoo Matiz. Full option 48.000 km rulati in tara din care 106 Km rulati in marsarier" :lol: mai simplu ar fi sa dai jos bordul iei un ac si dai cifrele inapoi...este mai economic...nu consumi benzina

Share this post


Link to post
Auziti domnule Nfs, la Espero functioneaza chestia asta? :oops:

Habar n-am, da' cine nu te lasa sa experimentezi? Arata-mi-l mie! :twisted:

Share this post


Link to post

Intreb si eu o intrebare de blonda, ca vad ca se duce la fund subiectu :mrgreen:

 

De cate ori ma uit in carticica "Manual de utilizare Matiz" descopar ceva nou...

 

(Din seria) Stiati ca... la fiecare 20k km sau 12 luni se Verifica jocul supapelor? :shock:

 

E cineva care si-a verificat vreodata jocul supapelor acasa sau la servis?

 

Ca o observatie, in manualul de service scrie "Jocul la clapeta" :-?

 

Sa traiti! :drinkers:

Share this post


Link to post

Pai faza cu kilometrajul e logica, din cutie de la capatul care invarte planetara (nu stiu cum se cheama dar e logic) vine un cablu care invarte kilometrajul din bord si da Kilometrii inainte si ridica si acul vitezometrului, cand mergi cu spatele da kilometrii inapoi si daca ar putea ar impinge si kilometrajul la -40 km/h adica 200 :D . Asta e la masinile mai vechi, cele noi cred ca au din computerul de bord ceva electronic, si nu mai face asa. Stiu asta ca demult cand aveam 18 ani, faceam 2-300 Km pe noapte prin oras, si tata mi-a interzis sa mai merg peste 50, asa ca mereu cand saream de 50 mergeam cu spatele, faceam scheme prin parcare la modern pt. cunoscatorii din C-ta, toate cu spatele, ma invarteam in cerc, sau in diferite modele. in 1,5 luni am consumat un set de cauciucuri, si tata nu stia cum am reusit, poate citeste mesajul asta, chiar daca au trecut 5 ani de atunci... :D Faceam 10-20 Km cu spatele in 30-60 min. Si sa mai zica careva ca nu stiu sa fac scheme cu masina. ca in timpul ala faceam si cu fatza, dar dupa aia dai iar la greu cu spatele. Copil tampit ce eram.

Si faza cu bormasina stiti cum merge, nici nu va imaginati. Am incercat pe alta masina in service la unchi-miu. Sare cu miile.

Share this post


Link to post
Intreb si eu o intrebare de blonda, ca vad ca se duce la fund subiectu :mrgreen:

 

De cate ori ma uit in carticica "Manual de utilizare Matiz" descopar ceva nou...

 

(Din seria) Stiati ca... la fiecare 20k km sau 12 luni se Verifica jocul supapelor? :shock:

 

E cineva care si-a verificat vreodata jocul supapelor acasa sau la servis?

 

Ca o observatie, in manualul de service scrie "Jocul la clapeta" :-?

 

Sa traiti! :drinkers:

 

Verificat toate jocurile. Acasa! :banana:

Share this post


Link to post

M-ati facut curios cu indicarea vitezei unui autoturism cand merge in marchearierre...

Vin acum direct de la bordul "micutului" care desi are kilometraj cu ac,acesta din cate mi s-a spus,este asistat electronic.La mers inapoi nu indica absolut NIMIC :o

Cred ca majoritatea producatorilor mondiali de autoturisme,indiferent marca,nu pun baza pe indicarea vitezei la mersul inapoi.Se stie ca se foloseste acesta manevra mai mult la garari si iesirea din parcari.Asa ca nu vad important sa fie indicata viteza si la mersul inapoi,mai ales ca la cutie exista un singur raport.Culmea ar fi sa avem 5 viteze si la mersul inapoi =))

Nici cand am avut DACIE nu am vazut acul Kilometrajului clintindu-se la mersul cu spatele.Nici acum la noua masina nu observ sa se miste vreun pic indiferent cat de tare as da cu spatele.Concluzia: din fabrica sunt concepute sa nu arate viteza la mersul inapoi.

Share this post


Link to post
(Din seria) Stiati ca... la fiecare 20k km sau 12 luni se Verifica jocul supapelor? :shock:

 

E cineva care si-a verificat vreodata jocul supapelor acasa sau la servis?

