Jump to content
Sign in to follow this  
anitza_paris_23

Pasaport Sau Buletin

Recommended Posts

vreau sa plec la viena si nush daca tre sa-mi refac pasaportul ca expira in mai sau pot sa plec doar cu buletinul.Asta daca e sigur cu buletinul ca nu vreau sa am probleme,mai bn umblu si-mi fac pass nou.Deci ce sa fac?

multumesc!

Share this post


Link to post

Daca pleci fara copil/copii, CI - nu buletin vechi- Daca ai un copil cu tine, pasaport si copilul trecut in pasaport.

Share this post


Link to post

NU e neaparat sa treci copilul in pasaportul tau.

Poti sa ii faci copilului pasaport personal la orice varsta.

Eu am facu fiica-mii la 1,5 ani.

Si poti sa il faci si in 3 ore la urgenta ( taxa pe la 120 RON parca )

Iar pt majori, doar CI-ul e ok .

Share this post


Link to post

Anul trecut am trecut asa : Romania - Ungaria si retur prin Nadlac, Ungaria-Austria si retur prin Nickelsdorf, Austria-Slovenia si retur pe la Sentilj, Slovenia-Austria pe la Davograd si Austria-Sovenia pe la Villach - 3 adulti in autoturism, toti doar cu CI. La Villach si la Davograd am cam stat ceva pina cind au verificat bine de tot CI-urile (la singe, am stat cam 10 minute), in rest a fost OK.

Share this post


Link to post

Pt copii e nitel mai complicata discutia... dar cum initiatorul a pus o intrebare punctuala, n-are rost sa dezvolt subiectul. ;)

Share this post


Link to post

Pentreu copii singura conditie ca sa poti iesii cu el din tara SINGUR ( adica sa NU fie ambii parinti ) este sa il ai trecut pe pasaportul tau si sa ai imputernicire notariala de la celalalt parinte cum ca iti da voie in perioada x-y cu el pe ruta z-g

Daca sunt ambii parinti ii ajunge pasaportul propriu asa cum am scris mai sus.

Daca unul dintre parinti e decedat trebuie sa ai actul de deces samd.

Daca s-a divortat trebuie sa ai actele de divort si acul de posesie al copilului.

Share this post


Link to post

Si eu am dilema asta,trebuie sa plec in Franta in iunie,si-mi expira pasaportul.

In mod normal cartea de identitate ar fi suficienta...dar am observat ca prin aeroport tot pasaportul se prezinta mai des,chiar si la zborurile in UE.

Share this post


Link to post

Acum eu am facut referire la controalele de la vama terestra, mers cu masina.

Nu cunosc politica de la aeropoarte !

Share this post


Link to post

Si pe aeroport se poate folosi CI. Dar cine are pasaport il foloseste, deoarece te scuteste de controale mai stricte/de durata, cauzate de suspiciunea vamesilor, inclusiv a celor romani.

Share this post


Link to post
Dar cine are pasaport il foloseste, deoarece te scuteste de controale mai stricte/de durata, cauzate de suspiciunea vamesilor, inclusiv a celor romani.

Adica exact ce va povesteam ca am patit eu ... deci se confirma inca o data

Share this post


Link to post

Mergi linistit ! Eu cu buletinul m-am cazat in Franta si m-am legitimat la un control de rutina in Germania. Ajunge atat.

Share this post


Link to post
Si eu am dilema asta,trebuie sa plec in Franta in iunie,si-mi expira pasaportul.

In mod normal cartea de identitate ar fi suficienta...dar am observat ca prin aeroport tot pasaportul se prezinta mai des,chiar si la zborurile in UE.

In toamna cativa prieteni de-ai mei au plecat cu Blue Air-ul in Belgia doar cu buletinul. N-au fost probleme.

 

Bine, eu oricum imi fac pasaport cat de curand, ca se cere.

Share this post


Link to post
Adica exact ce va povesteam ca am patit eu ... deci se confirma inca o data

 

Aiurea, eu din 2007 merg doar cu buletinul si la plecari doar de 2 ori din 10 (aproximativ) mi l-au verificat pe scanner. Doar se uita sumar la el si mi-l returneaza. La sosiri aproape de fiecare data i l-am aratat vamesului de la distanta si mi-a facut semn amabil sa trec.

De asemenea, la hoteluri sau la magazine care cer "pasaport" alaturi de card nu a fost nici o problema cu buletinul.

 

In schimb in aeroport am vazut ca 90% din romani inca merg cu pasaportul, probabil din teama de a nu avea "probleme". Ce probleme, ei or sti.

 

 

Edit: Am pasaport valabil inca vreo 3 ani, dar folosesc buletinul din comoditate, este mai mic si mai subtire.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Nu mai sunt probleme in nici o tara din UE cu folosirea cartii de identitate.Anul trecut inca se recomanda ca in Spania sa folosesti pasaportul, dar acum totul este in regula.Cei mai multi folosesc pasaportul ori pentru ca nu stiu ori pentru ce le este frica.

Share this post


Link to post

Desi n-am avut nicaieri probleme cu buletinul (HU, AU, FR, ES, GR, BG), intotdeauna imi iau si pasaportul cu mine "just in case, sa fie!" :)

Share this post


Link to post

Doar la intrare in Elvetia se cere cateodata pasaportul. Asa ca daca doriti sa tranzitati ar fi bine sa-l aveti la voi pentru a elimina surprizele.

Share this post


Link to post

Eu cred ca intotdeauna se cere pasaportul in Elvetia avand in vedere ca nu sunt in uniunea europeana :)

 

Referitor la spania, anul trecut am fost la Barcelona si la Madrid (cu avionul) si de fiecare data s-au uitat sumar pe buletin, probabil decat la poza.

Share this post


Link to post

Nicio problema in Spania pe aeroport cu CI. Am fost de 3 ori si de fiecare data a fost ok.

Toate platile le-am facut prin card, nu stiu daca am avut mai mult de 20 de euro in portofel la fiecare plecare. La fiecare plata mi se cerea un act de identitate. De fiecare data prezentam buletinul. Iar nicio problema.

 

Culmea ironiei, cand m-am intors in Romania, pe Otopeni, s-a uitat o gagica la buletin cred ca vreo 15 minute. Verificat, intors pe toate fetele, indoit, cautat in baza de date.

Intr-un final mi-a cerut alt act ... pasaport, permis etc. Evident, in afara de permis nu aveam nimic.

Explicatie. Buletinul meu e prea vechi domle'. Nu uzat ci vechi. Intradevar, poza e de la 14 ani :) si m-am schimbat foarte mult de atunci, dar nu-i vina mea ca in Romania buletinul se schimba o data la 10 ani.

Share this post


Link to post
Eu cred ca intotdeauna se cere pasaportul in Elvetia avand in vedere ca nu sunt in uniunea europeana :)

Mie nu mi-au cerut nici pasaport nici buletin, si m-am tot plimbat o saptamana intre Austria si Elvetia.

Share this post


Link to post

Va multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebare.Dar sa fiu mai explicita:vreau sa plec in Austria doar cu CI (ca-mi expira pass),cu masina si fara copii ca nu am.Deci pot sa plec in Austria cu masina doar cu CI fara sa am probleme ? Multumesc.

Share this post


Link to post

Nu ai probleme, mergi linistita. Si nu mai deschide topicuri noi pentru raspunsuri sau intrebari care s-au mai spus sau pus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...