Jump to content
Sign in to follow this  
sarbocul

Captiva - Impresii, Probleme

Recommended Posts

OK, deci cu manualul in fata:

Martorul ala e de la filtrul de particule, am reverificat. Exista si martor de apa in motorina, sugereaza-le celor de la service sa citeasca dracului manualele!

In scan-ul dupa manual vezi si ce trebuie sa faci exact, iar faptul ca ti s-a aprins imi da o singura concluzie: ai mers foarte mult subturat! Incearca sa tii motorul la 2000 rpm, iar cand schimbi treapta sa-l duci pana pe la 3000.

Iata simbolurile celor 2 martori buclucasi:

filtru.jpg

Share this post


Link to post

Mircea : la mine s-a aprins numai martorul din stanga pozei tale ( cel de particule )

 

nu am mers subturat : ultima portiune parcursa a fost Pitesti - Bucuresti un am mers , nu am dormit ( ma grabeam spre casa )

 

ce sa fac ? ma gandesc sa-i pun ceva motorina si sa-i dau un pic de talpa ?

Share this post


Link to post

Nu-i mai pune nimic in motorina, iesi undeva si mergi mai turat!

Share this post


Link to post

Fa ce zice manualul: mergi cativa km cu viteza de peste 50 km/h constant. Daca nu se stinge, la service, de preferinta la unul care stie ca exista martorii aia.

Share this post


Link to post

gata ! am rezolvat-o ! am iesit un pic si i-am dat un pic de talpa ! martorul s-a stins

 

Mircea : daca mi-ai fi triis pagina din manual mai devreme , putea sa-mi tihneasca si mie week-end-ul ; nu a fost filtrul de motorina , cu apa in el ci filtrul de particule

 

:lavolan:

Share this post


Link to post

Corect, da' manualul era in masina, scanerul la serviciu si tot asa. Oricum, invatare de minte si pentru tine si pentru mine. Eu recitesc manualul acum in tihna, la o cafea ;)

Share this post


Link to post

ptr Mircea : vezi ce bine e sa nu te pricepi la masini ( adica eu ) ? ma apucam si demontam filtrul de motorina si mai faceam si alte traznai

 

un lucru e sfant : cartea masinii trebuie sa stea in masina

 

in orice caz : multumesc mult pt sprijin si informatii :thumbl:

Share this post


Link to post

Intrebare: dar tu nu ai manualul masinii? :D

Share this post


Link to post

am manualul , l-am primit ; dar e la birou

 

normal : problema cu martorul a aparut in week-end

Share this post


Link to post

Il are, dar probabil ca nu la masina. Nu strica nici purjarea filtrului, vezi ca ai in manual cu siguranta localizarea filtrului si a surubului de purjare.

Share this post


Link to post

inca o data , multumesc Mircea ! daca iesea si operatia cu trimisul paginii ( unde se vede martorul care imi aparuse la bord ) , eram mult mai linistit in week end

 

esti bun de cinste ! cum o rezolvam ?

Share this post


Link to post

Te prezinti la intalnire cu o punga de seminte si o stricla de Cola, "cinstea" traditionala DaewooClub :)

Share this post


Link to post

semintele sa fie de bostan , de floare ?

cu Cola se rezolva .

Share this post


Link to post

Floare, tarcate :) )

Share this post


Link to post

Si si, pentru toate gusturile. Hai domle ca sunt ieftine :D

Testam si noi caii aia? ;)

Share this post


Link to post

testam - testam ! cum sa nu !

 

cum sant organizate intalnirile ? tot joia ? la Politehnica ?

Share this post


Link to post

La Polivalenta

Share this post


Link to post

In week-end nu organizati intalniri?

Poate va face si Pitestiul o vizita cu masinile din dotare. ;)

Share this post


Link to post

cel mai bine ar fi in week end

Share this post


Link to post

Sorry, weekendul e pentru alergat prin cluburi si agatat fomei. Numai joia se poate ce e legat de masini :D

Share this post


Link to post

Pacat.

In timpul saptamanii nu pot sa ajung pentru ca la ora aia sunt la serviciu. :(

Share this post


Link to post

asta cam asa e , lumea mai si lucreaza

 

iock fomei si cluburi

Share this post


Link to post

E...avem timp si de fomei si cluburi... ;)

Share this post


Link to post

iar am patit-o : s-a aprins , din nou , becul - martor de la bord ptr filtru DPF , de data asta impreuna cu becul - martor ptr pompa ( sau asa ceva ) - sistem electronic in legatura cu filtrul DPF

 

am rezolvat problema : am mers mai tare un pic ( pt stingerea martorului filtru DPF ) si am scos borna + a bateriei ptr stingerea celui de-al 2-lea martor

 

- inainte de a se aprinde cei 2 martori am mers ( cu 1 zi inainte ) , cca 600 km pe autostrada ! , deci nu prea cred ca e de la mers subturat ;

 

INTREBARE : ar trebui sa anunt la serice sa-mi schimbe acest filtru DPF ; sau acest filtru nu se schimba ci doar trebuie " curatat " prin mers supra turat ?

Share this post


Link to post

Filtrul de particule se curata pe stand, cu ajutorul scannerului. Nu cred ca e normal sa ti se aprinda asa des, si mai ales dupa ce mergi tare, nu incet. Oare ti-o fi dat kix chip-tuningul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...