Jump to content
Sign in to follow this  
Alex.T

Protectie De Plastic Pentru Motor

Recommended Posts

In urma unei intamplari nefericite am reusit sa rup o protectie de plastic aflata in dreapta fata a masinii.

Ce ma intereseaza pe mine este cum se numeste acea "protectie" si daca aveti idee cat costa.

 

Multumesc anticipat.

post-14502-1208093112_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Scut de plastic. Asa stiu ca se numeste.

Share this post


Link to post

Este doar pe partea dreapta si cred ca protejeaza instalatia de AC.

Daca-l comand mi-e frica sa nu-mi aduca scut e plastic pentru tot motorul, de aceea ma interesa denumirea exacta.

Share this post


Link to post

Chiar nu are nimeni idee cum se numeste exact?

Problema nu este in oras pentru ca nu ma afecteaza, insa am de facut niste drumuri la Bucuresti si mi-e frica sa nu se rupa pe autostrada si dupa aia sa-mi faca alte belele la directie.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu se cheama pur si simplu scut motor si la espero era din 2 bucati.

Si coata in jur de 60 RON.

Ca sa nu ai griji, baga-te sub masina si prinde-l cumva cu un soricel. Eventual ii dai o gaura cu un cui incins, prin care gaura sa il prini cu un soricel.

Apoi, cand iei unul nou, aia e !

Share this post


Link to post

De ce nu mergi la o rampa/elevator s-o dai jos, daca mai mult incurca in situatia actuala ?

Share this post


Link to post

M-am gandit sa o dau jos dar mi-e frica sa nu ajunga apa la instalatia de AC sau in alta parte pentru ca el are un rol totusi si nu e pus de pomana.

 

@Cumnatu M-am uitat la el si nu mai am nicio posibilitate sa-l prind. Nici chiar prin gaurire.

Share this post


Link to post

Apa poate sa-ti ajunga oriunde, doar in filtrul de aer, nu.

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel filtrul de aer e chiar pe partea dreapta nu?

Share this post


Link to post

E inchisa ermetic cutia, stai linistit. Atata timp cat se spala motorul, nu trebuie sa te gandesti la apa.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatii. :osanale:

O sa intreb niste prieteni care lucreaza la piese auto sa vad cat ma costa toata "distractia".

Share this post


Link to post
Chiar nu are nimeni idee cum se numeste exact?

Problema nu este in oras pentru ca nu ma afecteaza, insa am de facut niste drumuri la Bucuresti si mi-e frica sa nu se rupa pe autostrada si dupa aia sa-mi faca alte belele la directie.

 

Se numeste deflector motor dreapta

Share this post


Link to post

Merci.

Am gasit piesa dar tot nu stiam cum se numeste. :)

Costa 50 RON.

Share this post


Link to post

Am gasit scut motor metalic insa de kalos , la dezmembrari, dar costa al naibi de scump si acolo - 200 ron cu negociere . Si nu stiu daca se potrivesc de la kalos la aveo. Acest scut era pe un kalos din 2004 avariat grav in spate. Acest "magazin" se afla pe soseaua catre Urziceni. Un scut nou e aproape 600 ron.

E a doua oara cand lovesc baia de ulei (cred da' sper ca nu).

 

Pe unde se mai gasesc piese de aveo/kalos? Scutul il montez in parcare nu la service ca sa dau 600 ron piesa si 100 ron manopera de 5 minute.

Share this post


Link to post

Cei de la AWP Pitesti mi-au spus ca se potriveste scutul de Kalos pe Aveo fie ele in 3,4 sau 5 usi.

Sa nu uitam ca tot cei de la AWP Pitesti nu au stiut cum se numeste bucata de plastic rupta la masina mea.

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Sa gandit cineva la o protectie baie ,dar facuta din teava (ca un fel de cofrag ) :scarpin:

Share this post


Link to post

Cred ca este mai grea decat scutul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...