Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

O Janta Indoita Se Poate Schimba Pe Casco?

Recommended Posts

Am descris aici cum s-a întâmplat, cu tot cu poze.

Întrebarea mea, aşa cum reiese şi din titlu, e dacă se poate (şi dacă se merită) să o schimb pe Casco?

Share this post


Link to post

De putut se poate...daca era doar cauciucul erau probleme, dar asa nu vad unde ar fi problema...

Numai ca la o valoare de 100ron maxim 200 cat e janta...nu stiu de ce apelezi la casco...+ ca pana platesc ei...

Sau o cumperi pe banii tai, si te duci si faci decont la casco...dar, paremi-se ca trebuie instiintati inainte sa-si dea acordul pentru tipul asta de plata...

Share this post


Link to post

Da, se poate. Dar e complicat. Trebuie dovada de la politie, trebuie ca si cauciucul sa aiba urme, dureaza.

Share this post


Link to post

Dovada nu se da decat la tamponari, ori in cazul de fata nu se impune.

Share this post


Link to post

PUR TEORETIC se poate. Practic nu ! Am trecut prin asa ceva si am renuntat. Valoarea mica a obiectului vs. hirtogaraia si umblatura si contrele din pacate te vor face se renunti la idee.

Share this post


Link to post
Dovada nu se da decat la tamponari, ori in cazul de fata nu se impune.

Spune-le asta celor de la asigurari. Ei vor dovada, considera asta tot un accident.

Share this post


Link to post
Spune-le asta celor de la asigurari. Ei vor dovada, considera asta tot un accident.

Aia ar face orice sa scape de plata daunelor. Asta daca nu cumva in accident e implicat un om de-al lor. Cunosc indeaproape un caz in care s-a platit dauna totala in cca 2 saptamini (atunci deja omul a dat banii pentru o noua masina !)

Share this post


Link to post

Deşi mă aşteptam să-mi cam spuneţi că nu se poate, speram totuşi ca măcar cineva să fi încercat şi reuşit chestia asta.

Deci o să-mi iau gândul de la Casco, deşi să speram să profit şi eu de ei măcar o dată, că tot plătesc lună de lună şi an de an şi nu mă folosesc niciodată de asigurare... Asta nu înseamnă că ţin morţiş să-mi "recuperez" banii investiţi în poliţa de asigurare (şi mai ales să am motiv să fac asta), ci doar că dacă tot am păţit chestia asta să încerc... În fine, o să văd astăzi dacă se poate îndrepta, dacă nu o să iau alta nouă şi cu asta basta!

Share this post


Link to post

Vezi intai cat e janta noua...si dupa te duci la indreptat. Sa nu coste indreptatul cat janta sau pe aproape.

Share this post


Link to post

Am trecut prin chestia asta.

Am avut 2 jante indoite+capacele aferente ... iar de la CASCO mi-au cerut hartie de la hartiutza de rigoare de la politie. Dar pana la urma le-au schimbat pe banii lor. La mine a meritat pentru ca deja folosesem CASCO in acel an ...

Share this post


Link to post

Am fost in aceeasi situatie acum 1 an de zile. Cei de la Generali au refuzat dauna, pe motiv ca ei nu acorda in astfel de cazuri dauna decat in cazul in care janta strambata e insotita de un defect la directie. S-a mai dezbatut pe alte topicuri problema aceasta.

Pe scurt, trebuia sa astept o programare la un service Daewoo pentru un test la directie, in cazul in care erau probleme si la directie ei plateau testul si dauna, in caz contrar trebuia sa platesc testul + orele pierdute de inspector; absurd si abuziv! Luand in calcul aceste costuri si malus-ul asigurarii pentru urmatorul an, janta a iesit la jumatate de pret de noua.

Share this post


Link to post

Intrebati-l pe LAU_AMD cat e o janta de lacetti (a facut praf una) si o schimba pe casco. La magazin in oras este aprox 400 ron, la reprezentata nu stia cat este(cand am vb cu el urma sa mearga si acolo sa intrebe.

 

Apropos : e vorba de janta de tabla

Share this post


Link to post
O Janta Indoita Se Poate Schimba Pe Casco?

Raspunsul este afirmativ.

Am fost posesorul unui Golf 4 pt care aveam asigurare Casco la Tiriac. Am schimbat anvelopa si janta pe asigurare.

Trebuie precizat ca fiecare companie de asigurare, are politica diferita in privinta unor astfel de avarii, dar toate solicita documentul de constatare eliberat de politia rutiera.

Mai trebuie stiut, ca in cazul producerii avariei din cauza unei gropi sau obstacol situat pe partea carosabila, compania de asigurare v-a actiona in judecata administratorul drumului.

Bafta !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...