 

Da. Eu, la Radacini Giurgiului, si... mai bine ma lipseam. Mai pe larg aici.

Share this post


Link to post

marescosmin > era vb de contorul de kilometri, nu de acul vitezometrului! Contorul se da inapoi la Matiz cind mergi cu spatele.

Share this post


Link to post

Ce rost ar avea sa indice viteza cu spatele? Cand mergi cu spatele te uiti in spate, mai ales cand viteza este destul de mare sa ridice acul. In plus, scopul primar al vitezometrului, acela de a-ti regla viteza este inutil la mersul cu spatele, sansele sunt destul de mari sa nu calci vreo limita de viteza.

Share this post


Link to post
Contorul se da inapoi la Matiz cind mergi cu spatele.

inseamna ca mai sunt sanse sa o fac pe Papadia virgina! :banana:

Share this post


Link to post

*caugh* ma scuzati, trebuie sa am o discutie cu prietena mea

 

(sorry @ offtopic)

Share this post


Link to post

Am mai zis o data, cablul care invarte mecanismul la contuar, misca si acul vitezometrului, si daca mergi cu marsharier-ul acul tinde sa mearga inapoi sub zero cu viteza pe care o ai, dar acolo exista o piedica, asa ca nu indica nimic, asta la mecanismele mecanice, la mecanismele electronice posibil ca,,, contuarul sa nu mearga, si viteza nu are nici un rost sa o indice.

Share this post


Link to post
inseamna ca mai sunt sanse sa o fac pe Papadia virgina! :banana:

Sigur, mai ai numa vreo 900.000 km si e ca noua! :D

 

...la mecanismele electronice posibil ca,,, contuarul sa nu mearga, si viteza nu are nici un rost sa o indice.

La Santafe cel putin, merge contorul si cind dai cu spatele, dar merge tot inainte (adica aduna km, nu-i scade)!

 

La vitezometru nu m-am uitat, dar o sa probez.

Share this post


Link to post

Nubira indica si viteza in marche-arierre, pe probate :) .

Share this post


Link to post

Şi bănuiesc că s-au chinuit ceva coreenii la faza asta. Mă întreb pt. ce? :scarpin:

Share this post


Link to post

Nu stiu cum se face, dar ar fi foarte simplu de folosit semnalul care vine de la senzorul ABS de pe roata (toate Nubirele au ABS); ala numara turatii, nu-l intereseaza sensul de rotatie, asa ca daca s-ar baza pe el, vitezometrul si kilometrajul merg in acelasi sens indiferent daca masina merge inainte sau inapoi.

Share this post


Link to post

Spre deosebire de cielo si espero la care kilometrajul este mecanic si senzorul VSS da informatii numai la ECM ,nubira si leganza au kilometraj electronic care functioneaza pe senzorul VSS.Deci orice impuls primit se numara :P indiferent ca e in fata sau spate .

Share this post


Link to post

Ceva îmi scapă. Înseamnă că dacă nu-l interesează sensul, kilometrajul ştie una şi bună: să adune şi să incrementeze. Ar rezulta că indiferent de sensul de deplasare a maşinii, viteza se măreşte şi kilometrajul creşte, corect? :scarpin:

Share this post


Link to post

nu si in lateral :D . Pai normal si baniam ca aduna kilometrii si cu spatele, dar nu eram in cunostinta de cauza.

Share this post


Link to post

Hai sa va luminez eu un pic ca am desfacut un ceas de Matiz ...

Cablul de kilometraj invarte direct contorii dar nu si acul de viteza la Matiz. Cablul invarte direct un magnet rotund intr-o fanta si am impresia ca acul e sensibil la chestia asta si incepe sa se miste. Viteza in marsarier din principiu mi se pare aiurea sa se streseze cineva sa faca sa o arate, cel mult sa fie un defect care nu face rau. Intoarcerea contorului iar mi se pare aiurea, dar totusi nu mi se pare imposibil pentru ca stiu ca unele ceasuri de taxi mai vechi se puteau intoarce daca mergeai in marsariei (se topea plasticu de la lampa spate de cat le tineau baietii aia in marsariei ridicate pe cric) si sunt sigur ca nici in masinile astea nu este incorporata culma tehnologiei ...

Share this post


Link to post

Wow! Sa fie oare ca la majoritatea vitezometrelor?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...